blog image

تاریخ انتشار: سه شنبه شش تیر ۱۴۰۲

|    نویسنده : میراث

دلیلی وجود دارد که صندوق‌های گنج همیشه با طلا پر می‌شوند: فلزات گرانبها ارزشمند هستند و این ارزش را از طریق نوسانات بازار

ذخیره فلزات گرانبها ونگهداری آن

دلیلی وجود دارد که صندوق‌های گنج همیشه با طلا پر می‌شوند: فلزات گرانبها ارزشمند هستند و این ارزش را از طریق نوسانات بازار حفظ می‌کنند. آنها اغلب دارای ارزش احساسی نیز هستند، چه مدال‌های طلا، نقره یا برنز داشته باشید یا اینکه جواهراتی از این جنس فلزات، شما باید آنها را ذخیره کنید، بنابراین مهم است که همه چیز را در مورد ذخیره سازی فلزات گرانبها بیاموزید. در ادامه نکات مهمی در مورد نحوه نگهداری برنز، نقره و طلای خود گفته شده است.

ذخیره سازی طلا

ذخیره سازی برنز

سوالات مربوط به ذخیره سازی برنز معمولاً شامل نحوه براق نگه داشتن برنز نیز می‌شود. به هر حال، هیچ کس نمی‌خواهد برنز لکه دار را پیدا کند، وقتی که دارایی خود را پس از مدتی در انبار باز می‌کند. فراهم کردن یک محیط ذخیره سازی خوب اولین خط دفاعی در حفظ مصنوعات برنزی است.

 

 

طبق گفته سازمان هنری فورد، برنز باید در محلی با رطوبت یکنواخت و کم، به طور ایده آل زیر 55 درصد رطوبت نسبی (RH) ذخیره شود. نوسانات سریع دما می‌تواند باعث از بین رفتن پوشش مصنوعات برنز با انبساط و انقباض فلز شود. برای جلوگیری از این امر، برنز را در محیطی نگهداری کنید که دمای آن برای مدت طولانی حفظ شود. اطمینان از چنین محیطی در اکثر خانه‌ها دشوار است؛ اما زیرزمین‌ها، اتاق‌های زیر شیروانی و گاراژها به طور کلی بدترین مکان‌ها برای نگهداری اشیاء برنزی هستند.

برای جلوگیری از تجمع گرد و غبار، می‌توانید برنز خود را با نگهداری آن در قفسه‌هایی که با فوم بی اثر مانند اتافوم پوشانده شده‌اند، محافظت کنید. پرده‌های پلاستیکی یا پارچه‌ای را در اطراف قفسه‌ها به عنوان محافظت بیشتر بپوشانید؛ اما از قرار دادن اشیاء برنزی در کیسه‌های پلاستیکی مهر و موم شده خودداری کنید. خطر تراکم بر روی فلز بیشتر از مزایای محافظت در برابر گرد و غبار است.

ذخیره سازی نقره

نقره یکی از رایج‌ترین فلزات گرانبها است که در همه چیز از سکه گرفته تا غنائم و ظروف غذاخوری نقره‌ای استرلینگ یافت می‌شود. مانند برنز، بسیاری از مالکان تعجب می‌کنند که چگونه نقره استرلینگ را از کدر شدن حفظ کنند. همچنین مانند برنز، نقره باید در مناطقی ذخیره شود که مرطوب نیستند و نوسانات شدید گرما را تجربه نمی‌کنند. یک کشو یا یک کابینت چینی مکانی عالی برای نگهداری ظروف نقره است و همچنین آن را برای مواقع خاص نگه می‌دارد.

اگر می‌خواهید نقره خود را از دید دور نگه دارید، می‌توانید آن را در دستمال کاغذی با کیفیت بدون اسید بپیچید تا میزان تیرگی آن کاهش یابد. (از نگهداری نقره در روزنامه یا کاغذ اسیدی خودداری کنید، زیرا جوهر یا اسید می‌تواند باعث خوردگی و آسیب شود.) یا می‌توانید اشیاء نقره‌ای را در کیسه‌های فلانل یا سینی‌هایی که با پارچه‌های فلانل فرآوری‌شده، پوشانده شده‌اند برای کمک به کدر شدن آهسته نگهداری کنید.

