blog image

تاریخ انتشار: سه شنبه سیزده تیر ۱۴۰۲

|    نویسنده : میراث

ترس از طلا، همچنین به عنوان chrysophobia یا apiphobia شناخته می‌شود، یک ترس و اضطراب شدید مربوط به هر چیزی است که حاوی فلز طلا باشد. این فوبیا می‌تواند در طیف

ترس از طلا (علائم آن و درمان )

ترس از طلا، همچنین به عنوان chrysophobia یا apiphobia شناخته می‌شود، یک ترس و اضطراب شدید مربوط به هر چیزی است که حاوی فلز طلا باشد. این فوبیا می‌تواند در طیف وسیعی از علائم مانند تعریق، لرزش، حالت تهوع، مشکل در تنفس و ضربان قلب تند ظاهر شود. این می‌تواند با دیدن جواهرات ساخته شده با طلا یا حتی شنیدن در مورد آن ایجاد شود. این ترس ممکن است ناشی از تجربیات آسیب زا قبلی با طلا یا صرفاً به دلیل یک احساس منفی ریشه دار نسبت به فلز باشد. در برخی موارد ممکن است به خرافات مربوط به ثروت و قدرت مرتبط با داشتن مقادیر زیادی از اشیاء طلایی مرتبط باشد. صرف نظر از منشأ آن، این وضعیت می‌تواند باعث ناراحتی قابل توجهی برای کسانی شود که از آن رنج می‌برند و نباید آن را سهل انگاری کرد.

ترس از طلا

ترس از طلا

علائم ترس از طلا ( فوبیا از طلا ) علائم فیزیکی مرتبط با ترس از طلا می‌تواند شامل تعریق، لرزش، حالت تهوع، مشکل در تنفس و ضربان قلب تند باشد. سایر علائم روانشناختی می‌تواند به صورت اضطراب یا حملات پانیک که با دیدن جواهرات ساخته شده با طلا یا حتی شنیدن در مورد آن ایجاد می‌شود، ظاهر شود. همانطور که ترس تشدید می‌شود، همچنین می‌تواند منجر به احساس ترس و رفتار اجتنابی در مواجهه با اشیاء حاوی فلز شود. تشخیص و درمان ترس از طلا فوبیا برای تشخیص ترس از طلا، یک متخصص پزشکی علاوه بر علائم روانشناختی مانند اضطراب یا حملات پانیک که با دیدن اشیاء طلایی ایجاد می‌شود، علائم فیزیکی مانند عرق کردن، لرزش و مشکل در تنفس را نیز در نظر می‌گیرد. پزشک همچنین ممکن است در مورد تجربیات آسیب زا قبلی مرتبط با فلز سؤالاتی بپرسد تا مشخص کند که آیا واقعاً این چیزی است که باعث ناراحتی بیمار می‌شود یا خیر. پس از تشخیص، درمان کریزوفوبیا معمولاً شامل درمان شناختی-رفتاری (CBT) است. این نوع روان درمانی به افراد کمک می‌کند تا الگوهای فکری منفی را که به ترس آنها کمک می‌کند، شناسایی کنند تا بتوانند الگوهای مثبت‌تری را جایگزین آنها کنند. در برخی موارد در صورت لزوم، دارو ممکن است تجویز شود؛ اما به دلیل عوارض جانبی احتمالی، فقط باید تحت نظارت دقیق یک متخصص بهداشت روان انجام این کار صورت بگیرد.

