blog image

تاریخ انتشار: پنجشنبه هجده اسفند ۱۴۰۱

|    نویسنده : میراث

در این مقاله به معرفی 5 پالایشگاه مهم تولید شمش طلا و نقره در جهان در وبسایت ایران طلا پرداخته شده است. فلزاتی که ما آن را در انواع گوناگون ..

5 پالایشگاه شمش مهم در جهان

فلزاتی که ما آن را در انواع گوناگون مانند زیورآلات، شمش و  سکه استفاده می‌کنیم؛ همگی ابتدا از معادن می‌آیند و سپس وارد پالایشگاه‌ها می‌شوند. در این پالایشگاه‌ها، فلزات استخراج شده از معادن خالص می‌شوند.
معامله گران طلا برای تولید شمش‌های با کیفیت و خلوص بالا به پالایشگاه‌ها متکی هستند.
 چه در حال خرید شمش باشید و چه تاجری باشید که نیاز به پالایش فلزات گران‌بهای بازیافتی برای تبدیل به شمش‌های قابل فروش دارد، باید بدانید که فرآیند پالایش چگونه کار می‌کند و چه چیزی یک شمش با کیفیت را می‌سازد.
 
وقتی برای سرمایه‌گذاری در شمش طلا یا نقره به مراکز فروش طلا یا شمش‌ مراجعه می‌کنید، اولین نکته‌ای که می‌خواهید، بدانید این است که آنچه می‌خرید مطابق با استانداردهای بین‌المللی است یا خیر. فلزات گران‌بها صرف نظر از اینکه در چه غالبی باشند، همیشه ارزشمند خواهند بود.

فرآیند پالایش

شمش‌های Doré توسط معدنچیان استخراج می‌شود و حدود 80 درصد خلوص را دارار هستند. پالایشگاه‌ها با جداسازی سایر فلزات گران‌بها و فلزات کم ارزشی که با آن استخراج می‌شوند، خلوص را افزایش می‌دهند.
با استفاده از گرمایش القایی، شمش‌های دوره و ضایعات به فلز مذاب تبدیل می‌شوند.
بوراکس و خاکستر سودا به فلز مذاب اضافه می‌شوند تا سایر فلزات گران‌بها و فلزاتی که ارزش کمتری دارند را جدا کنند.
سپس فلز مورد آزمایش قرار می‌گیرد که به آن سنجش نیز گفته می‌شود تا خلوص فلز را به دست بیاورند.
سپس فلز مذاب به درون قالب‌های مخصوص ریخته می‌شود.
برای جواهرات و کاربردهای صنعتی، فلز اغلب به یک آلیاژ تبدیل می‌شود، زیرا طلا در شکل خالص آن بسیار نرم است. 
پالایشگاه ها معمولاً شمش را نمی خرند، آن را پالایش می‌کنند. پس از پالایش شمش، مالکیت آن به بانک شمش منتقل می‌شود.

پالایش نقره

فرآیند پالایش شمش نقره نیز مشابه شمش طلا است. نقره در سنگ معدن و از دل زمین خارج می‌شود. ابتدا سنگ معدن را خرد می‌کنند؛ سپس آهک برای ایجاد یک محیط قلیایی اضافه می‌شود؛ و بعد محلول سیانید اضافه می‌شود و مخلوط به مدت 24 تا 48 ساعت پخت می‌شود.
سپس گرد و غبار ریز روی اضافه می‌شود تا نقره را از محلول به دست آمده رسوب دهد و فلز گران‌بها را از سایر مواد موجود در سنگ معدن بازیابی کند.

