blog image

تاریخ انتشار: پنجشنبه بیست و چهار فروردین ۱۴۰۲

|    نویسنده : میراث

جذابیت و نفوذ پایدار طلا در بین همه جوامع از گذشته تا به امروز وجود داشته است. حتی با وجود اینکه دیگر به عنوان شکل اولیه ارز در اکثر کشورها به خصوص کشورهای

چگونه طلا بر ارزها تأثیر می‌گذارد

جذابیت و نفوذ پایدار طلا در بین همه جوامع از گذشته تا به امروز وجود داشته است. حتی با وجود اینکه دیگر به عنوان شکل اولیه ارز در اکثر کشورها به خصوص کشورهای توسعه یافته استفاده نمی‌شود، فلز زرد همچنان تأثیر زیادی بر ارزش آن ارزها دارد. علاوه بر این، یک همبستگی قوی بین ارزش آن و قدرت معاملات ارزها در مبادلات خارجی وجود دارد.

بین طلا، ارزها، ارزش پول یک کشور و ذخایر طلای آن کشور همبستگی وجود دارد. همچنین نرخ طلای آن کشور بر قدرت پول آن کشور تأثیر می‌گذارد. با این حال، این مفهوم جدیدی نیست، زیرا طلا برای چندین دهه بر ارزهای سراسر جهان تأثیر گذاشته است.

بیایید درک کنیم که چگونه طلا بر ارزها در سراسر جهان تأثیر می‌گذارد.

تاثیر طلا بر ارز

برای کمک به نشان دادن این رابطه بین تجارت طلا و ارز، این پنج ویژگی مهم زیر را در نظر بگیرید:

در طول تاریخ بشر، طلا به عنوان پول مورد استفاده قرار گرفته است.

تنها اخیراً پول به یک سیستم فیات منتقل شده است که توسط یک کالای فیزیکی پشتیبانی نمی‌شود. از آن زمان، تورم و کاهش دلار به معنای افزایش قیمت طلا بوده است. با خرید طلا، مردم همچنین می‌توانند خود را از زمان عدم اطمینان اقتصادی جهانی محافظت کنند.

سطوح طلا همچنین ممکن است بر اقتصادهای ملی درگیر در تجارت جهانی و امور مالی بین المللی تأثیر بگذارد.

طلا زمانی برای پشتیبانی از ارزها استفاده می‌شد

در اوایل امپراتوری بیزانس، طلا برای حمایت از پول‌های ملی استفاده می‌شد، یعنی ارزهایی که در کشور مبدأ خود ارز قانونی محسوب می‌شدند. طلا همچنین در بیشتر قرن بیستم به عنوان ارز ذخیره جهانی استفاده می‌شد. ایالات متحده از استاندارد طلا استفاده می‌کرد؛ تا اینکه در سال 1971 رئیس جمهور نیکسون آن را متوقف کرد. در مقاله استاندارد طلا به طور کامل در مورد آن توضیح داده شد.

تا زمانی که استاندارد طلا کنار گذاشته نشد، کشورها نمی‌توانستند به سادگی ارزهای فیات خود را چاپ کنند. پول کاغذی باید با مقدار مساوی طلا در ذخایر خود پشتیبانی می‌شد (در آن زمان، مانند اکنون، کشورها ذخایر شمش طلا را در اختیار داشتند). اگرچه استاندارد طلا مدت‌هاست که در کشورهای توسعه‌یافته از استاندارد طلا خارج شده است، برخی از اقتصاددانان احساس می‌کنند به دلیل نوسانات دلار آمریکا و سایر ارزها باید به آن بازگردیم. آنها دوست دارند که مقدار پولی که کشورها مجاز به چاپ هستند را محدود ‌کنند.

طلا برای محافظت در برابر تورم استفاده می‌شود

سرمایه گذاران معمولاً زمانی که کشورشان تورم بالایی را تجربه می‌کند؛ مقادیر زیادی طلا خریداری می‌کنند. تقاضا برای طلا در زمان تورم به دلیل ارزش ذاتی و عرضه محدود آن افزایش می‌یابد. از آنجایی که طلا کمیاب است و خواص بسیاری دارد که یکی از آنها استحکام است؛ به این ترتیب طلا می‌تواند ارزش خود را بسیار بهتر از سایر انواع ارز حفظ کند.

به عنوان مثال، در آوریل 2011، سرمایه گذاران از کاهش ارزش ارز فیات هراس داشتند و قیمت طلا را به 1500 دلار در هر اونس رساندند. این نشان می‌دهد که اعتماد کمی به ارزهای موجود در بازار جهانی وجود دارد و انتظارات از ثبات اقتصادی آتی بسیار بد است.

