blog image

تاریخ انتشار: جمعه هجده فروردین ۱۴۰۲

|    نویسنده : میراث

سرمایه گزاری در طلا سرمایه گذاری در طلا می‌تواند راهی عالی برای محافظت از پول شما باشد؛ اما مهم است که نوع مناسب سرمایه گذاری را انتخاب کنید. طلا یک سرمایه

طلا کاغذی یا شمش کدام محصول برای شما مناسب است؟

 

همچنین بخوانید:سرمایه گذاری در طلا

 

سرمایه گذاری در طلا می‌تواند راهی عالی برای محافظت از پول شما باشد؛ اما مهم است که نوع مناسب سرمایه گذاری را انتخاب کنید. طلا یک سرمایه گذاری عالی است، زیرا ارزش خود را در طول زمان حفظ می‌کند. با این حال، انواع مختلفی از سرمایه گذاری در طلا وجود دارد و دانستن اینکه کدام یک برای شما مناسب‌تر است، می‌تواند گیج کننده باشد.

سرمایه گزاری در طلا

راهنمای سرمایه گذاران

برای قرن‌ها طلا به عنوان پول و ذخیره ثروت در اشکال مختلف فیزیکی، از سکه گرفته تا جواهرات و اشیاء تزئینی مورد استفاده قرار گرفته است. این جلوه‌های فیزیکی فلز گران‌بها تنها راه برای سرمایه‌گذاران خرد بود تا دارایی‌های امن را تا قرن بیستم داشته باشند، زمانی که سرمایه‌گذاری در بازار سهام به جریان اصلی تبدیل شد و طبقات دارایی جایگزین ابداع شد.

این روزها راه‌های زیادی برای خرید طلا بدون داشتن آن به صورت فیزیکی وجود دارد. وجوه قابل معامله در بورس، قراردادهای تفاوت، طلای دیجیتال و سهام استخراج، همگی نیازی به تعامل با طلای واقعی ندارند؛ اما قیمت طلا را در حین حرکت دنبال می‌کنند.

کدام طلا برای شما مناسب است؟ شمش های فیزیکی مانند سکه یا شمش، یا طلای کاغذی؟ هنگام در نظر گرفتن نوع طلایی که متناسب با سبد شماست، درک مشکلات و همچنین مزایای آن ضروری است.

وجوه قابل معامله در بورس

صندوق‌های قابل معامله در بورس با پشتوانه طلا، صندوق‌هایی هستند که می‌توانید در آن‌ها طلا را مانند یک سهام معامله کنید. همانطور که از نام آن پیداست، سهام توسط فروشگاه‌های فیزیکی طلا پشتیبانی می‌شوند و قیمت طلا را دنبال می‌کنند. در بیشتر موارد، بعید است که دارنده یک سهام با پشتوانه طلا در موقعیتی باشد که بتواند سهام خود را برای طلای فیزیکی نقد کند، زیرا آستانه تحویل فیزیکی معمولاً خیلی زیاد است. همچنین تردیدهایی در مورد اینکه آیا این صندوق‌ها معادل کل طلا را برای حمایت از سهام صندوق خود نگه می‌دارند یا خیر وجود دارد.

سهام طلا و شمش در بورس محبوب هستند، زیرا به راحتی قابل معامله‌اند؛ اما بدون ریسک نیستند.

سرمایه گذاری خود را افزایش دهید

اگرچه صندوق‌های طلا هزینه‌های اسپرد را جذب نمی‌کنند؛ اما هزینه‌های مداومی برای نگهداری صندوق وجود دارد و بسته به اینکه از کدام پلتفرم و صندوق استفاده می‌شود، ممکن است هزینه‌های معاملاتی نیز متفاوت‌ باشد. صندوق‌ها همچنین مالیات بر سود سرمایه را هنگام فروش جذب می‌کنند. هنگام در نظر گرفتن سرمایه گذاری مرتبط با طلا، ریسک‌ها و هزینه‌ها باید در کنار منافع سرمایه گذاری آن سنجیده شوند.

سرمایه گزاری در طلا

سهام معدن

استخراج کنندگان طلا راه دیگری برای قرار گرفتن در معرض سرمایه گذاری طلا در بازار سهام هستند. سهام استخراج شده در بورس به راحتی قابل معامله و تا حدی منعکس کننده ارزش و قیمت طلا است؛ اما قیمت واقعی طلا تنها بخشی از ارزش کار معدنچیان طلا را تشکیل می‌دهد.

