blog image

تاریخ انتشار: پنجشنبه بیست و چهار فروردین ۱۴۰۲

|    نویسنده : میراث

شمش طلا و نقره‌ای است که به طور رسمی حداقل 99.5% و 99.9% خالص شناخته شده و به صورت خالص ارائه می‌شود. شمش اغلب به عنوان دارایی ذخیره توسط

بازارهای شمش  طلا و نقره چگونه است ؟

 بازار شمش

شمش طلا و نقره‌ای است که به طور رسمی حداقل 99.5% و 99.9% خالص شناخته شده و به صورت خالص ارائه می‌شود. شمش اغلب به عنوان دارایی ذخیره توسط دولت‌ها و بانک‌های مرکزی نگهداری می‌شود.

برای ایجاد شمش، ابتدا باید طلا توسط شرکت‌های معدنی کشف شود و به شکل سنگ معدن طلا، ترکیبی از طلا و سنگ معدنی، از زمین خارج شود. سپس طلا با استفاده از مواد شیمیایی یا حرارت شدید از سنگ معدن استخراج می‌شود. شمش خالص به دست آمده را «شمش جدا شده» نیز می‌نامند. شمش‌هایی که حاوی بیش از یک نوع فلز هستند، شمش‌های جدا نشده، نامیده می‌شوند. اگر علاقه‌مند هستید اطلاعات بیشتری در مورد ساختار شمش به دست آورید، می‌توانید به مقاله شمش طلا مراجعه کنید.

 

 

شمش به طلا و نقره فیزیکی با خلوص بالا اشاره دارد که اغلب به شکل شمش یا سکه نگهداری می‌شود.

شمش گاهی اوقات می‌تواند پول قانونی در نظر گرفته شود و اغلب به عنوان ذخایر توسط بانک‌های مرکزی یا توسط سرمایه گذاران نهادی نگهداری می‌شود.

سرمایه گذاران می‌توانند شمش را از طریق فروشندگانی که در یکی از چندین بازار جهانی شمش فعال هستند، خریداری کنند یا بفروشند.

سرمایه گذاری در شمش طلا و نقره می‌تواند به راحتی از طریق صندوق‌های قابل معامله در بورس (ETF) یا قراردادهای آتی انجام شود.

شمش طلا

درک شمش

شمش گاهی اوقات می‌تواند پول قانونی در نظر گرفته شود که اغلب در ذخایر بانک‌های مرکزی نگهداری می‌شود یا توسط سرمایه گذاران نهادی برای محافظت در برابر اثرات تورمی در سبد سرمایه گذاری خود استفاده می‌شود. تقریباً 20 درصد طلای استخراج شده توسط بانک‌های مرکزی در سراسر جهان مورد استفاده قرار می‌گیرند. این طلا به عنوان شمش در ذخایر کشور نگهداری می‌شوند که بانک از آن برای تسویه بدهی بین المللی یا تحریک اقتصاد از طریق وام طلا استفاده می‌کند. بانک مرکزی طلا را از ذخایر شمش خود به بانک‌های شمش با نرخ تقریباً 1 درصد وام می‌دهد تا به جمع آوری پول کمک کند.

بازار شمش چیست؟

بازار شمش بازاری است که از طریق آن خریداران و فروشندگان طلا، نقره و همچنین مشتقات این فلزات مرتبط را معامله می‌کنند. بازارهای شمش مختلفی در سرتاسر جهان وجود دارد که بازار شمش لندن به عنوان پلتفرم اولیه تجارت جهانی طلا و نقره شناخته می‌شود.

بازار شمش محل داد و ستد طلا و نقره است.

بازار اولیه، بازار شمش لندن است که امکان معامله 24 ساعته را فراهم می‌کند و معاملات آتی و اختیار معامله را تسهیل می‌کند.

شرکت‌هایی که در بورس شمش لندن عضویت دارند بیشتر درآمد خود را از طلا یا نقره به دست می‌آورند.

شناخت بازار شمش

بازار شمش معمولاً به عنوان بازار معاملات طلا و نقره در نظر گرفته می‌شود. چندین بازار شمش در سراسر جهان وجود دارد و معمولاً به عنوان بازارهای خارج از بورس (OTC) در بین مردم شناخته شده است.

