blog image

تاریخ انتشار: سه شنبه یک فروردین ۱۴۰۲

|    نویسنده : میراث

در این مقاله به عوامل موثر در قیمت طلا و همچنین خواص طلا در وبسایت میراث پرداخته شده است . قیمت طلا اغلب به دلار آمریکا به عنوان ارزش ارز بیان می‌شود

10 عامل مؤثر بر قیمت طلا در دنیا

طلا

طلا (Au)، عنصر شیمیایی ، فلز گرانبهای زرد براق متراکم از گروه 11 (Ib)، دوره 6، جدول تناوبی عناصر است. طلا دارای چندین ویژگی است که آن را در طول تاریخ بسیار ارزشمند کرده است. از نظر رنگ و روشنایی جذاب هست، ویژگی آن شامل: تا حدی بادوام، بسیار چکش‌خوار و معمولاً به شکل نسبتاً خالص در طبیعت یافت می‌شود. طلا به دلیل ارزش درک شده از زمان‌های قدیم و در طول تاریخ طرفداران بسیاری داشته است.

 

 

خواص طلا

طلا یکی از متراکم‌ترین فلزات است. رسانای خوبی برای گرما و الکتریسیته محسوب می‌شود. همچنین جزء نرم‌ترین و شکل پذیرترین و انعطاف پذیرترین عناصر هست.

عنصر طلا

از آنجایی که طلا از نظر بصری خوشایند است، قابلیت بسیاری دارد و کدر یا خورده نمی‌شود، یکی از اولین فلزاتی بود که توجه انسان را به خود جلب کرد. نمونه‌های ساخته شده از طلا، که بسیاری از آنها در شرایط تقریباً عالی هستند، از صنعتگران مصر باستان، مینوی، آشوری و اتروسک باقی مانده است و طلا همچنان ماده‌ای بسیار مورد علاقه برای ساختن است.

چگونه این 10 عامل به طور منظم بر قیمت طلا تأثیر می‌گذارد؟

طلا به عنوان یک استاندارد ارزش برای ارزها در سراسر جهان استفاده می‌شود. قیمت طلا اغلب به دلار آمریکا به عنوان ارزش ارز بیان می‌شود و قیمت طلا می‌تواند با شرایط بازار در نوسان باشد. چه چیزی بر قیمت طلا در بازار فعلی تأثیر می‌گذارد؟ در زیر ده تأثیر مهم بر نوسانات قیمت طلا در دنیا آورده شده است که هر سرمایه گذار علاقمند به تجارت طلا باید آنها را درک کند.

1. بحران جهانی

شورش در یونان باعث بی‌ثباتی اتحادیه اروپا می‌شود

از آنجایی که قیمت طلا زمانی افزایش می‌یابد که مردم به دولت‌ها یا بازارهای مالی اعتماد ندارند، اغلب به آن کالای بحرانی می‌گویند. رویدادهای جهانی اغلب بر قیمت طلا تأثیر می‌گذارند، زیرا طلا به عنوان منبع ایمنی در میان آشوب‌های اقتصادی یا ژئوپلیتیکی در نظر گرفته می‌شود. به عنوان مثال، قیمت طلا بلافاصله پس از ورود روس‌ها به اوکراین افزایش یافت، زیرا مردم در مورد ثبات ژئوپلیتیکی در منطقه نامطمئن شدند. در موارد دیگر، اقدام نظامی ممکن است در واقع باعث افزایش اطمینان در موقعیت‌های ژئوپلیتیکی شود. به عنوان مثال، قیمت طلا در آغاز جنگ روسیه کاهش یافت. نکته اصلی این است که هرج و مرج سیاسی معادل علاقه بیشتر به طلا به عنوان یک پناهگاه امن است.

2. تورم

طلا با پول کاغذی

یکی از دلایل رایجی که برای نگهداری طلا ذکر می‌شود، به عنوان پوششی در برابر تورم و کاهش ارزش پول است. ارزش ارز در نوسان است؛ اما ارزش طلا ممکن است در دراز مدت پایدارتر بماند. از آنجایی که طلا خارج از سیاست دارای ارزش است، در سراسر جهان برای آن ارزش قائل می‌شود. طلا به عنوان یک سرمایه‌گذاری کم ریسک و محکم در میان ارزهای در حال سقوط جذاب است. زمانی که سرمایه گذاران معتقدند ارزش پول کاغذی آنها کاهش می‌یابد، ممکن است برای خرید طلا تشویق شوند.