سرمایه گذاری در سهام معدن طلا نیز به معنای سرمایه گذاری در مهارت مدیریت، کارایی عملیات و سودآوری شرکت است. علاوه بر این، سرمایه‌گذاران ریسک طرف مقابل، ریسک کشور بسته به محل معادنشان، ریسک ایمنی، ریسک بدهی و سایر ریسک‌های سازمانی که بر قیمت سهام تأثیر می‌گذارند صرف نظر از نحوه عملکرد قیمت طلا را شامل می‌شوند.

سهام معدن برای سرمایه‌گذارانی مناسب است که می‌خواهند در معرض سهامی قرار بگیرند که با قیمت طلا مرتبط هستند. در این نوع سرمایه گذاری بالا رفتن قیمت طلا زیاد رخ می‌دهد؛ اما پایین آمدن قیمت می‌تواند بسیار کم اتفاق بی‌افتد.

طلای دیجیتال

طلای دیجیتال شکل الکترونیکی ارز محسوب می‌شود که بر اساس واحدهای طلای فیزیکی است. طلای دیجیتال را می‌توان نگه داشت، فروخت یا برای خرید استفاده کرد.

در نهایت، طلای دیجیتال باید توسط یک شرکت یا مؤسسه صادر شود و آن شرکت تعهد دهد، که ریسک قابل توجهی را به همراه دارد. مقداری طلای دیجیتال با همان فرمت بلاک چین ارزهای دیجیتال ثبت می‌شود و به عنوان توکن در یک کیف پول دیجیتال نگهداری می‌شود و در صرافی‌ها به فروش می‌رسد. این ارتباط با ارزهای دیجیتال ممکن است برای شهرت آن مضر باشد؛ اما بحث این است که طلای دیجیتال بر خلاف سایر ارزهای رمزنگاری شده توسط محصول فیزیکی پشتیبانی می‌شود.

سایر مؤسسات طلای دیجیتال را در پلتفرم‌های خود می‌فروشند تا سرمایه گذاران بتوانند طلا را بدون محدودیت وزن سکه یا شمش در اختیار داشته باشند. طلا هرگز تحویل داده نمی‌شود، بلکه به عنوان بخشی از یک شمش بزرگ 400 گرمی به سرمایه گذار تخصیص داده می‌شود و می‌توان آن را به صورت دیجیتالی از ارائه دهنده خرید یا آن را فروخت. این طلای دیجیتال برای انجام تعهدات خود به طور کامل به طرف مقابل متکی است.

سرمایه گزاری طلا

طلای فیزیکی

در حالی که امروزه طلای کاغذی در سرمایه گذاری جایگاه شناخته شده و بالایی دارد، طلای فیزیکی دارای مزایای ذاتی است که ممکن است نادیده گرفته شوند. دلیل این امر می‌تواند به این دلیل باشد که سرمایه‌گذاران از سهولت خرید یا فروش طلای فیزیکی امروز آگاه نیستند یا ممکن است برخی از مشاوران در موقعیتی نباشند که در مورد طلای فیزیکی مشاوره دهند، علاوه بر این، طلای کاغذی اغلب ارزان‌تر و آسان‌تر در دسترس است و خریداری می‌شود؛ اما معمولاً هزینه‌های مدیریتی و معاملاتی برای نگهداری طلای کاغذی هم وجود دارد، طلای فیزیکی هزینه‌های ذخیره‌سازی را متحمل می‌شود.

یکی از مهمترین مزیت‌های طلای فیزیکی این است که در صورت بروز تحولات مالی، طلا همچنان متعلق به سرمایه گذار است. داشتن طلای فیزیکی بهترین راه برای استفاده از وضعیت امن طلا و اطمینان از بهره مندی سرمایه گذاران از امنیت و ذخیره بلندمدت ارزش آن است.

سکه و شمش‌های طلای فیزیکی بسته به شرایط فردی ممکن است برای فرد مناسب باشد، چراکه آنها بدون ریسک، دارایی قابل لمس و دارای ارزش ذاتی هستند.

طلا اغلب به عنوان یک سرمایه گذاری مطمئن در نظر گرفته می‌شود؛ اما زمان مناسب برای خرید چه زمانی است؟ تصمیم گیری در مورد زمان خرید طلا می‌تواند سخت باشد. آیا اکنون سرمایه گذاری می کنید یا منتظر سقوط در بازار هستید؟ چه چیزی را باید قبل از تصمیم گیری در نظر بگیرید؟

آیا زمان خرید طلا فرا رسیده است؟ بهترین زمان برای سرمایه گذاری در طلا چه زمانی است؟ درست است که طلا معمولا به عنوان یک سرمایه گذاری مطمئن در نظر گرفته می‌شود؛ اما چه زمانی باید خرید کرد؟

اینها همگی سؤالاتی هستند که ممکن است شما در هنگام خرید طلا و یا قبل آن از خود بپرسید.

