blog image

تاریخ انتشار: شنبه پنج فروردین ۱۴۰۲

|    نویسنده : میراث

شمش های آفریقا بزرگترین کشورهای تولید کننده طلا و شمش در آفریقا تولید جهانی طلا در سال 2021 به حدود 3000 تن رسید و آفریقا تقریباً یک چهارم را به خود اختصاص داد و کل تولید معدن طلا در این قاره به 680.3 تن در آن سال رسید.

شمش طلا در آفریقا(شمش های آفریقا)

دراین مقاله هر آنچه در رابطه با شمش های آفریقا نیاز دارید گنجانده شده است

 

بزرگترین کشورهای تولید کننده طلا و شمش در آفریقا

تولید جهانی طلا در سال 2021 به حدود 3000 تن رسید و آفریقا تقریباً یک چهارم را به خود اختصاص داد و کل تولید معدن طلا در این قاره به 680.3 تن در آن سال رسید.

 

 

همچنین بخوانید:بهترین شمش های طلا در دنیا

 

 شمش های آفریقا -غرب آفریقا که به سرعت به یکی از بزرگترین مناطق تولید کننده طلا در جهان تبدیل شد (دومین منطقه بزرگ بعد از چین) و در سال‌های اخیر هم به سه کشور از پنج کشور برتر تولید کننده طلا در قاره آفریقا تبدیل شده است.

پس از سالی پر از اختلال یعنی سال 2020 که شاهد افزایش سرسام آور قیمت طلا بودیم، آفریقا با نسبت دادن ارتباط بیشتر به حوزه‌های قضایی آینده نگر مانند غرب آفریقا، در سرتاسر این قاره، شروع به برآورده کردن پتانسیل‌های گسترده خود پس از شروع همه گیری کووید-19 کرده است.

به این ترتیب، تعدادی از کشورهای آفریقایی شروع به افزایش اکتشاف و تولید طلا کرده‌اند، به طوری که پنج کشور از آفریقا به عنوان بزرگترین تولید کنندگان در سال 2022 برخوردار هستند.

غنا: 117.6 تن

در حال حاضر، کشور غنا پیشرو در تولید طلای آفریقایی و ششمین کشور در جهان است، با تولید طلای این کشور در مجموع 117.6 تن در سال 2021. تقریباً 90 درصد از کل صادرات مواد معدنی این کشور در غرب آفریقا و 49 درصد از کل صادرات آن را شامل می شود. غنا یکی از پربارترین مناطق اکتشافات طلا در جهان محسوب می‌شود و منطقه برشی Bibiani آن میزبان ذخایر چند میلیون اونسی طلا است.

آفریقای جنوبی: 100 تن

تولید طلای آفریقای جنوبی که 4.2 درصد از تولید جهانی طلا را به خود اختصاص می‌دهد، در دسامبر 2021، 100 تن گزارش شد. علیرغم کاهش تولید در سال‌های اخیر، که باعث شد این کشور در سال 2006 جایگاه نخست خود را به چین از دست بدهد، کشور آفریقای جنوبی هنوز هم در صدر جدول قرار دارد. در مجموع 86 معدن طلا، از جمله بزرگترین منبع طلای جهان: حوزه  Witwatersrandدر آنجا هست. این کشور همچنین دارای معدن طلای Mponeng، عمیق ترین معدن در جهان، و همچنین معدن طلای عمیق جنوبی ، بزرگترین معدن طلا از نظر ذخایر است. علیرغم کاهش تولید این کشور، تخمین زده می‌شود که آفریقای جنوبی دارای 6000 تن طلا است که دومین پایگاه بزرگ ذخیره در جهان محسوب می‌شود و اخیراً کمپین‌های اکتشاف جدیدی برای افزایش تولید بیشتر آغاز شده است.

سودان: 93 تن

در حالی که اکثر ذخایر معدنی سودان توسعه نیافته است، استخراج معدن در این کشور آفریقای شرقی تقریباً 4 درصد به تولید ناخالص داخلی آن کمک می‌کند و طلا به عنوان محرک اصلی آن است. طلا در این کشور عمدتاً در منطقه اریاب در کوه‌های نوبا و از طریق تشکیل رگه کوارتز در مناطق عبیدیه، نیل آبی و کردوفان شمالی، با معادن طلای قابل توجه سودان از جمله معدن طلای Hassai و معدن روباز بلوک 14 یافت می‌شود. این پروژه به ترتیب در صحرای تپه‌های سرخ و صحرای نوبی واقع شده است.

