blog image

تاریخ انتشار: جمعه شش مرداد ۱۴۰۲

|    نویسنده : میراث

طلا زمانی که در یک سبد سرمایه گذاری متنوع گنجانده شود می‌تواند به دارایی جالب توجهی تبدیل شود، زیرا قیمت آن مستقیماً با سایر

آیا طلا می‌تواند سبد سرمایه گذاری را متنوع کند؟

طلا زمانی که در یک سبد سرمایه گذاری متنوع گنجانده شود می‌تواند به دارایی جالب توجهی تبدیل شود، زیرا قیمت آن مستقیماً با سایر اشکال سرمایه گذاری یا روندهای بازار مرتبط نیست. به عبارت دیگر، قیمت آن نسبت به دارایی‌های سنتی‌تر (پس انداز، سهام، و غیره) متفاوت است و به آن یک مزیت بالقوه متمایز برای سرمایه گذارانی می‌دهد که به دنبال محافظت در برابر نوسانات بازار هستند.

طلا

طلای فیزیکی به عنوان بخشی از سبد سرمایه گذاری متنوع

سرمایه‌گذارانی که می‌خواهند ثبات و امنیت بیشتری را به سبد سهام خود ارائه دهند، اغلب تصمیم می‌گیرند تا سهم کافی از طلا را به آن اضافه کنند و در حالی که طلا اغلب به عنوان راهی موثر برای محافظت از سبد سرمایه گذاری در مواقع سختی اقتصادی یا آشفتگی بازار تلقی می‌شود، قیمت و در نتیجه ارزش آن نیز با از سرگیری رشد و افزایش مخارج مصرف کننده تمایل به بالا ماندن یا حتی افزایش داشته است.

طلا به طور گسترده در تجارت و صنعت از جمله جواهرات، ساخت و ساز، الکترونیک و پزشکی استفاده می‌شود. در دوره‌های بهبود اقتصادی یا رشد قوی، این تقاضای صنعتی می‌تواند قیمت طلا را بالا ببرد و به تبدیل آن به یک محصول سرمایه‌گذاری موفق کمک کند.

 

 

طلا یک محصول سرمایه گذاری فیزیکی است

طلا علاوه بر اینکه یک دارایی اغلب مورد استفاده برای تنوع سبد سهام است، یکی از معدود محصولات سرمایه گذاری فیزیکی نیز می‌باشد. کیفیتی که تمایل دارد آن را هم در برابر تصمیمات اتخاذ شده توسط دولت‌ها، به ویژه در مواقع بحران، و هم از آشفتگی‌هایی که ممکن است سیستمهای مالی و بانکی با آن مواجه شوند، محافظت کند.

بنابراین، بر خلاف سایر اشکال سرمایه گذاری مالی (سهام، پس انداز، بیمه عمر و غیره)، طلای فیزیکی که به درستی ذخیره شده باشد، دارای ریسک اعتباری یا نکول نیست. به عبارت دیگر، اگر بازیگرانی که به عنوان واسطه (بانک‌ها، شرکت‌های مالی و غیره) در سرمایه‌گذاری مالی شما فعالیت می‌کنند، به طور ناگهانی از کار بیفتند، همانطور که ممکن است در مواقع بحران مالی این اتفاق بیفتد، این خطر وجود دارد که آنها را رد کنند یا حتی نپذیرند. قادر به بازپرداخت این سرمایه گذاری واقعی است. به این می‌گویند ریسک پیش فرض. از آنجایی که طلا یک سرمایه گذاری فیزیکی است و نه کاغذی، اگر در خارج از سیستم بانکی ذخیره شود، به طور کامل و فیزیکی در مالکیت مالک آن است و بنابراین از هرگونه ریسک نکول محافظت می‌شود.

طلا و سرمایه گزاری

یکی دیگر از مزایای ماهیت فیزیکی طلای سرمایه گذاری این است که بر خلاف ارزهای کاغذی، نمی‌توان آن را به دلخواه چاپ کرد. یکی از ویژگی‌هایی که به فلز زرد اجازه می‌دهد ارزش خود را در طول زمان حفظ کند. در زمان آشفتگی‌های اقتصادی پایدار، این امنیت است که سرمایه گذاران و بانک‌های مرکزی را وادار می‌کند تا بخشی از وجوه خود را در طلا قرار دهند.

چرا سرمایه گذاران در حال تجدید نظر در سبد سرمایه گذاری خود هستند؟

طلا برای مدت طولانی به عنوان یک جزء ضروری اما اغلب فراموش شده در هر سبد سرمایه گذاری دیده می‌شود. به نظر می‌رسد بسیاری از سرمایه گذاران آن را تنها در زمان تورم یا نوسانات بالای بازار به یاد می‌آورند، زمانی که توانایی تاریخی طلا برای محافظت از ارزش سرمایه مورد توجه قرار می‌گیرد.

