blog image

تاریخ انتشار: چهارشنبه هفت تیر ۱۴۰۲

|    نویسنده : میراث

اگر شروع به فکر کردن در مورد جمع آوری سکه کرده‌اید، اولین قدمی که برمی‌دارید مهمترین قدم است، بنابراین مجموعه سکه‌ای را

اصول جمع آوری سکه برای مبتدیان

قبل از اینکه سفر جمع آوری سکه خود را شروع کنید، در اینجا چند اصطلاح اساسی وجود دارد که باید با آنها آشنا شوید.

سکه

در گردش: سکه‌ای است که برای خرید چیزها به کار رفته است. سکه‌های گردشی سطوح مختلفی از سایش را نشان می‌دهند، با قیمت‌های مشابه.

مجموعه تاریخ: مجموعه تاریخ شامل یک سکه از هر سالی است که یک سکه ساخته می‌شود. ضرابخانه‌ای که سکه زده مهم نیست.

سکه ضرابخانه: این مجموعه شامل یک سکه از هر ضرابخانه برای هر سال ساخت یک سکه خاص است.

لبه: لبه سکه را «روی سوم» می‌گویند. رایج ترین لبه‌های سکه عبارتند از:

Plain: ساده ترین نوع لبه.

نی: ردیف‌هایی از خطوط دور سکه. معمولاً عمودی، آنها همچنین می‌توانند مورب باشند.

حروف: به جای خطوط، این لبه‌ها دارای نوشته هستند.

تزئین شده: به جای خطوط یا حروف، لبه‌های تزئین شده دارای ستاره یا طرح‌های انتزاعی هستند.

درجه: سکه‌ها از 1 تا 70 درجه بندی می‌شوند. امتیاز 1 (ضعیف) به این معنی است که سکه تقریباً غیرقابل شناسایی است. امتیاز 70 (Mint State 70) نشان دهنده یک سکه عالی است که هیچ نقصی را نشان نمی‌دهد، حتی با بزرگنمایی 5 برابر.

درجه بندی شده / اسلب: سکه‌ای است که به یک شرکت درجه بندی سکه ارائه شده است. دو تا از بزرگترین آنها عبارتند از شرکت تضمین سکه شناسی ( NGC ) و خدمات درجه بندی سکه حرفه‌ای ( PCGS ). سکه درجه بندی شده در یک پوسته پلاستیکی مستطیلی شکل و ضد دستکاری که به عنوان دال شناخته می‌شود و مهر و موم شده است.

تاریخ کلید: این سکه‌ای است که به دلیل کمیاب بودن، گران‌ترین و سخت‌ترین سکه در یک سری است.

جلو: این روی سر یک سکه است. قسمت جلویی جایی است که خط کش یا رهبر روی سکه‌های در گردش دیده می‌شود.

معکوس: پشت و یا دم روی سکه است. از آنجایی که عکس به اندازه جلو اهمیت ندارد، طرح‌های یادبود یا مضامین هنری را می‌توان در اینجا نشان داد.

تایپ سکه: مجموعه تایپ به طرح های مختلفی اطلاق می‌شود که روی یک سکه با عیار خاصی ظاهر شده است. ضرابخانه در یک سکه تایپ مهم نیست.

ست نوع و ضرابخانه: مجموعه نوع و ضرابخانه با گنجاندن یک سکه از هر ضرابخانه‌ای که آن طرح را تولید کرده است، مجموعه نوع را گسترش می‌دهد. باز هم، تاریخ تک تک سکه‌ها مهم نیست.

بدون گردش: این سکه است که هرگز از بانک خارج نشده است. با سکه‌های مدرن، سکه‌ای است که هرگز ضرابخانه را ترک نکرده است.

سکه طلا

نکات موجود در این راهنما را دنبال کنید تا خود را برای موفقیت در ساخت اولین مجموعه سکه خود آماده کنید. در اینجا نحوه شروع به کار آمده است.

1. چیزی را انتخاب کنید که با شما صحبت می‌کند

اگر شروع به فکر کردن در مورد جمع آوری سکه کرده‌اید، اولین قدمی که برمی‌دارید مهمترین قدم است، بنابراین مجموعه سکه‌ای را انتخاب کنید که واقعاً برای شما جالب باشد.

علاوه بر مجموعه‌های سنتی، راه‌های زیادی برای جمع آوری سکه وجود دارد. برخی افراد به عنوان یادآوری سفر یا مناسبت‌های خاص خود، سکه‌هایی را از کشورهای مختلفی که بازدید کرده‌اند، جمع آوری می‌کنند. دیگران نسخه‌های ویژه سکه‌های ضرب شده در سال تولد یا سال ازدواج خود را جمع آوری می‌کنند. برخی از کلکسیونرهای سکه از سکه‌های مختلف حیات وحش که هر سال ضرابخانه سلطنتی کانادا و ضرابخانه پرث می‌سازند، لذت می‌برند.

نکته این است که به تعداد افرادی که سکه‌ها را جمع آوری می‌کنند، راه‌های زیادی برای جمع آوری سکه‌ها وجود دارد. سکه‌های عتیقه، سکه‌های باستانی، سکه‌های جهانی، سکه‌های اثبات، سکه‌های شمش، سکه‌های یادبود و این لیست ادامه دارد. جمع آوری سکه یک سرگرمی آرامش بخش خواهد بود که می‌توانید برای تمام زندگی خود دنبال کنید.

