blog image

تاریخ انتشار: پنجشنبه یک تیر ۱۴۰۲

|    نویسنده : میراث

چیزی که ممکن است بسیاری از مردم ندانند این است که طلاهای رنگی وجود دارند. البته، ما طلای زرد سنتی را به عنوان رنگ طلایی سنتی‌تر و کلیشه‌ای می‌شناسیم.

رنگ‌های مختلف طلا و تاریخچه آن

چه چیزی به طلا رنگ‌های مختلف می‌دهد؟

چیزی که ممکن است بسیاری از مردم ندانند این است که طلاهای رنگی وجود دارند. البته، ما طلای زرد سنتی را به عنوان رنگ طلایی سنتی‌تر و کلیشه‌ای می‌شناسیم. ما همچنین طلای سفید را در دسترس داریم که در انتخاب جواهرات و همچنین طلای رزگلد جدیدتر به خانواده، به یک گزینه محبوب تبدیل شده است. برای کمک به گسترش بیشتر این موضوع، نگاهی به انواع طلای رنگی خواهیم داشت.

 

 

طلا اغلب به عنوان یک آلیاژ شناخته می‌شود و به همین دلیل رنگ‌های مختلفی خواهد داشت. رنگ طلایی از زرد روشنی که همه ما می‌شناسیم به طلای سفید، رزگلد، صورتی، طلایی قرمز، سبز، آبی، بنفش و سیاه می‌رسد.

طلای سفید: برای اینکه طلا رنگ سفید به خود بگیرد، باید آن را با یک فلز سفید مانند نیکل، منگنز یا پالادیوم مخلوط کرد. طلای سفید استاندارد معمولاً 14 عیار طلا (58.5 درصد خلوص) است در حالی که بقیه به 21 درصد مس، 7.84 درصد روی و 12.73 درصد نیکل تقسیم می‌شود. و طلای سفید را اغلب می‌توان با روکش رودیوم کرد تا ظاهری براق و سفید به آن بدهد.

طلا سفید

رزگلد، صورتی، طلای قرمز: طلا زمانی که با مس مخلوط شود می‌تواند این رنگ‌ها را بگیرد. هر چه مقدار مس در آلیاژ بیشتر باشد، رنگ قرمز تیره‌تر ظاهر می‌شود. ترکیب متداول آلیاژ رزگلد 18 عیار (75 درصد طلا) مخلوط با 25 درصد مس است در حالی که مخلوط 50/50 طلا (12 عیار) با مس چیزی را به دست می‌آورد که ما آن را طلای سرخ می‌نامیم. درباره طلا رزگلد مقاله‌ای تهیه شده که اطلاعات بیشتری در رابطه با این مدل از طلا در آن گردآوری شده است.

طلای سبز: طلای سبز که به نام الکتروم نیز شناخته می‌شود، یک آلیاژ شکل دهنده طبیعی است که طلا و نقره را ترکیب می‌کند. رنگ مایل به سبز بسته به مخلوط دقیق متفاوت است؛ اما رنگ طلایی 73 درصد و نقره‌ای 27 درصد است.

طلای سبز چیست؟

این فلز گرانبها می‌تواند اشکال و رنگ‌های زیادی به خود بگیرد که هرگز فکر نمی‌کنید طلا را با آنها مرتبط کنید. از میان رنگهایی که می‌تواند به خود بگیرد، سبز مطمئناً یکی از غیر معمول‌ترین اما چشم نوازترین رنگ‌های ممکن آن است. در ادامه به طور دقیق توضیح خواهیم داد که طلای سبز چیست و کاربردهای آن از دوران باستان تا امروز به چه صورت بوده است.

رنگ های ختلف طلا

بیایید با بحث در مورد چگونگی تشکیل طلای سبز شروع کنیم.

تولید طلای سبز

این ترکیبی از طلا و نقره است که می‌تواند در طبیعت وجود داشته باشد، آلیاژی که به نام الکتروم نیز شناخته می‌شود.

نقطه ضعف طلای سبز این است که آلیاژ طلا و نقره رنگ جالبی به آن می‌دهد؛ اما آن را قوی‌تر نمی‌کند. به این ترتیب، طلای سبز معمولاً برای تقویت آن با فلزی مانند روی یا نیکل آلیاژ می‌شود. یک هشدار هنگام تولید یا خرید طلای سبز آلیاژ شده با نیکل مراقب باشید، زیرا می‌تواند باعث واکنش آلرژیک جدی در برخی افراد شود.

