blog image

تاریخ انتشار: چهارشنبه چهار مرداد ۱۴۰۲

|    نویسنده : میراث

راه‌های زیادی وجود دارد که می‌توانید اکنون به صورت آفلاین یا آنلاین در طلا سرمایه گذاری کنید. اما تنها تعداد کمی از این گزینه‌ها برای مسلمانان جایز است و تنها

چگونه به عنوان یک مسلمان در طلا سرمایه گذاری کنیم؟

طلا در طول 5 سال گذشته 76 درصد افزایش یافته است و تقریباً 15 درصد بازدهی هر سال داشته است. این اعداد چشمگیر هستند و این مقاله به این موضوع می‌پردازد که آیا طلا همچنان یک سرمایه گذاری خوب است، بهترین راه‌ها برای سرمایه گذاری در طلا، و اینکه آیا طلا برای مسلمانان سرمایه گذاری حلال است یا خیر.

راه‌های زیادی وجود دارد که می‌توانید اکنون به صورت آفلاین یا آنلاین در طلا سرمایه گذاری کنید. اما تنها تعداد کمی از این گزینه‌ها برای مسلمانان جایز است و تنها تعداد کمی از آنها روشی تجاری مناسب برای سرمایه گذاری هستند که در درازمدت به نتایج سودآوری منجر می شوند.

طلا فروشی

این مقاله همه چیز در مورد کشف این گزینه‌های نادر است.

طلا طی 5 سال گذشته به طور قابل توجهی افزایش یافته است و به خصوص در ماه‌های اخیر با توجه به نوسانات بازار نسبت به دیگر موارد بهتر عمل کرده است.

شما معمولاً 5 تا 10 درصد بالاتر از قیمت لحظه‌ای طلا، هم هنگام خرید و هم برای فروش طلا می‌پردازید. این هزینه ناچیز نیست و باید در نظر گرفته شود.

دو روش نسبتا ارزان و موثر برای داشتن طلا عبارتند از ETF و خرید طلای فیزیکی.

طیف وسیعی از ETFهای طلای منطبق با شرع از طریق Hargreaves Lansdowne اگر در بریتانیا هستید و از طریق M1 Finance اگر در ایالات متحده هستید در دسترس هستند.

 

 

دو روش موثر برای خرید طلای فیزیکی از طریق Bullion Vault و Minted است.

نحوه سرمایه گذاری در طلا برای مبتدیان

7 روش اصلی برای سرمایه گذاری در طلا برای یک سرمایه گذار روزمره وجود دارد:

طلای فیزیکی از طریق وب سایت‌های شمش یا سکه

طلای فیزیکی از طریق جواهرات

صندوق‌های قابل معامله در بورس (ETF) که طلا می‌خرند

ETF هایی که در معاملات آتی طلا یا اختیار معامله می‌شوند

شرکت‌های معدن طلا

آتی یا گزینه‌ها

CFD ها، Spread Betting یا سایر محصولات مشتق شده

سرمایه گذاری در شمش طلا و سکه طلا

اولین و قدیمی‌ترین روش سرمایه گذاری، نگه داشتن تکه‌های واقعی طلا است. دو شکل استاندارد شده این یا شمش طلا یا سکه‌های طلا (یا سهام در آنها) است.

شمش طلا یک تکه مستطیل شکل از طلا است که این روزها قیمت بالایی دارد، بنابراین احتمالاً اکثر مردم نمی‌توانند سرمایه گذاری کنند یا باید انجام دهند، مگر اینکه مطمئن باشید که می‌توانید به طور ایمن آن شمش طلا را ذخیره کنید.

همچنین می‌توانید درصدی از سهام هر دو نوع طلا را از طریق طلافروشی یا آنلاین خریداری کنید. شما همچنین می‌توانید طلا را با وزن نیز خریداری کنید.

طیف وسیعی از فروشندگان طلا به صورت آنلاین وجود دارند.

