blog image

تاریخ انتشار: پنجشنبه هشت تیر ۱۴۰۲

|    نویسنده : میراث

نقره یک فلز گرانبهاست که در طبیعت وجود دارد. بعد از طلا، نقره جزو دومین فلزات گرانبها است؛ که در بین مردم طرفدار زیادی دارد و بسیاری از افراد خواهان خرید نقره

شمش نقره(عیار و کاربرد های آن)

نقره یک فلز گرانبهاست که در طبیعت وجود دارد. بعد از طلا، نقره جزو دومین فلزات گرانبها است؛ که در بین مردم طرفدار زیادی دارد و بسیاری از افراد خواهان خرید نقره در بازار هستند. نقره یک فلز نرم، براق و به رنگ سفید است؛ که در طبیعت هم به صورت خالص و هم به صورت ترکیبی با فلزات دیگری مثل مس، طلا و ... یافت می‌شود.

 

 

پودر نقره: نقره رسانایی بسیار بالایی دارد؛ به همین دلیل پودری از نقره ساخته شده که برای محصولات الکتریکی و یا در ساخت دزدگیرها استفاده بسیاری از آن می‌شود. نقره خاصیت ضدباکتریایی بسیار قوی دارد؛ برای همین در ترکیب بسیاری از داروها و درمان بسیاری از بیماری‌ها از نقره استفاده می شود. مثلا برای درمان گلو درد یکی از راهکارهایش این است که از نقره استفاده کنید. همچنین استفاده از نانو ذرات نقره در ترکیبات بسیاری از انتی بیوتیک‌ها شناخته شده است. درخواست استفاده از پودر نقره روز به روز رشد چشمگیری می‌کند و افراد در زندگی خود استفاده‌های فراوانی از این پودر می‌کنند. یکی از دلایل افزایش محبوبیت پودرها می‌تواند؛ رشد الکترونیک و استفاده آن در زندگی ما باشد. آمریکا شمالی سریعترین بازار جهانی در زمینه فروش نقره را داشته است.

شمش نقره

شمش فلز نقره خالص‌ترین نقره موجود است. که درجه خلوص آن 999 می‌باشد. هرچه قدر عیار شمش بالاتر برود ارزش و قیمت شمش هم به همان ترتیب بالاتر می‌رود و بالعکس.

به گفته بانک مرکزی شمش از فلزات گرانبها به دست می‌آید و نباید عیار آن کمتر از 999 باشد. سطح شمش باید صاف و بدون ترک یا حفر باشد. هر قطعه فلزی که ذوب شود و در قالب مخصوص قرار بگیرد؛ شمش نام دارد.

دلیل اینکه نقره را به شکل شمش در می‌آورند راحتی در حمل و نقل، شمارش و اندازه گیری آسان، نگهداری و استفاده راحت تر از آن است.

شمش نقره به غیر از شکل میله به شکل های دیگری مثل سکه دایره هم ساخته می‌شود. در ایران به سکه‌هایی که ضرب می‌شوند گاهی شمش طلا یا نقره می‌گویند. بنابراین هنگام خرید شمش توجه کنید به شکل و مدل شمشی که مد نظر دارید.

عیار بندی نقره

زمانی که زیور آلات، ظروف، آیینه و چیزهایی دیگری از جنس نقره می‌خرید؛ روی آن یک سری اعداد مثل 900 یا 840 و یا 925 حک شده است. این اعداد نشان دهنده عیار نقره، آن جنس خریداری شده، هستند.

عیار نشان می‌دهد که نقره ای که در دست دارد چه مقدار خالص است و چه مقداری ناخالصی دارد. مثلا عیار 90 ( 900 )، نشان دهنده این است که نقره 9/0 درصد خلوص و 10 درصد ناخالصی را در خود جای داده است. عیار شمش در ایران با عدد 100 نشان داده می‌شود و در دیگر کشورها با 1000 و نوع شمش‌ها در داخل و یا خارج تفاوتی جز عددشان ندارند. شمش نقره خالص ترین فلز بین دیگر محصولات است. در محصولات دیگر نقره مثل ظروف، عیار نقره متفاوت است همانطور که در بالا گفتیم فلز نقره بسیار نرم است و برای ساخت ظروف و زیورآلات به تنهایی نمی‌شود از آن استفاده کرد و حتما باید با فلزاتی دیگری مثل آهن یا مس ترکیب شوند؛ تا مقاومت بالایی داشته باشد و محصولی که از جنس نقره خریدیم؛ در یک مدت محدود آسیب نبیند و بتوانیم سال‌های زیادی از محصول استفاده کنیم. بنابراین هرچقدر فلزات دیگر با نقره ترکیب شود فلز در مقابل چکش خوری، قر شدگی و خم شدن، مقاوم تر می‌شود. بهترین نوع فلز برای ترکیب شدن با نقره، فلز مس است؛ چون مس مقاومت نقره را بسیار بالا می‌برد و باعث تغییر رنگ در نقره نمی‌شود؛ بنابراین نقره زمانی که با مس ترکیب می‌شود؛ رنگ سفید خود را حفظ می‌کند.