طلای سبز برای چه مواردی استفاده می‌شود؟

طلای سبز اغلب برای دادن رنگ متمایز به جواهرات استفاده می‌شود. می‌توان از آن به عنوان رنگ برجسته یا ماده اصلی جواهرات استفاده کرد. طلای سبز برای ایجاد قطعات برگ مانند بسیار محبوب است.

از لحاظ تاریخی، طلای سبز کاربردهای باورنکردنی داشته است. در اوایل هزاره سوم قبل از میلاد در پادشاهی قدیم مصر، طلای سبز گاهی اوقات به عنوان پوشش اهرامی که بر روی اهرام مصر باستان قرار داشتند، استفاده می‌شد. همچنین از آن برای ساخت ظروف نوشیدنی باستانی استفاده می‌شد. برای شما طرفداران سکه، اولین سکه‌های فلزی ساخته شده به اواخر قرن هفتم قبل از میلاد برمی‌گردد و از جنس الکتوم بود. مدال‌های جایزه نوبل نیز سال‌ها با طلای سبز ساخته می‌شد.

از کجا می‌توانم طلای سبز پیدا کنم؟

یافتن طلای سبز دشوار است، زیرا تقریباً به اندازه سایر اشکال طلا تولید نمی‌شود. با این حال، اگر موفق به پیدا کردن آن شوید، یک فلز گرانبهای غیرمعمول و زیبا در دستان خود خواهید داشت که مطمئناً جرقه‌ای برای گفتگوها خواهد بود.

سبز ملایم: طلا (75%)، نقره‌ (25%)

سبز روشن: طلا (75%)، مس (23%)، کادمیوم (2%) یا طلا (75.5%)، نقره (17.25%)، مس (6.25%)، روی (1%)

سبز: (75%) نقره (20%)، مس (5%) یا (75%) نقره (20.75%)، مس (3%)، روی (0.75%) یا طلا (75.5%)، نقره (18%) مس (5.5%)، روی (1%)

سبز تیره: (75%)، نقره (15%)، مس (6%)، کادمیوم (4%) یا طلایی (75.5%)، نقره (18.25%)، مس (6.25%)

ترکیبات زیر برای طلای سبز 14 عیار هستند:

سبز اصلی: طلا (58.5%)، نقره (35%)، مس (6.25%)، روی (0.25%)

بلوند: طلا (58.5%)، نقره (21.75%)، مس (18.7%)، روی (1.05%)

سبز پررنگ: طلایی (58.5%)، نقره ای (36%)، مس (5.25%)، روی (0.25%)

سبز روشن: طلا (58.5%)، نقره (29.25%)، مس (11.25%)، روی (1%)

سبز زرد: طلا (58.5%)، نقره (12%)، مس (22.25%)، روی (7.25%

 

مزایای طلای سبز

نیازی به گفتن نیست که طلای سبز جواهرات متمایز و نفیسی مانند زنجیر، گردنبند و انگشتر را می‌سازد.

زیورآلات طلای سبز به دلیل کمیاب بودن، خودنمایی می‌کنند. اگر به دنبال چیزی غیر سنتی هستید، این یک انتخاب ایده آل است.

سایه‌های سبز زیادی برای انتخاب وجود دارد، از روشن تا تیره. برای ظاهری ظریف و کم رنگ، سایه‌های روشن‌تر را انتخاب کنید، که ظاهری کلاسیک و کمی متفاوت‌تر از همیشه شما می‌دهد.

معایب طلای سبز

از آنجایی که طلای سبز حاوی نقره است، ممکن است به مرور زمان کدر شود و نیاز به نگهداری منظم داشته باشد. اگر به دنبال یک قطعه کم تعمیر و نگهداری هستید، این ممکن است برای شما کارساز نباشد.

برخی از سایه‌های طلای سبز حاوی کادمیوم هستند که ممکن است برای افرادی که حساسیت پوستی دارند مضر باشد، زیرا سمی است. توجه داشته باشید که مقادیر استفاده شده در طلای سبز برای استفاده بی خطر است؛ اما همیشه ایده خوبی است که قبل از خرید بررسی کنید.

طلای بنفش چیست؟

در دنیایی که دائماً در حال تغییر است و بر اساس فردیت رشد می‌کند، منطقی است که کسی نوع جدیدی از طلا بسازد که نگاه ما به جواهرات را تغییر دهد. طلای بنفش یکی از این مخلوقات است.