طلای بازیافتی

استخراج فلزات گران‌بها از معادن تنها منبع تشکیل دهنده شمش در جهان نیست، بازیافت همچنین به منبع اصلی عرضه شمش جدید تبدیل شده است.
منابع طلای بازیافتی متفاوت است. امروزه حدود یک سوم عرضه جهانی از طلا بازیافتی تامین می‌شود.
قیمت طلای بازیافتی از شمش‌های تازه استخراج شده پیشی گرفته است. تخمین زده می شود که سالانه 60 میلیون دلار فلز گران‌بها به عنوان بخشی از زباله‌های الکترونیکی دور ریخته می‌شود.
در ادامه مطلب 5 تا از بزرگ‌ترین و مهم‌ترین پالایشگاه‌های شمش دنیا را بررسی می‌کنیم. بیشتر این پالایشگاه‌ها در سوئیس وجود دارد.

1-    والکامبی

والکامبی سوئیس بزرگترین پالایشگاه فلزات گران‌بها در جهان است.
این پالایشگاه سالانه 2000 تن فلزات گران‌بها تولید می‌کند. پالایشگاه والکامبی در Balerna در جنوب کانتون تیچینو و در مجاورت مرز سوئیس و ایتالیا، همچنین بسیار نزدیک به دو پالایشگاه غول پیکر دیگر فلزات گرانبها در سوئیس، یعنی PAMP و Argor-Heraeus قرار دارد. این سه پالایشگاه با هم بخش مهمی از پالایشگاه‌های جهان را تشکیل می‌دهند. (درباره این دو پالایشگاه در ادامه مقاله توضیح داده می‌شود.)
در جولای 2015 والکامبی توسط شرکت هندی Rajesh Exports خریداری شد. این شرکت هندی  بزرگترین تولید کننده جواهرات طلا در جهان است. با این حال، این پالایشگاه هنوز توسط یک تیم مدیریتی سوئیسی اداره می‌شود، و طبق روال سابق به کار خود ادامه می‌دهد.
در سال 1967، بانک سوئیس 50 درصد از سهام پالایشگاه والکامبی را خریداری کرد و بعد از گذشت چند وقت30 درصد سهام دیگر آن را در سال 1968 خرید و سهم خود را به 80 درصد افزایش داد. در سال 1980، بانک سوئیس 20 درصد سهام نهایی را که مالک آن نبود خریداری کرد و سهام خود را به 100% رساند.
تاریخچه پالایش طلای سوئیس و والکامبی
والکامبی به عنوان یکی از پیشروترین پالایشگاه‌های طلا در سوئیس و اروپا و همچنین در سراسر جهان شهرت بسیار خوبی به دست آورده است. 
امروزه والکامبی روزانه هزاران پوند فلزات گران‌بها را پالایش می‌کند.
والکامبی واقع در Balerna، سوئیس، به شهرت بزرگترین پالایشگاه طلای جهان می بالد و همانطور که گفته شد والکامبی سالانه حدود 2000 تن فلزات گران‌بها پالایش می‌کند، از جمله 6.6 تن شمش و سکه طلا را هر روز تولید می‌کند. 
امروزه، فلزات گران‌بها والکامبی بسیار مورد توجه قرار گرفته است، که نشان می‌دهد این پالایشگاه یک برند معتبر جهانی و دارای استاندارد طلایی در  بخش پالایش طلا است.

نقش سوئیس در تولید طلا

در حالی که برخی سوئیس را برای تولید ساعت‌های ارزشمند می‌شناسند؛ اما جالب است بدانید که فلزات و سنگ‌های گران‌بها مهمترین کالای وارداتی سوئیس و صادرات شماره دو این کشور هستند. اگرچه سوئیس هم از نظر جمعیت و هم از نظر مساحت نسبت به دیگر کشورهای جهان کوچک‌تر است؛ اما در بین پالایشگاه‌های طلا در دنیا به عنوان برترین و بزرگترین پالایشگاه شناخته می‌شود.
در واقع، بیشتر طلای جهان که از سرتاسر دنیا استخراج می‌شود بیشتر به والکامبی منتقل می‌شود.
 چین، استرالیا، آفریقا، روسیه و ایالات متحده از جمله کشورهایی هستند که طلا استخراج شده و تصفیه نشده خود را به والکامبی می‌فرستند.
 حدود 70 درصد طلای تصفیه نشده جهان از سویس عبور می‌کند.

