blog image

تاریخ انتشار: سه شنبه پانزده فروردین ۱۴۰۲

|    نویسنده : میراث

تفاوت طلا و شمش معامله گران، کالاها و کارشناسان اغلب از نرخ طلا در بازار شمش صحبت می‌کنند. با این حال، دو اصطلاح طلا و ...

تفاوت های طلا و شمش در بازار و معاملات

معامله گران، کالاها و کارشناسان اغلب از نرخ طلا در بازار شمش صحبت می‌کنند. با این حال، دو اصطلاح طلا و شمش بسیار متفاوت از یکدیگر هستند.

یکی بسیار انحصاری است، در حالی که اصطلاح دیگر فراگیرتر است.

طلا و شمش: درک تفاوت

طلا شامل اشکال مختلف مانند: سکه، شمش و سایر اشکال دیگر این فلز است. وقتی از شمش صحبت می‌کنید، فلزات گران‌بهای دیگری  به جزء طلا مانند نقره، پلاتین، مس و... را نیز شامل می‌شود.

بنابراین، در مورد شمش سایر فلزات گران‌بها دیگر را نیز در بر می‌گیرد. شمش یک اصطلاح  کلی است که بسیاری از مصنوعات حاوی آن را شامل می‌شود.

به طور خاص، این اصطلاحات عمدتاً در بازار کالاها استفاده می‌شوند. تفاوت دیگر طلا و شمش این است که همیشه گفته می‌شود که طلا در بازار شمش مورد معامله می‌گیرد. بنابراین، شمش فقط بخشی از بازار کلی طلا است.

نقره و پلاتین به اندازه طلا معامله نمی‌شوند و محبوبیت طلا را ندارند؛ اما مهم‌ترین بخش بازار شمش هستند.

تجارت شمش و طلا

معامله شمش و طلا گاهی در بازار فیزیکی انجام می‌شود و گاهی این معامله در بازار آتی و به صورت غیر فیزیکی برای طلا و شمش صورت می‌گیرد.

آیا باید در معاملات آتی معامله کنید یا در بازار فیزیکی؟

از آنجایی که بین طلای معامله شده در بازار فیزیکی و بازار آتی تفاوت زیادی وجود دارد، سوال بزرگ این است: کجا باید معامله کرد؟ یک مورد مهم این است که در بازار آتی معامله ممکن است بهتر باشد، زیرا لازم نیست نگران ذخیره سازی فیزیکی باشید. همچنین هیچ نگرانی از سرقت آن وجود ندارد.

دو مثال:

  1.  بازار شمش در هند در مقایسه با بازار طلا بسیار بزرگتر است، اگرچه طلا سهم غالبی در این کشور  دارد. تخمین‌ها حاکی از آن است که اندازه صنعت شمش در هند 25 میلیارد دلار است.
  2. در لندن، انجمن بازار شمش وجود دارد که نماینده بازار شمش در آنجا حضور دارد.

همانطور که گفته شد در حالی که طلا شامل تمام اشکال فلز و روشهای تجارت در بازار خود، از جمله سکه و جواهرات است، شمش شامل اشکال فیزیکی سایر فلزات گران‌بها نیز مانند نقره و پلاتین هم هست. مهم است که این تفاوت‌ها را درک کنید تا در سرمایه گذاری خود دچار مشکل نشوید و سودآورترین نوع سرمایه گذاری را داشته باشید، بنابراین می‌توانید بهترین شکل را برای اهداف و نیازهای خود انتخاب کنید.

بازار طلا

تجارت در بازار شمش شامل فلزات گران‌بها دیگری مانند طلا، نقره و پلاتین می‌شود . از نظر تاریخی، طلا ارزشمند است و به عنوان ارز مورد استفاده قرار می‌گرفته است.