اطمینان حاصل کنید که از استفاده از نوارهای لاستیکی روی اشیاء نقره‌ای خودداری کنید. لاستیک حاوی گوگرد است که می‌تواند باعث کدر شدن بیش از حد شود. یادگیری نحوه نگهداری نقره می‌تواند به کاهش اثرات تیرگی کمک کند و ظروف، مدال‌ها یا جواهرات شما را برای سال‌های آینده درخشان و زیبا نگه دارد.

شمش طلا

ذخیره طلا

احتمالاً نیازی نیست به شما بگوییم که طلا با ارزش ترین فلزات گرانبها است. بسیاری از بهترین نکات مشابه برنز و نقره هستند.

طلا باید در مکانی نگهداری شود که در برابر رطوبت بالا و دمای نوسان محافظت شده باشد. یک جعبه جواهرات دارای قفل یا یک گاوصندوق هر دو سرمایه گذاری عالی برای نگهداری و محافظت از جواهرات و سایر اشیاء با ارزش طلا هستند. صندوق امانات نیز گزینه‌ای محبوب برای نگهداری فلزاتی مانند طلا است. اطمینان حاصل کنید که جواهرات و سایر اقلام کوچک طلا را جدا از یکدیگر نگه دارید تا از فرورفتگی یا خراش جلوگیری شود. برای این منظور می‌توانید از دستمال کاغذی با کیفیت آرشیوی یا کیسه‌های پارچه‌ای نرم استفاده کنید.

هنگام نگهداری سکه‌های طلا یا نقره، مهم است که مکان و روش نگهداری مناسب را انتخاب کنید. به عنوان مثال، یک قفسه کمد ممکن است، نتواند وزن سکه‌ها را تحمل کند، در حالی که زیر تخت ممکن است باعث این شود که گرد و غبار روی سکه‌ها جمع شود. گاوصندوق دیواری یا زمینی یک گزینه هوشمند است؛ اما گاوصندوق نسوز ممکن است حاوی مواد شیمیایی باشد که می‌تواند به سکه‌های شما آسیب برساند. اگر شما مشتاق جمع آوری سکه هستید، بهترین راه برای نگهداری سکه‌ها استفاده از جعبه‌های سکه پلاستیکی خنثی است که بهترین محافظت ممکن را ارائه می‌دهد. نگهداری سکه‌ها در یک فنجان یا جعبه می‌تواند باعث ایجاد ضربه یا بریدگی شود و در نتیجه ارزش آن کاهش یابد.

گاوصندوق

بهترین مکان‌ها برای پنهان کردن طلا در خانه

یک گاوصندوق نسوز برای نگهداری شمش‌ها و سکه‌های فیزیکی طلا در خانه

ممکن است شما ترجیح ‌دهید طلای فیزیکی خود را در خانه نگه دارید؛ اما نمی‌دانید بهترین مکان برای پنهان کردن آن کجاست؟ در اینجا چند نکته کاربردی وجود دارد که به شما کمک می‌کند امن‌ترین مکان را انتخاب کنید.

در حالی که بهتر است فلزات گرانبها خود را در یک انبار امن نگهداری کنید، می‌دانیم که برخی از سرمایه گذاران طلا ترجیح می‌دهند آنها را در خانه نگه دارند. با این حال، در صورت انتخاب فضای ذخیره‌سازی خانگی، چندین چیز وجود دارد که باید از آنها آگاه باشید.

بیایید به برخی از محبوب‌ترین مخفیگاه هایی که به احتمال زیاد در خانه خود دارید، نگاهی بیندازیم تا ببینیم آیا برای ذخیره فلزات گرانبها شما به اندازه کافی ایمن هستند یا خیر.

چگونه می‌توانید طلا را در خانه ایمن نگه دارید؟

اغلب اوقات، موقعیت شخصی شما می‌تواند انواع مکان‌های خلاقانه را برای ذخیره فلزات گرانبها پیدا کند.