استفاده‌های صنعتی از طلا و نقره محرک‌های اصلی بازار برای قیمت گذاری این فلزات گرانبها هستند. طلا و نقره‌ای که در بازار شمش معامله می‌شود، گاهی اوقات می‌تواند به عنوان یک سرمایه گذاری امن یا پوشش در برابر تورم استفاده شود که ممکن است بر ارزش معاملاتی آنها تأثیر بگذارد.

https://miras.ir/modules/uploads/1402-02-25/Untitled.phjjjjng.png

بازار شمش تنها یکی از چندین راه سرمایه گذاری در طلا و نقره است. گزینه‌های دیگر شامل صندوق‌های قابل معامله در مبادله (ETF)، صندوق‌های سرمایه گذاری مشترک و در ایران گواهی سپرده شمش یک راه جدید و سودمند هستند. این گزینه‌ها می‌توانند برای سرمایه گذاران جذاب‌تر باشند، زیرا انعطاف پذیری بیشتری را ارائه می‌دهند. از سال 2022 میلادی، SPDR Gold Trust بزرگترین ETF طلا در دنیا از نظر دارایی است، با کل دارایی‌های بیش از 55 میلیارد دلار و قیمت معاملاتی 159.01 دلار توانسته به این جایگاه برسد.

شمش فیزیکی نسبت به سایر سرمایه‌گذاری‌های طلا و نقره، انعطاف‌پذیری معاملاتی کمتری را ارائه می‌دهد، زیرا یک شئ ملموس هستند که در شمش‌ها و سکه‌هایی با اندازه‌های مشخص عرضه می‌شود، که خرید یا فروش آن در مقادیر مشخص می‌تواند، دشوار باشد. شمش برای نگهداری و بیمه کردن نیز گران است.

انواع بازار شمش

بازارهای مختلف شمش سراسر جهان در مکان‌هایی مانند لندن، نیویورک، توکیو و زوریخ وجود دارد. بازار شمش لندن، بازار شمش اولیه است. این یک بازار فرابورس است که 24 ساعت شبانه روز باز هست و طلا و نقره را با قیمت‌های لحظه‌ای بازار معامله می‌کند و همچنین شامل معاملات آتی و اختیار معامله بر روی فلزات می‌شود.

بازار شمش لندن توسط انجمن بازار شمش لندن نگهداری می‌شود که استانداردهایی را برای کیفیت تولید فلزات معامله شده و مستقر در بازار ایجاد کرده است. این استاندارد جهانی برای معاملات فلزات گرانبها ارائه می‌دهد. از سال 2022 میلادی، طلا در بازار شمش لندن با قیمت 1706.15 دلار معامله می‌شد.

بازار شمش لندن در حال حاضر دارای 74 عضو کامل، 59 عضو وابسته و 12 بازارساز از 23 کشور جهان است.

شرکت‌های عضو عمدتاً اکثر درآمدهای تجاری خود را از شمش طلا یا نقره به دست می‌آورند. اعضا سالانه حدود 6700 تا 17500 پوند (6842 تا 17872 دلار) برای عضویت پرداخت می‌کنند.

سکه‌های شمش چیست؟

ضرابخانه ایالات متحده به سرمایه گذاران روشی راحت و مقرون به صرفه ارئه می‌دهد تا طلا، نقره، پلاتین یا پالادیوم فیزیکی را از طریق سکه‌های شمش به سبد سرمایه گذاری خود اضافه کنند. سکه و شمش عقاب آمریکا در سال 1986 با فروش سکه‌های طلا و نقره عقاب آمریکایی راه اندازی شد.

شمش طلا

یکپارچگی شمش طلا چیست؟

از مارس 2022، انجمن بازار شمش لندن (LBMA) و شورای جهانی طلا (WGC) برای توسعه و اجرای یک سیستم بین المللی یکپارچگی شمش طلا و زنجیره نگهداری با یکدیگر همکاری می‌کنند. با گذشت زمان، این امر به مصرف‌کنندگان، سرمایه‌گذاران و فعالان بازار کمک می‌کند تا اعتماد کنند که طلای آنها اصل است و به‌طور مسئولانه و پایدار تأمین شده است.

چه نوع اعضایی بخشی از انجمن بازار شمش لندن هستند؟

اعضای LBMA شامل بانک‌های تجاری، سازندگان، معدنچیان، پالایشگاه‌ها، شرکت‌های حمل و نقل و کارگزاران هستند. این شرکت‌ها تسهیلاتی را برای تجارت، تولید، پالایش، ذوب، سنجش، حمل و نقل ایمن و خدمات خزانه داری برای شمش طلا و نقره ارائه می‌دهند.

بازار شمش بازاری است که از طریق آن خریداران و فروشندگان طلا و نقره را مبادله می‌کنند. بازار شمش لندن به عنوان پلتفرم اولیه تجارت جهانی طلا و نقره در نظر گرفته می‌شود. خرید و فروش شمش در بازار فرابورس انجام می‌شود که 24 ساعت شبانه‌روز باز است و طلا و نقره را با قیمت‌های لحظه‌ای بازار معامله می‌کند.

