blog image

تاریخ انتشار: دوشنبه پنج تیر ۱۴۰۲

|    نویسنده : میراث

یک سوال رایج توسط سرمایه گذاران این است: چه مقدار طلا برای محافظت و رشد ثروت شما کافی است؟ آیا باید هم طلا و هم نقره بخرید یا صرفاً روی یکی از آنها

چه مقدار در طلا سرمایه گذاری کنیم؟

یک سوال رایج توسط سرمایه گذاران این است: چه مقدار طلا برای محافظت و رشد ثروت شما کافی است؟

آیا باید هم طلا و هم نقره بخرید یا صرفاً روی یکی از آنها سرمایه گذاری کنید؟ مهمتر از آن، آیا سرمایه گذاری در فلزات گرانبها به قیمت بازده بیشتر در بازارهای دیگر مانند سهام و اوراق قرضه تمام می‌شود؟

اکثر سرمایه گذاران همانطور که در مقالات پیشین هم گفته شد؛ اصل تنوع سبد سرمایه گذاری و اهمیت قرار ندادن تمام تخم مرغ‌های خود را در یک سبد را درک می‌کنند. طلا و نقره دارایی‌های امنی هستند و تنوع واقعی را ارائه می‌دهند. آنها مستقل هستند و به عنوان پوششی از سیاست‌های دولت، سقوط اقتصادی و کاهش ارزش بالقوه ارزهای دیجیتال و کاغذی مانند دلار آمریکا، یورو، پوند و غیره عمل می‌کنند.

شمش طلا

از آنجایی که فلزات گرانبها به عنوان مطمئن‌ترین بیمه سبد شما عمل می‌کنند، ممکن است از خود بپرسید چقدر طلا و نقره باید در سبد شما باشد؟ 10 اونس؟ یک کیلو؟ 10 درصد از ثروت شما؟

یک ضرب المثل قدیمی در وال استریت وجود دارد که می‌گوید: 10 درصد از دارایی خود را طلا بگذارید و به خدا امیدوار باشید که بالا نرود!

این به این دلیل ساده است که 90 درصد دیگر سبد سرمایه گذاری شما با رشد اقتصادها ارزش بیشتری پیدا می‌کند. این ضرب المثل حکمت بیشتری دارد که بسیاری از مردم متوجه می‌شوند، اگرچه همانطور که بعدا خواهیم دید، 10٪ صرفاً یک راهنمای تقریبی است که برای همه صدق نمی‌کند.

 

 

این مقاله ملاحظات مهمی را برای هر خریدار یا سرمایه‌گذار طلا بررسی می‌کند تا به شما در تعیین مقدار طلا و نقره کمک کند. در نهایت، مقدار خرید شما یک تصمیم شخصی خواهد بود و باید با شرایط منحصر به فرد و موقعیت مالی شما مطابقت داشته باشد.

طلا مانند هیچ دارایی دیگری نیست

طلا و نقره با سایر دارایی‌ها بسیار متفاوت هستند، بنابراین نحوه خرید آنها با مجموعه دستورالعمل‌های متفاوتی نسبت به سهام یا اوراق قرضه تعیین می‌شود.

بسیاری از سرمایه گذاران در مقایسه طلا و نقره با سرمایه گذاری‌های رایج اشتباه می‌کنند.

ممکن است از خود سوالاتی بپرسید مانند: در سه سال چقدر سود خواهم داشت؟ سالانه چه درآمدی از سبد فلزات گرانبها به دست خواهم آورد؟

مقدار طلا و نقره‌ای که در آن سرمایه گذاری می‌کنید باید با عوامل دیگری جدا از اهداف سرمایه گذاری شما تعیین شود. بر خلاف سهام، اوراق قرضه یا دارایی، طلا دارای ویژگی‌های منحصر به فردی است که عبارتند از:

  1. فقدان یا همبستگی معکوس با سایر دارایی‌ها یا ارزها
  2. ارزش ذاتی در خود و به خودی خود
  3. نادر بودن و عدم توانایی در تکرار یا تولید انبوه دیجیتال
  4. شکل ملموس، قابل حمل و پذیرفته شده جهانی از ثروت و پول
  5. تاریخ 5000 ساله به عنوان نوعی پس انداز و حفاظت از ثروت

خرید فلزات گرانبها از بسیاری جهات مانند خرید بیمه عمر، آتش سوزی یا سرقت است. شما هرگز نمی‌دانید چه زمانی یا کجا ممکن است فاجعه رخ دهد، یا این هرج و مرج چقدر ادامه خواهد داشت. درست مانند هر بیمه‌ای، شما نمی‌توانید طلا را در زمانی که به آن نیاز دارید، بخرید. در میانه یک بحران وقتی بحران شروع می‌شود، معمولاً برای خرید بیمه دیر است.