سرمایه گزاری در طلا

سرمایه گذاری در طلا از طریق جواهرات

سرمایه گذاری در جواهرات طلا یک روش محبوب برای سرمایه گذاری در طلا است و نکات مثبت این است که شما واقعاً از طلا استفاده می‌کنید، زیبا به نظر می‌رسید. با این حال، نقاط منفی قابل توجه است به خصوص اگر از یک لنز سرمایه گذاری خالص به آن نگاه کنید:

شما احتمالاً برای ساخت قطعه هزینه خواهید کرد، نه فقط قیمت طلا. پس این را در نظر داشته باشید.

شما احتمالاً یک قطعه طلای 24 عیار کاملاً خالص خریداری خواهید کرد، زیرا 24 عیار بسیار نرم است و به راحتی خراشیده می‌شود بنابراین معمولاً برای جواهرات استفاده نمی‌شود. با توجه به این موضوع، مطمئن شوید که قیمت 24 قیراط برای جواهرات پرداخت نمی‌کنید.

وقتی طلا می پوشید، پتانسیل گم شدن را دارد. از طرف دیگر، اگر آن را در انبار بگذارید، احتمال گم شدن آن  وجود دارد؛ اما پس از آن به عنوان جواهرات استفاده چندانی نمی‌شود.

وقتی برای فروش آن می‌آیید، چون هر قطعه جواهرات متفاوت است، قیمت استانداردی دریافت نمی کنید، وقت خود را صرف خرید و چانه زنی خواهید کرد و احتمالاً به اندازه یک سکه طلای خالص قیمتی نخواهید داشت. این به این دلیل است که خریدار می‌داند که برای بازسازی چیزی باید طلا را ذوب کند بنابراین این هزینه را به شما منتقل می‌کند.

در مجموع، اگر جواهرات طلا را برای جواهرات می‌خرید، عالی است. اگر فقط برای سرمایه گذاری باشد، احتمالاً راه‌های بهتری برای سرمایه گذاری در طلا وجود دارد.

سرمایه گزاری در طلا

سرمایه گذاری در صندوق‌های ETF طلا

ETF های طلای آمریکا:

در اینجا لیستی از ETF های طلا موجود در ایالات متحده وجود دارد. دو ETF برجسته در لیست زیر مطابق با شرع نیستند زیرا در واقع طلا ندارند. در عوض، آنها همان اثر را از طریق نگهداری معاملات آتی و اختیار طلا ایجاد می کنند.

بقیه چیزها خوب است. شما می‌توانید در بیشتر این ETF ها از طریق M1 Finance در اینجا سرمایه گذاری کنید.

صندوق فلزات گرانبهای Invesco DB (DBP)

GraniteShares Gold Trust (BAR)

iShares Gold Trust (IAU)

ETF سهام طلای استاندارد آبردین (SGOL)

SPDR Gold MiniShares Trust (GLDM)

ETF طلای فیزیکی ضرابخانه پرث (AAAU)

تراست طلایی برند Van Eck (OUNZ)

SPDR Gold Trust (GLD)

صندوق طلایی Invesco DB (DGL)

ETF های طلای انگلستان:

تمام ETF های زیر راهی برای سرمایه گذاری مستقیم در طلای فیزیکی  هستند. می‌توانید از طریق Hargreaves Lansdowne در اینجا سرمایه گذاری کنید .

Xetra- Gold (OGLD)

WisdomTree Physical Swiss Gold (SGBX)

Invesco Physical Gold A (SGLP)

iShares Physical Gold ETC (SGLN)

WisdomTree Physical Swiss Gold (OGZU)

Xtrackers Physical Gold ETC (EUR) (OXA5)

Xtrackers Physical Gold ETC (XGLD)

طلای فیزیکی WisdomTree (PHGP)

اوراق بهادار شمش طلا (OGG9)

اوراق بهادار شمش طلا (GBSS)

HANetf The Royal Mint Physical Gold ETC Securities (RMAP)

اوراق بهادار Xtrackers IE Physical Gold ETC (XGDU)

سرمایه گذاری در ETF های طلا که در معاملات آتی یا اختیار معامله می‌شوند

همانطور که در بالا ذکر شد، بر اساس قوانین اسلامی، اکثر محققین عقیده دارند که معاملات آتی یا اختیار معامله مجاز نیست (اگرچه اقلیت کوچکی مخالفند) وقتی صحبت از طلا و کالاهای گرانبها به‌ویژه می‌شود، محققان به‌ویژه مراقب هرگونه تعویق در تحویل یا پرداخت هستند.