بنابراین هرچه عیار نقره کمتر باشد؛ یعنی ناخالصی آن بیشتر است و در بازار به قیمت پایین تری به فروش می‌رسد و هرچه عیارآن بالاتر باشد؛ قیمت نقره هم بیشتر می‌شود برای همین شمش نقره نسبت به دیگر مصنوعات نقره موجود در بازار قیمت بالاتری دارد؛ چون میزان خلوص و عیار آن هم بیشتر است.

در ساخت جواهرات و زیورآلات از نقره با عیار ،925 استفاده می‌کنند؛ چون کمتر ایجاد حساسیت می‌کند؛ به دلیل اینکه درجه ناخالصی کمتری دارد و مقدار نقره استفاده شده در آن بیشتر است. بسیاری از افراد به بدلیجات حساسیت زیادی دارند و گاهی موجب سبز شدن رنگ پوستشان می‌شود؛ اما حساسیت به طلا و نقره در بین افراد کمتر است. اگر دچار حساسیت پوستی به نقره شدید یکی از راهکارهایش استفاده از کرم مرطوب کننده یا خشک کردن پوست است. بهترین نوع نقره برای ساخت زیورآلات نقره استرلینگ است.

عدد 925 در جواهرات و زیورآلات به این معنی که جواهر خریداری شده 5/92 درصد فلز نقره خالص است و 5/7 درصد آن از فلزات دیگر است.

شمش با خلوص 1000 وجود ندارد و بالاترین میزان خلوص شمش 999 است؛ چون هنگام ساخت شمش یک مقدار ناچیزی ناخالصی همرا آن وجود دارد؛ که به هیچ شکلی نمی‌توان جلو آن را گرفت؛ بنابراین خالص ترین شمش همان 3 تا نه معروف، 99/9 است.

کاربرد شمش نقره

نقره به صورت خالص و یا در ترکیب با فلزات دیگر در طبیعت یافت می‌شود. از سنگ معدن نسبت به دیگر سنگ‌ها، نقره بیشتری استخراج می‌شود. شمش نقره به دو شکل کاربرد دارد.1-خالص و به همان شکلی که هست 2- به صورت ذوب شده و در ترکیب با فلزات دیگر

کاربرد شمش خالص بیشتر برای سرمایه گذاری هست. بسیاری از افراد پول های به دست آمده خود را می‌دهند و شمش نقره خریداری می‌کنند؛ تا بتوانند در آینده سود کسب کنند.

شمش نقره

همچنین با خرید شمش می‌توانند وارد بورس نقره به صورت جهانی بشوند و سود‌های بالاتری کسب کنند.

  بانکداران، پالایشگاه‌ها، اپراتورهای خرک و شرکت های حمل و نقل واسطه‌هایی برای خرید و فروش شمش طلا و نقره هستند. زمانی که شما قصد خرید شمش را دارید، می‌توانید به آنها مراجعه کنید و در خصوص شمش سوال کنید. تمام این بخش‌ها متخصصانی دارند؛ که به شما در زمینه خرید و فروش کمک می‌کنند. چراکه این متخصصان، شمش طلا را ذوب، موشکافی و طاقچه می‌کنند؛ بنابراین وجود آنها در بازار شمش بسیار مفید و حیاتی است. نکته اینجاست که اگر شمش نقره را به صورت خالص هم خریداری کنید؛ در نهایت کارکرد اصلی و نهایی شمش استفاده در دیگر محصولات است. در واقع شمش ها یک محصول نیمه آماده هستند و زمانی به مرحله نهایی می‌رسند؛ که تبدیل به محصول دیگری مثل زیورآلات شوند.

همچنین شمش نقره در بسیاری از کشور‌ها به عنوان ذخیره ارزی و سرمایه‌های ملی نگهداری می‌شود. هرچقدر کشوری ذخایر شمش نقره و طلا بیشتری داشته باشد؛ ثروت و در نتیجه قدرت بیشتری هم دارد.

نقره خالص در مقایسه با دیگر فلزات بالاترین هدایت حرارتی را دارد. رسانایی کربن (در آلوتروپ الماس) و هلیوم  فوق العاده بالاتر است؛ اما همچنان این فلز  کمترین مقاومت تماسی را  در مواجه با هر فلز دیگری دارد و آلیاژهایی با مس ، طلا و همچنین روی را به راحتی درست می‌کند.