انگشتر طلا بنفش

همانطور که از نام آن پیداست، طلای بنفش شکلی از طلا است که رنگ متفاوتی با آن دارد. کیفیت آن کم نمی‌شود و اغلب به صورت طلای 18 عیار عرضه می‌شود. به اندازه کافی نرم است که می‌تواند جواهرات زیبایی را ایجاد کند؛ اما به اندازه کافی استقامت دارد که تا آخر عمر باقی بماند. این یک آلیاژ کمیاب است که به طور رسمی به عنوان یک فلز گرانبها شناخته می‌شود.

منشاء و تاریخچه طلای بنفش چیست؟

طلای بنفش برای اولین بار در سال 2000 ساخته شد و آن به طور طبیعی وجود ندارد و باید در یک آزمایشگاه توسعه یابد. پروفسور لوه متالورژیست به خاطر خلق طلای بنفش اعتبار دارد. در حالی که او توانست این آلیاژ قابل توجه را بسازد، به اندازه کافی نرم نبود تا در فرآیند ساخت جواهرات از آن استفاده کند.

پروفسور با Aspial Corporation Limited تماس گرفت تا به او در ایجاد چیزی که اکنون به راحتی در دسترس است و به عنوان طلای بنفش به بازار عرضه می‌شود، کمک کند. پس از تحقیقات و آزمایشات فراوان، در نهایت اولین طلای بنفش را به جهان عرضه کردند. آنها حتی در سال 2002 حق ثبت اختراع خود را به ثبت رساندند.

طلای بنفش توسط متالورژیست پروفسور Loh پس از سال‌ها تحقیق و توسعه کامل اختراع شد. با این حال، پروفسور Loh قادر به تولید طلای بنفش نبود که به اندازه کافی چکش‌خوار برای شکل دادن به جواهرات باشد. بنابراین، او با Aspial Corporation Limited، برای تخصص فن آوری در جواهرسازی تماس گرفت تا در تلاش برای تکمیل این فرآیند ظریف، همکاری کند.

مزایا و معایب طلای بنفش چیست؟

بیایید با جوانب مثبت شروع کنیم. برای شروع، این آلیاژ کمیاب برای ایجاد جواهرات سفارشی عالی است. فلز به اندازه‌ای نرم است که شکل بگیرد که آن را برای این کار عالی می‌کند. با این حال، این نرمی همچنین به این معنی است که این طلای رنگی می‌تواند شکننده‌تر از انواع دیگر باشد. این باعث می‌شود که آن برای استفاده در الکترونیک مناسب نباشد و باید برای هدف مورد نظر خود یعنی جواهرات سازی استفاده شود.

آیا طلای بنفش واقعی است؟

بله، طلای بنفش واقعی است و حتی توسط شورای جهانی طلا به عنوان یک فلز گرانبها شناخته شده است. این به این دلیل است که این ماده با استفاده از آلومینیوم و طلا ساخته شده است و در نتیجه سطوح بالایی از طلا-آلومینیوم بین فلزی (AuAl2) ایجاد می‌شود. مقدار طلای موجود در آن تقریباً 79 درصد است و به همین دلیل می‌توان آن را به عنوان طلای 18 عیار طبقه بندی کرد.

طلا بنفش

آیا طلای بنفش گران و ارزشمند است؟

طلای بنفش هنوز نسبتا جدید است و باید در آزمایشگاه ایجاد شود. علاوه بر این، Aspial Corporation Limited دارای حق ثبت اختراع برای آن را دارد که به این معنی است که فقط آنها مجاز به ایجاد این نوع از طلا هستند. به همین دلیل، طلای بنفش فوق‌العاده کمیاب است و هر کسی که به دنبال سرمایه‌گذاری روی این آلیاژ نفیس است، ممکن است برای انجام این کار هزینه زیادی بپردازد. این ماده به عنوان طلای واقعی در نظر گرفته می‌شود و حتی به عنوان یک فلز گرانبها طبقه بندی می‌شود، به این معنی که برای استفاده از این خلاقیت منحصر به فرد، مجبور هستید که قیمت بالاتری نسبت به طلای موجود در بازار بپردازید.

رنگ بنفش اغلب با سلطنت و تجمل همراه است، که به دلیل ماهیت کمیاب طلا مرتبط است. علاوه بر این، رنگ بنفش طبیعت خشن رنگ قرمز و همچنین طبیعت آرام آبی را در بر می‌گیرد و زندگی متعادل‌تری را نشان می‌دهد.