راه‌هایی برای ایمن نگه داشتن طلای فیزیکی در خانه

نحوه محافظت از طلا و نقره به نوع فلزات شما به نیازهای شخصی شما و محل زندگی شما بستگی دارد.

اگر در یک آپارتمان یا یک منطقه دور افتاده زندگی می‌کنید، ممکن است برخی از روش‌های ذخیره سازی در دسترس شما نباشند یا ممکن است بخواهید همیشه طلای فیزیکی خود را در دسترس داشته باشید.

اما، قبل از کاوش در تمام نقاط پنهان در داخل و اطراف خانه خود، اگر می‌خواهید از پس انداز طلا و نقره خود به خوبی محافظت کنید، باید چند تدبیر ایمنی را در نظر بگیرید.

از طلای خود در برابر آسیب محافظت کنید

به دلیل چکش خواری طلا و تمایل نقره به کدر شدن، توصیه می‌شود فلزات گرانبهای خود را در مکان‌های خشک و نسوز نگهداری کنید.

در مقایسه با ذخیره سازی شخص ثالث ( با نام مستعار صندوق امانات و انبارهای امن)، فلزات گرانبها در صورت نگهداری بی دقت در خانه، احتمالاً بیشتر در معرض آسیب قرار می‌گیرند. فقط تصور کنید شمش‌های نقره‌تان در باران آسیب می‌بینند، وقتی بدون محافظت در گاراژتان نگهداری می‌شوند.

به همین دلیل باید در نظر داشته باشید که محصولات طلا و نقره خود را در یک ظرف ضد آب قرار دهید و از نگهداری آنها در جایی غیر از پوشش محافظ آنها خودداری کنید، به خصوص اگر قصد فروش آنها را دارید  هر گونه تغییر در وضعیت شمش‌ها و سکه‌های شما می‌تواند به طور قابل توجهی بر قیمت آنها تأثیر بگذارد.

آن را محتاطانه نگه دارید

زمانی که طلا را در خانه ذخیره می‌کنید، تا حد امکان به افراد کمی بگویید که فلزات گرانبهای شما در کجا قرار دارند.

گاوصندوق

گفتن یک یا دو کلمه در مورد آن در یک مکالمه معمولی آسان است؛ اما برای جلوگیری از هر گونه مشکلی، توجه داشته باشید که اطلاعات زیادی را برای افرادی که به آنها اعتماد ندارید، فاش نکنید.

هرچقدر هم که وسوسه انگیز باشد، از ارسال تصاویر یا ویدیوهای افشاگرانه زیاد از ذخایر فلزات گرانبها در خانه خود در رسانه‌های اجتماعی خودداری کنید.

همانطور که احتمالا متوجه شده‌اید، داستان‌های دزدی طلا سرفصل خبرها شده است. با توجه به نگرانی‌های امنیتی بسیار، شما باید یک مکان خوب برای مخفی کردن طلاهای خود پیدا کنید تا هیچ کس حتی ماهرترین دزد هم نتواند آن را پیدا کند.

طلا و نقره را در خانه کجا پنهان کنیم؟

احتمالاً چیزی به عنوان یک راه حل کاملاً بدون خطر برای ذخیره سازی خانه وجود ندارد، به خصوص اگر به افزایش ذخایر فلزات گرانبها ادامه دهید.

بیایید برخی از محبوب‌ترین و قابل اعتمادترین گزینه‌ها برای پنهان کردن طلای خود را در خانه ببینیم.

نگهداری فلزات گرانبها در گاوصندوق

در گذشته، پادشاهان مردانی را اجیر می‌کردند تا برای آنها تأسیسات امنی بسازند تا طلاهایشان را نگه دارند و سپس آنها را بکشند. آنها فکر می‌کردند این تنها راه برای اطمینان از اینکه هیچ کس هیچ اطلاعی از محل پنهان شدن فلزات گرانبهای آنها ندارد.

سرویس طلا

گاوصندوق نسوز برای نگهداری طلای فیزیکی که با کد پین محافظت شده است.

امروزه، احتمالاً گاوصندوق بدیهی‌ترین و مطمئن‌ترین راه‌حل ذخیره‌سازی خانه باقی مانده است، اگرچه همه چیز به نوع گاوصندوقی که انتخاب می‌کنید هم بستگی دارد.

