blog image

تاریخ انتشار: پنجشنبه ده فروردین ۱۴۰۲

|    نویسنده : میراث

چگونه جواهرات طلا را به روش صحیح تمیز کنیم؟ تمیز کردن جواهرات در خانه، ساده‌ترین روش با کمترین مواد اولیه 

تمیز کردن جواهرات به روش اصولی در خانه

تمیز کردن جواهرات در خانه، ساده‌ترین روش با کمترین مواد اولیه  همیشه بهترین گزینه است. با این حال، بسته به کیفیت جواهرات، روش‌های خاصی وجود دارد که می‌توانید جواهرات خود را تمیز کنید. از آنجایی که جواهرات طلا بسیار محبوب هستند، بیایید نحوه تمیز کردن جواهرات طلا و نکات آن را ابتدا بررسی کنیم.

تمیز کردن جواهرات در خانه

خواص طلا و جواهر

طلای خالص همیشه طلای 24 عیار است. اگر قطعه شما کمتر از 24 قیراط باشد، این نشان می‌دهد که با فلزات دیگری ( به نام آلیاژ ) مخلوط شده است تا سختی و دوام آن افزایش یابد. آلیاژ جواهرات شما یک امر نامناسب نیست، زیرا طلا یک فلز نرم و مستعد خراش است، بنابراین مخلوط کردن آن با 10 قطعه یا بیشتر آلیاژ باعث افزایش طول عمر و مقاومت آن می‌شود همچنین هرچه فعالیت شما در طول روز بیشتر باشد و جاهای مختلفی بروید، جواهر شما بیشتر در معرض دزدیده یا گم شدن، قرار می‌گیرد و این آلیاژ جواهرات ارزش آن را کمتر می‌کند.

 

 

چگونه زیورآلات طلا را تمیز کنیم؟(تمیز کردن جواهرات)

محلول تمیز کردن جواهرات که به طور خاص برای طلا ساخته شده است، یک راه مطمئن و مؤثر برای حفظ شکل طلای شماست.

بدون هیچ گونه محصول تجاری، می‌توانید جواهرات طلای خود را در خانه با رعایت این مراحل ساده تمیز کنید:

1. کمی مایع ظرفشویی از هر برندی را در آب گرم و نه داغ مخلوط کنید.

2. چند قطره آمونیاک اضافه کنید.

3. با احتیاط یک مسواک نرم، جدید و در اندازه کوچک انتخاب کنید.

4. در آب ولرم قرار دهید تا آبکشی شود.

5. با حوله کاغذی یا پارچه معمولی در هوا یا با حوله خشک کنید.

آب و صابون خود را مخلوط کنید. آب گرم را در یک ظرف کم عمق بریزید و کمی صابون ظرف را در آن بریزید. با استفاده از مسواک نرم، صابون را به اطراف بچرخانید تا حباب های کوچکی ایجاد شود.

جواهرات خود را خیس کنید. جواهرات خود را داخل کاسه قرار دهید و اجازه دهید 15 دقیقه خیس بخورد.

هر قطعه را برس بزنید. زیورآلات را تکه تکه از کاسه بیرون بیاورید و هر حلقه، گیره و زنجیر سفت را به آرامی مسواک بزنید.

زیر آب خنک بشویید: جواهرات تمیز شده را برای مدت کوتاهی زیر آب جاری خنک بشویید.

جواهرات خود را خشک کنید: جواهرات را صاف بگذارید تا خشک شوند. پس از خشک شدن، می‌توانید جواهرات خود را به آرامی با یک پارچه نرم بدون پرز خشک کنید.

نکته مهم: تیرگی یک واکنش شیمیایی بین فلز و اکسیژن است و بیشتر در جواهرات نقره اتفاق می‌افتد. اگر جواهرات شما کدر شده است، می‌توانید از یک پاک کننده یا پارچه پولیش مخصوص نقره استفاده کنید تا به آرامی آن را پاک کنید.

تمیز کردن جواهرات در خانه

به یاد داشته باشید: طلا یک فلز نرم است. در طول فرآیند مسواک زدن و خشک کردن با آن ملایم باشید.

