blog image

تاریخ انتشار: دوشنبه دو مرداد ۱۴۰۲

|    نویسنده : میراث

بانک‌های مرکزی در سرتاسر جهان به دلایل مختلفی طلا را نگهداری می‌کنند که بسیاری از این دلایل نشان دهنده این است که چرا سرمایه‌گذارانی مانند شما طلا را

چگونه کووید-19 بر ذخایر طلای بانک‌های مرکزی تأثیر گذاشته است

بانک‌های مرکزی در سرتاسر جهان به دلایل مختلفی طلا را نگهداری می‌کنند که بسیاری از این دلایل نشان دهنده این است که چرا سرمایه‌گذارانی مانند شما طلا را در سبد سرمایه گذاری خود قرار می‌دهند.

 

 

Deutsche Bundesbank آلمان گفت: "طلا نوعی ذخیره اضطراری است که می‌تواند در شرایط بحرانی که ارزها تحت فشار قرار می‌گیرند استفاده شود." این بیانیه نقش قدرتمند طلا را در طول بحران‌های مالی و شرایط اضطراری پیش‌بینی‌نشده که در طول بحران مالی سال 2008 و همه‌گیری مداوم به نمایش گذاشته شد، به یاد می‌آورد . کتاب راهنمای بانک انگلستان این را استدلال "صفحه جنگ" برای نگهداری طلا می‌نامد. بنابراین، یکی از دلایلی که بانک‌های مرکزی به طلا وابسته هستند این است که به ویژه در مواقع تشدید آشفتگی اقتصادی (داخلی یا خارج از کشور) یا تنش‌های ژئوپلیتیکی مفید است، همانطور که توسط بانک ملی رومانی توضیح داده شده است.

طلا

یکی دیگر از دلایل ضروری بانک‌های مرکزی برای نگهداری طلا، توانایی آن در تنوع بخشیدن به ریسک است. به گفته Riksbank1 سوئدی، قدیمی‌ترین بانک مرکزی جهان، "طلا معمولاً از الگوی ارزش ذخایر ارزی پیروی نمی‌کند. در نتیجه، ارزش ترکیبی طلا و ذخیره ارز پایدارتر است." بانک مرکزی لهستان، Narodowy Bank Polski1 دلایل بی‌شماری برای اعتماد به طلا دارد که انگیزه‌های بسیاری از بانک‌های مرکزی دیگر را خلاصه می‌کند: «عدم ریسک اعتباری، استقلال از سیاست اقتصادی هر کشور، اندازه محدود منابع، ویژگی‌های فیزیکی مانند دوام و تقریباً فساد ناپذیری.»

اما چه چیزی در مورد طلا وجود دارد که آن را به یک انتخاب محبوب در بین بانک‌های مرکزی در طول همه‌گیری تبدیل می‌کند؟

افزایش تقاضا برای طلا به عنوان دارایی ذخیره

طلا به طور سنتی در طول بحران اقتصادی عملکرد خوبی دارد. چیزی که آن را ایمن‌تر می‌کند این است که طلا به عنوان پوششی در برابر نوسانات بازار عمل می‌کند. و اکنون که دولت‌ها به افزایش هزینه‌های عمومی برای انتشار بسته‌های محرک در اقتصاد و جلوگیری از تأثیر منفی همه‌گیری ادامه می‌دهند، اهمیت طلا به عنوان یک محافظ تورم همچنان ادامه دارد؛ اما عملکرد طلا به عملکرد سایر دارایی‌ها یا بازارهای سهام در سراسر جهان وابسته نیست، که آن را به یک انتخاب ضروری برای بانک‌های مرکزی تبدیل می‌کند.

خرید طلا از بانک مرکزی در سال‌های اخیر قوی بوده است. بانک‌های مرکزی در سال 2019 حدود 667.7 تن طلا خریداری کردند. این به دنبال طلسم خرید طلا توسط بانک‌های مرکزی در سال 2018 بود که 656.6 تن طلا خریداری کرد. در بررسی ذخایر طلای بانک مرکزی در سال 2020، 20 درصد از پاسخ دهندگان به خرید طلا ابراز علاقه کردند، در حالی که در نظرسنجی سال قبل 8 درصد بود. از پاسخ نظرسنجی مشخص است که تقاضا برای طلا به عنوان یک دارایی ذخیره در بحبوحه همه گیری به افزایش

طلا توسط بانک‌های مرکزی خریداری می‌شود زیرا ایمنی، نقدینگی و بازده سود دهی را ارائه می‌دهد. همانطور که در زیر متوجه خواهیم شد، طلا در طول بحرانی مانند همه‌گیری کووید-19، این انتظارات اصلی را به وضوح برآورده می‌کند.