دلایل زیادی برای سرمایه گذاری در طلا وجود دارد، زیرا اغلب به عنوان یک گزینه مطمئن در مقایسه با سایر سرمایه گذاری‌ها در نظر گرفته می‌شود. اغلب اتفاق می‌افتد که ارزش سایر طبقات دارایی مانند مسکن گاهی کاهش می‌یابد، در حالی که قیمت طلا همیشه افزایش یافته است.

در اینجا برخی از دلایلی که طلا یک سرمایه گذاری خوب است، آورده شده است:

تاریخ طولانی پشت سر طلا آن را به شکلی جذاب و مطمئن برای سرمایه گذاری بلند مدت و حفظ ثروت تبدیل می‌کند. ارزش آن به آرامی به رشد خود ادامه می‌دهد، اگرچه کمتر تحت تأثیر تورم و نوسانات قرار می‌گیرد.

به طور کلی، طلا ارزش خود را حفظ می‌کند همچنین گاهی که دلار در کشورمان به صورت محدودی پایین می‌آید، باز هم قیمت طلا رو به افزایش است. طلا مستقیماً تحت تأثیر نرخ بهره نیست و دارایی کمیابی است. این گزینه باعث می‌شود سرمایه گذاری در طلا به یک تکنیک پوشش ریسک محبوب تبدیل شود که به عنوان بیمه در برابر رویدادهای اقتصادی عمل می‌کند.

تنوع سبد: سرمایه گذاری متشکل از انواع مختلفی از دارایی‌ها به طور کلی ریسک را کاهش می‌دهد و در برابر نوسانات بسیار مناسب عمل می‌کند. طلا اغلب با بازار سهام همبستگی منفی دارد، به این معنی که حتی با سقوط بازار سهام، طلا ممکن است، ثابت بماند یا قیمت‌ آن افزایش یابد. سرمایه گذاری به روی طلا می‌تواند سبد سهام شما را تنوع ببخشد و محافظت بیشتری را در برابر رویدادهای پیش بینی نشده برای شما و دارایی‌هایتان فراهم کند.

سهام شرکت‌های طلا معمولاً می‌توانند سودآوری خود را حتی زمانی که قیمت طلا پایین است، حفظ کنند. بسیاری از شرکت‌ها نیز سود سهام پرداخت می‌کنند و سهام طلا را به خریدی ارزشمند برای سرمایه گذاران تبدیل می‌کنند.

معاملات طلا می‌تواند اشکال مختلفی داشته باشد: می‌توانید طلا را به صورت فیزیکی معامله کنید، سهام شرکت‌های استخراج طلا را خریداری کنید، در ETF طلا سرمایه‌گذاری کنید یا در گزینه‌ها و معاملات آتی طلا معامله انجام دهید. هر یک از این روش‌ها مزایا و چالش‌های متفاوتی را ارائه می‌کنند و شامل استفاده از استراتژی‌ و برنامه ریزی متفاوتی هستند.

سرمایه گذاری در شمش

شمش طلا، طلای فیزیکی است که حداقل 99.5 درصد خالص و به شکل شمش وجود دارد. سرمایه گذاران می‌توانند شمش را از بانک‌ها، فروشندگان حضوری، فروشندگان آنلاین خریداری کنند و آن را نزد خودشان یا در صندوق امانات بانک و سایر مکان‌های مورد اعتماد و شناخته شده ذخیره کنند. در حالی که می‌توانید شمش‌های واقعی را خریداری کنید، سرمایه گذاری در شمش طلا و نقره از طریق بورس یا قراردادهای آتی آسان‌تر است. (مقاله شمش در بورس به بررسی نکات مهمی پرداخته شد که شما را در سرمایه گذاری راهنمایی می‌کند.)

ETF چیست؟

ETF ها شامل مجموعه‌ای از اوراق بهادار هستند که معمولاً یک شاخص اساسی را دنبال می‌کنند. ETF های شمش طلا گواهینامه‌هایی برای طلا را دارا هستند که می‌تواند با طلای فیزیکی یا معادل نقدی مبادله شود. در حالی که نگهداری یک شمش طلای فیزیکی آسان نیست، سرمایه گذاری در ETF های طلا همچنان امکان دسترسی به بازار شمش را فراهم می‌کند.