چگونه سوئیس به قطب پالایش طلا در جهان تبدیل شد؟

نکته جالب اینجاست که سوئیس مقدار قابل توجهی طلا استخراج نمی‌کند؛ اما همچنان قطب پالایش طلا در جهان محسوب می‌شود. 
سوئیس دارای زیرساخت‌های فنی و لجستیکی برای پشتیبانی از عملیات پالایش طلا با حجم بالا است. سوئیسی‌ها فرآیند پالایش را بسیار کارآمد کرده‌اند و این امر باعث می‌شود طلای سوئیس در استانداردهای فوق العاده بالایی در جهان شناخته شود.
 پالایشگاه‌های طلای سوئیس خالص‌ترین و باکیفیت‌ترین شمش‌های طلا را پالایش و تولید می‌کنند.
تقاضا برای طلا همیشه و به خصوص در امروزه بالا بوده است و راه را برای رشد سریع والکامبی هموار می‌کند. در حالی که قیمت طلا در معرض نوسانات بسیاری است، طلا همچنان یک فلز مفید و کارآمد در بسیاری از بخش‌ها مانند الکترونیک محسوب می‌شود. همچنین پناهگاه امنی برای سرمایه‌گذاران در زمان‌های نامشخص و در بازارهای مالی ناایمن است. 
 
برای قرن‌ها، سوئیسی‌ها به خاطر شهرت خود در امنیت مالی، ثبات و رازداری شناخته شده‌اند. مردم در سرتاسر جهان به سوئیسی‌ها اعتماد کرده‌اند و این اعتماد به توانایی سوئیسی‌ها برای پالایش و صادرات طلای با کیفیت بالا و همچنین فروش آن کمک بسیاری کرده است.
از آنجایی که بانک‌های سوئیسی اغلب مقادیر زیادی طلا را به نمایندگی از مشتریان خود نگه‌داری می‌کردند، آن‌ها تصمیم گرفتند برای افزایش سودآوری، پالایشگاه های خود را تأسیس کنند. البته همانطور که خواندیم بانک‌ها دیگر مالک پالایشگاه‌ها نیستند. 
کردیت سوئیس والکامبی را به پالایشگاه طلای اروپایی (EGR) فروخت، شرکتی که متعلق به معدن نیومونت و گروهی از سرمایه گذاران خصوصی است. با این وجود، والکامبی هنوز هم طلا را پالایش می‌کند و تا به امروز شمش‌هایی را برای Credit Suisse ضرب می‌کند. 

راجش اکسپورت (طلا و جواهر فروش هندی) به عنوان یکی از برترین تولیدکنندگان جواهرات طلا در جهان، با این صنعت غریبه نیست و همچنان شهرت والکامبی را به عنوان یکی از برترین پالایشگاه‌های طلا حفظ می‌کند. پس از 60 سال کیفیت بی نظیر، اعتبار والکامبی هرگز خدشه دار نشده است و همچنان شهرت خود را در سرتاسر جهان حفظ می‌کند و افراد بسیار زیادی به خرید شمش و دیگر مصنوعات طلایی به آن اعتماد می‌کنند. 
انجمن بازار شمش لندن (LBMA)، یک انجمن مستقل که بر تعریف و حفظ استانداردهای کیفیت در بازار فلزات گران‌بها تمرکز دارد، والکامبی را به عنوان یک عضو تایید شده به رسمیت می‌شناسد و اعتبار فهرست تحویل خوب را به پالایشگاه اعطا کرده است والکامبی همچنین توسط COMEX (بورس تجاری شیکاگو سابق)، یکی از بزرگترین بازارهای جهان برای معاملات اختیارات فلزات گران‌بها و معاملات آتی تایید شده است.