مالی: 63.4 تن

طلا که 80 درصد از کل صادرات کشور در سال 2021 را به خود اختصاص داده است، مهمترین صادرات این کشور را دارد و نزدیک به 10 درصد از تولید ناخالص داخلی آن را تشکیل می‌دهد. این کشور دارای تقریباً 350 سایت معدن طلای صنعتگر است که بیش از دو میلیون نفر ( بیش از 10٪ از جمعیت کشور) به بخش معدن به عنوان منبع درآمد اصلی وابسته هستند.

بورکینافاسو: 45 تن

صنعت معدن طلای بورکینافاسو با دارا بودن یکی از پویاترین بخش های معدنی در منطقه، با منابع عمده از جمله مس، روی، سنگ آهک، منگنز و فسفات، در دهه گذشته به طور پیوسته رشد کرده است. منبع درآمد اصلی بخش بزرگی از جمعیت این کشور، تقریباً 440 سایت معدن طلا در بورکینافاسو منجر به اشتغال بیش از 430000 نفر شده است. از بزرگترین معادن طلای این کشور می‌توان به معادن طلای کالساکا، یوگا، کارما، مانا، یاراموکو، تاپارکو-بوروم، اساکانه و ایناتا اشاره کرد.

قاچاق طلا و شمش از آفریقا

قیمت‌های بالا آفریقایی‌ها را به جست و جوی طلا می‌کشاند؛ اما حجم عظیمی از قاچاق از طریق خاورمیانه خارج می‌شود.

یک تحلیل رویترز نشان می‌دهد که هر ساله میلیاردها دلار طلا و شمش از آفریقا از طریق امارات متحده عربی در خاورمیانه قاچاق می‌شود. آنجا دروازه‌ای برای ورود به بازارهای اروپا، ایالات متحده و فراتر از آن است.

داده‌های گمرک نشان می‌دهد که امارات متحده عربی در سال 2016 به ارزش 15.1 میلیارد دلار طلا از آفریقا وارد کرده است، که بیش از هر کشور دیگری و از 1.3 میلیارد دلار در سال 2006 افزایش یافته است. وزن کل 446 تن، در درجات خلوص مختلف از 67 تن در سال 2006 بوده است.

بسیاری از طلاهای موجود در صادرات کشورهای آفریقایی ثبت نشده است. پنج اقتصاددان بازرگانی که با رویترز مصاحبه کردند، گفتند که این نشان می‌دهد که مقادیر زیادی طلا در حال خروج از آفریقا است و هیچ مالیاتی به کشورهای تولیدکننده آن پرداخت نمی‌شود.

قاچاقچی‌ها شمش‌ طلا با مارک جعلی طلای را وارد بازارهای جهانی می‌کنند.

گزارش‌ها و مطالعات قبلی تجارت طلا در بازار سیاه نشان می‌دهد که قاچاق طلا توسط افرادی، از جمله کودکان، که هیچ ارتباطی با تجارت‌های بزرگ ندارند، استخراج می‌کنند و بدون نظارت رسمی صورت می‌گیرد. هیچ کس نمی‌تواند رقم دقیقی را برای کل ارزش طلایی که آفریقا را ترک می‌کند، تعیین کند؛ اما تحلیل رویترز تخمینی از این تجارت قاچاق ارائه می‌دهد.

رویترز حجم تجارت غیرقانونی را با مقایسه کل واردات به امارات با صادرات اعلام شده توسط کشورهای آفریقایی ارزیابی کرد. شرکت‌های معدنی صنعتی در آفریقا به رویترز گفتند که طلای خود را به امارات ارسال نکرده‌اند و این نشان می‌دهد که واردات طلای این کشور از آفریقا از منابع غیررسمی دیگر انجام می‌شود.

روش‌های غیررسمی تولید طلا که در این صنعت به عنوان «صنعتی» یا استخراج در مقیاس کوچک شناخته می‌شوند، در سطح جهانی در حال رشد هستند. آنها امرار معاش میلیون‌ها آفریقایی را فراهم کرده‌اند و به برخی کمک می‌کنند تا بیش از آنچه که می‌توانستند از تجارت سنتی تصور کنند، درآمد کسب کنند.

 دولت‌های آفریقایی مانند غنا، تانزانیا و زامبیا شکایت دارند که طلا در حال حاضر به طور غیرقانونی تولید و به خارج از کشورشان در مقیاسی وسیع قاچاق می‌شود، گاهی اوقات با عملیات جنایی و اغلب با هزینه‌های انسانی و زیست محیطی بالا این عملیات صورت می‌گیرد.

به این محصول امتیاز دهید:
یک نظر برای این مقاله بنویسید

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلدهای اجباری با * نشان گذاری شده‌اند.