 

شمش های طلا

با این حال، برخلاف بیمه، طلا و نقره نیز پتانسیل بالایی برای بازده و سود دارند. در قرن گذشته و در این قرن، بازده قوی طلا و نقره به ویژه در زمان بحران به خوبی مستند شده است. کارشناسان توافق دارند که طلا و نقره به طور قابل توجهی توسط همه حساب‌ها کمتر از ارزش گذاری شده‌اند. علاوه بر این، دلایل خرید طلا و نقره در حال حاضر بیش از هر زمان دیگری مرتبط است.

با در نظر گرفتن همه چیز، طلا مانند شکل بالقوه بسیار سودآور بیمه است، بنابراین میزان خرید شما بر اساس شرایط شخصی منحصر به فرد تعیین می‌شود که در زیر مورد بحث قرار گرفته است.

قبل از اینکه به ارقام نگاه کنیم، بیایید وضعیت ژئوپلیتیک فعلی خود را در چارچوب قرار دهیم.

نقش طلا و نقره در سبد شما با موارد زیر مشخص می شود:

چه خطراتی در اقتصاد امروز حاکم است؟

ارزش گذاری بیش از حد در اکثر طبقات دارایی چگونه اصلاح می‌شود؟

چقدر به سیاست‌های اقتصادی فعلی اعتماد داریم؟

آیا یک بحران مالی دیگر قریب الوقوع است ( کسری‌های مالی عظیم، بدهی عمومی بیش از حد و غیره)

آیا کاهش ارزش ارز تقریبا قطعی نیست؟

آیا احتمال افزایش خطرات ژئوپلیتیکی در جهان وجود ندارد؟

اینکه ما در زمان‌های نامطمئن زندگی می‌کنیم جای تردید نیست. تعداد کمی از اقتصاددانان و کارشناسان مالی در مورد اینکه 5 تا 10 سال آینده چگونه خواهد بود توافق دارند. مثلا:

آیا جنگ تجاری بین ایالات متحده و سایر نقاط جهان به اقتصاد جهان آسیب خواهد رساند؟

ممکن است شعله ور شدن هند در مقابل پاکستان، ایران در مقابل اسرائیل، آمریکا در مقابل کره شمالی به جنگ هسته‌ای ختم شود؟

آیا تنش بین ایالات متحده و رقبای استراتژیک روسیه و چین منجر به جنگ خواهد شد؟

بسته به اینکه از چه کسی بپرسید، پاسخ به سؤالات بالا از محتاطانه خوش بینانه تا بسیار بدبینانه متفاوت خواهد بود. اگر تاریخ نشانه‌ای باشد، هیچ کس واقعا نمی‌داند هفته آینده چه اتفاقی خواهد افتاد، چه رسد به سال آینده. این امر باعث می‌شود سرمایه گذاری در طبقات دارایی‌های سنتی مانند سهام، اوراق قرضه و حتی دارایی به طور فزاینده‌ای پرخطر باشد.

این عدم اطمینان است که باید تصمیم شما را برای تنوع بخشیدن به طلا و نقره هدایت کند. به جای اینکه فکر کنید که احتمال سوختن خانه شما در هفته آینده چقدر است، به جای آن روی میزان پوشش بیمه‌ای که در صورت وقوع آن سناریو نیاز دارید تمرکز کنید.

برای استفاده از ضرب المثل وال استریت به عنوان راهنما، 10 درصد از ثروت شما برای افراد مختلف معنای متفاوتی دارد. یک فرد بسیار ثروتمند که می‌تواند 10 میلیون دلار از آن صرفه جویی کند، می‌تواند حدود 250 کیلو طلا بخرد. به اندازه‌ای است که چندین نسل از طریق بحران مالی و رکود اقتصادی بسیار راحت زندگی کنند.

از سوی دیگر، فردی که می‌تواند سالانه 3000 دلار در طلا سرمایه گذاری کند، بدون شک باید محاسبات متفاوتی را هنگام خرید طلا انجام دهد.

این را از خود بپرسید: اگر بازارها و بانک‌ها برای مدتی بسته شوند و من نتوانم به پس‌اندازم دسترسی داشته باشم، چقدر طلا برای محافظت مالی از خودم نیاز دارم؟

در یک بحران به چه مقدار طلا نیاز خواهید داشت؟

راه ساده برای بررسی این موضوع رجوع به بحران‌های قبلی است. برای مثال، در طول بحران مالی سال 2008، بسیاری از سهام و صندوق‌های سرمایه‌گذاری بسیاری از ارزش خود را از دست دادند - اغلب تا 50٪ و گاهی اوقات بیشتر.