چرا والکامبی امروز برترین نام طلایی است؟

والکامبی همچنان جایگاه خود را به عنوان برترین نام در پالایش طلا حفظ می‌کند.
بیشتر طلای جهان به والکامبی برای پالایش فرستاده می‌شود.
علاوه بر این، سوئیس یک کشور جهان اول از نظر فناوری پیشرفته با پیشینه قوی در امور مالی است.
این ملت برای بیش از 150 سال، در طول دو جنگ جهانی، بی طرف مانده است. بر اساس سنت‌های دیرینه خود در احترام به حریم خصوصی و عدم دخالت سیاسی، سوئیس به یکی از مراکز مالی جهان تبدیل شده است. 
والکامبی تخصص خود را در پیاده سازی فناوری پیشرفته، کسب و کار نوآورانه ، امنیت و حریم خصوصی در عملیات خود نشان داده است. 
بیشتر از همه، والکامبی می‌تواند به دلیل شهرت بکر خود برای تولید بهترین و خالص ترین طلا، رهبر پالایش طلای جهان باقی بماند. به یاد داشته باشید، در عرصه فروش و تجارت فلزات گران‌بها، شهرت همه چیز است. تاریخچه و نام تجاری والکامبی به طور تصاعدی بیش از فروش یکساله ارزش دارد. مانند خریداران طلا، پالایشگاه‌های طلا تمایل به نگاه بلندمدت دارند و تمرکز کمتری بر کسب درآمد سریع دارند.  

محصولات طلای والکامبی سوئیس

والکامبی طیف گسترده ای از محصولات طلا، از جمله شمش‌ها، محصولات ریخته گری، سکه‌ها و مدال‌های سکه را ارائه می‌دهد.
 
اخیراً، والکامبی یک محصول منحصر به فرد به نام CombiBar را ارائه می‌دهد که از یک شمش طلای 50 گرمی حکاکی شده و شکل گرفته، تشکیل شده است و به راحتی می‌توان آن را به قطعات 1 گرمی تبدیل کرد. 
صعود والکامبی به تسلط در پالایش طلا یک دستاورد معجزه آسا نیست، بلکه این دستاورد حاصل سال‌ها تلاش بی وقفه و مداوم این پالایشگاه می‌شود.
شمش‌های طلا با نام و علامت سنجش والکامبی، به‌طور قابل‌توجهی، پرطرفدارترین شمش‌ها در جهان هستند.

2-    آرگور

آرگور یک شرکت سوئیسی است که در پالایشگاه فلزات گران‌بها تخصص دارد. در حال حاضر، بخشی از گروه جهانی "فلزات گران‌بها هرائوس" است و با نام Argor-Heraeus شناخته می‌شود. با یازده بخش تولید و چهار سایت تجاری در سراسر جهان، بسیاری از فعالیت‌های مرتبط با فلزات گران‌بها را انجام می‌دهد. فعالیت این پالایشگاه شامل: تولید، ضرب کردن، بازیافت، تجارت و بانک‌داری است.

پالایشگاه آرگور

آرگور بیش از 50 سال است که یکی از پالایشگاه های پیشرو در جهان بوده است. در زیر تاریخچه مختصری از این شرکت آمده است:
در سال 1951، آرگور به عنوان یک پالایشگاه فلزات گران‌بها در کیاسو، سوئیس تأسیس شد. برای نزدیک به سی سال به طور مستقل به عنوان پالایشگاه بزرگ فلزات گران‌بها در سوئیس فعالیت می کرد.
توسعه هرئوس در سال 1980 زمانی که شرکت توسط گروه UBS خریداری شد، آغاز شد. UBS یک بانک سرمایه گذاری و خدمات مالی سوئیسی است که در سراسر جهان خدمات ارائه می‌دهد.
در سال 2016، سازمان توسعه صنعتی ملل متحد و Argor-Heraeus یاد داشت تفاهم‌ نامه‌ای را بین یکدیگر امضا کردند و این تفاهم نامه در مورد این بود که فناوری‌های هرئوس باید پایدار و بدون جیوه در عملیات استخراج و تولید طلا در مقیاس کوچک و صنعتی باشد.
در سال 2017، 66 سال پس از تأسیس، این شرکت به Argor-Heraeus تبدیل شد. یک شرکت تابعه و کاملاً متعلق به فلزات گران‌بها هرئوس است. در این زمان شرکت اصلی سوئیسی نیز پایگاه هایی در شیلی، ایتالیا و آلمان ایجاد کرده بود. این امر آن را به یک پالایشگاه فلزات گران‎بها جهانی تبدیل کرد.