به این ترتیب، از هر گونه ETF یا ETC (کالاهای مبادله‌ای) در جایی که بازگشت خود را به طلا از طریق معاملات آتی یا سهام اختیار معامله مرتبط می‌کنند، بهتر است اجتناب شود.

سرمایه گذاری در طلا از طریق CFD، Spread Betting یا سایر محصولات مشتق شده

سرمایه گذاری در CFD ها و اسپرد بتینگ بدون ابهام حرام است. این به این دلیل است که هیچ معامله واقعی طلا صورت نمی‌گیرد و اثر اقتصادی آن دقیقاً متقارن با قمار است.

نحوه سرمایه گذاری در سهام و سهام معدن طلا

راه دیگر سرمایه گذاری در طلا، سرمایه گذاری در سهام معدن طلا است. این امر نسبتاً مؤثر است، زیرا سهام استخراج طلا به طور طبیعی با افزایش قیمت طلا افزایش می‌یابد (زیرا آنچه آنها استخراج می‌کنند اکنون ارزش بیشتری دارد).

سرمایه گزاری در طلا

با این حال، اگر سرمایه گذاری در سهام طلا را انتخاب می‌کنید، بدانید که در حال خرید یک شرکت با تمام پیچیدگی‌ها و ظرافت‌هایش هستید. شما در حال خرید یک کسب و کار هستید و هیچ دو کسب و کاری شبیه هم نیستند. درست مانند خرید شل یا بریتیش پترولیوم معادل خرید مستقیم نفت نیست، خرید معدنچیان طلا نیز معادل خرید مستقیم طلا نیست.

برای هر یک از سهام زیر باید بررسی کنید که از منظر بدهی مطابق با شرع است.

سهام طلای FTSE 100

در اینجا لیستی از برخی از شرکت‌های موجود در FTSE 100 که استخراج طلا را انجام می‌دهند، آورده شده است:

پلی متال اینترنشنال

آنتوفاگاستا (فقط کمی استخراج طلا انجام می‌دهد)

Fresnillo (فقط کمی استخراج طلا انجام می‌دهد)

سهام طلا FTSE 250

در اینجا لیستی از شرکت‌هایی از FTSE 250 که طلا استخراج می‌کنند، آورده شده است:

سنتامین

پتروپاولوفسک

معدن طلای کوهستانی

Hochschild Mining (فقط کمی استخراج طلا انجام می‌دهد)

سهام طلا با کلاه کوچک

در نهایت، شما چند شرکت کوچکتر دارید که طلا را نیز استخراج می‌کنند. به طور معمول، شرکت‌های کوچکتر دارای ریسک بالاتر و پاداش بالاتر هستند.

SolGold

گریت لند طلا

منابع پان آفریقایی

هلدینگ طلای چارات

پنج طلا

طلای ترانس سیبری

نحوه سرمایه گذاری در طلا در انگلستان و در سطح جهانی به روش حلال

همانطور که در بالا ذکر شد، 7 روش اصلی برای سرمایه گذاری در طلا وجود دارد. در اینجا برداشت شرعی در مورد هر یک از این روش ها آمده است:

روش خرید طلا  تحلیل شرعی

طلای فیزیکی از طریق وب سایت‌های شمش یا سک حلال عرضه می‌شود. (اما مطمئن شوید که واقعاً یک دارایی فیزیکی می‌خرید و سوابق مالکیت و زمان انتقال مالکیت به شما شفاف است. در حالت ایده‌آل شما نیز باید بتوانید تحویل بگیرید.)

طلای فیزیکی از طریق جواهرات  حلال

ETF هایی که طلای فیزیکی را نگه می‌دارند  حلال

ETF هایی که قراردادهای آتی و اختیار طلا را نگه می دارند حرام

سهام و سهام طل حلال (اما سطح بدهی را بررسی کنید)

آتی یا گزینه‌ها   به طور کلی حرام دیده می‌شود (اما اقلیت آنها را مجاز می‌دانند)

CFD ها، شرط بندی اسپرد و سایر مشتقات حرام

سرمایه گزاری

آیا باید در طلا سرمایه گذاری کنم؟

اکنون می‌دانیم که کجا می‌توانید در طلا سرمایه گذاری کنید، و راه‌های حلال سرمایه گذاری در طلا کدام است، بیایید بررسی کنیم که آیا واقعاً ایده خوبی است یا خیر.