طلا

ایمنی: در حالی که نرخ‌های بهره در سطح جهان به دلیل همه گیری در حال کاهش است، طلا همچنان ارزش خود را حفظ می‌کند. این به عملکرد هیچ سرمایه گذاری دیگر، توان پرداخت بدهی کشورها یا سیاست‌های پولی وابسته نیست. این عاری از هرگونه خطر پیش فرض یا طرف مقابل است. در مواقع بحرانی است که پیشنهاد امن طلا به ویژه مشهود است. شاخص‌های نوسان عملکرد خوبی دارند؛ اما اغلب پایدار نیستند. بنابراین، جای تعجب نیست که بانک‌های مرکزی طلا را ذخیره مطمئنی در طول بحران می‌دانند.

نقدینگی: طلا یکی از دارایی‌های پرمعامله در بازار مالی جهانی است. این باعث می‌شود آن را بسیار رایج، و مناسب برای فروش با حجم بالا بدانند. بانک‌های مرکزی دوست دارند دارایی‌های ذخیره‌شان در سطح جهانی قابل قبول باشد. حجم زیادی از طلا در پلتفرم‌هایی مانند معاملات آتی، معاملات در خارج از بورس، قراردادهای مشتقه، صندوق‌های سرمایه گذاری در بورس طلا و به عنوان وثیقه در بازار سوآپ طلا معامله می‌شود. مثلاً اگر یک بانک مرکزی تصمیم بگیرد برای بهبودی از همه‌گیری، مقداری پول نقد به اقتصادش تزریق کند، تجارت سریع طلا همیشه یک گزینه است. «توانایی انحلال فوری طلا در مواقع اضطراری» در واقع یکی از دو دلیل اصلی است که بانک یونان 1 طلا را به عنوان دارایی ذخیره نگه می‌دارد و دیگری به رسمیت شناختن آن به عنوان دارایی امن در هنگام ناآرامی‌های بازار است.

بازده: طی 50 سال گذشته، طلا به طور متوسط ​​سالانه حدود 10 درصد بازده داشته است. بر اساس بازده تاریخی ثابت، طلا به عنوان یک پوشش امن برای غلبه بر تورم در نظر گرفته می‌شود. حتی در ده سال گذشته، طلا تنها دو بار، در سال 2013 و در سال 2015، شاهد کاهش شدید سالانه بوده است. کاهش قیمت طلا در سال 2015 به دلیل افزایش ارزش دلار آمریکا و افزایش نرخ بهره بود. از سوی دیگر، بازده سالم طلا در سال‌های 2019 و 2020 بهتر از سهام و کالاهای اروپا، استرالیا و خاور دور بود. جای تعجب نیست که کشورهای ثروتمندی مانند ایالات متحده آمریکا و آلمان نیز بالاترین ذخایر طلا را دارند. حتی زمانی که RBI در آوریل 2020 به ذخایر طلای خود اضافه کرد، همانطور که از دسامبر 2017 انجام داده است. کارشناسان خاطرنشان کرده‌اند که این تصمیمی است که بر اساس اعتقاد بانک به چشم انداز بلندمدت طلا گرفته شده است.

covid19

پس از تغییر کشورها از استاندارد طلا به ارز کاغذی، ارز خارجی بر ذخایر بانک مرکزی مسلط شده است. با این حال، تغییر اتکا به طور کامل به ارز خارجی می‌تواند منجر به مشکلاتی مانند تورم شدید شود. این وضعیتی است که اسکناس‌ها قدرت خرید خود را به میزان قابل توجهی از دست می‌دهند. اخیراً و به طور مداوم، این اتفاق در زیمبابوه رخ داده است، جایی که اسکناس‌های ارز از ZWD 10 تا ZWD 100 میلیارد متغیر است. این یک وضعیت معمولی است که در آن نگهداری طلا به یک ملت و شهروندانش کمک می‌کند تا با تورم کنار بیایند.

با بازگشت به شرایط کنونی، بحران بهداشت عمومی منجر به کاهش نرخ بهره، نشانه‌هایی از کاهش قیمت عمده فروشی و بازارهای سهام بی ثبات شده است؛ اما این دوره زمانی است که قیمت طلا به بالاترین حد خود رسیده است. چنین شرایطی دقیقاً زمانی است که طلا به عنوان جایگزینی امکان پذیر برای ارز خارجی و سایر سرمایه گذاری‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد و افزایش خرید طلا توسط بانک‌های مرکزی تنها این باور را تقویت می‌کند. حتی با باز شدن اقتصادها در سرتاسر جهان، طلا به ایجاد حس تجدید امنیت مالی کمک خواهد کرد.

 

به این محصول امتیاز دهید:
یک نظر برای این مقاله بنویسید

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلدهای اجباری با * نشان گذاری شده‌اند.