شمش طلا Argor-Heraeus

شمش های طلا تولید شده توسط هرئوس با نشان Argor-Heraeus  بسته بندی می‌شوند.
این شمش‌های طلا خلوص بالایی دارند و طبق قانون انگلستان می توان آنها را بدون مالیات بر ارزش افزوده به عنوان طلایی برای سرمایه گذاری خریداری کرد. لیت پالایشگاه یک برند مورد تایید LBMA است به همین دلیل آن‌ها را می‌توان به راحتی مجدداً فروخت. شمش‌ها با گواهینامه مهر و موم شده عرضه می‌شوند.

شمش‌های نقره Argor-Heraeus

این شرکت چند ملیتی در حال حاضر طیف کاملی از خدمات پالایشگاهی از جمله تولید شمش نقره را ارائه می‌دهد. تمام محصولات آن‌ها، از جمله شمش، توسط دفتر مرکزی سوئیس ارزیابی می‌شود.
در انگلستان آنها توسط LBMA به رسمیت شناخته می‌شوند. LBMA حداقل ظرافت پالایشگاه را 995 تعیین می‌کند. Argor-Heraeus معمولاً از این فراتر می‌رود و تا بالاترین استاندارد ممکن 999.9 ظرافت را تولید می‌کند.
پالایشگاه آرگور شمش های طلا را از 1 گرم تا 15 کیلوگرم ضرب و ریخته گری می‌کند. همچنین مجموعه کوچکی از سکه‌ها، مدال‌ها و آیتم‌های سفارشی را به نمایش می‌گذارد.
بنابراین، شمش‌های طلا و به خصوص نقره Argor-Heraeus یک انتخاب عالی برای همه سرمایه‌گذاران است که دارای تاییدیه LBMA، کیفیت و مهارت بالا هستند.

3-    پامپ

محمود قاسم شارکارچی بناینگذار پامپ، شهرت و نبوغ  PAMP را که در سرتاسر جهان تقویت کرد و گسترش داد و آن را به محبوب‌ترین و پیشروترین برند شمش تبدیل کرد.
در نوامبر 2021، PAMP SA با MKS (سوئیس)، یک خانه تجارت فلزات گران‌بها، که امروزه به عنوان MKS PAMP SA شناخته می‌شود، ادغام شد که این امر موجب شد تا این شرکت پیشرفت بیشتری داشته باشد. ارزش سهامداران را افزایش داده و مسئولیت خود را در قبال اقدامات پایدار تأیید کرده است.
دسترسی جهانی، ادغام عمودی و تخصص بازار MKS PAMP آن را قادر می‌سازد تا با اطلاعات زیاد در مورد جریان بازار، به مشتریان خود خدمات ارائه دهد.
 
پس از درگذشت محمود قاسم شارکارچی در سال 1983، فرزندان وی، کرما و مروان، با ماموریت روشنی برای تبدیل شدن به یک رهبر جهانی در صنعت فلزات گران‌بها، تجارت خانوادگی را به دست گرفتند.
 سالهای اولیه
PAMP که در سال 1977 تأسیس شد و در تیچینو، سوئیس مستقر است، به سرعت به برند پیشرو شمش در جهان تبدیل شد.
در سال 1979 محمود قاسم شکرچی MKS (سوئیس) SA را در ژنو تأسیس کرد.
با افزایش تقاضا، PAMP طی سال‌ها به‌طور تصاعدی رشد کرد. در سال 1981 محمود قاسم شاکارچی سهام اکثریت را خریداری کرد که بعداً تمدید شد و PAMP را به نام تجاری فلزات گران‌بهای امروزی تبدیل کرد. تحت هدایت او، MKS و PAMP به دو مورد از معتبرترین تامین کنندگان محصولات و خدمات فلزات گران‌بها در سراسر جهان تبدیل شدند.
شعار پامپ
شهرت مانند الماس است، خلق آن دقت و حوصله می‌خواهد تا تمام اعتبارش را به آن بدهد، کوچکترین خراشیدگی ارزش او را از دست می‌دهد.