بانک‌های شمش در یک یا چند فعالیت در بازار فلزات گرانبها مشارکت دارند. برخی از این فعالیت‌ها عبارتند از تسویه، مدیریت ریسک، پوشش ریسک، تجارت، خزانه داری و عمل به عنوان واسطه بین وام دهندگان و وام گیرندگان.

تقریباً همه بانک‌های شمش عضو انجمن بازار شمش لندن (LBMA) هستند، یک بازار خارج از بورس (OTC) که شفافیت کمی در معاملات خود ارائه می‌کند. بازارهای فرابورس، شبکه‌های فروشنده محصولات مالی، کالاها و اوراق بهادار هستند که در یک بورس متمرکز معامله نمی‌شوند.

دوازده بازار LBMA شامل بانک‌هایی مانند:

BNP Paribas

سیتی بانک

اعتبار سوئیس

گلدمن ساکس

HSBC

بانک استاندارد ICBC

جی پی مورگان چیس

مریل لینچ

مورگان استنلی

بانک تی دی

UBS

بانک استاندارد

؟چگونه بانک‌ها شمش وام می‌دهند و می‌فروشند

زمانی که بانک مرکزی طلا را برای مدت مشخصی، مثلاً سه ماه، به بانک‌های شمش وام می‌دهد، معادل نقدی طلای وام داده شده به بانک شمش را دریافت می‌کند. بانک مرکزی این پول را در بازار با نرخ اجاره‌ای به نام نرخ های پیشنهادی طلا (GOFO) وام می‌دهد که روزانه توسط LBMA منتشر می‌شود. هر چه نرخ اجاره بالاتر باشد، بانک مرکزی انگیزه بیشتری برای وام دادن طلا از ذخایر خود دارد. بانک‌های شمش که طلا را وام می‌گیرند، می‌توانند طلا را بفروشند یا به شرکت‌های معدنی قرض دهند.

شمش طلا

اگر بانک شمش طلا را در بازار نقدی بفروشد، برای معامله پول نقد دریافت خواهد کرد. بازار نقدی جایی است که شمش و سایر کالاها با نرخ رایج بازار معامله می‌شوند. افزایش عرضه طلا در بازار باعث کاهش قیمت آن می‌شود. بانک شمش امیدوار است تا زمانی که قرار است طلا را از بازار نقدی بازخرید کند، قیمت شمش کمتر شود تا بانک بتواند آن را با قیمتی کمتر از آنچه که در ابتدا فروخته بود، بازخرید کند. در پایان دوره وام، بانک طلا را پس می‌خرد و به بانک مرکزی برمی‌گرداند.

بانک‌های شمش طلا که به شرکت‌های معدنی وام می‌دهند معمولاً این کار را برای تأمین مالی پروژه‌ای که توسط شرکت اجرا می‌شود، انجام می‌دهند. یک شرکت معدنی همچنین اگر قراردادی پیش‌فرض ببندد که در آن طلایی که هنوز استخراج نشده یا از زمین استخراج نشده است، به خریداران پیش‌فروش می‌شود، طلا را قرض می‌کند. اگر برخی یا همه خریداران آن انتظار تحویل فیزیکی شمش طلا را داشته باشند، شرکت معدنی طلا را از بانک قرض می‌گیرد، که متعاقباً در طرف دیگر قرارداد آینده به خریداران تحویل داده می‌شود. طلای وام داده شده به شرکت‌های معدنی معمولاً از خروجی استخراج آتی شرکت‌ها بازپرداخت می‌شود.

قیمت شمش طلا تحت تأثیر تقاضای شرکت‌هایی است که از طلا برای ساخت جواهرات و سایر محصولات استفاده می‌کنند. قیمت نیز تحت تأثیر تصورات کل اقتصاد است. به عنوان مثال، طلا به عنوان یک سرمایه گذاری در زمان بی‌ثباتی اقتصادی محبوبیت بیشتری پیدا می‌کند.

اگرچه طلا تمایل بیشتری به تقاضا دارد، هر دو شمش طلا و نقره توسط بسیاری از سرمایه گذاران به عنوان سرمایه گذاری امن تلقی می‌شوند. در طی رویدادهای ژئوپلیتیکی مانند جنگ، فعالیت‌های تروریستی و هرگونه بی‌ثباتی در کشورها قیمت طلا افزایش می‌یابد که می‌تواند منجر به درگیری شود. همچنین، مسائل مالی جهانی مانند ترس از عدم پرداخت بدهی دولت یا سقوط مالی یک کشور منجر به افزایش تقاضا برای شمش می‌شود.