بیایید مزایا و معایب را مرور کنیم.

مزایا

پایدار و ایمن : طلا در طول هزاران سال ارزش خود را حفظ کرده است، زیاد خورده نمی‌شود و تنها مقدار محدودی از آن در جهان موجود است.

تنوع و عدم ارتباط مستقیم با بازار: به عنوان پوششی در برابر تورم ارز و سیاست‌های کلان اقتصادی مانند تسهیلات کمی و صدور بدهی، سرمایه‌گذاری کمی عالی است. طلا همچنین تا حد زیادی با سایر طبقات دارایی ارتباط ندارد. بنابراین، برای مثال، اگر قیمت نفت افزایش یابد، خطوط هوایی شروع به مبارزه می‌کنند. اما هیچ رابطه علی معادلی بین قیمت طلا و سایر دارایی‌ها وجود ندارد.

بازار بسیار نقدشونده: وقتی روی دارایی سرمایه گذاری می‌کنید، می‌خواهید بتوانید به سرعت از آن خارج شوید و زمانی که خریدار پیدا می‌کنید در آن گیر نکنید. طلا بسیار از این نوع دارایی است. شما می‌توانید آن را به صورت آنلاین در عرض چند دقیقه یا به صورت حضوری با یک فروشنده طلای محلی خریداری و بفروشید. این باعث می‌شود که سرمایه گذاری کم ریسک خوبی باشد که می‌توانید مقداری ارزش را در آن ذخیره کنید که توسط تورم فرسایش نمی‌یابد.

شمش طلا

معایب

چیزی به دست نمی آورد : اگر 100 پوند طلا به مدت 20 سال نگه داشته باشید، پس از 20 سال تقریباً معادل 100 پوند طلا پس از تعدیل تورم خواهید داشت. اما اگر 100 پوند در ملکی با بازدهی 5 درصد سرمایه گذاری می کردید، در نهایت 200 پوند از بازدهی به دست می آورید و به احتمال زیاد بسیار بیشتر از آن، زیرا با افزایش تورم، بازدهی شما افزایش می‌یابد، و با سرمایه گذاری مجدد اجاره خود. سود به سایر سرمایه گذاری های ملکی باز می‌گردد.

ذخیره سازی : ذخیره سازی طلا اگر به درستی انجام شود هزینه زیادی دارد و بهتر است به متخصصان واگذار شود. بیمه طلا نیز یک تجارت گران است، زیرا بیمه‌گران می‌دانند که سارقان چقدر دوست دارند دنبال آن بروند. اما شما می‌توانید با عدم تحویل گرفتن طلا و اجازه دادن به فروشنده طلا آن را برای شما نگه دارد تا از این هزینه جلوگیری کنید.

حق بیمه بالا در قیمت لحظه‌ای: فروشندگان طلا با افزایش قیمت 5 تا 10 درصد بالاتر از قیمت لحظه‌ای به شما می‌فروشند. پس از آن نیز در هنگام فروش آن تقریباً تا این حد ضرر خواهید کرد. بنابراین برای شکستن قیمت طلا باید حدود 15 تا 20 درصد افزایش یابد. این مقدار قابل توجهی از حرکت است که شما به آن تکیه می‌کنید. قیمت طلا طی 5 سال گذشته به طور متوسط ​​حدود 15 درصد افزایش داشته است؛ اما این برای همیشه ادامه نخواهد داشت.

