blog image

تاریخ انتشار: پنجشنبه بیست و چهار فروردین ۱۴۰۲

|    نویسنده : میراث

فلزات گرانبها، مانند هر سرمایه گذاری دیگری، می‌تواند طیف وسیعی از فرصت‌ها و خطرات را برای هر سرمایه گذار احتمالی فراهم کند. در این بررسی کلی، برخی از انواع

سرمایه گذاری در فلزات گرانبها چگونه است؟

فلزات گرانبها، مانند هر سرمایه گذاری دیگری، می‌تواند طیف وسیعی از فرصت‌ها و خطرات را برای هر سرمایه گذار احتمالی فراهم کند. در این بررسی کلی، برخی از انواع رایج فلزات گرانبها را که افراد و سازمان‌ها روی آنها سرمایه گذاری می‌کنند، دلایل آنها برای انجام این کار و برخی از روش‌هایی که از آن می‌توان برای سرمایه گذاری فلزات گرانبها استفاده کرد، بحث خواهیم کرد.

سرمایه گزاری

توجه داشته باشید که این مقاله فقط برای اهداف اطلاعاتی در نظر گرفته شده است. قبل از سرمایه گذاری در هر نوع کالایی با یک مشاور مالی حرفه‌ای مشورت کنید.

طلا

فلزات گرانبها مانند طلا مدت‌هاست که برای تنوع سبد سرمایه گذاری ایده‌آل و دارایی نسبتا مطمئنی برای نگهداری در مواقع عدم اطمینان اقتصادی در نظر گرفته می‌شوند. طلا به این عنوان شناخته شده است که ارزش خود را به خوبی حفظ می‌کند و اغلب به عنوان قطع ارتباط با اقتصاد بزرگتر دیده می‌شود. این امر به سرمایه گذارانی که به دنبال اجتناب از نوسانات بازار و محافظت در برابر تورم هستند، امنیت ارائه می‌دهد.

طلا نیز به عنوان یک دارایی با نقدشوندگی بالا در نظر گرفته می‌شود. این فلز همیشه ارزشمند است و افراد بسیاری در طول تاریخ آن را تقاضا کرده‌اند، به این معنی که دسترسی به خریداران و فروشندگان در سراسر جهان در هر زمان ممکن است. همچنین می‌توان از آن به عنوان ارز استفاده کرد و تقریباً به اندازه پول، نقد می‌شود.

سرمایه گزاری

در حال حاضر روش‌های مختلفی برای سرمایه گذاری در طلا وجود دارد و می‌تواند به سادگی احتکار سکه یا شمش طلا در خانه شما باشد. این روزها، ETF ها (صندوق‌های سرمایه گذاری در بورس) و صندوق‌های سرمایه گذاری مشترک وجود دارند که به صراحت در طلا یا در ارتباط با سایر فلزات گرانبها سرمایه گذاری می‌کنند. سهام در شرکت‌های مرتبط با عملیات معدن طلا نیز قابل خریداری است.

نقره

نقره همچنین یک فلز گرانبها است که معمولاً در سراسر جهان سرمایه گذاری می‌شود و بسیار ارزشمند است. تفاوت اصلی بین سرمایه گذاری طلا و نقره در این است که نقره دارایی بی ثبات‌تری برای معامله است. قیمت نقره عمدتاً ناشی از تقاضای صنعتی هست و تقریباً 50 درصد نقره بالای پوسته زمین برای کاربردهای صنعتی استفاده می‌شود. این بدان معناست که تمایل بیشتری به همبستگی بیشتر با بازارهای سهام دارد. وقتی زمان خوب است، معمولاً شاهد بهبود قیمت نقره هستیم.

 

مانند طلا، نقره را می‌توان به عنوان یک دارایی ملموس در قالب سکه، جواهرات، شمش، ظروف غذاخوری یا اشیاء دیگر جمع آوری و نگهداری کرد. گزینه سرمایه گذاری در نقره از طریق ETF یا مستقیماً با شرکت‌های مرتبط با استخراج نقره نیز وجود دارد.

پلاتین

پلاتین یک فلز گرانبهای کمیاب است که کاربردهای زیادی نیز دارد. این به طور گسترده برای جواهرات استفاده می‌شود؛ اما همچنین برای بسیاری از کاربردهای صنعتی دیگر نیز کارایی دارد. پنجاه درصد از تقاضای پلاتین از صنعت خودرو تأمین می‌شود. این به عنوان یک جزء مهم در مبدل‌های کاتالیزوری مورد استفاده قرار می‌گیرد و به فیلتر کردن محصولات جانبی مضر در اگزوزهای بسیاری از خودروها، کامیون‌ها و اتوبوس‌ها در سراسر جهان کمک می‌کند.