اگر این یک گاوصندوق ساده نسوز باشد، برخی کارشناسان هشدار می‌دهند که ممکن است برای جلوگیری از نفوذ سارقان به آن کاملاً بی‌ارزش باشد.

اما اگر گاوصندوق داخل کفی باشد، می‌توان آن را به راحتی با فرش و تخته کف پوشاند و فرار با آن تقریبا غیرممکن است.

بنابراین، شاید بهتر باشد برای خود یک گاوصندوق رده بالاتر تهیه کنید. این گاوصندوق‌ها معمولاً صدها کیلوگرم وزن دارند و می‌توان آنها را در زیر زمین یا در مکانی نصب کرد که هیچ کس فکرش را نمی‌کند به آن نگاه کند.

اما عیب یک گاوصندوق فوق سنگین این است که باید توسط افرادی تحویل داده شود که اکنون می‌دانند که شما یک گاوصندوق دارید. داستان دزدی از صاحبان خانه پس از نصب گاوصندوق بسیار رایج است.

استفاده از فضاهای توخالی برای پنهان کردن طلای خود

احتمالاً داستان معروف گنجینه طلای مرموز یاماشیتا را شنیده‌اید که گفته می‌شود به دست فردیناند مارکوس رسیده است. شایعه شده بود که دیکتاتور بی رحم فیلیپین بخشی از این گنج را در داخل دیوارهای خانه خود پنهان کرده است و گنج تا به امروز پیدا نشده است.

مانند مارکوس، برخی از سرمایه گذاران فلزات گرانبها که ذخیره سازی در خانه را ترجیح می‌دهند، پس انداز طلای خود را در بسیاری از فضاهای توخالی خانه‌های خود پنهان می‌کنند.

خوب، یک دقیقه به اطراف خانه خود نگاهی بیندازید و متوجه خواهید شد که پر از مخفیگاه‌های مبتکرانه است:

سقف‌های کاذب یا افتاده: اگر برخی از آن‌ها را دارید، آنها راهی سریع و آسان برای پنهان کردن طلای خود درست بالای سرتان و دور از دسترس هستند.

ذخیره شمش طلا

دیوارهای خشک: اگر قصد دارید دیوار خشک نصب کنید یا اگر پانل‌های قابل جابجایی دارید، فضای اضافی پشت دیوار خشک می‌تواند مکان خوبی برای مخفی شدن ایجاد کند. فقط مطمئن شوید که از کدام دیوار استفاده کرده‌اید. ممکن است بی‌معنا به نظر برسد؛ اما فراموش کردن جایی که طلاهای خود را پنهان کرده‌اید، رایج‌تر از آن چیزی است که فکر می‌کنید.

پشت رادیاتورهای برقی: برخی از رادیاتورها فضای بیشتری بین آنها و دیوار دارند که می‌تواند یک مکان مخفی خوب برای فلزات شما ایجاد کند و اگر کسی سعی کند از فلزیاب استفاده کند، فلز رادیاتور شما طلا یا نقره را به خوبی محافظت می‌کند.

پشت وسایل بزرگ: بعید است (اگرچه غیرممکن نیست) که سارقان زمانی را صرف جابجایی یخچال، ماشین لباسشویی یا اجاق گاز شما در حین تلاش برای یافتن چیزهایی برای سرقت کنند. بنابراین نگه داشتن طلای خود به خوبی پشت آنها می‌تواند یک گزینه هوشمندانه باشد.

اگر باغ دارید، می‌توانید فلزات گرانبهای خود را در حیاط خلوت خود دفن کنید؛ اما به خاطر داشته باشید که برخی از مجرمان هنگام هجوم به خانه از فلزیاب استفاده می‌کنند.

بسته به شرایط خاک، یک فلزیاب به راحتی می‌تواند فلزات مدفون شده در نزدیکی سطح را پیدا کند، بنابراین مطمئن شوید که آنها را در عمق بیش از 1.5 متر قرار دهید. برخی از کارشناسان پیشنهاد می‌کنند برای گمراه کردن سارقان با فلزیاب، قوطی را بالای طلای خود دفن کنید.

