blog image

تاریخ انتشار: سه شنبه نه اسفند ۱۴۰۱

|    نویسنده : میراث

در این مقاله به 10 تا از کاربرد مهم طلا در زندگی روزمره و در علوم مختلف پرداخته شده است. طلا به دلیل ویژگی‌هایی که دارد یکی از چند کاربردی طلا به دلیل ویژگی هایی

 کاربردهای مهم طلا در زندگی روزمره

طلا به دلیل ویژگی هایی که دارد یکی از کاربردی ترین فلزاتی است که در امور متنوعی استفاده می شود.(کاربرد طلا)

طلا در اقتصاد

خرید و فروش کالا و خدمات در گذشته از طریق سکه‌های طلا صورت می گرفت و امروزه هم، در اقتصاد بسیاری از کشور‌ها نقش مهمی دارد. به عنوان مثال در مصر معادن طلای مهمی قرار وجود دارد، با استخراج طلا از این معادن، اقتصاد این کشور دستخوش تغییرات زیادی شده است.

طلا در جواهرات و زیور آلات

یکی از رایج ترین استفاده ایی که از طلا می شود، در زیور آلات است. ویژگی‌های ظاهری طلا مثل براق بودن، درخشندگی آن و دیگر ویژگی‌هایش مثل زنگ نزدگی در برابر شرایط اب و هوایی و استقامت طلا، موجب می‌شود طلا به عنوان زیورآلاتی شناخته شود که بتوان همیشه و در سال های زیادی از آن استفاده کرد.

طلا در دندان پزشکی

طلا به دلیل اینکه مقاوم و مستحکم در برابر پوسیدگی است؛ و بر خلاف جیوه ماده سمی محسوب نمی‌شود؛ و همچنین همزمان با رشد مینا دندان منبسط می شود؛ یک گزینه بسیار مناسب در دندان پزشکی است. زمانی که دندان را با طلا پر میکنند و یا از آن به عنوان دندان مصنوعی استفاده می کنند، دندان دیگر پوسیده نمی شود و اسیب نمی بیند؛ چرا که طلا استقامت بسیار بالای دارد.

طلا در پزشکی

طلا در تشخیص بسیاری از بیماری‌ها مثل: سرطان پروستات و دهان، مالاریا و ایدز موثر است. همچنین در درمان بیماری سرطان دهانه رحم و سکته قلبی نقش دارد. برای درمان این بیماری ها از ذرات نانو طلا ( ذرات طلای زیر میکرونی که در آب ها پراکنده است و خواص فیزیکی و نوری منحصر به فردی دارند.) استفاده  می کنند.

 

همچنین بخوانید:طلا در پزشکی

 

 

 

 

طلا در الکترونیک

طلا یک هادی کار امد و قابل اعتماد است.(کاربرد طلا)

طلا می تواند جریانات ریز را تحمل کند و از خوردگی در امان می‌ماند. همچنین در بسیاری از لوازم الکترونیکی مثل تلفن همراه یا تلوزیون از مقادیر بسیار کمی از طلا، چیزی حدود پنجاه سنت استفاده می شود؛ اما نکنه اینجاست طلایی که در این دستگاه‌ها استفاده می‌شود؛ امکان بازیافت را ندارند.

استفاده از طلا در کامپیوتر سبب می شود؛ تا اطلاعات دیجیتال در رایانه از یک مولفه به مولفه دیگر فرستاده شود.

 

طلا در صنایع فضایی

طلا  یک فلز رسانا و قابل اعتماد است؛ به همین سبب در مدارات موجود در هواپیماها، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

به عنوان یک روان ساز، ( روغن) در بین قسمت های مختلف مکانیکی عمل می‌کند.

در کلاه فضا نوردان از ورقه نازک طلا استفاده می‌کنند. چون این ورقه نازک طلا موجب می شود تا از پوست و چشمان فضانورد، در مقابل اشعه‌های خورشید محافظت کند.

طلا در شیشه سازی

زمانی که مقدار کمی از طلا در شیشه پراکنده شود، در تابستان اشعه گرما به خارج منعکس می شود؛ بنابراین از گرمای زیاد ساختمان جلوگیری می‌کند. در زمستان به دلیل انعکاس گرمای ساختمان به داخل، ساختمان گرمای خود را حفظ می‌کند.

استفاده از طلا در پنجره کابین خلبان، جلوگیری از یخ زدگی و برفک می‌کند و موجب می‌شود دید خلبان هنگام پرواز کم نشود.

 

طلا در لیزر

استفاده از لیزر‌های وابسته به طلا، جراحی اورژانسی، جراحی مغز، جراحی چشم و تخریب سلول‌های سرطانی را امکان پذیر کرده است. به عنوان مثال استفاده از این تکنولوژی، در بیمارستان ها، شانس زنده ماندن بیمار را افزایش می‌دهد؛ چون جلوگیری ازخونریزی زیاد بیمار می‌کند.