blog image

تاریخ انتشار: چهارشنبه شانزده فروردین ۱۴۰۲

|    نویسنده : میراث

فرآیند پالایش معامله گران طلا برای تولید شمش‌های با کیفیت و خلوص بالا به پالایشگاه‌ها متکی هستند. چه در حال خرید شمش باشید و چه تاجری باشید که نیاز به پالایش

 تاریخچه و فرآیند پالایش شمش طلا

فرآیند پالایش

معامله گران طلا برای تولید شمش‌های با کیفیت و خلوص بالا به پالایشگاه‌ها متکی هستند. چه در حال خرید شمش باشید و چه تاجری باشید که نیاز به پالایش فلزات گران‌بهای بازیافتی قابل فروش دارد، باید بدانید که فرآیند پالایش چگونه کار می‌کند و چه چیزی یک شمش با کیفیت را می‌سازد.

 

 

وقتی برای سرمایه‌گذاری به روی شمش‌های جدید به فروشنده شمش‌های محلی خود می‌روید، می‌خواهید بدانید که آنچه می‌خرید مطابق با استانداردهای بین‌المللی است یا خیر. در حالی که فلز گران‌بها بدون توجه به وضعیتی که در آن باشد

 همیشه ارزشمند خواهد بود، شمش‌هایی که استانداردهای بین‌المللی پالایش را برآورده می‌کنند، راحت‌تر به فروش می‌رسند و بازده بهتری دارند. یک شمش طلا یا نقره با استانداردهای بالا، نقدینگی سرمایه گذاری شما را بهبود می‌بخشد.

پالایش شمش طلا

پالایشگاه‌ها با یکی از دو نوع طلای موجود کار خود را شروع می‌کنند: شمش دوره یا قراضه. شمش‌های Doré توسط معدنچیان تولید می‌شوند و حدود 80 درصد خالص هستند. پالایشگاه‌ها با جداسازی سایر فلزات گران‌بها و فلزات کم ارزشی که با آن استخراج می‌شوند، خلوص را افزایش می‌دهند.

با استفاده از گرمایش القایی، شمش‌های دوره و ضایعات به فلز مذاب تبدیل می‌شوند.

بوراکس و خاکستر سودا به فلز مذاب اضافه می‌شوند تا فلزات گران‌بها و فلزاتی که کم‌تر ارزش دارند را جدا کنند.


سپس فلز مورد آزمایش قرار می‌گیرد که به آن سنجش نیز گفته می‌شود تا خلوص آن محاسبه شود.

سپس فلز مذاب به داخل قالب شمش ریخته می‌شود.

برای جواهرات و کاربردهای صنعتی، فلز اغلب به یک آلیاژ تبدیل می‌شود، زیرا طلا در شکل خالص آن برای کاربردهای عملی بسیار نرم است.

پالایشگاه‌ها معمولاً شمش را نمی‌خرند؛ اما آن را پالایش می‌کنند. پس از پالایش شمش، مالکیت آن به بانک شمش منتقل می‌شود.

پالایشگاه‌ها بیشتر از یک فرآیند پنج مرحله‌ای استفاده می‌کنند تا اطمینان حاصل کنند که فلزات گران‌بها شما به شمش‌های باکیفیت تبدیل می‌شوند و با فروش این نوع از شمش‌های باکیفیت پول بیشتری در قبال آنها دریافت می‌کنید.

مرحله 1: وزن کردن فلزات

هر فلز گران‌بهایی را جداگانه و با دقت روی ترازوهای مهر و موم شده وزن می‌کنند. این ترازوها هر 90 روز یک بار مورد بررسی قرار می‌گیرند.

وزن کردن طلا

مرحله شماره 2: ذوب فلزات

بهتر است که هر قیراط در صورت لزوم به طور جداگانه ذوب شود، به این معنی که شمش‌ها و سکه‌ها را از جواهرات و ضایعات جدا کنند. این امر دستیابی به حداکثر همگن سازی را ممکن می‌کند. از تجهیزات گرمایش القایی حالت جامد برای به حداقل رساندن تلفات مذاب، تحت راهنمایی کارشناسان صنعت استفاده می‌شود.


مرحله 3 : نمونه برداری

معمولا یک نمونه پین گرفته می‌شود و در اختیار هر مشتری قرار می‌دهند تا بتوانند به طور مستقل آن را تجزیه و تحلیل کنند. یکی از نکات مهم در هنگام خرید شمش اطمینان از یکپارچگی شمش‌های طلای شما است. شمش بلافاصله پس از نمونه برداری ریخته می‌شود، هم برای به حداقل رساندن تلفات مذاب و هم برای دستیابی به سنجش صحیح.

مرحله 4 : سنجش

گام بعدی انجام یک سنجش متالورژیکی با استفاده از فناوری پیشرفته XRF ( فلورسانس اشعه ایکس ) است که محتوای طلا، نقره، پلاتین و پالادیوم را نشان می‌دهد. بعد از آن گزارشی برای بررسی ارسال می‌شود.