همچنین به فکر کاشتن چیزی در بالای مخفیگاه خود باشید تا به یاد داشته باشید که طلای شما کجا دفن شده است. یک داستان واقعی وجود دارد که چگونه یک مادربزرگ 1 میلیون دلار طلا را در جایی در حیاط خانه‌اش مخفی کرده و چگونه نوه‌هایش سال‌ها بعد نتوانستند آن‌ها را پیدا کنند. حتی با بیل مکانیکی.

نقره خود را در فریزر قرار دهید

بله درست خواندید فریزر شما، پر شده با گوشت، مرغ و کیسه‌های نخود فرنگی، می‌تواند به عنوان یک گزینه ذخیره سازی استفاده شود. ایده این است که فریزرها به ندرت هدف سرقت قرار می‌گیرند و دمای سرد آنها اثر نگهدارنده‌ای روی فلزات گرانبها شما خواهد داشت.

یک فریزر می‌تواند مخفیگاه خوبی برای شمش‌های طلا و نقره شما باشد.

لوله‌ها، گلدان‌های باغبانی، سنگ‌های تقلبی…

اگر فضای کافی برای نصب گاوصندوق حجیم ندارید و می‌خواهید از شلوغی تخریب دیوارهای خود جلوگیری کنید، می‌توانید محل اختفای طلای خود را با سنگ‌های تقلبی استتار کنید. اگر قبلاً در حیاط شما سنگ‌های زیادی وجود دارد، بعید است که سنگ تقلبی توجه زیادی را به خود جلب کند.

یک گلدان باغبانی سفید مایل به کرم با شمش‌های فیزیکی نقره و طلا که داخل آن مدفون شده است.

اما اگر سنگ‌ها دقیقاً مورد شما نیستند، می‌توانید از گلدان‌های بزرگ کاشت برای پنهان کردن فلزات گرانبها خود استفاده کنید. ایده این است که برخی از گلدان‌ها صدها کیلوگرم وزن دارند و حرکت آنها را سخت می‌کند (مگر اینکه شکسته شوند).

در نهایت، لوله‌ها وجود دارد. لوله گاز یا آب که دیگر استفاده نمی‌شود و می‌تواند مکان خوبی برای پنهان کردن سکه‌ها باشد. بعید است که یک دزد با محدودیت زمان کل لوله کشی یا سیستم لوله گاز شما را جستجو کند.

البته لیست مخفیگاه‌ها به لوله ختم نمی‌شود. شما همچنین می‌توانید صندلی و بالشتک مبل، تهویه مطبوع، یک کتاب توخالی را در نظر بگیرید.

نتیجه چیست؟

اگرچه ممکن است راحت باشد که طلای خود را همیشه در دسترس داشته باشید، محافظت از فلزات گرانبها در برابر آب و هوای بد و دزدان می‌تواند یک چالش باشد.

یک گاوصندوق سطح بالاتر ممکن است امن‌ترین مکان برای ذخیره پس انداز فلزات گرانبها شما باشد. می‌توان آن را در زیر زمین یا در مکانی مخفی در خانه‌تان نصب کرد و برخلاف گاوصندوق‌های ساده نسوز، نفوذ به آن سخت‌تر است.

اگر در آپارتمان خود فضای کافی برای نصب گاوصندوق ندارید؛ اما همچنان می‌خواهید طلای خود را در خانه نگه دارید، به فکر استفاده از فضاهای توخالی (دیوارهای خشک، سقف کاذب و غیره) خانه خود به عنوان محل اختفا باشید.

گزینه دیگر این است که فلزات خود را در حیاط خلوت دفن کنید؛ اما فراموش نکنید که محل اختفا را با کاشت درخت یا بوته در بالای آن علامت گذاری کنید و آنها را در عمق بیش از 1.5 متر دفن کنید تا فلزیاب‌ها نتوانند آن را پیدا کنند.

اگر هیچ کدام از این گزینه‌ها برای شما کار نمی‌کند، برخی توصیه می‌کنند طلا و نقره خود را در فریزر پشت چند کیسه نخود مخفی کنید.