 

 

ترس از اختلالات طلا اختلال اضطراب فراگیر

 (GAD) نوعی ترس از طلا هراسی است که با نگرانی بیش از حد و مداوم مشخص میشود که می‌تواند زندگی روزمره را مختل کند. علائم ممکن است شامل بی قراری، احساس تنش، مشکل در تمرکز، تحریک پذیری و مشکلات خواب باشد. افرادی که از GAD رنج می‌برند اغلب برای کنترل نگرانی‌های خود تلاش می‌کنند، زیرا ممکن است غیرمنطقی و بی اساس باشند؛ اما هنوز هم باعث ناراحتی قابل توجهی می‌شوند. درمان این بیماری معمولاً شامل درمان شناختی-رفتاری (CBT) همراه با داروهایی مانند داروهای ضد افسردگی است. اختلال هراس شکل دیگری از ترس از طلا هراس است که در آن دوره‌های شدید ترس یا وحشت به طور ناگهانی و بدون هیچ علامت هشدار دهنده یا محرکی رخ می‌دهد. علائم فیزیکی مرتبط با حملات پانیک مشابه علائمی است که در طول حمله قلبی از جمله عرق کردن، لرزش، درد قفسه سینه و تپش قلب مشاهده می‌شود. اختلال پانیک را می‌توان با استفاده از داروهایی مانند بنزودیازپین‌ها و همچنین روان‌درمانی مانند CBT درمان کرد تا به فرد کمک کند الگوهای فکری منفی را شناسایی کند که به اضطراب او در مورد اشیاء طلایی کمک می‌کند تا این افکار با افکار مثبت‌تری جایگزین شوند. اختلال وسواس فکری-اجباری (OCD) یک وضعیت سلامت روان مرتبط با اضطراب است که در آن افراد افکار ناخواسته مکرر موسوم به وسواس را همراه با رفتارهایی به نام اجبار تجربه می‌کنند که احساس می‌کنند برای تسکین ناراحتی ناشی از این افکار مزاحم مجبور به انجام آن‌ها هستند. برخی از افرادی که از OCD رنج می‌برند، ترس‌های مرتبط با طلا دارند، مانند این که تصور کنند طلا دارای خواص جادویی است یا فکر می‌کند در صورت لمس یا پوشیدن، بدشانسی برایشان به همراه خواهد داشت. اما این بدان معنا نیست که همه افراد مبتلا به OCD این فوبیای خاص را دارند، بلکه فقط از فلز به طور کلی به دلیل ارتباط آن با ثروت و قدرت در میان چیزهای دیگر می‌ترسند. درمان OCD شامل هر دو درمان روان‌شناختی مانند CBT همراه با دارو است که بستگی به شدت علائم تجربه شده توسط هر بیمار دارد.

ترس از طلا

جستجوی کمک حرفه‌ای

 در جستجوی کمک حرفه‌ای اگر شما یا کسی که می‌شناسید با ترس از طلا فوبیا دست و پنجه نرم می‌کنید، مهم است که به دنبال کمک حرفه‌ای باشید. از یک ارائه دهنده سلامت روان یک درمانگر واجد شرایط می‌تواند به ارائه پشتیبانی و راهنمایی برای مدیریت علائم این بیماری کمک کند. انواع درمان‌هایی که ممکن است برای درمان کریزوفوبیا استفاده شوند عبارتند از درمان شناختی-رفتاری (CBT)، مواجهه درمانی، درمان روان پویشی و کاهش استرس مبتنی بر ذهن آگاهی (MBSR). CBT به افراد کمک می‌کند تا الگوهای فکری منفی خود را که مربوط به طلا است تشخیص دهند تا بتوانند آنها را با الگوهای مفیدتر جایگزین کنند، در حالی که مواجهه درمانی شامل قرار گرفتن تدریجی خود در معرض اشیاء طلایی است تا در طول زمان حساسیت زدایی شوند. درمان روان پویایی بر کاوش در تجربیات گذشته که ممکن است در ایجاد این فوبیا نقش داشته باشد تمرکز دارد در حالی که MBSR به افراد می‌آموزد که چگونه تنفس آگاهانه و آگاهی بدن می‌تواند احساس اضطراب را هنگام مواجهه با اشیای طلایی کاهش دهد.

