blog image

تاریخ انتشار: دوشنبه بیست و شش تیر ۱۴۰۲

|    نویسنده : میراث

اگر شما تکه‌هایی از جواهرات دارید که گمان می‌کنید طلا هستند و دوست دارید آن‌ها را ذوب کنید. شما ممکن است که ندانید برای تبدیل آنها به مایع به چه مقدار گرما نیاز

نقطه ذوب طلا: نکاتی برای رسیدن به نقطه ذوب طلا در خانه

اگر شما تکه‌هایی از جواهرات دارید که گمان می‌کنید طلا هستند و دوست دارید آن‌ها را ذوب کنید. شما ممکن است که ندانید برای تبدیل آنها به مایع به چه مقدار گرما نیاز دارید. بنابراین، چگونه می‌توان طلای جامد را در خانه ذوب کرد؟ نقطه ذوب طلا چقدر است؟

طلای 24 عیار خالص در دمای 1064 درجه سانتی گراد (1948 درجه فارنهایت یا 1337 کلوین) در شرایط فشار معمولی ذوب می‌شود. سایر مواد خلوص کمتر بسته به میزان ناخالصی آنها در دماهای مختلف ذوب می‌شوند.

 

 

در این مقاله نقطه ذوب هر قیراط طلا را به شما نشان خواهیم داد. همچنین، نحوه ذوب طلای خود را با استفاده از روش‌های خانگی می‌آموزید.

ذوب طلا

طلا به دلیل رنگ، چگالی و مقاومت شیمیایی خود در طول اعصار و تمدن‌ها، یک ماده معدنی ارزشمند باقی مانده است. کیمیاگران در دوران ماقبل تاریخ زیورآلات و ابزارهایی را از فلز طلا می‌ساختند و هنوز هم این کار را می‌کنند.

قبل از اینکه نقطه ذوب طلا را بفهمید، به برخی از خواص فیزیکی و شیمیایی آن نگاهی بیندازید:

نماد : Au

عدد اتمی : 79

وزن اتمی : 196.9665

پیکربندی الکترون : [Xe]6s14f145d10

چگالی : 19.3 گرم بر سی سی

نقطه ذوب : 1337.58K (1064 درجه سانتیگراد، 1948 درجه فارنهایت)

نقطه جوش : 3080K (2966 درجه سانتیگراد، 5371 درجه فارنهایت

 

عوامل موثر بر نقطه ذوب طلا

مقدار حرارت مورد نیاز برای ذوب طلا ثابت نیست و بستگی به محل و نحوه ذوب طلا دارد. با ذوب طلا، گرما واحدهای کوچک را با کوبیدن نیروهای جذبی که طلای جامد را می‌سازد و سیال تشکیل می‌دهد، آزاد می‌کند.

تغییرات فشار و خلوص بر این نیروهای جاذبه تأثیر می گذارد و بنابراین باعث ایجاد اختلاف در نقطه ذوب کلی می‌شود.

ذوب طلا

خلوص طلا

طلای ناخالص دارای نقطه ذوب متفاوتی نسبت به طلای خالص است. خلوص طلا تعیین می‌کند که چقدر سریع می‌توان آن را ذوب کرد. تعداد عیار طلا بیانگر مقدار طلا در یک آلیاژ است و هر آلیاژ نقطه ذوب مشخصی دارد.

البته طلا برای واکنش با سایر عناصر شیمیایی بسیار سخت است و به شکل اولیه خود باقی می‌ماند.

در حالی که طلای خالص زرد است، آلیاژها دارای خواص رنگی متمایز هستند. هر سطح قیراط یک رنگ و نام منحصر به فرد دارد؛ اما رنگ بستگی به مقدار طلا و فلز جزئی در آلیاژ دارد.

فشار

فشار محیط در ظرفی که طلای خود را در آن ذوب می‌کنید، نقطه ذوب اصلی فلز را تغییر می‌دهد. در بیشتر موارد، دمای ذوب و فشار هر دو با هم مرتبط هستند.

ایزوتوپی و پیوند

در حالی که Au79 محبوب ترین و پایدارترین شکل طلا است، چندین نوع دیگر نیز وجود دارد. به عنوان مثال، طلا می تواند Au197، Au198، Au199 و Au195 در میان دیگر ایزوتوپ‌ها باشد.

در مجموع طلا دارای 18 ایزوتوپ است. برخی از این نسخه‌ها لزوما زرد و براق نیستند. اکثر رادیو ایزوتوپ‌های ناپایدار نیمه عمر کوتاهی دارند. Au195 پایدارترین ایزوتوپ طلا است و نیمه عمری در حدود 186 روز دارد.

