blog image

تاریخ انتشار: شنبه نه اردیبهشت ۱۴۰۲

|    نویسنده : میراث

خرید طلا در ایام قدیم خوش یمن در نظر گرفته می‌شد. جواهرات طلا چیزی است که نزد بسیاری از کشورها به خصوص هندی ها محبوب است

۷ نکته که هنگام خرید شمش طلا باید بدانید

خرید طلا در ایام قدیم خوش یمن در نظر گرفته می‌شد.

جواهرات طلا چیزی است که نزد بسیاری از کشورها به خصوص هندی‌ها محبوب است و آنها در فستیوال هایی مانند Akshaya Tritiya و Dhanteras جواهرات طلا را در مقادیر زیاد خریداری می‌کنند. به غیر از جواهرات، بسیاری از مردم نیز ترجیح می‌دهند طلای فیزیکی را به صورت شمش و سکه خریداری کنند.

 

 

بسیاری خواهان این هستند که به جای جواهرات، شمش طلا بخرند، زیرا شمش‌های طلا را می‌توان با قیمت‌های کمتر خریداری کرد، چراکه شمش در ابعاد و اندازه‌های گوناگونی تولید می‌شود همچنین بسیاری میدانند که شمش طلا از خلوص و ارزشمندی بسیار بالایی برخوردار است. اگر شما هم قصد خرید شمش طلا در این فصل را دارید، در اینجا 7 نکته وجود دارد که باید در نظر داشته باشید.

خرید شمش

1-خلوص شمش طلا

دو روش برای اندازه گیری خلوص شمش طلا وجود دارد: قیراط و ظرافت. قیراط رایج‌ترین معیار برای سنجش خلوص طلا است.

24 قیراط (KT) خالص‌ترین شکل طلا است که حاوی 24/24 قسمت طلا است. به طور مشابه، طلای 22 عیار دارای 22 قسمت طلا و 2 قسمت از فلزات دیگر مانند روی یا نقره است تا در ساخت جواهرات دوام بیشتری داشته باشد، زیرا همانطور که در مقالات پیشین گفته شد اگر طلا به تنهایی در ساخت جواهرات استفاده شود، مقاومت پایینی دارد و در برابر شرایط متفاوت ممکن است آسیب ببیند، به همین دلیل با فلزات دیگر ترکیب می‌شود تا استحکام و مقاومت جواهرات بیشتر شود و این امر در نتیجه از خلوص جواهرات کم می‌کند و ارزش آن را تا مقداری پایین می‌آورد.

ظرافت پارامتر دیگری است که برای اندازه گیری خلوص طلا استفاده می‌شود و عمدتاً برای یافتن خلوص طلای 24 عیار است. همانطور که در وب سایت شورای جهانی طلا آمده است، حتی طلای «خالص» نیز می‌تواند حاوی مقادیر بسیار کمی از ناخالصی‌های مخلوط باشد که سازنده قادر به حذف آنها نبوده است. ظرافت به عنوان وزن فلز گران‌بها (مانند طلا) به نسبت وزن کل (شامل آلیاژ و ناخالصی‌ها) تعریف می‌شود. در واحد قطعات در 1000 بیان می‌شود. خالص ترین شکل طلا، یعنی 24KT، وقتی از نظر ظرافت اندازه گیری می‌شود، خلوص 999.9 درصد در هزار را نشان می‌دهد که این خلوص در شمش دیده می‌شود.

Atul Sinha، معاون ارشد بازاریابی - Caratlane.com، یک پورتال آنلاین برای خرید طلا می‌گوید: «حتی اگر کسی نتواند جواهرات طلای 24 KT بخرد، همیشه می‌تواند یک شمش طلا 24KT خرید.»

2. علامت گذاری

 هنگام خرید شمش طلا جدای از خلوص، باید بررسی کرد که آیا علامت مشخصه دارد یا خیر. دولت اداره استانداردهایی را راه اندازی کرده است تا اطمینان حاصل کند که مصرف کنندگان هنگام خرید طلا فریب نخورند. شمش‌ها و جواهرات طلا و نقره را با داشتن مهر و حک علامت بر روی آنها، نشان می‌دهند که جسم طلایی از خلوص و اصالت برخوردار است.

 

 

 

مشخصاتی برای شمش‌های طلا که نشان‌دهنده اصالت آن است.

1-عیار شمش: معمولا 999 است.

2- وزن شمش: باید روی شمش حک شده باشد و با وزنی که روی ترازو نشان می‌دهد، یکی باشد.