آیا اکنون زمان خوبی برای سرمایه گذاری در طلا است؟

برای نتیجه گیری در مورد اینکه آیا اکنون بهترین زمان برای سرمایه گذاری در طلا است یا خیر، عوامل زیر را در نظر می‌گیرم:

آیا طلا بالاتر می‌رود؟ (یعنی فکر می‌کنیم دولت‌ها پول بیشتری چاپ می‌کنند و سهام کاهش می‌یابد و عدم اطمینان ادامه می یابد)

جایگزین‌ها چیست؟ اموال چگونه خواهد شد؟

سهولت خرید و هزینه

پس از انجام کمی تحقیق و تفکر در مورد طلا، رویکرد ترجیحی این است که 5% یا بیشتر از سبد سهام خود را در طلا نگه دارید و صرف نظر از قیمت آن را حفظ کنید. بنابراین اگر قیمت طلا افزایش یابد و دارایی طلای افراد 10 درصد از سبد سرمایه گذاری آنها شود، بهتر است که آن را بفروشید تا دوباره به 5 درصد بازگردید و اگر قیمت طلا کاهش یابد و دارایی شما 3 درصد ارزش داشته باشد، طلای بیشتری بخرید تا دوباره به 5 درصد از سبد سرمایه کلی خود برسید.

دلیلی که اتخاذ این رویکرد این است که طلا اساساً معادل پول نقد است؛ اما امکان رشد کمی وجود دارد.

شمش طلا

استاندارد شرعی در مورد طلا

استاندارد شرعی AAOIFI در مورد طلا که با همکاری شورای جهانی طلا تهیه شده است راهنمایی قطعی در مورد استفاده از طلا در امور مالی اسلامی ارائه می‌دهد.

سازمان حسابداری و حسابرسی موسسات مالی اسلامی (AAOIFI) به عنوان رهبر جهانی استانداردهای مالی اسلامی شناخته شده است و احکام آن در بسیاری از بازارهای اسلامی به طور گسترده پذیرفته شده است.

استاندارد شرعی AAOIFI در مورد طلا، که در سال 2016 راه اندازی شد، به عنوان یک کاتالیزور برای توسعه محصولات جدید طلای منطبق با شریعت از جمله حساب‌های سرمایه گذاری طلا، ETF های فیزیکی طلا، قراردادهای نقدی و برنامه های عادی پس انداز طلا عمل کرده است. برخی از شریعت دانان برجسته جهان در توسعه آن مشارکت داشتند، از جمله شیخ یوسف دلورنزو و YBhg Tan Sri Dr Mohd. داود بکار.

تخصص شرعی AAOIFI و دانش صنعت شورای جهانی طلا تضمین کرده است که استاندارد نه تنها مبنایی برای گنجاندن یک طبقه دارایی مهم از نظر تاریخی و اقتصادی، بلکه برای ثبات موسسات مالی اسلامی در سراسر جهان می‌شود.

سکه طلا

پنج اصل مهم استاندارد

این استاندارد شرایطی را که باید هنگام سرمایه گذاری یا معامله در طلا رعایت شود، تعیین می‌کند و تضمین می‌کند که 1.6 میلیارد مسلمان جهان می‌توانند از محصولات طلای مطابق با شریعت بهره مند شوند.

این استاندارد چندین اصل را تعیین می‌کند که پنج اصل مهم عبارتند از:

1. طلا باید به صورت لحظه‌ای (دست به دست) معامله شود.

2. طلا را می‌توان به صورت فیزیکی یا سازنده در اختیار داشت.

3. در مورد تملک سازنده، طلا باید به طور کامل تخصیص داده شود.

4. تخصیص می‌تواند از طریق تسویه حساب T+0 یا دریافت گواهی و تاییدیه که مالکیت نوار را مشخص می‌کند، انجام شود.

5. مالکیت مشترک مجاز است، جایی که هر شریک دارای منافع منفعت تقسیم نشده در تراست است.

فرآیند توسعه و مشاوره برای استاندارد شرعی در مورد طلا

فاینانس اسلامی یک بازار 2 تریلیون دلاری است و در سال 2014 شورای جهانی طلا با مشاوران Amanie برای بررسی نقش طلا در امور مالی اسلامی شریک شد. پس از یک فرآیند مشاوره، AAOIFI یک گروه کاری تشکیل داد که منجر به راه اندازی استاندارد در سال 2016 شد.

بیش از 1000 موسسه مالی اسلامی و کارشناسان درگیر در فرآیند مشاوره هستند.