با این حال، اگر به امید فروش مجدد سکه برای سود سریع، شروع به خرید سکه کنید، زمان بدی خواهید داشت. بیشتر سکه‌ها باید سال‌ها نگه داشته شوند تا بازده خوبی داشته باشند. در نظر گرفتن جمع آوری سکه به عنوان یک شغل به جای یک سرگرمی آرامش بخش، راه خاصی برای از بین بردن اشتیاق و طرح تجاری شما است.

سکه طلا

فکر کردن مانند یک کلکسیونر به جای یک سرمایه گذار نه تنها لذت بخش‌تر است، بلکه به شما یاد می‌دهد که یک معامله خوب را تشخیص دهید. در دراز مدت، از این راه بیشتر از تلاش برای برگرداندن جدیدترین سکه برای سود سریع، درآمد بیشتری کسب خواهید کرد.

ایده خوبی است که برای اولین مجموعه سکه خود چیزی ارزان قیمت انتخاب کنید تا اصول اولیه را بیاموزید. با کمی پشتکار می‌توانید یک کلکسیون سکه پرطرفدار بدون صرف هزینه داشته باشید.

2. با یک محدوده تاریخ کوتاه شروع کنید

تلاش برای ساخت یک سری کامل از یک سری سکه‌های کلاسیک برای اولین مجموعه شما می‌تواند طاقت فرسا باشد. داشتن یک برنامه بزرگ اشکالی ندارد؛ اما بهتر است ابتدا تمرکز خود را محدود کنید، سپس از آنجا گسترش دهید.

مجموعه کوتاه یک محدوده تاریخی خاص از سکه‌ها است. مجموعه‌های کوتاه طوری ساخته شده‌اند که شامل سال‌هایی می‌شوند که با قیمت مقرون‌به‌صرفه سکه‌های خوبی ارائه می‌دهند. یک مجموعه کوتاه را می‌توان در مدت زمان معقولی تکمیل کرد و به شما احساس موفقیت می‌دهد. آنها همچنین پایه خوبی برای گسترش مجموعه شما فراهم می‌کنند.

مجموعه‌های کوتاه محبوب عبارتند از:

1934-1938 مجموعه تاریخ و نعناع نیکل بوفالو،

1934-1945 دایم عطارد،

1941-1947 Walking Liberty نقره نیم دلار

دلار مورگان نقره 1921 و

1922 تا 1926 دلار صلح نقره ای.

خرید سکه در یک نمایشگاه سکه، یا در یک حراج آنلاین، مطمئناً باعث پشیمانی خریدار می‌شود. یک راه آزمایش شده برای جلوگیری از خرید سکه، تعیین بودجه و پایبندی به آن است. یک بودجه ماهانه یا حتی سالانه از درآمد قابل تصرف برای ساخت مجموعه سکه خود تعیین کنید. این به شما کمک می‌کند تا هر خرید سکه را با دقت بررسی کنید.

4. یاد بگیرید چگونه سکه‌های خود را با احتیاط اداره کنید

یکی از مهمترین چیزهایی که هنگام جمع آوری سکه باید بدانید آسیبی است که انگشتان شما می‌توانند به سکه وارد کنند. همیشه یک سکه را از لبه بردارید.

همچنین در برابر تمایل به تمیز کردن سکه‌ها مقاومت کنید. تمیز کردن سکه‌ها نه تنها برخی از اهمیت تاریخی آنها را از بین می‌برد، بلکه می‌تواند ارزش آنها را هم از بین ببرد. سکه‌هایی با سطوح اصلی قیمت‌های بالاتری خواهند داشت.

سکه طلا

اطمینان حاصل کنید که سکه‌های شما روی هم نمی‌لغزند یا به یکدیگر برخورد نمی‌کنند، زیرا باعث کاهش درجه و ارزش سکه‌های شما می‌شود.

روش‌های مختلفی برای نگهداری صحیح سکه‌های شما وجود دارد. در اینجا برخی از تجهیزات لازم آورده شده است:

بالش‌های مقوایی: باش مقوایی مربعی سنتی دارای پنجره‌های کوچکی از پلاستیک مقاوم در برابر سکه در هر طرف هستند که به شما امکان می‌دهد هر دو طرف سکه خود را ببینید.

فلیپ‌های پلاستیکی: فلیپ‌های پلاستیکی قطعاتی از پلاستیک شفاف انعطاف پذیر با کیسه‌هایی در دو نیمه هستند. این به شما امکان می‌دهد یک کارت کوچک با تمام اطلاعات مربوط به سکه را در یک کیسه و خود سکه را در دیگری قرار دهید.

ورقه‌های جیبی: ساخته شده از پلاستیک شفاف و انعطاف پذیر، ورقه‌های جیبی برای نگهداری در کلاسورها ساخته شده‌اند. این ورق‌ها دارای شبکه‌ای از جیب برای نگهداری سکه‌ها و اقلام سکه شناسی هستند.

کپسول‌ها: کپسول‌ها محافظ سکه‌ای پلاستیکی سخت، گرد و شفاف هستند. کپسول‌های گران‌تر برای سکه‌های گران‌تر استفاده می‌شوند.

5. کمی تحقیق کنید و مقدار زیادی صرفه جویی کنید

مهم‌ترین کاری که می‌توانید به عنوان یک جمع آوری سکه انجام دهید، این است که بدانید یک سکه چقدر ارزش دارد. اگر نمی‌دانید یک سکه چقدر ارزش دارد، نباید آن را بخرید.

اولین قدم برای یادگیری ارزش یک سکه این است که بدانید چقدر کمیاب است. هر چه یک سکه کمیاب‌تر باشد، ارزش آن بیشتر است.

سکه طلا

به این محصول امتیاز دهید:
یک نظر برای این مقاله بنویسید

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلدهای اجباری با * نشان گذاری شده‌اند.