پلاتین همچنین عنصری است که دسترسی به آن بسیار دشوار است و آن را تبدیل به یک فلز گرانبها جدیدتر برای سرمایه‌گذاری می‌کند. تقریباً 30 برابر کمیاب‌تر از طلا است و اکثریت قریب به اتفاق پلاتین در اعماق پوسته زمین یافت می‌شود که به فناوری و تکنیک‌های پیشرفته‌ای نیاز دارد تا بتوان به آن رسید و پردازش شود تا مورد مصرف قرار بگیرد.

قیمت پلاتین نیز به شدت تحت تأثیر عرضه و تقاضا و مسائل ژئوپلیتیکی است. از آنجایی که بخش اعظمی از عرضه جهان از روسیه و آفریقای جنوبی تأمین می‌شود، در صورت بی‌ثباتی در این کشورها، قیمت بیشتر می‌شود.

سرمایه گذاری در پلاتین برای افراد غیر ممکن نیست. از آنجایی که بسیاری از عوامل اقتصادی و ژئوپلیتیکی می‌توانند بر قیمت آن تأثیر بگذارند، سرمایه‌گذاران باید در هنگام سرمایه‌گذاری صرفاً در پلاتین انتظار نوسانات قابل توجهی در هر دو جهت مثبت و منفی داشته باشند. یک راه رایج‌تر و مطمئن‌تر برای سرمایه گذاری پلاتین، در نظر گرفتن ETF است که به خوبی در طیف وسیعی از فلزات گرانبها متنوع است.

پالادیوم

پالادیوم دارای خواص استثنایی است که به همین دلیل کاربردهای زیادی در صنایع مختلف دارد. از جواهرات و ساعت سازی گرفته تا ابزارهای الکترونیک و دندانپزشکی، تقریباً در هر صنعت دیگری می‌توانید پالادیوم را پیدا کنید. این فلز به رنگ سفید مایل به نقره‌ای، در برابر خوردگی و خط و خش مقاوم است و در مواجهه با اکسیژن رنگ خود را از دست نمی‌دهد. همه این ویژگی‌های شگفت انگیز باعث افزایش تقاضای آن در سراسر جهان شده و آن را گرانتر از طلا کرده است

پالادیوم شاید ناشناخته‌ترین فلز گرانبها باشد که می‌توان روی آن سرمایه گذاری کرد، زیرا در حال حاضر تقاضای قابل توجهی همراه با کسری عرضه وجود دارد. مانند پلاتین، به عنوان یک جزء مهم در مبدل‌های کاتالیزوری نیز استفاده می‌شود. پالادیوم در صنایع دندانپزشکی، برق، شیمیایی و جواهرات نیز کاربردهای مختلفی دارد.

از آنجایی که پالادیوم به طور طبیعی سفید و براق است، در حال تبدیل شدن به یکی از فلزات مورد علاقه جواهرسازان در سطح جهان است. اولین بار در سال 1939 برای ساخت جواهرات مورد استفاده قرار گرفت و از آن زمان به بعد در صنعت جواهرسازی از محبوبیت گسترده‌ای برخوردار شد. امروزه می‌توانید پالادیوم را در سگک کمربند، گردنبند، گوشواره، حلقه و حتی تاج پیدا کنید.

پالادیوم ضد حساسیت است، به این معنی که احتمال ایجاد واکنش‌های آلرژیک به آن نسبتا کم است. با توجه به این خاصیت، از آن برای ساخت طلای سفید که آلیاژی از طلا و فلزات نقره است، استفاده زیادی می‌شود. افرادی که به نیکل (فلز محبوبی که در طلای سفید استفاده می‌شود) حساسیت دارند، آلیاژ پالادیوم-طلا را جایگزین مناسبی می‌دانند، حتی اگر گرانتر از نیکل-طلا باشد.

برخلاف پلاتین، بیشتر عرضه جهانی پالادیوم از آفریقای جنوبی و روسیه تأمین می‌شود که آن را به یک دارایی ارزشمندی تبدیل می‌کند. مشکلات متعددی در بسیاری از معادن وجود داشته است که نه تنها استخراج فلز بلکه سرمایه گذاری در تأسیسات تولید را نیز دشوارتر می‌کند.

پالادیوم را می‌توان مشابه سایر فلزات گرانبهای ذکر شده در بالا سرمایه گذاری کرد. خرید پالادیوم به عنوان شمش رایج‌تر هست؛ اما سرمایه‌گذاران می‌توانند از طریق ETF‌های مختلف نیز این فلز را خریداری کنند. سهام آن را نیز می‌توان خریداری کرد؛ اما این سهام‌ها در درجه اول خارجی هستند و تمایل به نوسان بالایی دارند.

به این محصول امتیاز دهید:
یک نظر برای این مقاله بنویسید

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلدهای اجباری با * نشان گذاری شده‌اند.