خطراتی که هنگام تمیز کردن جواهرات طلا باید از آنها اجتناب کرد.

به دلیل احتمال زیاد کدر شدن جواهرات طلا، چند ماده خاص وجود دارد که باید از آنها اجتناب کنید:

صابون: از هرگونه صابون با مواد ناشناخته دوری کنید. صابون ظرفشویی بر پایه آب خوب است؛ اما جواهرات طلای خود را قبل از دوش گرفتن، در بی‌آورید تا از جمع شدن لایه‌ای از سایر شوینده‌های بدن روی آن جلوگیری کنید.

کلر: به ویژه در دماهای بالا مانند وان آب گرم، کلر می‌تواند به طور جدی به جواهرات طلای شما آسیب برساند یا رنگ آن را تغییر دهد. به یاد داشته باشید که هنگام تمیز کردن با سفید کننده کلر نیز آن را استفاده نکنید.

در حالی که طلای خالص کدر نمی‌شود، تقریباً تمام جواهرات طلا یک آلیاژ هستند، همانطور که در بالا ذکر شد. بسته به درصد فلزات دیگر مخلوط شده با طلا، احتمال کدر شدن وجود دارد.

جواهرات طلا با سن‌های قیمتی ودارای رنگ

با توجه به ویژگی‌های بسیاری از سنگ‌های قیمتی و رنگی، توصیه می‌کنیم از جواهرساز خود در مورد ایمن‌ترین روش تمیز کردن در خانه برای هر قطعه با سنگی غیر از الماس خالص بپرسید. بسیاری از سنگ‌های قیمتی طبیعی پس از استخراج دچار یکسری تغییراتی می‌شوند و بر نحوه تمیز کردن جواهرات خود تأثیر می‌گذارد.

اگر فرصتی برای تمیز کردن جواهر خود نداشته باشید به پولیش سریع نیاز دارید؛ اما از مصرف آمونیاک صرف نظر کنید و قطعه خود را سریع در مخلوط آب و صابون فرو کنید. این روش تقریباً برای تمام جواهرات سنگی و دارای رنگ بی‌خطر است.

روشی که در بالا توضیح داده شد بهترین راه برای تمیز کردن جواهرات طلای شما در خانه است.

جواهرساز شما بسته به نوع خاص سنگ قیمتی و فلز، مراحل مناسب را می‌داند و همچنین کالای شما را برای هر گونه آسیب احتمالی، بررسی می‌کند. بهتر است که حدود 6 ماه یکبار از جواهرساز محلی خود در رابطه با بررسی جواهرتان کمک بگیرید.

تمیز کردن جواهرات در خانه

چگونه زیورآلات طلای خود را تمیز کنیم تا دوباره مثل روز اول خود بشود؟

تمیز کردن جواهرات طلا را می‌توان با وسایل خانه تنها در پنج مرحله ساده انجام داد.

جواهرات طلا باید هر هفته به آرامی تمیز شوند تا براق و نو بمانند.

همانطور که در بالا گفته شد؛ تنها چیزی که برای تمیز کردن بیشتر جواهرات طلا نیاز دارید آب گرم، صابون ظرفشویی و یک مسواک نرم است.

رزگلد و طلای سفید را می‎توان به همان روش طلای زرد تمیز کرد.

هنگامی که قطعات جواهرات شما کدر می‌شوند، می‌خواهید جواهرات خود را به شکل نو و اولیه بازگردانید و برخی از مواد مانند طلا نیاز به تمیز کردن ملایم دارند.

طلا یک فلز طبیعی گران‌بها است که در شکل خالص آن به رنگ زرد متمایل به نارنجی براق است. این یکی از محبوب‌ترین فلزاتی است که در جواهرات استفاده می‌شود و برای استحکام و دوام با سایر فلزات گران‌بها و غیر قیمتی آلیاژ می‌شود. به عنوان مثال، طلای سفید با نیکل، روی، پالادیوم و/یا نقره آلیاژ می‌شود، در حالی که رزگلد با مس آلیاژ می‌شود.