اما تعداد فزاینده‌ای از سرمایه‌گذاران، مسلماً تحت تأثیر شرایط جوی سال‌های اخیر، اکنون سبد سرمایه‌گذاری خود را به روی طلا باز می‌کنند. به نظر می‌رسد با حمایت کارشناسان سرمایه گذاری، استراتژی‌های سرمایه گذاری جدیدی برای فلز زرد در حال ظهور است. طلای سرمایه گذاری فیزیکی که قبلاً به عنوان یک عنصر استراتژیک در دراز مدت برای هر سبد سرمایه گذاری در نظر گرفته می‌شود، امروزه به عنوان راهی مناسب برای تنوع بخشیدن به یک سبد و احتمالاً برای بهبود موقعیت فرد در محیط نامشخص فعلی به نظر می‌رسد.

طلا اکنون مکمل سهام و اوراق قرضه است تا سبد سرمایه گذاری سرمایه گذاران را متعادل کند. طلا به عنوان یک ذخیره چند وجهی ارزش و یک پناهگاه امن، در طول تاریخ از بسیاری از طبقات دارایی سنتی بهتر عمل کرده و عملکردی قوی در بازارهای رو به رشد و نزولی داشته است. و این علاقه به سرمایه گذاری در طلا در تقاضای جهانی این فلز منعکس شده است که از سال 2001 به طور متوسط ​​14 درصد در سال رشد کرده است ، در حالی که قیمت طلا در مدت مشابه تقریباً شش برابر شده است.

در اینجا چیزی است که سرمایه گذاران اغلب هنگام افزودن طلا به سبد سرمایه گذاری خود به دنبال آن هستند:

تنوع بخشیدن به سبد خود برای محافظت از آن در مواقع استرس بازار.

بهبود عملکرد کلی پورتفولیوی خود.

ارائه حفاظت در برابر تورم.

سرمایه گذاری در یک سرمایه گذاری بلند مدت خوب.

اطمینان از منبع قابل اعتماد نقدینگی.

تنظیم پس انداز خود در یک دارایی فیزیکی.

روی چه محصولات طلایی سرمایه گذاری کنیم؟

طلا احتمالاً در دسترس‌ترین کالا برای کسانی است که به دنبال پس انداز، سرمایه گذاری یا به سادگی تنوع بخشیدن به سبد سرمایه گذاری خود هستند. هر کسی می‌تواند به راحتی طلای فیزیکی را به صورت شمش یا سکه خریداری کند. شما فقط باید برای انتخاب محصولی که به بهترین وجه با نیازها و بودجه شما مطابقت دارد وقت بگذارید.

شمش‌های طلای سرمایه گذاری در اندازه‌های مختلف و متناسب با همه بودجه‌ها هستند. وزن کوچک‌ترین شمش‌ها به 1 گرم می‌رسد، در حالی که بزرگ‌ترین شمش‌ها به راحتی می‌تواند به چند ده یا حتی صدها کیلوگرم برسد. PAMP، یکی از بزرگترین پالایشگاه‌های طلای جهان، حتی Multigramme را راه‌اندازی کرده است، مجموعه‌ای از شمش‌های 1 گرمی لیدی فورتونا، با الهام از صفحات تمبر.

این تنوع گسترده از شمش‌های طلا به همه سرمایه گذاران اجازه می‌دهد تا محصولی متناسب با بودجه خود پیدا کنند. سرمایه گذاری در بارها یک انتخاب رایج برای کسانی است که به دنبال بهترین ارزش هستند. این به این دلیل است که در مقایسه با سکه های طلا، شمش ها اغلب دارای حق بیمه کمتری هستند و بنابراین هزینه کمتری برای هر اونس طلا دارند. به عبارت دیگر، در زمان خرید، با همان بودجه، برخی از شمش‌های طلا می‌توانند به شما این امکان را بدهند که مقدار بیشتری از طلا را نسبت به سکه خریداری کنید.

اما سکه‌های طلا دارای مزایای دیگری هستند و اغلب یک محصول ارجح برای اولین سرمایه گذاری طلا هستند. این امر به ویژه برای سرمایه گذارانی که به دنبال حداکثر نقدینگی هستند، یعنی محصولی که فروش مجدد آن آسان باشد، صادق است. آنها اغلب سکه‌های پر توزیع مانند کروگراند آفریقای جنوبی، بریتانیا بریتانیا، یا عقاب آمریکایی را انتخاب می‌کنند.

با این حال، مراقب باشید که سکه ‌ای شمش را با سکه‌های جمع آوری سکه شناسی تاریخی اشتباه نگیرید. سکه‌های شمش، سکه‌های قدیمی نیستند، بلکه سکه‌های اخیر هستند که قیمت آن‌ها بر اساس محتوای طلا تعیین می‌شود و سپس با یک حق بیمه به طور کلی از 1% تا 5% افزایش می‌یابد.

