blog image

تاریخ انتشار: دوشنبه بیست و نه خرداد ۱۴۰۲

|    نویسنده : میراث

سرمایه گذاری به روی فلزات گرانبها ارزش پول شما را در طول زمان و به خصوص در شرایط رکود اقتصادی حفظ می‌کند.نقره راهی جایگزین برای محافظت در برابر تورم است

بازده سرمایه گذاری نقره: تجزیه و تحلیل برای سرمایه گذاران

افکاری در مورد بازده‌های آینده برای نقره

اقتصاد جهانی از تورم بالا رنج می‌برد. سرمایه گذاران به طور فزاینده‌ای نگران رکود اقتصادی در ماه‌های آینده هستند. در این شرایط، روی آوردن بازار به فلزات گرانبها مانند نقره و طلا می‌تواند منطقی باشد. سرمایه گذاری به روی فلزات گرانبها ارزش پول شما را در طول زمان و به خصوص در شرایط رکود اقتصادی حفظ می‌کند.

اما کاملاً اینطور نیست. در حالی که نقره اخیراً افزایش یافته است، عملکرد میان مدت تا بلندمدت آن ضعیف بوده است. چه عواملی بر حرکت قیمت نقره تأثیر می‌گذارد؟ در اینجا آنچه می‌توان از این فلز گرانبها در آینده انتظار داشت، آورده شده است.

شمش نقره

بازده نقره اخیر چیست؟

قیمت نقره اخیراً پس از رویدادهای زنجیره‌ای در ماه نوامبر افزایش یافته است. اداره آمار کار ایالات متحده شاخص قیمت مصرف کننده (CPI) را منتشر کرد که یک متریک تورم است که در 12 ماه گذشته در ماه اکتبر کمتر از 7.7 درصد بود. این کمتر از رشد 8.2 درصدی ماه قبل بود که می‌تواند نشان دهنده روند نزولی تورم باشد. کاهش CPI باعث کاهش 4 درصدی دلار در یک دوره 5 روزه شد. دلار ضعیف‌تر باعث افزایش قیمت فلزات گرانبها با افزایش تقاضا می‌شود. به همین دلیل است که عملکرد قیمت 30 روزه نقره پس از رسیدن به 17.84 دلار در ماه سپتامبر، حدود 14.5 درصد به قیمت لحظه‌ای فعلی خود یعنی 21.71 دلار افزایش یافت؛ اما این آمار و ارقام در ایران کمی متفاوت‌تر است، زیرا با افزایش دلار هم تقاضا برای خرید فلزات گرانبها افزایش می‌یابد و مانند کشورهای دیگر بین فلزات گرانبها و ارزش دلار یک رابطه معکوسی وجود ندارد.

 

 

دلار آمریکا و فلزات گرانبها در کشورهای دیگر معمولاً رابطه معکوس دارند. فلزات گرانبها مانند طلا و نقره به دلار آمریکا تقسیم می‌شوند. این بدان معناست که فلزات گرانبها با دلار خرید و فروش می‌شوند. در نتیجه، زمانی که ارز تقویت می‌شود، سرمایه‌گذاران می‌توانند نقره را با قیمت ارزان‌تری خریداری کنند. برعکس، وقتی دلار ضعیف می‌شود، فلزات گرانبها گران می‌شوند.

تقاضای جهانی نقره به ویژه در میان سرمایه گذاران خرد همچنان قوی است. جدای از شمش‌ فیزیکی مثل شمش نقره و سکه‌های نقره، این تقاضا برای محصولات قابل معامله در بورس مانند صندوق سرمایه گذاری نقره، صندوق‌های اختصاصی نقره و سهام معدنی نیز مشاهده می‌شود.

شمش نقره

عملکرد خرید نقره مردم در دنیا:

اکنون خزانه‌های بانکی در نیویورک و انجمن بازار شمش لندن (LBMA) از نقره خالی شده است. این می‌تواند بر معاملات قراردادهای آتی نقره نیز تأثیر بگذارد. احساسات بازار شاهد بوده است که در شرایط نامشخص، تحمل ریسک نسبتاً پایین باقی مانده است. با این حال، بسته به احتمال رکود اقتصادی، شرایط بازار در جهان مالی ممکن است شرایط خرید و فروش نقره در سال آینده میلادی تغییر کند.

دلایل زیر بررسی خواهد کرد که چه چیزی مانع افزایش قیمت نقره علیرغم عوامل ذکر شده در بالا شده است.

3 عامل موثر بر عملکرد نقره

1. تورم

موضوع افزایش قیمت کالاها و خدمات در اقتصاد سرلوحه ذهن سرمایه گذاران بوده است. سؤال اصلی این است که بهترین راه‌ها برای حفظ ارزش پول در زمانی که تورم بالا مانده است چیست؟ در حالی که افزایش 7.7 درصدی سال به سال در ماه اکتبر در CPI نشانه‌ای از کاهش تورم بود، این رقم در مقایسه با تاریخ همچنان بالا است و در ایران ما شاهد افزایش تورم روزانه هستیم.

فلزات گرانبها مدتهاست که به عنوان پوششی در برابر تورم دیده می‌شود. طلا اغلب به عنوان پرچین فلز گرانبها ترجیح داده می‌شود. با این حال، نقره در این بخش حفظ ثروت نیز مزایای خود را دارد.

نقره راهی جایگزین برای محافظت در برابر تورم به همان دلایلی است که در مورد طلا وجود دارد، از جمله ارزش ذاتی، تقاضای بالا و عرضه محدود. تنوع بخشیدن به سبد سرمایه گذاری با نقره در یک دوره تورمی سرمایه گذاری مناسبی برای حفظ ارزش پول شماست. با این حال، اگر انتظار بازدهی بزرگ از نقره دارید، این سرمایه گذاری برای شما نیست.

