blog image

تاریخ انتشار: پنجشنبه بیست و چهار فروردین ۱۴۰۲

|    نویسنده : میراث

آیا شمش طلای شما واقعی است؟یکی از ساده‌ترین آزمایش‌هایی که می‌توان با شمش طلا انجام داد، بررسی دقیق علامت‌های آن است.با کولیس، طول، عرض و ضخامت شمش طلای خود را

آیا شمش های طلای شما واقعی است؟

شمش

شمش طلا مقداری از طلای فلزی تصفیه شده به هر شکلی می‌تواند، باشد که توسط یک تولید کننده شمش با شرایط استاندارد ساخت، برچسب زدن و نگهداری سوابق ساخته می‌شود. شمش‌های کوچکتر ممکن است با ضرب کردن یا مهر زنی از ورق‌های طلای نورد شده مناسب ساخته شوند. هر چه اندازه یک شمش بیشتر باشد یعنی اینکه طلای بیشتری در آن به کار رفته و ارزش بیشتری را می‌تواند برای فرد به همرا داشته باشد. شمش از طلای خالص 999 ساخته شده که در بین دیگر مصنوعات طلایی این بالترین حد خلوص است و در نتیجه بیشترین سودمندی را برای صاحب خود دارد. در مقاله شمش طلا توضیحات کاملی در مورد ساخت شمش و انواع مختلف آن آورده شده است.

به لطف اندازه و وزن‌های متنوعی که شمش‌ها دارند، قیمت‌های متنوعی را هم به خریداران ارائه می‌دهد.

شمش طلا و راهکار تشخیص اصل بودن آن

شمش‌های طلا در اکثر اندازه‌ها آنقدر ارزشمند شده‌اند که جعل‌کنندگان آن را چالشی سودآور و امتیاز بالقوه بزرگی می‌دانند. اگر روی یک شمش طلا با اندازه ده اونس یا بزرگتر سرمایه گذاری کرده‌اید، باید نگران احتمال واقعی بودن تقلبی بودن آن باشید. خبر خوب این است که با کمی دانش و چند ابزار تحقیقی، می‌توانید از واقعی بودن شمش طلا خود اطمینان داشته باشید. این شش دستورالعمل را دنبال کنید تا مطمئن شوید که کالای تقلبی در دست ندارید یا آن را نمی‌خرید.

جزئیات علامت گذاری شمش را بررسی کنید

یکی از ساده‌ترین آزمایش‌هایی که می‌توان با شمش طلا انجام داد، بررسی دقیق علامت‌های آن است. هر شمش طلای معتبر تولید شده دارای نشان ضرابخانه یا آرم سازنده خود است. هر قطعه طلایی که این اطلاعات حیاتی را نداشته باشد باید شک شما را برانگیزد. علاوه بر حکاکی‌های سازنده، باید علامت‌هایی نیز وجود داشته باشد که خلوص، وزن و گاهی اوقات شماره سریال شمش را نشان می‌دهد. اگر هیچ علامتی از هر نوع نمی‌بینید یا اگر شمش به طور مشکوکی اطلاعات مهمی درباره محتوای آن ندارد، این نوع شمش‌ها ممکن است، جعلی باشند. با این حال، صرفاً به یافتن نشانه‌ها بسنده نکنید. شما باید یک تصویر بزرگ شده از شمش طلای واقعی مورد نظر به دست آورید و با دقت روی جزئیات کوچک مانند هر طرح اثر هنری و حتی فونت متن استفاده شده، تمرکز کنید. برخی از تصاویر نیز حاشیه‌هایی در اطراف خود خواهند داشت.

ابعاد را اندازه گیری کنید

طلا یکی از فلزات متراکم‌تر است. به همین دلیل، بسیاری از جاعلان از فلزات با چگالی کمتر نسبت به طلا، مانند آهن، برای ساخت شمش‌های طلای تقلبی خود استفاده می‌کنند. از آنجایی که برای ایجاد وزنی برابر با طلا به حدود دو برابر آهن نیاز دارید، این امر باعث می‌شود که ابعاد در بسیاری از ساختگی‌های نادرست بزرگتر شود. حتی اگر شمش با طلا روکش شده باشد و از فلزات دیگر استفاده شود، باز هم باید آن را بزرگتر کنند تا وزن صحیح باشد. تفاوت‌ها ممکن است در این مورد جزئی باشند، بنابراین برای اندازه گیری دقیق شمش‌های طلا به ابزار دقیق نیاز دارید. ابتدا باید اندازه گیری‌های صحیح را برای شمش طلای خود را بدست آورید. می‌توانید این موارد را در وب سایت سازنده پیدا کنید یا با آنها تماس بگیرید تا در صورت امکان استعلام بگیرید. سپس به یک کولیس به عنوان ابزاری نیاز دارید که متخصصان صنعت فلزات گرانبها همیشه از آن برای به دست آوردن دقیق‌ترین اندازه گیری‌ها استفاده می‌کنند.

شمش طلا

با کولیس، طول، عرض و ضخامت شمش طلای خود را حتما اندازه بگیرید. اگر حتی کوچکترین تفاوتی بین اندازه گیری‌های ارائه شده و اندازه‌هایی که با دقت انجام می‌دهید، پیدا کردید باید مطمعن شوید که این نوار تقلبی است. شما این را با اطمینان می‌دانید، زیرا قالب‌های مشابه توسط دولت یا ضرابخانه‌های خصوصی برای تولید شمش‌های طلای اختصاصی خود استفاده می‌شود.