3- کد شناسایی شمش: هر شمش طلا باید یک کد شناسایی داشته باشد. این کد را آزمایشگاه عیار سنجی ری گیری برای شمش ها و مصنوعات طلا مشخص می‌کند.

واژه Assay office bar معنی شمش انگ شده و واژه Assay master معنی عیارشناس را می‌دهد.

4- آرم و نام کارخانه سازنده شمش طلا: روی هر شمشی که تولید می‌شود، باید آرم و نام کارخانه آن زده شود. این لوگو در داخل و یا خارج شمش حک شده است.

5- رنگ: اگر به مرور زمان رنگ شمش تغییر پیدا کرد، نشان دهنده تقلبی بودن آن است. چون طلا تحت هیچ شرایطی تغییر رنگ نمی‌دهد.

6- خاصیت آهنربایی: به طلا آهنربا نمی‌چسبد.

خرید شمش طلا

3. بسته بندی

توصیه می‌شود که شمش‌های طلا را در بسته بندی‌های ضد دستکاری و ایمن خریداری کنید. بسته بندی محافظ در برابر جعل، تقلب و آسیب مقاوم و ایمن است. جواهر فروشان توصیه می‌کنند که در صورت تمایل به فروش مجدد شمش یا سکه طلا، بسته بندی ضد دستکاری سکه یا شمش طلا را پاره یا باز نکنید، زیرا بسته بندی اعتبار خالص بودن شمش و سکه طلا را تضمین می‌کند.

4. انواع مختلف

معمولاً شمش‌های طلا از وزن 0.5 گرم یا چند سوت تا چند کیلوگرم در بازار موجود است. با این حال، در دسترس بودن نوع شمش طلایی که می‌خواهید، بخرید به جواهرساز بستگی دارد.

5. پرداخت هزینه

خرید شمش طلا در مقایسه با جواهرات نسبتا ساده‌تر است. این امکان را به شما می‌دهد که خالص‌ترین شکل طلا را در اندازه‌های مختلف با هزینه ساخت کمتر در مقایسه با زیور آلات مانند گوشواره، انگشتر و غیره خریداری کنید. هزینه ساخت شمش‌های طلا کمتر از جواهرات است و شما هنگام خرید جواهرات مبلغ اضافه‌تری به عنوان اجرت پرداخت می‌کنید. هزینه ساخت شمش‌های طلا معمولاً بین 8 تا 16 درصد است از سوی دیگر، پرداخت هزینه برای جواهرات به طور کلی از 8 درصد شروع می‌شود و بسته به نوع صنعت می‌تواند، بالاتر رود.

خرید شمش طلا

6. گزینه‌های خرید از مکان‌های مختلف

به غیر از جواهر فروش محلی، می‌توان شمش‌های طلا را از خرده‌فروشی‌های الکترونیکی آنلاین، سکه‌ها را از بانک‌ها و صرافی‌ها خریداری کرد.

با این حال، ارزش و اندازه‌های شمش طلا از یک نهاد به نهاد دیگر متفاوت است. فقط تعداد کمی مانند سایت میراث شمش طلا و نقره را در هر اندازه‌ای ارائه می‌دهند. در وب‌سایت میراث، شمش‌های طلا از کمترین میزان انس شروع می‌شود همچنین میراث شمش‌ها را در طراح‌های مختلفی عرضه می‌کند.

7. سهولت فروش

اگر شمش‌های طلا خریداری کرده‌اید یا قصد خرید از یک فروشگاه را دارید، به خاطر داشته باشید که هنگام فروش هم باید چه اقداماتی را انجام دهید تا بالاترین سود را کسب کنید و از فروشنده شمش بپرسید که آیا اگر قصد فروش آن را داشتید از شما شمش را خریداری می‌کند یا خیر.

به یاد داشته باشید که گواهی و تمام مدارکی را که از فروشنده شمش در هنگام خرید دریافت می‌کنید، نگه دارید تا برای فروش به مشکل برنخورید.

معمولاً مشاهده می‌شود که شمش‌های طلا یا جواهراتی که از یک جواهرفروش (مثلا الف) آورده می‌شود، به جواهرساز دیگری فروخته می‌شود (مثلاً B) مقدار فروش مجدد کمتری را برای شما به ارمغان می‌آورد. این به این دلیل است که جواهر B فقط برای طلا به شما پول می‌دهد و نه برای ایجاد هزینه‌ها، هزینه‌های اداری و حاشیه سودی که هنگام خرید از جواهر A پرداخت کرده‌اید.

شمش طلا

به این محصول امتیاز دهید:
یک نظر برای این مقاله بنویسید

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلدهای اجباری با * نشان گذاری شده‌اند.