هر یک از این ایزوتوپ‌های طلا ویژگی‌های متمایز خود را نسبت به برنده طلا دارند. به عنوان مثال، Au198 نیمه عمر 2.7 روز دارد و سرطان و سایر بیماری‌ها را درمان می‌کند.

به دست آوردن طلا از ذخایر طبیعی آن نیاز به آسیاب، حرارت و فشار زیادی دارد. با این حال، طلای به دست آمده از ذوب حدود 90 درصد خالص است و باید یک فرآیند خالص سازی را طی کند.

ذوب طلا

این وزن و خلوص طلا است که هزینه‌های کار گسترده معدن را پوشش می‌دهد. بنابراین، اگر اشتباه شود، شرکت معدن ممکن است متحمل ضرر شود.

اگرچه شرکت‌ها با ذوب طلا در سایت هزینه‌ها را کاهش می‌دهند، تعداد کمی می‌توانند خودشان آن را تصفیه کنند. در عوض، ذوب طلا به ماشین آلات و تجهیزات تخصصی نیاز دارد. گرما و فشار بالا را برای جمع آوری طلا از ناخالصی‌های اطراف ترکیب می‌کند.

گرما به بیش از 1200 درجه سانتیگراد یا 2000 درجه فارنهایت می‌رسد. اکثر شرکت‌ها از مواد سمی از جمله جیوه مایع برای جداسازی طلای خالص از سایر فلزات استفاده می‌کنند.

مانند شکر در آب، طلا در دمای معمولی اتاق در جیوه حل می‌شود و محلول آمالگام تشکیل می‌دهد. شما می‌توانید آلیاژهای طلای مختلف را از آمالگام ایجاد کنید.

اکنون، ممکن است بخواهید ذوب فلز خود را امتحان کنید. بعد از اینکه نقطه ذوب طلا را فهمیدید شاید جواهرات یا کارد و چنگال باشد که بخواهید طلایی بودن آن را تأیید کنید. البته، این فرآیند سختی خواهد بود، اما ارزشش را دارد.

تجهیزات مناسب ذوب طلا را تهیه کنید

طلا در دمای بالا ذوب می‌شود و شما به تجهیزاتی نیاز دارید که بتواند گرما را تحمل کند. ابتدا یک بوته و انبر برای نگهداری طلا تهیه کنید. بوته ظرفی از خاک رس یا گرافیت است.

کربن دارای نقطه ذوب یا تصعید در حدود 3500 تا 4000 درجه سانتیگراد است. بنابراین، بوته کربن می‌تواند طلای ذوب شده را تحمل کند.

با این حال، اگر بوته گرافیتی ندارید، می‌توانید یک سوراخ در سیب زمینی ایجاد کنید و از آن به عنوان بوته استفاده کنید.

جفت انبر باید دارای مواد مقاوم در برابر حرارت باشد.

به یاد داشته باشید که کوره یا کوره ذوب را نیز برای مهار گرما تهیه کنید. برای تامین گرما می‌توانید از مشعل پروپان یا برق استفاده کنید.

بوراکس و کربنات سدیم از چسبیدن طلا به بوته جلوگیری می‌کند.

برای ذوب طلا وسایل ایمنی تهیه کنید.

اگر طلای مایع پوست شما را لمس کند، می‌تواند سوراخی در گوشت شما ایجاد کند. شما نمی‌خواهید سوختگی داشته باشید، به همین دلیل است که باید از وسایل ایمنی مناسب استفاده کنید. دستکش ایمنی، عینک، سپر و یک نیمکت خوب پیدا کنید.

یک پیش بند سنگین و یک لباس مقاوم در برابر حرارت تضمین می‌کند که هیچ جراحت یا سوختگی در اثر شعله‌های آتش یا جرقه نخواهید دید.

ذوب طلا

ذوب طلا با پروپان

ذوب طلا با شعله‌های معمولی و آتش‌های خانگی دشوار است؛ اما آیا می‌توانید طلا را با پروپان ذوب کنید؟ البته، شما می‌توانید زیرا پروپان در حدود 1980 درجه سانتیگراد (3596 درجه فارنهایت) می‌سوزد و برای ذوب طلا فقط باید 1064 درجه بزنید.

تفاوت بین ذوب طلا، ذوب، استخراج و بازیابی چیست؟

ذوب در مقابل ذوب طلا

ذوب به معنای تبدیل طلا به مایع است، در حالی که ذوب فرآیند تبدیل یا به طلای خالص است. ذوب طلا شامل حرارت دادن آن در یک بوته است.