مرحله 5: پرداخت

روش پرداخت خود را برای هر شمش انتخاب کنید و در این مرحله با توجه به ویژگی‌های شمش مانند وزن آن و موارد دیگر قیمت گذاری می‌شود. روش پرداخت خود را برای هر شمش انتخاب کنید و این روش‌ها می‌تواند شامل: پیش نویس بانکی، چک و یا پول نقد باشد.

اگر شما یک تاجر فلزات گران‌بها هستید، طلا، نقره، پلاتین و پالادیوم همه فلزات دیگر قابلیت تبدیل شدن به شکل شمش را دارند.

 


 

تاریخچه پالایش طلا

استخراج و پالایش طلا

استخراج طلا

اعتقاد بر این است که آغاز رابطه ارزشمند بین بشر و طلا حدود 3000 تا 6000 سال قبل از میلاد با ذوب کردن طلا شروع شد. بر اساس مطالعات در زمینه فناوری باستان توسط RJ Forbes، این تکنیک در بین النهرین یا سوریه برای اولین بار مورد استفاده قرار گرفت. در یونان باستان، هراکلیتوس در این مورد نوشته است.

بر اساس دایره المعارف بریتانیکا، «نقوش برجسته دیواری مصر از 2300 سال قبل از میلاد، طلا را در مراحل مختلف پالایش و کار مکانیکی نشان می‌دهد» و این امر با استفاده از فناوری باستانی صورت می‌گرفته. مصریان باستان طلا را با استفاده از استخراج پلاسر در سواحل رودخانه‌ها استخراج می‌کردند؛ فرآیندی که در آن مواد معدنی با ارزشی که در طی فرآیندهای رسوبی از طریق چگالی مربوطه انباشته شده‌اند از سواحل بستر رودخانه‌ها استخراج می‌شوند. به عبارت دیگر، مصریان از ذرات طلا که در شن‌های رودخانه یافت می‌شد، استفاده کردند.(فرآیند پالایش)

پس از جمع آوری شن و ماسه، طلا با شستن شن‌های سبک رودخانه با آب، غلیظ می‌شود و در نتیجه ذرات متراکم طلا را پشت سر می‌گذارد. این ذرات بیشتر از طریق ذوب خالص شده و در نتیجه به شکل‌های مورد نظر قالب گیری شدند. فوربس مستند کرد که در 2000 سال قبل از میلاد، فرآیند تصفیه آلیاژها با نمک برای حذف نقره و باقی گذاشتن طلا کشف شد.

این تکنیک‌های پالایش طلا در نهایت تا 100 سال پس از میلاد به اسپانیایی‌ها رسید.(فرآیند پالایش)

در فرآوری سنگ طلا، توسعه و عملیات پروژه آن در آن زمان تا 40000 برده برای استخراج طلا در اسپانیا به کار می‌رفتند.

ظهور مسیحیت تا حدودی در حوالی قرن دهم پس از میلاد مقداری تقاضا برای طلا را تعدیل کرد، یعنی زمانی که ادغام کشف شد؛ فرآیندی که با استفاده از جیوه برای گرفتن ذرات ریز طلا از شن و ماسه انجام می‌شود. و به زودی پس از آن، استخراج طلا به صورت گسترده در سال‌های بعد افزایش و پیشرفت بسیاری کرد. کمی بعدتر مناطقی را کشف کردند که ذخایر طلا داشتند مانند: برزیل، کوه‌های اورال روسیه، سیبری و کالیفرنیا، استخراج طلا در مقیاس بزرگ با استفاده از فن‌آوری‌های جدیدتر در این مناطق گسترش یافت و بزرگترین آنها در Witwatersrand آفریقای جنوبی بود.

کشف ذخایر طلای آفریقای جنوبی همزمان با کشف فرآیند سیانیداسیون بود که امکان بازیابی طلا از سنگ معدنی با عیار پایین را فراهم کرد و امروزه رایج‌ترین فرآیند شستشو برای استخراج طلا در دنیا است.

رونق فناوری برای توسعه طلای خالص با فرآیند EB Miller در پالایش طلای ناخالص با گاز کلر (در بریتانیا در سال 1867 ثبت اختراع شد) و فرآیند پالایش الکتریکی توسط Emil Wohlwill (در هامبورگ، آلمان، در سال 1878 معرفی شد) ادامه یافت. در واقع طلا با خلوص 99.99 درصد با استفاده از ترکیبی از این فرآیندها ایجاد می‌شود.


به طور ناگهانی، خالص سازی طلا به طور معمول آسان‌تر و ارزان‌تر شد. این دو روش همچنان محبوب‌ترین روش‌های تصفیه طلا هستند که امروزه مورد استفاده قرار می‌گیرند.

به این محصول امتیاز دهید:
یک نظر برای این مقاله بنویسید

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلدهای اجباری با * نشان گذاری شده‌اند.