4-    متالور

متالور یکی از قدیمی‌ترین و بزرگترین گروه‌های پالایش فلزات گران‌بها در جهان است و شمش‌های طلا و نقره آن در بخش عمده‌فروشی و خرده‌فروشی بازار جهانی شمش بسیار مورد توجه هستند. تا اواخر دهه 1990، متالور متعلق به شرکت بانک سوئیس (SBC) بود. متالور از این نظر منحصر به فرد است که چهار پالایشگاه فلزات گران‌بها را در سراسر جهان در سوئیس، ایالات متحده، هنگ کنگ و سنگاپور اداره می‌کند. در سال 2016، گروه فلزات گران‌بهای ژاپنی تاناکا اعلام کرد که قصد دارد کل گروه متالور را خریداری کند و متالور را در عملیات فلزات گران‌بهای تاناکا ادغام کند.
پالایشگاه متالور مدرن در لو لوکل در ایالت نوشاتل سوئیس در سال 1852 به عنوان تامین کننده قطعات طلا برای صنعت ساعت سازی محلی تاسیس شد. در سال 1864، این پالایشگاه با یک بانک محلی ادغام شد و گسترش یافت و علاوه بر آلیاژهای طلا برای صنعت ساعت، شمش را برای صنعت بانکداری فراهم کرد.
در سال 1918، شرکت سوئیس بانک (SBC) پالایشگاه را خریداری کرد و در آن زمان به یکی از شرکت‌های تابعه SBC تبدیل شد. در سال 1936، شرکت فرعی پالایش SBC به "Métaux Précieux SA Metalor" تغییر نام داد. در سال 1947، این پالایشگاه به مکان جدیدی در Marin-Epagnier در نوشاتل نقل مکان کرد، مکانی که تا به امروز تأسیسات پالایشگاه سوئیس متالور در آن قرار دارد.
پالایشگاه این گروه در هنگ کنگ در سال 1982، افتتاح شد و متالور در سال 1986 راه اندازی پالایشگاه ایالات متحده خود را آغاز کرد.
پالایشگاه چینی متالور در سال 2006 در سوژو، 100 کیلومتری غرب شانگهای افتتاح شد. در سال 2007، متالور شرکت جانسون متی هنگ کنگ با مسئولیت محدود را خریداری کرد و عملیات پالایشگاه طلا و نقره جانسون متی در هنگ کنگ را به عهده گرفت. در سال 2013، متالور یک پالایشگاه فلزات گران‌بها را در سنگاپور افتتاح کرد.
در جولای 2016، Metalor Technologies و گروه ژاپنی Tanaka Kikinzoku Kogyo اعلام کردند که قراردادی را امضا کرده‌اند که به موجب آن تاناکا مالکیت 100٪ گروه متالور را به دست می‌آورد.
ساختار سازمانی متالور
Metalor Technologies سه بخش به نام های پالایش، الکترونیک و پوشش های پیشرفته را اداره می‌کند. بخش الکترونیک نقره و سایر آلیاژها را به کنتاکت‌های هدایت الکتریکی می‌سازد که در طیف وسیعی از کاربردها استفاده می شود. تاسیسات آن در اروپا، آسیا و آمریکای شمالی مستقر است.
بخش پوشش پیشرفته راه‌حل‌ها و تجهیزات آبکاری را برای آلیاژهای مورد استفاده در بخش ساعت‌های لوکس و جواهرات و همچنین ساخت پوشش‌هایی برای نیمه هادی‌ها ارائه می‌کند. تاسیسات بخش پوشش پیشرفته در سوئیس، فرانسه، ایالات متحده، چین و ژاپن قرار دارد.
بخش پالایش فلزات گران‌بها را از خروجی معدن و ضایعات صنعتی پالایش می‌کند، و همچنین شمش‌های فلزات گران‌بها درجه سرمایه‌گذاری را مجدداً ریخته می‌کند (به عنوان مثال از میله‌های 400 اونس به میله‌های 1 کیلویی). گروه پالایش متالور پالایشگاه‌هایی را در سوئیس، ایالات متحده، هنگ کنگ و سنگاپور اداره می‌کند