قراردادهای آتی قراردادهایی برای فروش و تحویل شمش طلا به خریدار در یک تاریخ معین با قیمت معین هستند. تا زمانی که این اتفاق نیفتد، خریدار فقط دارای یک قرارداد طلای کاغذی است که می‌تواند قبل از تاریخ انقضا فروخته شود یا به یک قرارداد جدید تبدیل شود. شایان ذکر است که این معامله به صورت قراردادی صورت می‌گیرد و نه سهام. آنها می‌توانند کاملاً سودآور باشند؛ اما در صورت تغییر نامطلوب قیمت شمش، منجر به ضررهای سنگین نیز می‌شوند. در نتیجه، معاملات آتی بیشتر برای سرمایه گذاران با تجربه مناسب است.

قراردادهای اختیار معامله مشابه قراردادهای آتی است که خریدار و فروشنده بر روی قیمت مشخصی از طلا در تاریخ معین توافق می‌کنند. با این تفاوت که با معامله اختیار، خریدار تعهدی برای انجام خرید ندارد در حالی که در قرارداد آتی معامله انجام می‌شود.

بانک‌ها اغلب شمش طلا را به عنوان ذخایر نگهداری می‌کنند که برای تسویه بدهی بین المللی یا تحریک اقتصاد از طریق وام از آنها استفاده می‌شود. بانک مرکزی شمش طلا را به بانکی وام می‌دهد که طلا را می‌فروشد همچنین به شرکت‌های معدنی هم شمش طلا را وام می‌دهد. اگر بانک شمش را در بازار نقدی بفروشد، پول نقد دریافت می‌کند.

این افزودن طلا در بازار قیمت آن را کاهش می‌دهد، چراکه تعداد شمش افزایش می‌یابد و از حالت انحصاری در می‌آید در نتیجه ارزش آن کم‌تر می‌شود. اگر بانک شمش را به یک شرکت معدنی وام دهد، معمولاً از خروجی معدن آتی شرکت بازپرداخت می‌شود. یک شرکت معدنی طلا را برای تأمین مالی یک پروژه و یا در یک قرارداد آتی وام می‌گیرد که در آن طلایی که هنوز استخراج نشده است به خریداران پیش فروش می‌شود.

طلا در مقابل شمش

هنگام مقایسه تفاوت بین سرمایه گذاری در طلا یا شمش، مهم است که نیازهای سرمایه گذاری خود را در نظر بگیرید. در حالی که سرمایه گذاری در شمش از طریق قراردادهای ETF، آتی یا اختیارات به شما امکان می‌دهد طلا را در سبد خود بگنجانید؛ اما سرمایه گذاران مالکیت قانونی شمش را ندارند. در عوض، سرمایه گذاران صرفاً از ارزش سوداگرانه یا ردیابی شده طلا به عنوان یک دارایی سود می‌برند، مانند قیمت و میزان در دسترس بودن آن در بازار.

برای سرمایه‌گذارانی که به دنبال دسترسی کامل به مزایای طلای فیزیکی هستند، سرمایه‌گذاری در سکه‌های طلا، شمش‌ها یا طلای دیجیتال، می‌تواند یک گزینه ارجح در نظر گرفته شود. به این ترتیب، سرمایه‌گذاران می‌توانند ثروت خود را با محافظت در برابر نوسانات بازار، نوسانات ارزی و ریسک‌های تورم به دست آورند همچنین قادر به بازخرید فیزیکی طلای خود هستند. بهترین انتخاب سرمایه گذاری تا حد زیادی به اهداف سرمایه گذار و میزان استفاده از سرمایه گذاری طلای خود بستگی دارد.

به این محصول امتیاز دهید:
یک نظر برای این مقاله بنویسید

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلدهای اجباری با * نشان گذاری شده‌اند.