استاندارد تایید شده توسط هیئت شریعت AAOIFI متشکل از 20 محقق برجسته از عربستان سعودی، پاکستان، مصر، عمان، کویت، بحرین، اردن، لیبی، سوریه، مراکش، مالزی، سودان و موریتیانا

رویدادهای مشاوره با همکاری DMCC، ISRA، انجمن بانک‌های مشارکت ترکیه، بانک نگارا مالزی، بانک مرکزی سودان و بانک مرکزی عمان برگزار شد.

در مجموعه ای از رویدادها که همزمان با کنفرانس جهانی بانکداری اسلامی در بحرین، مرکز چند کالای دبی، بانک اندونزی و بانک مرکزی جمهوری ترکیه برگزار شد، راه اندازی شد.

استانداردهای AAOIFI در سراسر جهان مورد استفاده قرار می گیرند و به طور خودکار یا داوطلبانه در بسیاری از حوزه‌های قضایی پذیرفته می‌شوند. در سال 2018، امارات متحده عربی آخرین کشوری بود که استانداردهای AAOIFI را اجباری کرد.

ETF چیست؟

صندوق‌های قابل معامله در بورس (ETF) وجوهی هستند که در بورس اوراق بهادار (مانند نزدک یا بورس لندن) معامله می‌شوند. یک صندوق شامل مجموعه‌ای از پول از سرمایه گذاران مختلف است که برای یک هدف سرمایه گذاری خاص تخصیص داده شده است. این هدف می‌تواند از موارد زیر باشد:

سرمایه گذاری در کالاهای خاص (مانند طلا یا نفت).

پیروی از موضوعات خاص (مانند انرژی پاک یا شرکت‌های فناوری).

قرار گرفتن در معرض بازارهای خارجی (مانند بازارهای آسیای شرقی یا بازارهای اروپایی).

سرمایه گذاری در محصولات با درآمد ثابت که بازدهی دارند (به عنوان مثال صکوک یا املاک و مستغلات).

از آنجایی که ETF ها به صورت آزاد در صرافی‌ها معامله می‌شوند، در دسترس سرمایه گذاران بیشتر از صندوق‌های عادی هستند. همراه با این واقعیت که شما در معرض بسیاری از شرکت‌های مختلف قرار می‌گیرید، به راحتی می‌توان فهمید که چرا آنها به عنوان یک انتخاب راحت و آسان برای اکثر سرمایه گذاران توصیه می‌شوند.

آیا ETF ها حلال هستند؟

این بستگی به این دارد که صندوق از چه چیزی تشکیل شده است. ساده‌ترین راه برای یافتن این موضوع، جستجوی ETFهایی است که توسط محققان به عنوان شکایت شرعی تأیید شده‌اند. در غیر این صورت باید یک بررسی دستی انجام دهید.

هنگام انجام یک بررسی دستی، ابتدا مطمئن شوید که ETF واقعا دارایی‌های اساسی را نگه می‌دارد. ETFهایی که به طور مصنوعی با استفاده از ابزارهای مشتق اثر مشابهی ایجاد می‌کنند، سرمایه گذاری در آنها مجاز نیست.

سپس باید تعیین کنید که آیا تمام شرکت‌ها یا دارایی‌های یک صندوق حلال هستند یا خیر. اگر چنین است، پس بله، کل ETF حلال است.

اگر صندوق دارای تعداد کمی از شرکت‌ها یا دارایی های ناسازگار باشد (کمتر از 5٪)، پس سرمایه گذاری در ETF هنوز حلال است، اما باید با اهدای آن درصد به صورت خیریه، سود خود را خالص کنید.

در عمل، برای یک سرمایه گذار معمولی بسیار دشوار است که به صورت دستی یک سهام و سهام ETF را بررسی کند. این به این دلیل است که ETF ها معمولاً بین 30 تا صدها هلدینگ فعال مختلف دارند. به همین دلیل، شاید بهتر باشد به ETF های حلال تایید شده پایبند باشید. حداقل تا زمانی که بتوان یک راه حل خودکار ایجاد کرد که بتواند روند غربالگری را سرعت بخشد.

 

به این محصول امتیاز دهید:
یک نظر برای این مقاله بنویسید

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلدهای اجباری با * نشان گذاری شده‌اند.