 زمانی که شمش نقره در کوره‌های مخصوص و طی یک سری از فعل و انفعالات ذوب می‌شود؛ آن را با دیگر محصولات ترکیب می‌کنند؛ که در زیر به چند نمونه از کارکرد های شمش ترکیبی اشاره می‌کنیم.

  1. شمش نقره در زیورآلات: همانطور که گفته شود برای ساخت زیور آلات شمش نقره به صورت خالص استفاده نمی‌شود و حتما باید با دیگر فلزات مثل مس ترکیب شود؛ تا استقامت زیورآلات افزایش بیابد.
  2. استفاده از شمش نقره در آلیاژ‌های لحیمی: از لحیم حاوی نقره برای فلزاتی مانند کبالت، نیکل و آلیاژهای مبتنی بر مس و فولاد استفاده می‌شود. اجزا اصلی این آلیاژ‌های لحیمی نقره و مس هستند؛ اما با توجه به کاربردی که ممکن است داشته باشد؛ می‌توان فلزات دیگری مثل روی، پالادیوم، قلع، کادیوم، منگنه و فسفر را اضافه کرد. این فلز باعث افزایش مقاومت در برابر خوردگی و افزایش کارایی در حین انجام کار می‌شود.
  3. استفاده از شمش نقره در تجهیزات شیمیایی: این فلز به دلیل واکنش پذیری پایین در فعل و انفعالات شیمی و هدایت حرارتی بالا و کارایی آسان در تجهیزات شیمیایی کاربرد فراوانی دارند. زمانی که می‌خواهند از این تجهیزات در دما بالا استفاده کنند؛ روی تجهیزات را روکشی از جنس فلز نقره می‌کشند. نقره و آلیاژهای آن با طلا به عنوان مهر و موم، سیم یا حلقه برای کمپرسورهای اکسیژن و تجهیزات خلاء استفاده می‌شود.

 

4- استفاده از شمش نقره به عنوان کاتالیزور: نقره به عنوان یک کاتالیزور مناسب برای واکنش اکسیداسیون استفاده می‌شود. نقره پودر شده، منجر به اکسیداسیون کامل مواد آلی به دی اکسید کربن و آب می‌شود و از این رو نقره درشت دانه به جای آن استفاده می‌شود. هیدروژن زدایی متانول به فرمالدئید در دمای ۶۰۰-۷۲۰ درجه سانتیگراد با استفاده از گاز نقره یا کریستال‌های آن به عنوان کاتالیزور صورت می‌گیرد.

این فلز کاربردهای دیگری هم دارد که در (مقاله نقره) به آن‌ها پرداخته شد. به عنوان مثال: کاربرد نقره در پزشکی، کاربرد نقره در داروسازی، کاربرد نقره در عکاسی، کاربرد نقره در آیینه کاری، کاربرد نقره در الکترونیک و...

یکی از کارکردهایی که از ذوب کردن، شمش نقره می‌شود؛ استفاده آن در ظروف سازی است. قدمت ظرف سازی نقره بسیار زیاد است و به دهه چهار میلادی بازمی‌گردد. آثاری در تپه سیلک ایران یافت شده است که متعلق به هزاره چهارم ق.م، است. این یافته به ما نشان می‌دهد که ایرانیان از سال‌ها قبل نقره را کشف کرده بودند و با یک سری از راهکارهای سنتی توانسته بودند، آنها را استخراج کنند و بعد از آن به ویژگی‌ها و کاربرد‌های نقره آگاه شدند؛ از طریق فلز نقره آثار بسیار ارزشمند و زیبایی را خلق کردند. ایرانیان از قدیم در زمینه ظروف و مجسمه سازی و به طور کلی هنرهای تجسمی آثار بی نظیری دارند. پشت هر ظرف نقره ای که خلق می‌کردند؛ فرهنگ و داستان بسیاری بود. به عنوان مثال در موزه سمنان جام‌های شرابی یافت می‌شود که به اشکال حیوانات مختلف هستند؛ عقیده آنها این بود که زمانی شما از این جام‌ها شراب می‌خورید؛ خلق و خو و ویژگی های آن حیوان را می‌گیرید. مثلا اگر از جامی که به شکل شیر ساخته شده بود؛ نوشیدنی می‌خوردید، قدرت و ویژگی‌‌های شیر را می‌گرفتید. در موزه جام‌های به شکل بدن زن هم قرار دارد. زن در گذشته جایگاه بسیار والایی داشت و نشان دهنده پاکی و زندگی بود. زمانی که شما از این جام می‌نوشیدید؛ ویژگی پاکی و زندگی را دریافت می‌کرید.

 

به این محصول امتیاز دهید:
یک نظر برای این مقاله بنویسید

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلدهای اجباری با * نشان گذاری شده‌اند.