داروهای مورد استفاده در درمان ترس از طلا در برخی موارد، اگر مداخلات روانشناختی به تنهایی کافی نباشد، ممکن است داروها به عنوان بخشی از درمان ترس از طلا هراسی تجویز شوند. با این حال، به دلیل عوارض جانبی احتمالی، دارو فقط باید تحت نظارت دقیق یک متخصص بهداشت روان انجام شود. داروهایی که معمولا مورد استفاده قرار می‌گیرند شامل مهارکننده‌های انتخابی بازجذب سروتونین (SSRIs) مانند پروزاک یا زولوفت هستند که به تنظیم سطح سروتونین در مغز کمک می‌کنند، بنزودیازپین‌هایی مانند زاناکس که به سرعت عمل می‌کنند؛ اما به دلیل ماهیت اعتیادآورشان نیاز به نظارت دقیق دارند و مسدودکننده‌های بتا مانند Inderal که مسدود می‌کنند. گیرنده‌های آدرنالین در نتیجه علائم فیزیکی مرتبط با حملات پانیک مانند تعریق و لرز را کاهش می‌دهند. برای هر کسی که قصد مصرف هر نوع دارویی برای کریزوفوبیا را دارد مهم است قبل از شروع درمان در مورد تمام نگرانی‌های مربوط به ایمنی، اثربخشی و عوارض جانبی احتمالی با پزشک خود صحبت کنند.

طلا

جلوگیری از ترس طلا

یکی از راه‌های کمک به جلوگیری از ترس از طلا این است که از ایجاد موقعیت‌ها یا اشیا خودداری کنید. این ممکن است شامل دوری از جواهرات فروشی‌ها، تماشا نکردن برنامه‌های تلویزیونی یا فیلم‌هایی با مضمون طلا و پرهیز از گفتگو در مورد فلز باشد. همچنین تمرین تکنیک‌های آرام‌سازی مانند تنفس عمیق و تمرکز حواس هنگام مواجهه با طلا یا هر شئ که ممکن است باعث اضطراب شود، می‌تواند برای کاهش علائم مرتبط با این بیماری مفید باشد. ایجاد اعتماد به نفس و عزت نفس نیز مؤلفه‌های مهمی در مدیریت ترس از طلا هراس است، زیرا به افراد کمک می‌کند در مواجهه با ترس‌های خود احساس قدرت بیشتری کنند. یادگیری راهبردهای مقابله ای سالم مانند به چالش کشیدن افکار منفی مرتبط با فلز، درگیر شدن در فعالیت‌های مثبت مانند ورزش یا خواندن کتاب، و کمک گرفتن از دوستان و اعضای خانواده می‌تواند در پیشگیری از تشدید این وضعیت در طول زمان مفید باشد.

نتیجه گیری

در نتیجه، ترس از طلا هراسی اگر به درستی درمان نشود، می‌تواند تأثیر قابل توجهی بر زندگی فرد داشته باشد. این وضعیت با اضطراب بیش از حد و حملات پانیک ناشی از دیدن یا حتی شنیدن این فلز مشخص می‌شود، که می‌تواند منجر به احساس ترس و رفتار اجتنابی در مواجهه با اشیاء حاوی آن شود. تشخیص شامل در نظر گرفتن علائم جسمی و روانی همراه با هر تجربه آسیب‌زای قبلی مرتبط با طلا است تا مشخص شود که آیا واقعاً این چیزی است که باعث ناراحتی بیمار می‌شود یا خیر.

درمان

معمولاً شامل درمان شناختی-رفتاری (CBT) همراه با دارو در صورت لزوم است، در حالی که اگر علائم بیش از حد طاقت‌فرسا یا غیرقابل کنترل شد، باید به دنبال کمک حرفه‌ای از یک ارائه‌دهنده سلامت روان بود. علاوه بر این، اقدامات پیشگیرانه مانند اجتناب از موقعیت‌ها یا اشیاء تحریک کننده و همچنین ایجاد اعتماد به نفس و درگیر شدن در راهبردهای مقابله‌ای سالم همگی می‌توانند در پیشگیری از تشدید این وضعیت در طول زمان مفید باشند.

به این محصول امتیاز دهید:
یک نظر برای این مقاله بنویسید

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلدهای اجباری با * نشان گذاری شده‌اند.