اما ذوب مستلزم خرد شدن سنگ‌ها، تمیز کردن ذوب آنها و روش حذف گریز از مرکز تحت فشار است.

استخراج طلا در مقابل بازیابی

استخراج طلا شامل حذف آن از سنگ معدن آن است، اما بازیابی فرآیند به دست آوردن طلایی است که در منابع ثانویه یا ناخالصی‌ها جاسازی شده است. اگر در حال استخراج طلا هستید، سنگی را پیدا می‌کنید که حاوی ذخایر طلا است، آن را خرد و بو کنید.

اما فرآیند بازیابی طلا زمانی مفید است که این فلز در خاک، خاکستر یا سایر ناخالصی‌ها گم شود.

آیا ذوب طلا قانونی است؟

در ایالات متحده، ذوب، اصلاح یا حتی از بین بردن طلا قانونی است. شما حتی می‌توانید سکه‌های ایالات متحده را که حاوی نقره یا طلا هستند ذوب یا نابود کنید. با این حال، فروش فلز ذوب شده برای سود غیرقانونی است. شما فقط می‌توانید از آن برای جواهرات یا دیگر زمان‌های گذشته استفاده کنید.

در کانادا، ذوب کردن هر یک از سکه‌های آنها غیرقانونی است. اما شما می‌توانید با تغییر حوزه قضایی آن قانون را شکست دهید.

چگونه می‌توان طلا را در خانه ذوب کرد؟

با تجهیزات مناسب می‌توانید طلا را در خانه ذوب کنید. یک بوته و منبع گرمای شدید مانند مشعل پروپان تهیه کنید و آن را به سمت طلا هدایت کنید. اگر به دمای 1064 درجه سانتیگراد یا 1943 درجه فارنهایت برسید، طلای شما ذوب می‌شود.

آیا آتش باز می‌تواند طلا را ذوب کند؟

برای ذوب طلا یا هر فلزی به چیزی بیش از یک آتش باز ساده نیاز دارید. متوسط آتش پخت و پز حدود 350 درجه سانتیگراد است که با دمای 1064 درجه سانتیگراد که طلا برای ذوب شدن نیاز دارد، کمتر می‌شود.

آیا طلا می‌تواند از آتش سوزی خانه جان سالم به در ببرد؟

طلا در دمای 1064 درجه سانتیگراد ذوب می‌شود، در حالی که دمای متوسط خانه‌ها در حدود 600 تا 982 درجه سانتیگراد می‌سوزد. از نظر تئوری، جواهرات طلای شما باید از آتش سوزی خانه جان سالم به در ببرند. اما پاسخ روشن نیست زیرا بستگی به نحوه نگهداری طلا دارد.

مذاب طلا

طلا مطمئناً از آتش سوزی خانه جان سالم به در خواهد برد، اما وضعیت شمش اینطور نیست. ممکن است مجبور شوید طلا را پالایش کنید و دوباره قالب بزنید تا قیمت معقولی به دست آورید. شمش‌های خود را در گاوصندوق با درجه حریق نگهداری کنید.

آیا می‌توانم طلای خود را در مایکروویو ذوب کنم؟

شما باید اجاق مایکروویو خود را به یک محفظه ذوب طلا تبدیل کنید. مایکروویو استاندارد قادر است از 70 وات تا 1200 وات فراتر رود. اجاق‌های مایکروویو پیشرفته به حرارت بیش از 500 درجه می‌رسند.

با این حال، مایکروویو برای پخت و پز ایمن ساخته شده است، بنابراین به دمای بالا نمی‌رسد. با نصب المنت‌های حرارتی و مواد عایق مناسب می‌توانید Aurum را در آنجا ذوب کنید.

پایان: پس چرا طلا را ذوب کنیم؟

دانستن نقطه ذوب طلا به شما کمک می‌کند تا فلز گرانبهای خود را خالص نگه دارید. این دانش همچنین به شما این امکان را می‌دهد که بدانید آنچه دارید طلای خالص است و می‌توانید آن را آزمایش کنید. بیشتر مردم برای از بین بردن ناخالصی‌ها طلا را بو می کنند. تا زمانی که تجهیزات و مهارت مناسب داشته باشید، می‌توانید طلا را در خانه ذوب کنید.

به این محصول امتیاز دهید:
یک نظر برای این مقاله بنویسید

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلدهای اجباری با * نشان گذاری شده‌اند.