اگر مطمئن نیستید که چه نوع طلایی دارید، عیار فلزی بر روی جواهرات، معمولاً در نقطه‌ای نامحسوس، مهر می‌شود. دیدن آن بدون وسیله‌ای برای بزرگنمایی ممکن است، سخت باشد؛ اما یک جواهرساز می‌تواند از یک لوپ برای دیدن مهر عیار استفاده کند.

تمیز کردن جواهرات در خانه

زمان تمیز کردن جواهرات طلا

هر جواهراتی که به طور مرتب استفاده می‌شود نیز باید به طور مرتب تمیز شود. تمیز کردن باید هفتگی و ملایم باشد؛ اما تمیز کردن عمیق را پس از قرار گرفتن در معرض آلودگی‌های جدی، زباله‌ها یا مواد شیمیایی ضروری است. جواهرات مناسبتی خاص باید پس از هر بار استفاده از نظر کثیفی، لکه یا آسیب بررسی شوند. فقط اگر کثیف به نظر برسد نیاز به تمیز کردن دارد.

طلا می‌تواند تمیز کردن مکرر ملایم را تحمل کند، که آن را از گرد و غبار، روغن، اثر انگشت و تجمع مواد شیمیایی دور نگه می‌دارد. این به افزایش عمر جواهرات کمک می‌کند و آن را براق و جدید نگه می‌دارد. 

استفاده از مواد شیمیایی به جز یک قطره صابون ظرفشویی را برای تمیز کردن جواهرات خود توصیه نمی‌شود.

طلا حتی وقتی آلیاژ می‌شود، نرم است و به راحتی خراشیده می‌شود، حتی با تمیزکننده‌های معمولی خانگی ممکن است این اتفاق رخ دهد.

انگشتر طلا با حوله های میکروفیبر تمیز می‌شود.

تمام جواهرات طلا، از جمله جواهرات با سنگ‌های قیمتی ظریف، را می‌توان حداقل با یک حوله نرم و بدون پرز تمیز کرد.

برخی از سنگ‌های قیمتی مانند الماس، یاقوت، یاقوت کبود یا رز کوارتز را می‌توان مانند سایر جواهرات طلا تمیز کرد.

استفاده از برخی سنگ‌ها با روش تمیز کردن فوق کاملاً ایمن است. اگر می‌دانید جواهرات شما حاوی الماس، یاقوت، یاقوت کبود و بیشتر سنگ‌های قیمتی نیمه قیمتی مانند آمتیست، آکوامارین یا رز کوارتز است، تمیز کردن آنها بی خطر است. می‌توانید از روشی که در بالا توضیح داده شد، استفاده کنید.

به جواهرات فشار وارد نکنید یا سنگ‌های قیمتی را رو به پایین روی میز نگه ندارید تا از خراشیدگی جلوگیری کنید.

تمیز کردن جواهرات در خانه

زمرد طبیعی، مروارید، عقیق، مرجان، استخوان یا چوب را خیس نکنید. زمرد، مروارید و اوپال ظریف هستند و خیساندن می‌تواند باعث آسیب دائمی شود، در حالی که مرجان، استخوان و چوب نرم و جاذب هستند، بنابراین آب و هر ماده شیمیایی می‌تواند باعث تغییر رنگ یا آسیب دائمی شود.

از زیر آب بردن سنگ‌های قیمتی، به‌ویژه آنهایی که دارای پوشش غیر دائمی هستند، خودداری کنید. جواهرات مروارید هرگز نباید در معرض آب قرار گیرند و بهتر است با یک پارچه نرم تمیز شوند.

بیشتر سنگ‌ها مانند زیرکونیای مکعبی یا کریستال‌ها می‌توانند یک تمیز کردن مختصر را تحمل کنند؛ اما نباید در آب غوطه‌ور شوند یا در معض مواد شیمیایی قرار گیرند. این اقلام را می‌توان به آرامی با یک پارچه غیر ساینده و بدون پرز صاف کرد؛ اما برای تمیز کردن عمیق تر، آنها را به یک متخصص ببرید.

جواهرات را در یک جعبه جواهرات با خط نرم با محفظه های جداگانه نگهداری کنید تا فلز و سنگ روی یکدیگر خراشیده نشوند.

