blog image

تاریخ انتشار: چهارشنبه چهار مرداد ۱۴۰۲

|    نویسنده : میراث

رومی‌ها به عنوان یکی از اولین کسانی هستند که سکه‌های طلا را به شکل رایج ارز تبدیل کردند. طلا همچنین در دوران روم معمولاً برای جواهرات سازی استفاده

تاریخچه مختصری از طلا در تمدن روم

اندکی پس از اولین تعامل انسان با طلا در 3000 سال قبل از میلاد، طلا اهمیت بسیار زیادی در تمدن‌های باستانی پیدا کرد.

رومی‌ها به عنوان یکی از اولین کسانی هستند که سکه‌های طلا را به شکل رایج ارز تبدیل کردند. طلا همچنین در دوران روم معمولاً برای جواهرات سازی استفاده می‌شد. جواهرات طلا نماد رفاه و ثروت بود.

با گذشت زمان از طلا در ساخت ظروف و سایر اجناس خانگی استفاده می‌شد که فقط طبقه‌های بالای جامعه می‌توانستند آن‌ها را بخرند. اعتقاد بر این بود که هر چه طلای بیشتری در خانه پیدا شود، رونق بیشتری دارد.

 

 

رومی‌ها نیز از این سنت پیروی کردند که مردگان خود را با جواهرات طلای خود دفن می‌کردند تا بتواند آنها را در زندگی پس از مرگ همراهی کند.

طلا

رومی‌ها طلاهای خود را از کجا آورده اند؟

رم هرگز منابع طبیعی غنی از طلا نداشت و در به دست آوردن آن کند بود. اولین کشف طلا از رودخانه پو در غرب آلپ و جنوب پیمونت بود. جنگ دوم پونیک (218-201 قبل از میلاد) شاید مهمترین نقطه عطف در تاریخ رم در رابطه با طلا بود.

هنگامی که رومی‌ها اسپانیا را فتح کردند، در حوضه آدوار، ناحیه مالاگا، دشت‌های گرانادا و دامنه‌های کوه‌های سیرا نوادا طلا استخراج کردند. آثار طلا در این مناطق تا به امروز یافت می‌شود. منبع بزرگ دیگری با فتح بریتانیا توسط ژولیوس سزار به دست آمد.

با رشد امپراتوری روم، طمع برای طلا نیز افزایش یافت.

در سال 49 پس از میلاد، همسر امپراتور کلودیوس، آگریپینا، تونیکی از نخ‌های طلا به تن داشت. زمانی رومی‌ها آنقدر طلا داشتند که شروع به ساختن مجسمه‌های عظیم از طلای خالص برای نمایش کردند.

تاریخچه جواهرات طلای روم باستان

در امپراتوری روم، طلا به معنای ثروت، رفاه و موقعیت اجتماعی یک فرد بود.

از آنجایی که طلا فلز خدایان در نظر گرفته می‌شد و اعتقاد بر این بود که از خورشید فرود آمده است، به طور گسترده‌ای برای ساختن زیور آلات استفاده می‌شد. طلسم‌هایی به نام بولا توسط پسران جوان از بدو تولد به عنوان سپری در برابر هرگونه انرژی شیطانی استفاده می‌شد. حلقه‌های طلا با نمادهای فالیک نیز مورد علاقه پسران جوان بود، زیرا تصور می‌شد آنها خوش شانسی را به همراه دارند. حلقه‌های طلا رایج‌ترین  و گاهی تنها جواهری بود که مردان می‌پوشیدند.

 

 

زنان رومی استفاده از گردنبند، دستبند و بازو را ترجیح می‌دادند. تعداد جواهرات روی بازوی آنها همیشه بیش از هفت قطعه بود. دستبندهایی به شکل مارهای مارپیچ که با طلا سنجاق شده بودند در بین آنها بسیار محبوب بود. این طرح نماد جاودانگی بود.

طلا در روم باستان

ضرب سکه طلا روم باستان

آیا می‌دانستید که اورئوس واحد پولی طلای پایه در جهان روم بود؟ اینها از اواسط قرن سوم قبل از میلاد تا اواسط قرن سوم پس از میلاد مورد استفاده قرار می‌گرفتند.

در این دوران، طلا برای تولید سکه‌هایی بازیافت می‌شد که به طور گسترده در گردش بودند. روی سکه‌ها صورت امپراتور فعلی نقش بسته بود و پرکاربردترین آنها آگوستوس بودند.

استخراج طلا پس از اختراع معدن هیدرولیک توسط رومیان در اسپانیا، گران شد. اگرچه این روش بیشتر از معادن عمیق طلا تولید می‌کرد؛ اما مسبب کانال کشی مجدد و تخریب رودخانه ها نیز بود. رومی‌ها طلا استخراج می‌کردند، سکه‌ها ضرب می‌کردند و آن‌ها را بسیار فراتر از مرزهای امپراتوری خود می‌گشتند.

طلا کمک زیادی به اقتصاد روم باستان کرد و آن را به یکی از قدرتمندترین امپراتوری های جهان تبدیل کرد. عشق رومی‌ها به طلا الهام بخش و تحت تأثیر بسیاری از تمدن‌های دیگر قرار گرفت و به جهان دیدگاه جدیدی نسبت به فلز گرانبها داد.

 

به این محصول امتیاز دهید:
یک نظر برای این مقاله بنویسید

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلدهای اجباری با * نشان گذاری شده‌اند.