هر چه ترجیح می‌دهید، سکه یا شمش، مطمئن شوید که از یک فروشنده معتبر خرید می‌کنید، چه به صورت حضوری یا از طریق اینترنت. البته محصولات طلای شما باید در انبار نگهداری شوند و در برابر سرقت و آسیب بیمه شوند.

طلا

چقدر طلا بخریم؟

این سوالی است که همه وقتی به دنبال سرمایه گذاری در طلا هستند می‌پرسند. چه مقدار طلا باید به سبد سرمایه گذاری خود اضافه کنم؟ در حالی که هیچ پاسخ آسانی وجود ندارد، به نظر می‌رسد اکثر سرمایه گذاران بین 5 تا 15 درصد از کل سبد خود را در فلزات گرانبها سرمایه گذاری می‌کنند. البته اینکه چقدر از سبد سرمایه گذاری شما به طلا اختصاص می‌یابد به عوامل مختلفی بستگی دارد: وضعیت مالی شخصی، استراتژی سرمایه گذاری، ریسک پذیری و غیره.

اما برای اینکه تصویر واضح تری از نحوه نزدیک شدن به سرمایه گذاری طلای خود داشته باشید، مفید است بدانید که آیا به خرید کلکسیون یا طلای سرمایه گذاری، مقادیر زیاد یا کم و غیره علاقه دارید. در واقع، انتخاب محصولات سرمایه گذاری شما و آنها مقدار ابتدا به استراتژی سرمایه گذاری شما بستگی دارد.

آیا می‌خواهید برای سود کوتاه مدت یا برای سرمایه گذاری بلند مدت طلا بخرید؟

آیا به دنبال محافظت از سرمایه خود در برابر نوسانات بازار یا بحران اقتصادی هستید یا یک محصول سرمایه گذاری فیزیکی می‌خواهید که نقدینگی و امنیت را به خصوص در صورت تورم ارائه دهد؟

مقداری که باید بخرید به استراتژی سرمایه گذاری شما و همچنین به ترکیب سبد شما بستگی دارد. در واقع، طلای سرمایه گذاری اغلب برای تنوع بخشیدن به سبد یک نفر استفاده می شود و شما باید تصمیم بگیرید که چقدر فکر می‌کنید برای جبران ضرر احتمالی در جاهای دیگر نیاز به خرید دارید. کارشناسان مالی تمایل دارند که بگویند که طلای سرمایه گذاری بسته به درجه ریسک مورد نظر و ترکیب آن سبد می‌تواند بین 5 تا 20 درصد از یک سبد را نشان دهد، اما این دقیقاً به چه معناست؟

به عنوان مثال، اگر سبد شما از قبل شامل 80 درصد سهام است و می ‌واهید برای محافظت از سرمایه خود در برابر رکود احتمالی بازار، در طلا سرمایه گذاری کنید، همین کارشناسان معتقدند که گنجاندن 5 درصد طلا در سبد سهام شما ممکن است تنها شکل کوچکی از طلا را به شما ارائه دهد. از این نظر، می‌توانید تصمیم بگیرید که سهم بزرگ‌تری داشته باشید تا در صورت افت بازار سهام، سود بالقوه طلای سرمایه‌گذاری شما در بلندمدت بتواند بخشی از زیان‌های سهام شما را جبران کند و در نتیجه تعادل کلی شما را بهبود بخشد.

برای اینکه بدانید چقدر باید بخرید، ابتدا باید تصمیم بگیرید که با حفظ یک سبد دارای تنوع ضعیف، چقدر ریسک پذیر هستید. سپس می‌توانید سرمایه گذاری در طلا را تصور کنید که می‌تواند بین 5 تا 15 درصد از سرمایه شما را تشکیل دهد.

بهترین زمان برای خرید طلا چه زمانی است؟

دانستن زمان خرید یکی از سوالات ابدی برای هر سرمایه گذار است. ساده ترین پاسخ این است که بگوییم زمانی که در استراتژی سرمایه گذاری شما منطقی باشد باید خرید کنید. به عبارت دیگر، اگر استراتژی شما شامل تنوع بخشیدن به سبد سهام خود برای جلوگیری از ریسک است، احتمالاً باید قبل از شروع نوسان بازارها، خرید را در نظر بگیرید. از سوی دیگر، اگر می‌خواهید روی طلا به عنوان ذخیره ارزش سرمایه گذاری کنید، باید منحنی تورم را نیز بررسی کنید تا بدانید بهترین زمان برای خرید طلا چه زمانی می‌تواند باشد.

 

به این محصول امتیاز دهید:
یک نظر برای این مقاله بنویسید

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلدهای اجباری با * نشان گذاری شده‌اند.