پالایشگاه متالورز
پالایشگاه های فلزات گران‌بهای متالور، ضایعات صنعتی و مواد قابل بازیافت را استخراج می‌کنند و همچنین شمش‌های فلزات گران‌بها موجود را به شمش‌های جدید تبدیل می‌کنند. چهار تاسیسات پالایشی این گروه در سوئیس، ایالات متحده، هنگ کنگ و سنگاپور قرار دارند.
ظرفیت پالایش طلای متالور در سراسر جهان تقریباً 800 تن در سال است. پالایشگاه سنگاپور حدود 150 تن از این درصد کل را تشکیل می دهد، پالایشگاه متالورز آتلبورو در ماساچوست به عنوان یکی از بزرگترین پردازشگرهای طلای قراضه در ایالات متحده است.
 
خروجی طلا از پالایشگاه‌های متالور شامل شمش‌های طلا برای مقاصد سرمایه‌گذاری است که به بانک‌های مرکزی، بانک‌های شمش، مشتریان صنعتی و بازار خرده‌فروشی عرضه می‌شود و دانه‌های طلا که در تولید محصولات لوکس و با فناوری پیشرفته استفاده می‌شود و قابل پالایش هستند.
متالور در سال 2004 به هیئت داوران LBMA پیوست و یکی از معدود پالایشگاه‌های فلزات گران‌بها موجودی هست که عضو کامل LBMA است.

5-    تاناکا

گروه Tanaka Kikinzoku یک گروه ژاپنی از شرکت‌های تخصصی فلزات گران‌بها است. تاناکا مرکز این کشور است، زیرا بزرگترین پالایشگر فلزات گروه طلا و پلاتین در کشور محسوب می‌شود و بزرگترین تولید کننده شمش طلا در ژاپن هست.
شرکت تاناکا به تجارت، پالایش و بازیافت فلزات گران‌بها و تولید شمش‌های طلا، پلاتین و نقره می‌پردازد. شرکت جواهرات تاناکا با نام Ginza Tanaka تجارت می‌کند، 
محصولات شمش سرمایه گذاری تاناکا علاوه بر شمش های طلای 400 اونسی، شمش را در وزن‌های 1 کیلوگرم، 500 گرم، 300 گرم، 200 گرم و 100 گرم نیز تولید می‌کند. تاناکا کیکینزوکو کوگیو همچنین تنها توزیع‌کننده ژاپنی تعدادی از محبوب‌ترین سکه‌های شمش در جهان است، یعنی سکه‌های شمش فیلارمونیک وین ضرابخانه اتریش و سکه‌های شمش برگ افرا از ضرابخانه سلطنتی کانادا. Tanaka Kikinzoku Kogyo همچنین یکی از توزیع کنندگان ضرابخانه ایالات متحده در ژاپن برای سکه پلاتین ایگل است. 
 
تاناکا اولین گروهی بود که در سال 1980 «طرح انباشت طلا» (GAP) را به بازار ژاپن معرفی کرد. GAPها یک طرح پس‌انداز معمولی هستند که به سرمایه‌گذاران خرد اجازه می‌دهد تا «متوسط هزینه دلار» را به طلا تبدیل کنند و در ژاپن بسیار محبوب هستند. 

به این محصول امتیاز دهید:
یک نظر برای این مقاله بنویسید

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلدهای اجباری با * نشان گذاری شده‌اند.