افزایش قیمت‌ها یا تورم در یک اقتصاد باعث کاهش بازده سرمایه گذاری می‌شود. به عنوان مثال، اگر یک سرمایه‌گذار 4 درصد از اوراق قرضه درآمد داشته باشد و قیمت‌ها 2 درصد افزایش یابد، بازده سرمایه‌گذاری اوراق قرضه به صورت واقعی تنها 2 درصد است. اگر قیمت‌ها به طور کلی افزایش یابد، کالاها نیز تمایل به افزایش دارند. در نتیجه، شمش طلا و نقره برای پوشش سبد سرمایه گذاری در برابر تورم استفاده می‌شود.

شمش طلا

خرید و سرمایه گذاری در شمش

راه‌های مختلفی برای سرمایه گذاری یا مالکیت شمش وجود دارد. لطفاً توجه داشته باشید که مانند هر سرمایه گذاری دیگری، قیمت شمش می‌تواند نوسان داشته باشد، به این معنی که خطر ضرر کردن همچنان وجود دارد. در زیر چند مورد از روش‌های محبوب سرمایه‌گذاری فعالان بازار در شمش آورده شده است.

فرم فیزیکی

سرمایه‌گذاری که می‌خواهد فلزات گرانبها را خریداری کند، می‌تواند آن را به صورت شمش فیزیکی یا کاغذ خریداری کند. شمش‌ها یا سکه‌های طلا یا نقره را می‌توان از یک فروشنده معتبر خریداری کرد و در صندوق امانات در خانه، بانک یا نزد سپرده‌گذاری شخص ثالث نگهداری کرد. همچنین، می‌توانید شمش را در یک حساب تخصیص یافته در بانکی که شمش را برای مشتری نگهداری می‌کند، خریداری کنید. مشتری مالکیت قانونی کامل طلا را دارد. اگر بانک با ورشکستگی مواجه شود، طلبکاران آن هیچ ادعایی نسبت به شمش در حساب تخصیص یافته ندارند، زیرا متعلق به مشتری یا مالک است و نه به بانک.

صندوق‌های قابل معامله در بورس

اگرچه معادل داشتن طلا به صورت فزیکی نیست؛ اما سرمایه گذاری در طلا یا نقره از طریق صندوق‌های قابل معامله در بورس به سرمایه گذاران امکان دسترسی به بازار شمش را می‌دهد. این صندوق‌ها وجوهی هستند که حاوی مجموعه‌ای از اوراق بهادار هستند و صندوق معمولاً یک شاخص اساسی را دنبال می‌کند. با بورس طلا یا نقره، دارایی اساسی ممکن است گواهی‌های طلا یا گواهی‌های نقره باشد و نه خود شمش فیزیکی. گواهی‌های طلا را می‌توان با طلای فیزیکی یا معادل پول نقد در بانک شمش مبادله کرد. حساب کارگزاری‌ها معمولاً کارمزدهای پایینی دارند و دسترسی بیشتر سرمایه گذاران به بازار شمش به جای مالکیت مستقیم نقره یا طلا برای بیشتر سرمایه گذاران آسان‌تر است.

قراردادهای آتی

سرمایه گذاران همچنین می‌توانند یک قرارداد آتی شمش خریداری کنند، که توافقی برای خرید یا فروش یک دارایی یا کالا به قیمت از پیش تعیین شده با تسویه قرارداد در یک تاریخ مشخص در آینده است. در قراردادهای آتی طلا و نقره، فروشنده متعهد می‌شود که طلا را در تاریخ انقضای قرارداد به خریدار تحویل دهد. تا زمانی که تحویل صورت نگیرد، خریدار مالک طلا نخواهد بود و فقط صاحب قرارداد طلا کاغذی است. با این حال، اگر خریدار نمی‌خواهد شمش یا سکه طلا داشته باشد، می‌توان قرارداد را قبل از تاریخ انقضا فروخت یا قرارداد را به یک قرارداد جدید تبدیل کرد.

 در نتیجه، کارگزاران به سرمایه‌گذاران اعتباری اجازه می‌دهند تا با حاشیه وام که اساساً وام از کارگزار است، وام بگیرند. معاملات آتی با توجه به مقادیر زیاد تصوری آنها می‌توانند کاملاً سودآور باشند؛ اما در صورت حرکت نامطلوب قیمت شمش می‌تواند به همان اندازه منجر به زیان قابل توجهی شود. به طور معمول، معاملات آتی برای با تجربه‌ترین سرمایه گذاران مناسب است.

به این محصول امتیاز دهید:
یک نظر برای این مقاله بنویسید

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلدهای اجباری با * نشان گذاری شده‌اند.