تصمیمات سرمایه گذاری باید با دقت مورد توجه قرار گیرد و سپس تصمیم برای خرید طلا گرفته شود.

سرمایه گزاری طلا

چرا قیمت طلا افزایش می‌یابد؟

قیمت طلا زمانی افزایش می‌یابد که تقاضا از عرضه پیشی بگیرد. این زمانی اتفاق می‌افتد که خریداران ریسک بیشتری برای دارایی‌های خود داشته باشند و به دنبال سرمایه‌گذاری امنی مانند طلا برای محافظت از دارایی خود باشند. این خطرات شامل عوامل ژئوپلیتیکی مانند: جنگ، تهدیدو بی ثباتی جهانی است. عوامل اقتصادی جهانی نیز بر ارزش محصولات، دارایی‌ها یا سرمایه گذاری‌ها تأثیر می‌گذارد. این اتفاقات که باعث تغییر قیمت طلا می‌شود، می‌تواند آشکار و فوری باشد، مانند: قرنطینه‌های جهانی بی‌سابقه در آغاز همه‌گیری کرونا یا جنگ روسیه و اوکراین و همچنین عوامل زیرکانه‌تری مانند موج فزاینده تورم، تغییرات نرخ بهره و ارزش دلار آمریکا نیز وجود دارد.

خطراتی که در حال حاضر در سال 1401 آشکار به نظر می‌رسد، کدام است؟

بسیاری از این خطرات اکنون در سال 1401 آشکار شده‌اند. دو مورد از مهمترین آنها جنگ اوکراین و تورم هستند.

تهاجم روسیه در حال حاضر تأثیر قابل توجهی بر قیمت طلا داشته است. در زمانی که نیروها در مرز روسیه و اوکراین مستقر شدند، پیش بینی حمله باعث افزایش تقاضا برای فلز طلا شد. با ادامه جنگ، قیمت طلا افزایش یافت.

رویدادهای جهانی و عدم اطمینان سیاسی

این فقط بی ثباتی محیط ژئوپلیتیکی نیست که قیمت طلا را به سمت بالا سوق داده است. تأثیرات گسترده جنگ فراتر از مرزهای درگیری است.

عرضه گاز و نفت ضروری روسیه به اروپا در خطر است و سهم غذایی قابل توجه اوکراین در تأمین مواد غذایی جهان نیز اکنون محدود شده و نتیجه همه اینها یک موج جهانی تورم است که در دهه‌های گذشته مشاهده نشده و این تورم جهانی با اختلال در زنجیره تأمین از زمان همه‌گیری کرونا آغاز شده است؛ اما اکنون با جنگ و عواقبی که در بر دارد، گسترده‌تر شده است.

آیا احتمال افزایش این خطرات وجود دارد؟

طبق گفته کارشناسان انتظار می‌رود که تورم برای مدتی به افزایش خود ادامه دهد. سیاستمداران و اقتصاددانان در سال 2021 اصرار داشتند که فشار تورمی گذرا است. تورم به بالاترین حد در 40 سال گذشته رسیده است و انتظار می‌رود بیشتر هم افزایش یابد. تورم بریتانیا در حال حاضر 7 درصد است و  احتمالا امسال به بالای 10 درصد خواهد رسید. در حال حاضر در ایالات متحده 8.3٪ است. این مشکل فقط به آمریکا و اروپا محدود نمی‌شود و در ایران هم بسیار شاهد این موضوع هستیم. فشار تورمی در حال افزایش است و این تورم به طور بالقوه به شعله ورشدن ناآرامی در کشورهای خاورمیانه و آفریقا هم بستگی دارد و مربوط می‌شود.

حتی با وجود اینکه دولت‌ها به سرعت تلاش کرده‌اند اثرات تورم را کاهش دهند، واضح است که این بحران هنوز به اوج خود نرسیده و پیامدهای سیاسی، اقتصادی و اجتماعی هنوز به طور کامل درک نشده است.

طلا در مواقع عدم اطمینان چگونه عمل می‌کند؟

طلا به عنوان ذخیره‌کننده ثروت، پشتوانه تاریخی مهم و با قدمتی دارد. هزاران سال است که به دلیل نادر بودن و ویژگی‌های ذاتی آن مانند مقاوت در برابر شرایط آب و هوایی طلا به عنوان ارز مورد استفاده قرار گرفته است. از دیگر ویژگی‌های آن: لکه دار نمی شود، ذوب شدن نسبتاً آسانی برای تولید سکه یا سایر ارزهای قابل مبادله دارد در نتیجه، این فلز گران‌بها حتی با نوسانات ارزهای ثابت و دارایی‌ها، ارزش خود را حفظ کرده است.