اگر به آنچه طلا در مورد استفاده کننده می‌گوید نگاه کنیم، اغلب نشان دهنده فردی برونگراتر، جاه طلب‌تر و پر زرق و برق‌تر است. وقتی این موضوع را همراه با معنای رنگ بنفش در نظر می‌گیرید، مطمئناً می‌توانید فرض کنید که طلای بنفش نشان می‌دهد که شما پر جنب و جوش، برون گرا هستید و ارزش خود را می‌دانید.

برخی از سبک‌های محبوب جواهرات برای طلای بنفش کدامند؟

طلای بنفش اغلب برای برجسته کردن برخی از ویژگی‌های جواهرات استفاده می‌شود. می‌توان آن را به عنوان برش‌های رنگی که جایگزین سنگ‌های قیمتی یا الماس می‌شود، دید. این باعث می‌شود که طلای بنفش برای آویز، حلقه یا گوشواره مناسب‌تر باشد. اغلب به تنهایی مورد استفاده قرار نمی‌گیرد. بنابراین وقتی صحبت از مناسب‌ترین استایل به میان می‌آید، به دنبال چیزی باشید که دارای الگوها یا قسمت‌هایی از تزیینات است که می‌توان با استفاده از طلای بنفش آن را برجسته کرد.

انگشتر طلا بنفش

چگونه طلای بنفش را تمیز کنیم

پوشیدن روزانه می‌تواند بر جواهرات مورد علاقه شما تأثیر بگذارد، به همین دلیل است که تمیز کردن منظم بخش مهمی از نگهداری جواهرات است. وقتی صحبت از تمیز کردن طلای بنفش به میان می‌آید، می‌توانید مراحلی را که با سایر انواع طلا انجام می‌دهید، دنبال کنید. با این حال، باید با رویکرد خود ملایم باشید زیرا این آلیاژ ظریف و شکننده است. قبل از شروع به تمیز کردن هر گونه جواهرات، حتماً محتوای فلزی آن را بررسی کنید تا مطمئن شوید که روش تمیز کردن شما برای هدف خود مناسب است.

برای تمیز کردن طلای بنفش، صابون ظرفشویی را در مقداری آب گرم رقیق کنید و توجه کنید که آب بسیار داغ نباشد. جواهرات را برای مدت کوتاهی در محلول فرو کنید و سپس با آب گرم بشویید. از یک پارچه نرم برای بازگرداندن درخشش استفاده کنید. از مسواک یا هر چیزی که سطح کمی سفت یا خش‌دار دارد استفاده نکنید تا موجب آسیب رسیدن به طلای بنفش شما نشود.

همانطور که طلای بنفش در سراسر جهان در دسترس‌تر است، محبوبیت آن کم کم شروع به افزایش می‌کند. بسیاری از مردم نمی‌دانند که این آلیاژ حتی وجود دارد؛ اما روندها نشان می‌دهد که با انتشار اخبار، می‌توان انتظار داشت که در چند سال آینده شاهد رونق محبوبیت آن باشیم.

جرأت جسور بودن با طلای بنفش

طلای بنفش به معنای بیان است، بنابراین اگر به دنبال راهی برای ارتقای استایل خود هستید، توصیه می‌کنیم به جواهراتی نگاه کنید که دارای طلای بنفش هستند.

طلای سیاه

این نوع از طلا دارای ۷۵ درصد طلا، ۲۵ درصد کبالت است.

فلزات رنگی هستند، زیرا جذب و انتشار مجدد نور به طول موج بستگی دارد. طلا و مس بازتاب کم در طول موج‌های کوتاه دارند و زرد و قرمز منعکس می‌شوند، همانطور که رنگ در اینجا نشان می‌دهد. نقره بازتاب خوبی دارد که با طول موج تغییر نمی‌کند و بنابراین بسیار نزدیک به سفید به نظر می‌رسد.

طلا

طلایی رنگ‌های مختلف

نقره، طلا و مس دارای پیکربندی الکترونی مشابهی هستند؛ اما ما آنها را دارای رنگ‌های کاملاً متمایز می‌دانیم. الکترون‌ها انرژی را از نور فرودی جذب می‌کنند و از سطوح انرژی پایین‌تر به سطوح انرژی خالی بالاتر برانگیخته می‌شوند. سپس الکترون‌های برانگیخته می‌توانند به انرژی‌های پایین‌تر برگردند و اختلاف انرژی را به صورت فوتون منتشر کنند.