3. ارزش دلار آمریکا

اسکناس‌های دلار آمریکا

دلار آمریکا همچنان ارز ذخیره غالب جهان است و آن را به یکی از ارزهای اصلی کشورهای مختلف برای تجارت بین المللی تبدیل می‌کند. در خارج از ایران قیمت طلا و قدرت دلار رابطه معکوس کاملاً واضحی دارند. وقتی دلار قوی است، طلا ضعیف‌تر می‌شود و بالعکس. به عنوان مثال، بین 1 سپتامبر و 10 سپتامبر 2014، شاخص دلار آمریکا تقریباً 2 واحد افزایش یافت و این باعث نرم شدن بازار برای فروشندگان طلا شد.

طلا

از سوی دیگر، افرادی که طلا می‌خرند، ممکن است دلار قوی را به عنوان یک فرصت خرید ببینند و این می‌تواند تا حدودی از قیمت حمایت کند.

4. بی ثباتی بانک مرکزی

ذخیره فدرال ایالات متحده

در ایالات متحده، فدرال رزرو بانک مرکزی است. اکثر کشورها دارای بانک مرکزی هستند و سایر بانک‌های غالب شامل بانک مرکزی اروپا، بانک ژاپن و بانک ملی سوئیس هستند. ورشکستگی بانک‌ها و سیاست‌های اقتصادی نامنظم باعث می‌شود خرید طلا به عنوان یک سرمایه گذاری امن به نظر برسد. هنگامی که سیستم پول کاغذی فعلی دچار عدم اطمینان می‌شود، بار دیگر، مردم به سمت طلا هجوم می‌آورند. برخی از سرمایه‌گذاران امنیت فیزیکی و ملموس نگهداری طلا را در زمانی که بانک‌های مرکزی با کسری بودجه مواجه می‌شوند را به عنوان محافظت از ثروت ترجیح می‌دهند. به نوبه خود، افزایش تقاضا باعث افزایش بیشتر ارزش طلا می‌شود.

5. نرخ بهره

درصد نرخ بهره

طلا مانند اوراق قرضه خزانه یا حساب‌های پس انداز سودی پرداخت نمی‌کند؛ اما قیمت فعلی طلا اغلب منعکس کننده افزایش و کاهش نرخ بهره است. با افزایش نرخ بهره، ممکن است قیمت طلا کاهش یابد، زیرا مردم طلا را می‌فروشند تا سرمایه خود را برای فرصت‌های سرمایه گذاری دیگر آزاد کنند. با کاهش نرخ بهره، قیمت طلا ممکن است دوباره افزایش یابد، زیرا در مقایسه با سایر سرمایه گذاری‌ها هزینه فرصت کمتری برای نگهداری طلا وجود دارد. نرخ بهره پایین با جذب بیشتر طلا برابری می‌کند.

شمش طلا

6. تسهیل کمی

چاپ پول کاغذی

تسهیل کمی یا QE به استراتژی بانک مرکزی برای خرید اوراق بهادار به منظور افزایش عرضه پول اشاره دارد. بانک مرکزی، مانند فدرال رزرو، امیدوار است با پر کردن پول مؤسسات مالی، بانک‌ها را تشویق کند تا پول بیشتری وام دهند و عرضه پول را افزایش دهند. سایر بانک‌های مرکزی که از این استراتژی استفاده کرده‌اند عبارتند از: بانک انگلستان، بانک ژاپن و بانک مرکزی اروپا.

طلا

عرضه پول بیشتر باعث کاهش نرخ بهره می‌شود که می‌تواند سرمایه گذاران را به خرید طلا تشویق کند، زیرا هزینه فرصت کمتری دارد. زمانی که در این تاکتیک زیاده روی شود، می‌تواند باعث تورم شود، سیگنال دیگری از افزایش قیمت طلا. فدرال رزرو در واقع اعلام کرد که در 29 اکتبر 2014 QE را متوقف کرده است، و این ممکن است در صورت افزایش نرخ بهره و کاهش تورم، کمی فشار نزولی بر قیمت طلا وارد کند، با این حال می‌تواند زمان مناسبی برای استفاده از کاهش قیمت طلا باشد.