قیمت طلا

رابطه طلا با سایر سرمایه گذاری‌ها مانند سهام، اوراق قرضه دولتی و دارایی معکوس است. گاهی هم افزایش قیمت سایر سرمایه گذاری‌ها در یکی باعث افزایش در دیگری می‌شود؛ اما همبستگی همیشه مطلق نیست. چیزهای زیادی بر قیمت طلا و نوسانات بازار سهام تأثیر می‌گذارد؛ اما بیشتر هنگام افت قیمت‌ برخی از سرمایه‌ها در بازار شاهد تقاضا به سمت دارایی‌های امن مانند طلا هستیم، چراکه طلا و مصنوعات آن در این موقعیت‌ها ارزش خود را حفظ کرده یا افزایش داده‌ است.

برنامه ریزی مالی

طلا از نظر تاریخی همچنین در بلندمدت یک محافظ معقول در برابر تورم بوده. این به این دلیل است که با افزایش قیمت تمام شده کالا، ارزش آن افزایش می‌یابد و می‌تواند قدرت خرید خود را حفظ کند. در حالی که نوسانات کوتاه مدت در قیمت طلا به این معنی است که این رابطه مطلق نیست؛ اما به طور گسترده به عنوان محافظ در برابر تورم شناخته می‌شود.

سرمایه گذاری طلا

مزایای طلای فیزیکی وضعیت امن آن را افزایش میدهد و هنگام سرمایه گذاری در آن خطر ورشکستگی شرکت یا بانک وجود ندارد. یک مثال در سطح جهانی: در یک بحران مالی واقعی، سپرده‌های بانکی تنها تا سقف 85000 پوند در بریتانیا محافظت می‌شوند. گاهی سقوط ناگهانی بازار یا بحران بانکی قابل توجه می‌تواند باعث ورشکستگی سرمایه گذاران شود.

سرمایه گزاری طلا

متنوع کردن سبد سرمایه گذاری با طلا

رابطه معکوس طلا با سایر دارایی‌ها به این معنی است که می‌تواند به عنوان شکل ارزشمندی از تنوع در سرمایه گذاری عمل کند. این زمانی است که سرمایه گذاری‌های خود را در طبقات مختلف دارایی تقسیم می‌کنید تا از ثروت خود در برابر شوک‌های بازار محافظت کنید.

یک سبد سرمایه گذاری با تنوع مناسب می‌تواند مشکلاتی را که با نگهداری هر یک از دارایی‌ها تجربه می‌شود، برطرف کند. علاوه بر این، گنجاندن طلا می‌تواند به محافظت از سرمایه شما در برابر ضرر سایر طبقات دارایی کمک کند.

سرمایه گذاران اغلب انتخاب می‌کنند که 10 تا 15 درصد از سرمایه خود را در طلا داشته باشند. مقدار این سرمایه گذاری به شرایط فردی و اهداف سرمایه گذاری بستگی دارد.

سرمایه گذاری طلا

 آیا اکنون بهترین زمان برای خرید شمش طلا است؟

قیمت شمش طلا در 20 سال گذشته به میزان قابل توجهی افزایش یافته است؛ اما اگر 20 سال پیش آن را نخریدید، اکنون زمان مناسبی برای خرید است ؟ سرمایه گذاران باید انگیزه خود را برای خرید شمش طلا در نظر بگیرند. اگر شمش طلا را برای سرمایه گذاری کوتاه مدت بخواهید، شمش طلا مانند هر دارایی دیگری با خطراتی همراه است.

طلای فیزیکی

تشخیص این نکته ضروری است که شمش‌های فیزیکی طلا و سکه‌های طلا مانند سایر دارایی‌ها هستند؛ یعنی عملکرد کوتاه مدت آنها به عرضه و تقاضا بستگی دارد. در نتیجه، ارزش طلای شما می‌تواند به همان سرعتی که افزایش یافت، کاهش پیدا کند. بنابراین سرمایه گذاران با تجربه تمایل دارند طلا را در بلند مدت نگه دارند، زیرا در بلند مدت قیمت طلا افزایش می‌یابد.

ممکن است که فکر کنید قیمت طلا در کوتاه‌مدت کاهش می‌یابد، سرمایه‌گذاران می‌توانند منتظر بمانند؛ اما خریداران بلندمدت این فلز گران‌بها برای گرفتن مسیر صعودی طلا نباید خیلی منتظر بمانند. خرید منظم هر گونه نوسان قیمت را هموار می‌کند.

به این محصول امتیاز دهید:
یک نظر برای این مقاله بنویسید

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلدهای اجباری با * نشان گذاری شده‌اند.