هنگامی که دو فلز در یکدیگر حل می‌شوند (مانند آلیاژها)، رنگ اغلب مخلوطی از این دو است. به عنوان مثال، مس حل شده در طلا رنگ را از طلایی زرد به قرمز طلایی تغییر می‌دهد. نقره حل شده در طلا رنگ سبز و طلایی ایجاد می‌کند. طلای سفید حاوی پالادیوم و نقره است. رنگ جواهرات طلا را می‌توان به افزودن مقادیر مختلف چندین فلز (مانند مس، نقره، روی و غیره) نسبت داد.

درخشندگی و رنگ ظریف طلا باعث پیدایش بیشتر کلماتی شده است که در زبان‌های مختلف برای نشان دادن آن به کار می‌روند. این تنها فلزی است که در جرم و در حالت خلوص رنگ زرد دارد. ناخالصی‌ها این رنگ را تا حد زیادی تغییر می‌دهند، مقدار کمی نقره رنگ را کاهش می‌دهد، در حالی که مس آن را افزایش می‌دهد. در یک حالت تقسیم ریز، زمانی که طلا با تبخیر یا بارندگی تهیه می‌شود، رنگ‌های مختلفی مانند بنفش عمیق، یاقوتی و قرمز مایل به ارغوانی به خود می‌گیرد که رنگ آن به قهوه‌ای، بنفش و سپس به قهوه‌ای تیره و سیاه تغییر می‌کند. این رنگ بنفش توسط برخی از آزمایشگران فرض شده است (به عنوان مثال، Guyton de Morveau، Buchner، Desmarest، کروزبورگ و برزلیوس) به دلیل تشکیل یک اکسید رنگی از طلا با ترکیب ناشناخته است، اما Buisson، Proust، Figuier اخیراً نشان داده‌‌اند که هیچ اکسیژنی از این ماده رنگی به دست نمی‌آید و احتمالاً از طلای فلزی رنگ‌های مشابهی در بنفش کاسیوس و در آلیاژ بنفش آلومینیوم و طلا دیده می‌شود، رنگ در هر مورد احتمالاً به دلیل شکل خاصی از طلای ریز تقسیم شده است. طلای یاقوتی رنگی که در مایعی معلق است که در آن توسط اتر و فسفر رسوب کرده است، در ریزترین حالت تقسیم شده موجود است و شاید پس از آن به شرایط اتم‌های جداگانه نزدیک شود. چنین طلایی حتی پس از چندین سال دست نخورده نگه داشته شدن، تمایلی به ته نشین شدن توسط گرانش نشان نمی‌دهد.

انگشتر طلا سفید

طلا که تا حدودی ریز تقسیم شده است، رنگ آبی کمرنگی به نور منتقل شده از طریق مایعی که در آن معلق است، می‌دهد. طلایی که از محلول خود به عنوان برمید رسوب می‌کند، در شرایط مولکولی متفاوتی با شرایطی است که از کلرید تشکیل می‌شود. رنگ سطح ذرات کوچک طلای بومی اغلب با پوشاندن لایه‌های شفاف اکسیدهای آهن قرمز می‌شود. صفحات بسیار نازک طلا شفاف هستند و در اثر نور عبوری سبز به نظر می‌رسند، در حالی که با نور بازتاب شده زرد باقی می‌مانند. هنگام گرم شدن، رنگ سبز به قرمز یاقوتی تغییر می‌کند. طلای مذاب سبز است و بخار آن نیز احتمالا مایل به سبز است. طلایی که از محلول خود به عنوان برمید رسوب می‌کند، در شرایط مولکولی متفاوتی با شرایطی است که از کلرید تشکیل می‌شود. رنگ سطح ذرات کوچک طلای بومی اغلب با پوشاندن لایه‌های شفاف اکسیدهای آهن قرمز می‌شود. صفحات بسیار نازک طلا شفاف هستند و در اثر نور عبوری سبز به نظر می‌رسند، در حالی که با نور بازتاب شده زرد باقی می‌مانند. هنگام گرم شدن، رنگ سبز به قرمز یاقوتی تغییر می‌کند.

 

 

به این محصول امتیاز دهید:
یک نظر برای این مقاله بنویسید

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلدهای اجباری با * نشان گذاری شده‌اند.