گردنبندها باید صاف باشند و هرگز آویزان نشوند، هم برای جلوگیری از کشش در طول زمان و هم برای جلوگیری از گره خوردن آنها.

 

نحوه تمیز کردن سکه‌های طلا

آیا می دانستید که طلا برای اولین بار در سال 1848 در ایالات متحده کشف شد ؟ از آن زمان، طلا برای اهداف مختلف، از جواهرات گرفته تا کلکسیون، استفاده شده است.

سکه‌های طلا از محبوب ترین محصولات طلایی هستند که مردم خریداری می‌کنند. با این حال، همه فرآیند مراقبت از طلا را نمی‌دانند.

موادی که نیاز دارید

این مواد نسبتاً ساده هستند. تنها چیزی که نیاز دارید یک پارچه نرم و بدون پرز، آب گرم و مواد شوینده ملایم ظرفشویی یا الکل است. اطمینان حاصل کنید که پارچه ساینده نباشد، زیرا هر گونه خراش روی سکه شما ماندگار خواهد بود.

برای شروع، تمام کثیفی‌های سکه طلا را با آب گرم بشویید. به این ترتیب، خطر آسیب دیدن سکه را با مالش دادن بیش از حد آن هنگام تمیز کردن، نخواهید داشت.

پس از آن، محلولی از مواد شوینده ملایم ظرفشویی یا مالش الکل و آب در یک کاسه یا ظرف درست کنید. پارچه را به این مخلوط صابونی آغشته کنید و سپس مایع اضافی را قبل از اینکه به آرامی روی سکه را پاک کنید، خارج کنید. پس از اتمام کار، صابون باقی مانده را با آب گرم بشویید و سپس سکه را با استفاده از یک پارچه نرم بدون پرز خشک کنید.

اطمینان حاصل کنید تمیز کردن شما یکنواخت باشد. در نهایت، قبل از اینکه آن را به طور ایمن نگهداری کنید، آن را روی یک سطح صاف در هوا خشک کنید.

 

آیا تمیز کردن سکه‌های طلا توسط خود خطراتی دارد؟

هنگامی که بدانید چه کاری باید انجام دهید، فرآیند تمیز کردن سکه‌های طلا نسبتاً ساده است.

با این حال، هنوز خطراتی وجود دارد که باید از آنها آگاه باشید. اگر سکه شما برای مدت طولانی در گردش بوده است، ممکن است برای هر نوع تمیز کردن یا پرداخت شکننده باشد.

این بدان معنی است که قبل از اینکه حتی سعی کنید آن را تمیز کنید، باید مطمئن شوید که هنوز در شرایط خوبی است.

تمیز کردن جواهرات در خانه

علاوه بر این، اگر سکه شما خیلی شکننده است، بهتر است آن را نزد یک تمیزکننده حرفه‌ای ببرید که بتواند با خیال راحت این کار را انجام دهد. به‌علاوه، برخی از سکه‌ها به ویژه در معرض آسیب‌دیدگی در برابر محلول‌های تمیزکننده یا پولیش‌کننده‌های خاص هستند، بنابراین همیشه دستورالعمل‌های روی این محصولات را بخوانید.

 

از کجا می‌توانم سکه طلا بخرم؟

همانطور که ممکن است حدس بزنید، همکاری با یک متخصص معتبر بهترین راه برای افزودن سکه‌های طلا به مجموعه شماست.

وقتی به دنبال منبعی می‌گردید، حتماً نگاهی به آنچه دیگران در مورد تجربه خود داشته‌اند، بیندازید. این بینشی را در مورد نوع نتایجی که هنگام خرید به دست می‌آورید، ارائه می دهد.

دانستن نحوه تمیز کردن سکه‌های طلا ساده‌تر از چیزی است که به نظر می‌رسد.

فقط اطمینان حاصل کنید که اطلاعات فوق را در ذهن داشته باشید تا بتوانید در آینده از بروز مشکلات جلوگیری کنید.

به این محصول امتیاز دهید:
یک نظر برای این مقاله بنویسید

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلدهای اجباری با * نشان گذاری شده‌اند.