وزن را بررسی کنید

یکی دیگر از تست‌های آسان برای اصالت شمش طلا تعیین وزن دقیق آن است. بیشتر شمش‌های طلا به وضوح وزن خود را بر حسب اونس (یا گرم) بیان می‌کنند. از آنجایی که ارائه نادرست خلوص یا وزن هر شمش فلزات گرانبها یک جرم کیفری است، هیچ ضرابخانه معتبری وجود ندارد که اجازه انجام چنین اشتباهی را بدهد. شما به یک ترازو الکترونیکی دقیق نیاز دارید تا دقیق‌ترین خوانش ممکن را بدست آورید. اگر ترازو وزنی متفاوت از وزنی که روی شمش ذکر شده است، ارائه می دهد مطمئناً شما یک شمش تقلبی دارید.

به صدای زنگ گوش دهید

طلای اصلی وقتی با فلز دیگری به آن ضربه می‌زنید، صدای زنگ یا صدایی شبیه صدای زنگ می‌دهد. این آزمایش تماس فیزیکی مستلزم آن است که مراقب باشید از یک نمونه فلزی غیر ساینده استفاده کنید و آن را به آرامی به شمش طلای خود بکوبید. مراقب باشید که در این فرآیند شمش خود را خراشیده نکنید و به آن آسیبی نرسانید. طلای واقعی در پاسخ به تماس، زنگ 1-2 ثانیه‌ای را ارائه می‌دهد. اگر به جای او صدای سنگین دست و پا گیر در هنگام ضربه زدن به شمش به صدا درآورید، در این صورت یک شمش طلای معتبر ندارید. حتی اپلیکیشن‌هایی مانند Coin Ping برای گوشی‌های هوشمند وجود دارد که صدای زنگ را اندازه‌گیری می‌کند تا به شما بگوید ترکیب واقعی فلز در حال حاضر چگونه است.

مطمئن شوید که نوار مغناطیسی نیست

مغناطیس خاصیتی است که طلا ندارد. این باعث می‌شود که بدانید آیا فلز مغناطیسی به جای طلا در شمش شما وجود دارد یا خیر. برای انجام این آزمایش باید یک آهنربا به اندازه کافی قوی بدست آورید. آهنرباهای بهتری مانند اینها معمولاً در یک فروشگاه سخت افزار خوب در دسترس هستند. اگر فلز به آهنربا جذب شود، شما یک شمش طلا واقعی ندارید. کلاه‌برداران هنگام تولید محصولات تقلبی خود سعی خواهند کرد از فلزاتی استفاده کنند که مانند طلا مغناطیسی نیستند. این باعث می‌شود که این آزمون به همراه چندین تست دیگر به خوبی مورد استفاده قرار گیرد.

آهنربا و شمش طلا

سونوگرافی را روی شمش انجام دهید

سونوگرافی‌ها ماشین‌های گران قیمتی هستند که برای استفاده از آنها نیاز به داشتن تخصص فنی قابل توجهی است. این بدان معنا نیست که شما باید  مطب با سونوگرافی داشته باشید، زیرا تکنسین این آزمایش را برای شما انجام دهد. آن‌ها اکنون دستگاه‌های سونوگرافی کوچک‌تری را به‌طور خاص با در نظر گرفتن شمش‌های طلا و نقره می‌سازند. دستگاه‌ها قوام ترکیب فلز را برای سنجش اصل بودن شمش بررسی می‌کنند. فلزات مختلف سرعت حرکت امواج اولتراسوند را در خود تغییر می‌دهند، به همین دلیل است که اگر به درستی انجام شود، نتایج صحت تضمین شده را ارائه می‌دهد.

در نتیجه

مطمئناً زمانی که یک شمش طلا را دارید و هزینه آن را پرداخت کرده اید برای بررسی صحت آن دیر شده است. به همین دلیل منطقی است که این آزمایش‌ها را روی شمش‌های طلا قبلا از خرید انجام دهید، زیرا شما قصد دارید آن را به عنوان یک سرمایه‌گذاری سودآور برای خود داشته باشید. هیچ فروشنده یا جواهر فروش معتبر فلزات گرانبها نباید با بررسی دقیق، اندازه گیری یا وزن کردن کالا طبق آزمایشاتی که ما توضیح دادیم مشکلی داشته باشد.

این نکته را به یاد داشته باشید زمانی که شما شمش طلا را خریداری می‌کنید؛ حتما به مراکز معتبری مراجعه کنید که شناخته شده باشد و افراد زیادی تجربه خرید کردن از آن را داشته باشند به این ترتیب شما هم می‌توانید با اعتماد از این مراکز خرید کنید.

میراث 50 سال است که در زمینه شمش طلا و نقره فعالیت می‌کند و اعتبار چندین ساله‌ای را در بین مشتریان برای خود به دست آورده، بنابراین زمانی که شما از میراث شمش را خریداری می‌کنید، می‌توانید اعتماد داشته باشید که شمش شما اصل است و در سبد سرمایه گذاری شما یک دارایی ارزشمند محسوب می‌شود.

به این محصول امتیاز دهید:
یک نظر برای این مقاله بنویسید

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلدهای اجباری با * نشان گذاری شده‌اند.