blog image

تاریخ انتشار: سه شنبه سی خرداد ۱۴۰۲

|    نویسنده : میراث

طلا آب شده زمانی که طلای دست دوم مانند جواهرات در یک دما مشخصی ذوب می‌شوند، تبدیل به طلا آب شده می‌شود، زیرا از ذوب کردن و آب کردن طلاهای کهنه به دست آمده است.

هر آنچه میخواهید راجع به طلای آب شده بدانید اینجاست

زمانی که طلای دست دوم مانند جواهرات در یک دما مشخصی ذوب می‌شوند، تبدیل به طلا آب شده می‌شود، زیرا از ذوب کردن و آب کردن طلاهای کهنه به دست آمده است.

طلای آب شده

در کجا می‌توان طلا آب شده یافت؟

طلا آب شده بیشتر درکارخانجات طلاسازی و گاهی در پالایشگاه وجود دارد و این طلاهای آب شده در بین طلافروشان جابه‌جا می‌شود، زیرا مواد مصرفی مورد نیاز این اصناف است و از آن در ساخت مصنوعات طلایی مانند زیورآلات طلا استفاده شود.

 

 

این کارخانه‌‌های طلا عمده محصولات دریافتی خود را از افرادی که طلای شکسته و کهنه خود را به طلافروشان می‌دهند، به دست می‌آورند. این کارخانه‌ها طلاهای دریافتی را پس از اینکه طلاهای کهنه و دست دوم را جمع آوری کردند؛ آنها را ذوب می‌کنند تا به بازار یا طلا فروشان تحویل دهند.

کارخانه طلاسازی چه عملیاتی را به روی طلاآب شده انجام می‌دهد؟

طلا آب شده ممکن است عیار بالایی نداشته باشد و طلا ساز برای اینکه عیار مطلوبی را به دست آورد، فلزات دیگر مثل نقره و مس یا شمش خالص طلا را به آن می‌افزاید و دوباره ذوبش می‌کند و در نهایت پس از انجام این فرایندها طلا ذوب شده را مورد استفاده قرار می‌دهند و در نهایت به زیورآلات تبدیل می‌شوند.

وزن‌های طلا آب شده

 طلا آب شده مانند شمش در اندازه و وزن‌های گوناگونی وجود دارد.

 دلیل اینکه در اندازه‌های مختلفی می‌توانید طلا آب شده را پیدا کنید این است که آنها قالب خاص و مشخصی ندارند، در طی فرایند ساخت، آنها را قیچی می‌زنند و با اندازه‌های مختلفی تولید می‌شوند.

10 گرم کمترین وزن طلای آبشده موجود در بازار است و نسبت به دیگر اندازه‌ها قیمت کمتری دارد. قیمت طلا آب شده با توجه به قیمت هر گرم طلا در روز تأیین می‌شود.

شکل ظاهری طلا آب شده

طلایی که به شکل خام از معدن خارج می‌شود بسیار نرم است و انعطاف پذیری بالایی دارد، بنابراین می‌توان آن را به هر شکلی تبدیل کرد. طلا خام استحراج شده به همان شکل در ساخت زیورآلات طلایی استفاده نمی‌شود، زیرا استحکام و مقاومت بسیار پایینی دارد و شکل آن تغییر می‌کند.

شکل ظاهری طلای آب شده

برای افزایش مقاومت زیورآلاتی که شما امروزه از آن استفاده می‌کنید باید شمش‌های طلای خالص را همراه با فلزات دیگری مثل نقره، مس و برنج مخلوط و ذوب ‌کنند، بنابراین فلزی که در زیورآلات استفاده می‌شود درصدی طلا و درصدی فلزات دیگر را به همراه دارد و دیگر دارای بالاترین خلوص نیست.

با توجه به دلایلی که در بالا گفته شد رنگ طلای آبشده، ممکن است زرد و براق مثل طلا خام نباشد و بعضی قسمت‌های آن رنگ‌های دیگری مثل سیاه، مسی، سبز یا مایل به نقره‌ای است و این به دلیل ترکیب شدن با فلزات گرانبها دیگر است در نتیجه این رنگ‌ها همان فلزاتی است که همراه با طلای خالص، ذوب شده و در آن وجود دارد؛ اما به یاد داشته باشید که در هر حال، این یک تکه طلا است و به اندازه عیار آبشده قیمت دارد همچنین از ارزشمندی بالایی برخوردار است. رنگ طلا آبشده تأثیری در قیمت و ارزشش ندارد و این قیمت‌گذاری فقط برحسب عیار طلا آب شده محاسبه می‌شود.