اما اگر با استفاده از یکی از این روش‌های ذخیره‌سازی احساس امنیت نمی‌کنید، همیشه توصیه می‌کنیم که ذخیره‌سازی امن و بیمه‌شده را انتخاب کنید.

اجاره صندوق امانات

صندوق‌های امانات در بانک اغلب بهترین راه برای نگهداری شمش‌ها یا سکه‌های طلا در نظر گرفته می‌شود. آن‌ها امنیت بیشتری نسبت به فضای ذخیره‌سازی خانه ارائه می‌کنند ، اجاره آن‌ها ارزان است و می‌توانید تقریباً هر چیزی را در آن‌ها بدون نیاز به اعلام محتویات ذخیره کنید. همه چیز عالی به نظر می‌رسد. با این حال، وقتی صحبت از ذخیره مقادیر زیادی فلزات گرانبها می‌شود، گاوصندوق بانکی چندین خطر دارد.

بیمه نگهداری شمش طلا و نقره

همه ما فیلم‌های سرقت از بانک را دیده‌ایم که در آن مجرمان برای سرقت جواهرات، طلا و سایر اشیاء قیمتی قبل از ناپدید شدن در هوا به داخل خزانه تونل می‌روند.

در این نوع شرایط، اکثر مردم فکر می‌کنند که فقط بانک ضرر می‌کند، زیرا صاحبان صندوق امانات بیمه هستند؛ اما اینطور نیست. شرایط بیمه می‌تواند از بانکی به بانک دیگر به طور قابل توجهی متفاوت باشد؛ اما به عنوان یک قاعده کلی، محتویات صندوق امانات فقط تا حدی بیمه می‌شود، اگر اصلاً وجود داشته باشد. یک بانک نیازی به دانستن آنچه در صندوق امانات مشتری وجود دارد، ندارد بنابراین آنها کل محتویات را به طور کامل بیمه نمی‌کنند.

سایر خطرات نگهداری طلا در صندوق امانات

البته سرقت بانک‌ها نادر است؛ اما فقدان بیمه تنها خطر ذاتی صندوق‌های امانات نیست.

در طول بحران‌های مالی در قبرس، یونان و اخیراً در لبنان، بانک‌ها درهای خود را به روی مشتریان خود برای مدت نامحدود بستند. آنها نه تنها حساب‌های بانکی را مسدود کردند، بلکه دسترسی به صندوق امانات را نیز ممنوع کردند. این نوع محدودیت مانع از آن می‌شود که افراد در زمانی که دسترسی به روش‌های سنتی پرداخت (نقد، کارت‌های اعتباری و غیره) مسدود می‌شود، وسیله پرداختی برای رفع نیازهای خود در دسترس داشته باشند. ما در نهایت می‌توانیم سناریوی مشابهی را در فرانسه یا سایر نقاط اروپا ببینیم.

به نظر می‌رسد بانک‌ها از قوانینی تبعیت می‌کنند که فقط برای آنها اعمال می‌شود، و اگر تصمیم بگیرند دسترسی به صندوق‌ها را مسدود کنند، هیچ کاری نمی‌توانید، انجام دهید. همچنین ممکن است به دلایل دیگری مانند ساخت و ساز یا تعطیلات، تعطیل شوند. با این تفاوت که در صورت بروز بحران، باید دسترسی سریع به فلزات گرانبهای خود داشته باشید.

مردم عموماً برای امنیت در طلا سرمایه گذاری می‌کنند تا از خود در برابر خطرات محافظت کنند. با ذخیره طلای خود در بانک، به شدت در معرض سیستم بانکی و مالی قرار می‌گیرید.

اندازه صندوق بانکی محدود است. ذخیره مقدار زیادی از فلزات، به ویژه فلز نقره، که بسیار چگال‌تر و حجیم‌تر از طلا است، دشوار خواهد بود.

علاوه بر این، برای جلوگیری از خراب شدن، برخی از فلزات باید دور از منابع رطوبت و گرما نگهداری شوند.


 

 

 

به این محصول امتیاز دهید:
یک نظر برای این مقاله بنویسید

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلدهای اجباری با * نشان گذاری شده‌اند.