شمش نقره

2. اقتصاد کندتر

با تورم به همان اندازه که هست، مصرف کنندگان مجبور به خرج کردن هستند. این امر منجر به کندی اقتصاد و کاهش سود شرکت‌ها می‌شود. این خبر نه چندان خوب برای بورس اما سناریوی مناسبی برای فلزات گرانبها است.

زمانی که در اقتصاد جهانی بلاتکلیفی مانند امروز وجود دارد، قیمت نقره و فلزات گرانبها به نفع آن است. به عنوان مثال، نقره در 30 روز گذشته بیش از 14 درصد افزایش یافته است و عملکرد بهتری نسبت به بازار گسترده تر داشته و از سوی دیگر، زمانی که فعالیت اقتصادی قوی است، بازار سهام و سایر سرمایه گذاری‌هایی که بازدهی بالاتری دارند، عملکرد خوبی دارند. در نتیجه، تقاضا برای نقره و سایر فلزات گرانبها ممکن است آنقدر قوی نباشد که این امر می‌تواند بر قیمت آنها تأثیر بگذارد.

3. دلار آمریکا

همانطور که قبلا در مقاله توضیح داده شد، قدرت دلار آمریکا می‌تواند بر ارزش نقره و قیمت سایر فلزات گرانبها تاثیر بگذارد. شاخص دلار آمریکا (DXY) در ماه سپتامبر به بالاترین حد در 20 سال گذشته یعنی حدود 114 رسید. برای سرمایه گذاران نقره، توجه به حرکات دلار آمریکا می‌تواند سودمند باشد. به این ترتیب، می‌دانید چه وقتی زمان مناسبی برای به دست آوردن ارزش بهتر سرمایه گذاری است. این به این دلیل است که نقره و دلار آمریکا در دیگر کشورها همبستگی منفی دارند یعنی اگر دلار قوی باشد، قیمت نقره کاهش می‌یابد و زمانی که دلار ضعیف‌تر می‌شود، قیمت نقره در نتیجه افزایش تقاضا روند صعودی پیدا می‌کند و در ایران این همبستگی مثبت است. دلار آمریکا در سال 2022 به میزان قابل توجهی در برابر ارزهای مشابه خود افزایش یافته است.

افکاری در مورد بازده‌های آینده برای نقره

سرمایه گذاران ممکن است ناامید باشند، زیرا فلزات گرانبها در سال جاری عملکردی مطابق انتظار نداشته‌اند. در حالی که فدرال رزرو به نبرد خود علیه تورم شدید ادامه می‌دهد، انتظارات سرمایه گذاران و بازار برای افزایش نرخ بهره در حال افزایش است. بحث در مورد اینکه آیا تغییرات در نرخ بهره و عملکرد نقره همبستگی دارند یا خیر وجود دارد؛ اما برخی فکر می‌کنند که نرخ‌های بالاتر می‌تواند نشانه مثبتی برای قیمت نقره باشد.

شمش نقره

وضعیت شمش و سکه نقره

تقاضا برای شمش‌های نقره و سکه‌های نقره توسط سرمایه گذاران خرد از سال 2020 بسیار زیاد بوده است.

قیمت نقره اخیراً روند صعودی داشته است، اما سوال اینجاست: آیا می‌تواند حرکت خود را به سمت بالا حفظ کند؟

برخی از سرمایه گذاران معتقدند افزایش نرخ بهره برای قیمت نقره منفی است. نرخ بهره بیشتر دلار آمریکا را در سال جاری بالاتر برده است و عملکرد نقره را تحت فشار قرار داده است. اگر این پویایی ادامه پیدا کند، می‌تواند بر بازار فلزات گرانبها فشار بیاورد و بازده نقره ممکن است دچار مشکل شود.

عوامل دیگری نیز وجود دارند که به طور بالقوه می‌توانند از قیمت نقره حمایت کنند. این شامل:

تقاضای سرمایه گذاران برای نقره، صندوق‌های سرمایه گذاری نقره و استخراج کنندگان نقره به عنوان دارایی امن مشابه طلا در دوران رکود.

نقره به عنوان محافظ تورم در دوره‌ای که قیمت‌های بالاتر در اقتصاد در بالاترین حد خود قرار دارد.

تقاضا برای نقره توسط بخش صنعتی، به ویژه برای پنل‌های خورشیدی و خودروهای الکتریکی.

اینها همچنین دلایل کلیدی برای تنوع بخشیدن به سبد سرمایه گذاری با نقره است و در این بین شما می‌توانید برای سرمایه گذاری شمش‌های نقره را انتخاب کنید، زیرا بالاترین میزان خلوص از نقره را دارا هستند و شما با خرید شمش نقره مقدار زیادی از این فلز گرانبها را به دست می‌آورید.

شمش نقره

شمش نقره میراث

شمش‌های نقره‌ای که میراث تولید می‌کند از بالاترین درجه کیفیت و خلوص برخوردار است که این امر می‌تواند در سبد سرمایه گذاری شما سود زیادی را به همراه بیاورد و در عین حال موجب تنوع بخشیدن به سبد سرمایه گذاری شما شود.

 

 

می‌توانید با اطمینان این شمش‌های نقره را خریداری کنید، چراکه که یک اعتبار 50 ساله پشت شمش‌های تولیدی میراث است و این اعتماد موجب می‌شود تا شما تجربه خرید بهتری را داشته باشید.

به این محصول امتیاز دهید:
یک نظر برای این مقاله بنویسید

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلدهای اجباری با * نشان گذاری شده‌اند.