شمش طلا

در چنین مواقعی، انحلال سرمایه گذاری‌های خود در سهام و اوراق قرضه برای پرداخت خواربار، وام مسکن یا اجاره، مطمئناً پول بسیار کمی را به همراه خواهد داشت. علاوه بر این، فروش زمانی که بازار به پایین‌ترین حد خود می‌رسد منجر به زیان هنگفتی در پس‌انداز شما خواهد شد.

افراد ثروتمندی مانند وارن بافت میلیاردها دلار در بازار سهام در حال فروپاشی سرمایه گذاری کردند، زیرا می‌توانستند از پس طوفان برآیند. آنها در نهایت بازدهی قوی از سهام خریداری شده به ارزش دلار به دست آوردند. از سوی دیگر، طلا به بالاترین حد خود رسید و سود قابل توجهی را برای کسانی که در این فلز گرانبها سرمایه گذاری کرده بودند، فراهم کرد.

در چنین سناریویی، فروش اندکی از طلای شما در یک زمان می‌تواند به شما کمک کند تا از طوفان در بازارها عبور کنید، تا زمانی که امیدواریم اقتصاد بهبود یابد و بازارها یک بار دیگر مانند پس از پایان بحران سال 2008 رشد کنند.

بنابراین اینکه چقدر طلا نیاز دارید، پیچیده است و به عوامل بسیار زیادی از جمله شدت بحران، مقدار پول نقدی که در دست دارید و نیازهای فوری شما بستگی دارد. برای مثال، خانواده‌ای که از جنگ در آلمان فرار می‌کردند به طلای بسیار بیشتری نیاز داشتند تا خانواده‌ای بدون غذا در دوران رکود بزرگ، یا مثلاً یک خانواده ونزوئلایی در میانه بحران اقتصادی فعلی کشور.

در حالی که 10 درصد از ثروت شما معمولا توسط بسیاری پیشنهاد می‌شود، بهتر است به یاد داشته باشید که هیچ استراتژی کامل نیست. آنچه مسلم است این است که در صورت بروز یک بحران ژئوپلیتیکی یا مالی، سرمایه گذاری در طلا شما را در معرض خطرات مالی جدی قرار می‌دهد.

در زمان ثبات و رفاه نسبی، 10٪ قانون سرانگشتی است. با این حال، از آنجایی که فضای اقتصادی بی‌ثبات‌تر می‌شود و خطرات ژئوپلیتیکی افزایش می‌یابد، باید تخصیص طلای خود را تا جایی که لازم است برای محافظت مؤثر از ثروت خود افزایش دهید.

چه مقدار نقره باید داشته باشم؟

نقره اگرچه ارزش کمتری نسبت به طلا دارد؛ اما هر دو فلز دارای ارزش ذاتی هستند و به عنوان یک محافظ موثر در برابر عدم قطعیت و کاهش ارزش پول عمل می‌کنند.

در قیمت‌های فعلی، نقره در مقایسه با اکثر دارایی‌ها از جمله طلا به شدت کمتر از ارزش‌گذاری شده است. یک اونس نقره 85 برابر کمتر از طلا ارزش دارد؛ اما از ثروت شما نیز محافظت می‌کند. مقرون به صرفه بودن نقره این امکان را برای هر کسی فراهم می‌کند که به طور مرتب مقادیر کمی از آن را خریداری کند تا در طول زمان یک سبد قابل توجه ایجاد کند.

شمش نقره

در نتیجه، بسیاری از کارشناسان مجموعه‌ای از فلزات گرانبها را توصیه می‌کنند که در حالت ایده آل از 75 درصد طلا و 25 درصد نقره تشکیل شده است. این به این دلیل است که قیمت نقره نسبت به طلا نوسانات بیشتری دارد و بنابراین با نوسانات قیمت آن تأثیر بیشتری بر ارزش سبد فلزات گرانبهای شما خواهد داشت.

وقتی در نظر می‌گیرید که چه مقدار طلا و نقره باید در سبد شما باشد، دلیل اصلی خرید فلزات گرانبها را در وهله اول در نظر داشته باشید و آن بیمه در برابر بلایای مالی و اقتصادی است.

با توجه به شرایط ناپایدار اقتصادی کنونی، خرید طلا و نقره در حال حاضر برای سرمایه گذاری کاملاً منطقی است، هم از منظر پوشش ریسک و امنیت بالا و هم از بازده بالقوه‌ای که در میان مدت و بلندمدت حاصل می‌شود.

به این محصول امتیاز دهید:
یک نظر برای این مقاله بنویسید

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلدهای اجباری با * نشان گذاری شده‌اند.