تفاوت شمش و طلا آب شده

تفاوت شمش وطلای آب شده

بیشتر طلایی که امروزه در گردش است، قرن‌ها قدمت دارد و از کشورهای مختلف در سراسر جهان می‌آید. امروزه می‌توانید شمش‌ها و سکه‌های طلا را در اندازه‌ها، شکل‌ها و وزن‌های مختلف از پالایشگاه‌های بسیاری در سراسر جهان خریداری کنید؛ اما آیا همه شمش‌ها و سکه‌های طلا به یک شکل ساخته می‌شوند و آیا طلای یک کشور از طلای یک کشور دیگر ارزشمندتر است؟

جالب اینجاست که خلوص طلا مهمترین عامل آن است نه منشاء یا قدمت آن. به عنوان یک فلز، طلا غیرقابل تخریب است، گذشت سال‌ها به روی ارزش آن تأثییری ندارد و با گذشت زمان ارزش خود را از دست نمی‌دهد. از آنجایی که طلا یک عنصر است، ترکیب شیمیایی آن صرف نظر از اینکه از چه کشوری باشد، زمانی که تا سطح خاصی از خلوص تصفیه شود، یکسان است. بنابراین طلای یک کشور از طلای کشور دیگر ارزشمندتر نیست.

به این ترتیب، هیچ تفاوت واقعی بین طلای استخراج شده 3000 سال پیش در مصر باستان و طلای استخراج شده هفته گذشته از معدن آفریقای جنوبی وجود ندارد. در واقع، 90 درصد از کل طلای استخراج شده در تاریخ، هنوز از طریق ذوب کردن طلا در حال استفاده است. انگشتر طلای زیبای شما می‌توانست از گردنبند طلایی که هزاران سال پیش توسط امپراتور چین یا پادشاه مایاها استفاده می‌کرده باشد.

شمش‌های طلا در حال حاضر عمدتاً به عنوان سرمایه گذاری یا ذخیره ارزش استفاده می‌شود. آنها در فرمت‌ها و اندازه‌های مختلف وجود دارند که هر کدام دارای ویژگی‌ها و مزایای خاص خود هستند.

مهم‌ترین تفاوت بین شمش و طلا آب شده میزان عیارشان است. شمش طلا از عیار و خلوص بالاتری نسبت به طلا آب شده برخوردار است.

قیمت شمش و طلا آب شده

زمانی که شما شمش طلا را خریداری می‌کنید علاوه بر پولی که برای خلوص آن می‌پردازید یک مقداری هم برای اجرت آن پرداخت می‌کنید که این امر در مورد طلا آب شده وجود ندارد.

عیار سنجی شمش طلا راحت است و شما به به آسانی می‌توانید بدون اینکه شکل ظاهری آن را به هم بزنید عیار و ارزشمندی شمش را به دست آورید؛ اما عیار سنجی طلا آب شده نیازمند مراحل زیر است:

برای عیارسنجی طلا آب شده، طلاساز یا طلافروش، مجبور است که قطعه کوچکی از طلا آبشده را با قیچی دسته‌ بلندی ببرد و روی آن آزمایش‌هایی انجام می‌دهد تا در نهایت میزان خلوص و عیار آن را به دست آورد.

این قطعۀ کوچک که عیار آن مشخص شد در پاکت گذاشته می‌شود و به همراه آن یک رسید هم به  طلافروش یا طلاساز تحویل داده می‌شود. به روی پاکت یک شماره‌ رسیدی ثبت شده است که آن را بر روی طلا آبشده اَنگ می‌زنند همچنین بر روی طلا آب شده شماره قبض، نام ری‌گیری نیز حک می‌شود.

طلا آب شده

اَنگ آبشده یعنی اسم ری‌گیری و شماره پاکت که روی آبشده کوبیده‌اند.

انگ تهران و شهرستان‌های دیگر مختلف است. انگ تهران  ۶ رقمی است و برای عیار گیری می‌توان با ری‌گیری در تماس بود یا از طریق تلفن گویای اتحادیه تهران، ۸۸۹۳۱۸۳۳ این عیار طلا آب شده را پیدا کرد. همانطور که گفته شد انگ شهرستان با تهران متفاوت هست و کمتر از شش رقم است و برای عیار سنجی باید از خود ری‌گیری شهرستان استفاده کرد، یعنی مانند تهران یک سامانه متمرکزی برای عیار سنجی وجود ندارد.

به این محصول امتیاز دهید:
یک نظر برای این مقاله بنویسید

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلدهای اجباری با * نشان گذاری شده‌اند.