blog image

تاریخ انتشار: دوشنبه بیست و یک فروردین ۱۴۰۲

|    نویسنده : میراث

ایرانی‌ها در میان ترس از تورم و ارز به دنبال طلا هستندهمیشه در بین ایرانیان هدیه ( ایران و طلا) دادن سکه در مناسبت‌های خاص به اعضای نزدیک خانواده به شکل یک سنت بوده است و

بررسی رابطه ایرانیان با طلاوتاثیرآن برفرهنگ واقتصاد کشور(ایران وطلا)

 

ایرانی‌ها در میان ترس از تورم و ارز به دنبال طلا هستند

 

 

همیشه در بین ایرانیان هدیه دادن سکه در مناسبت‌های خاص به اعضای نزدیک خانواده به شکل یک سنت بوده است و اکنون مردم نمی‌توانند سکه را خریداری کنند، چراکه قیمت‌ سکه‌ها به طرز بسیاری افزایش یافته است.

هدیه دادن سکه

ایران وطلا

 

همچنین بخوانید:اهمیت طلا در کشورهای خاورمیانه

 

 

ایرانی‌ها چه برای هدایای عروسی و چه به‌عنوان راهی برای پس‌انداز، سابقه طولانی در خرید سکه‌های طلا دارند و سکه‌ها به‌طور گسترده‌ای در مغازه‌ها و بازارها در دسترس هستند.

در بحبوحه ابهامات اقتصادی جهانی، قیمت طلا در بازارهای جهانی در نیمه اول سال 2011 به طور پیوسته افزایش یافت و سکه‌های ایران نیز در همین راستا افزایش یافتند. ایرانی‌ها به‌جای نقد کردن سکه‌های خود برای سود، به خرید آن‌ها در تعداد بیشتری ادامه دادند.

معمولاً با افزایش قیمت یک کالا، تقاضا کاهش می‌یابد؛ اما در مورد طلا به نظر می‌رسد که قیمت‌های بالاتر تقاضای بیشتری را ایجاد می‌کند.

هجوم مردم به سمت خرید طلا در ایران عمدتاً ناشی از ترس در مورد اقتصاد داخلی، به ویژه خطر افزایش تورم و نوسان ارز است.

سکه طلا برای هدیه

علاوه بر نگرانی‌ها در مورد رکود دو شیب جهانی، اقتصاد تحت تأثیر تحریم‌ها قرار گرفته است، زیرا ایالات متحده فشار جهانی بر تهران را بر سر برنامه هسته‌ای ایجاد کرده که که بسیاری از کشورها می‌گویند هدف آن ساخت سلاح اتمی است، اتهامی که ایران آن را رد می‌کند.

دلایلی که مردم به سمت این دارایی‌های مطمئن کشیده می‌شوند؛ اولاً انتخاب محدود فرصت‌های سرمایه‌گذاری و ثانیاً ترس از ضعف پول ملی است و همگی اینها نتایج بی‌ثباتی اقتصادی بیشتر در کشور است.

سکه‌های طلای ایران که در طی قرن‌ها ضرب شده‌اند، به‌عنوان ذخیره‌ای ارزشمند به حساب می‌آیند، از نظر فرهنگی نیز اهمیت دارند.

سکه‌ها به طور سنتی با چهره پادشاهان یا رهبران یک کشور حکاکی می‌شوند. پس از انقلاب 1357 جمهوری اسلامی اقدام به انتشار سکه‌های بهار آزادی کرد که روی برخی از آنها تصویر رهبر سابق ایران نقش بسته است.

 

یک سکه طلای استاندارد تولید بانک مرکزی ایران 8.133 گرم وزن دارد. همچنین در عیارهای کوچکتر نیم سکه و ربع سکه وجود دارد.

قیمت سکه طلای بهار آزادی در ماه‌های گذشته به بالاترین حد خود رسید که در مقایسه با یک سال قبل افزایش قیمت بیشتری را داشته است.

 

تورم و کاهش ارزش

بسیاری از ایرانیان نگران این هستند که حفظ ثروتشان به ریال خطرآفرین باشد.

پس‌انداز ریالی نیز جذابیت کمتری نسبت به چند ماه پیش دارد که دولت سطح سود بانک‌ها را برای پس‌انداز کاهش داد. بازده‌ها از محدوده 26 تا 28 درصد به 14 تا 17 درصد کاهش یافت که کمتر از آنچه بسیاری از ایرانیان معتقدند نرخ تورم واقعی است.

نگرانی از کاهش قدرت خرید ریال و تردید در ثبات ارز از عوامل اصلی فرار به سمت طلا هستند.

علاوه بر احتکار طلا، بسیاری از ایرانیان به دنبال تبدیل ریال خود به ارز هستند و تقاضا برای دلار از چند سال قبل بالا بوده است.

بسیاری از اقتصاددانان بر این باورند ریال، که تحت یک نرخ ارز شناور مدیریت شده به ارزهای اصلی جهان متصل است، اجازه کاهش ارزش آن مطابق با تورم را نداشته و بین 30 تا 50 درصد بیش از حد ارزش گذاری شده است.

از آنجایی که تجارت بین‌الملل به ریال بسیار محدود است، تغییر ارزش آن هیچ تاثیر واقعی بر بازارهای جهانی ندارد.

در این دوران بی ثباتی در ایران، مطمئن‌ترین شکل سرمایه گذاری خرید شمش و سکه طلا است، زیرا هیچکس نمی‌داند که ارزش ریال چقدر کاهش می‌یابد یا نرخ بهره چقدر خواهد بود. همانطوری که در مقالات پیشین گفته شد خرید مصنوعات طلا و به خصوص شمش طلا در برابر شرایط ناامن سیاسی، اقتصادی و اجتماعی بسیار توصیه شده است و برای فرد ارزش بسیار زیادی را به همراه می‌آورند و یک راه مطمعن در طول تاریخ شناخته شده است.

 

بحران ارزی ایران

کاهش ارزش ریال باعث افزایش اجاره بها شده و بسیاری از ساکنان تهران را مجبور به ترک شهر می‌کند.

طلا اغلب در ایران برای خریدهای عمده استفاده می‌شود؛ اما اکنون صاحبخانه‌ها آن را برای پرداخت اجاره می‌خواهند.

طلا کالایی است که در مواقع بحران اقتصادی به پناهگاهی امن تبدیل می‌شود. اکنون، با سقوط ارزش ریال، ایرانیان از طلا برای پرداخت‌های روزانه بیشتر، به ویژه اجاره بها استفاده می‌کنند؛ اما از طرفی هم این افزایش قیمت‌ها شروع به تأثیرگذاری بر جمعیت تهران کرده است.

همانطور که گفته شد، ایرانی‌ها به طور سنتی سکه‌های طلا را برای خریدهای عمده مانند هزینه‌های عروسی پس انداز می‌کردند.

با کاهش قدرت خرید، اجاره بها افزایش می‌یابد. سیر نزولی ارزش ریال باعث شده تا برخی از صاحبخانه‌ها با روی آوردن به طلا از درآمد خود محافظت کنند.

 

چرا صاحبخانه‌ها به طلا روی می‌آورند؟

صاحبان املاکی نه تنها اجاره بهای خود را افزایش داده‌اند، بلکه به جای ریال، تقاضای پرداخت به طلا را داشته‌اند.

به این محصول امتیاز دهید:
یک نظر برای این مقاله بنویسید

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلدهای اجباری با * نشان گذاری شده‌اند.