7. ذخایر دولت

درب صندوق برای بانک

بانک‌های مرکزی، مانند فدرال رزرو ایالات متحده، ارز طلا و کاغذ را در ذخایر نگه می‌دارند. در واقع، ایالات متحده و چندین کشور اروپایی بخش عمده‌ای از ذخایر خود را طلا نگه می‌دارند و اخیراً طلای بیشتری برای این ذخایر خریداری می‌کنند. سایر کشورهایی که طلا دارند عبارتند از فرانسه، آلمان، ایتالیا، یونان و پرتغال. زمانی که این بانک‌های مرکزی شروع به خرید طلا در مقادیر بیشتر از فروش خود می‌کنند، قیمت طلا را بالا می‌برد، زیرا عرضه ارز افزایش می‌یابد و طلای موجود کمیاب‌تر می‌شود.

8. طلا و جواهر و صنعت

جواهرات انگشتر طلا

طلا فقط به عنوان یک صندوق تأمینی و سرمایه گذاری امن ارزشمند نیست. از طلا در جواهرسازی و صنعت نیز استفاده می‌شود. بیش از نیمی از تقاضای طلا از جواهرات است و چین، هند و ایالات متحده سه کشوری هستند که بیشترین تقاضا را دارند. در برخی از مناطق هند، طلا هنوز به عنوان یک نوع ارز، نمایش ثروت، هدیه مهم و پوششی در برابر روزهای بد در نظر گرفته می‌شود. این تقاضا باعث افزایش قیمت طلا در هند می‌شود. طلا، از لحاظ رنگ و در بخش فلز گرانبها، نمادی از ثروتمندی در چین است و اقتصاد پررونق چین به این معنی است که افراد بیشتری پولی برای خرید طلای چین دارند.

علاوه بر جواهرات، 12 درصد دیگر از تقاضای طلا از کاربردهای صنعتی تولید می‌شود. سازندگان از طلا در انواع دستگاه‌های الکترونیکی، از کامپیوتر گرفته تا سیستم‌های GPS و دستگاه‌های پزشکی مانند استنت‌های قلب استفاده می‌کنند.

ذوب طلا

9. تولید طلا

تولید ذوب طلا

تنها حدود 2500 متریک تن طلا در سال تولید می‌شود، در حالی که در کل عرضه طلای جهان 165000 تن تخمین زده می‌شود. برای تجسم این موضوع، تصور کنید که تمام طلای جهان سه و نیم استخرهای شنای المپیک را پر می‌کند و تولید امسال مکعبی را تشکیل می‌دهد که تنها حدود 16 فوت مربع است.

ذوب طلا

اگرچه ممکن است تولید جدید در مقایسه با کل عرضه کم به نظر برسد، هزینه‌های تولید می‌تواند بر قیمت تمام طلای جهان تأثیر بگذارد. وقتی هزینه‌های تولید افزایش می‌یابد، استخراج‌کنندگان طلا را با پول بیشتری می‌فروشند تا سود خود را حفظ کنند، و این هزینه‌های بالاتر نیز زمانی که زمان فروش سکه‌ها از طلایی که دیروز یا هزاران سال پیش استخراج شده بود، منعکس می‌شود.

10. عرضه در مقابل تقاضا

استخراج طلا

باستان شناسان ادعا می‌کنند که حداقل 5000 سال است که مردم به استخراج و طمع طلا می‌پردازند و این فلز گرانبها احتمالاً تا همیشه ارزشمند باقی می‌ماند حتی اگر قیمت آن اغلب در نوسان باشد. اگر قصد خرید طلا را دارید، باید بدانید که قیمت تحت تأثیر هزینه‌های تولید، عرضه پول، راحتی یا ناراحتی ناشی از ثبات مالی یا ژئوپلیتیکی، تقاضای تولید شده توسط جواهرات و صنعت، و اقدامات بانک‌های مرکزی است. به عبارت دیگر، طلا یک منبع محدود است و زمانی که شرایط اقتصادی جهانی طلا را جذاب‌تر کند، تقاضای طلا افزایش می‌یابد و باعث افزایش قیمت طلا می‌شود؛ اما ارزش واقعی طلا در بلندمدت نسبتاً ثابت می ماند و قیمت می‌تواند به سادگی منعکس کننده عدم قطعیت موقت یا نوسانات ساده ارز باشد.

به این محصول امتیاز دهید:
یک نظر برای این مقاله بنویسید

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلدهای اجباری با * نشان گذاری شده‌اند.