ارز جهانی

 توجه داشته باشید که اقتصاددانان در مورد اینکه آیا طلا به همان اندازه‌ای که مروجین آن ادعا می‌کنند یک محافظ تورم است یا خیر اختلاف نظر دارند، زیرا داده‌ها متناقض هستند. گاهی اوقات از نرخ تورم فراتر می‌رود و گاهی اوقات در طول دوره‌های زمانی بسیار کوتاه می‌شود. نشان داده شده است که طلا محافظ بسیار مؤثرتری در برابر رکود اقتصادی است.

قیمت طلا بر کشورهایی که آن را وارد و صادر می‌کنند، تأثیر می‌گذارد.

ارزش پول یک کشور به شدت به ارزش واردات و صادرات آن وابسته است. وقتی کشوری بیشتر از صادراتش واردات انجام می‌دهد، ارزش پول آن کاهش می‌یابد. از سوی دیگر، ارزش پول آن زمانی افزایش می‌یابد که کشوری یک صادرکننده خالص باشد. بنابراین، کشوری که طلا صادر می‌کند یا به ذخایر طلا دسترسی دارد، با افزایش قیمت طلا شاهد افزایش قدرت پول خود خواهد بود، زیرا این امر ارزش کل صادرات کشور را افزایش می‌دهد.

به عبارت دیگر، افزایش قیمت طلا می‌تواند مازاد تجاری ایجاد کند یا به جبران کسری تجاری کمک کند.

در مقابل، کشورهایی که واردکنندگان بزرگ طلا هستند، به ناچار با افزایش قیمت طلا، ارز ضعیف‌تری خواهند داشت. به عنوان مثال، کشورهایی که در تولید محصولات ساخته شده با طلا تخصص دارند؛ اما فاقد ذخایر خود هستند، واردکنندگان بزرگ طلا خواهند بود. بنابراین، آنها به ویژه در معرض افزایش قیمت طلا خواهند بود.

زمانی که بانک‌های مرکزی طلا را خریداری می‌کنند، بر عرضه و تقاضای پول داخلی تأثیر می‌گذارد و ممکن است منجر به تورم شود. این تا حد زیادی به این دلیل است که بانک‌ها برای خرید طلا به چاپ پول بیشتری متکی هستند و در نتیجه عرضه اضافی ارز فیات ایجاد می‌کنند.

قیمت طلا اغلب برای اندازه گیری ارزش یک ارز محلی استفاده می‌شود

بسیاری از مردم به اشتباه از طلا به عنوان نماینده قطعی برای ارزش گذاری پول یک کشور استفاده می‌کنند. اگرچه بدون شک رابطه‌ای بین قیمت طلا و ارزش یک ارز فیات وجود دارد؛ اما آنطور که بسیاری از مردم تصور می‌کنند همیشه یک رابطه معکوس نیست.

به عنوان مثال، اگر تقاضای زیادی از سوی صنعتی وجود داشته باشد که برای تولید به طلا نیاز دارد، باعث افزایش قیمت طلا می‌شود؛ اما این چیزی در مورد پول محلی که ممکن است در همان زمان بسیار ارزشمند باشد، نمی‌گوید. بنابراین، در حالی که قیمت طلا اغلب می‌تواند به عنوان بازتابی از ارزش دلار آمریکا یا هر ارز دیگری مورد استفاده قرار گیرد، شرایط باید تجزیه و تحلیل شود تا مشخص شود آیا یک رابطه معکوس واقعاً مناسب است یا خیر.

طلا تأثیر عمیقی بر ارزش ارزهای جهانی دارد. اگرچه استاندارد طلا کنار گذاشته شده است، طلا به عنوان یک کالا می‌تواند به عنوان جایگزینی برای ارزهای فیات عمل کند و به عنوان یک محافظ مؤثر در برابر تورم استفاده شود. شکی نیست که طلا همچنان نقش مهمی در بازار ارز خواهد داشت. بنابراین، به دلیل توانایی منحصر به فرد خود در ارائه سلامت اقتصادهای داخلی و بین المللی، فلز مهمی است که باید دنبال و تحلیل شود.

طلا و تأثیر آن بر روپیه هند

هند یکی از واردکنندگان عمده طلا از کشورهای دیگر است. به عبارت ساده، زمانی که کشور طلا بیشتری وارد می‌کند، ارزش ارز کاهش می‌یابد. برعکس، زمانی که صادرات طلا بیشتر باشد، ارزش پول آن کشور بالاتر است.

قیمت طلا هر روز در نوسان است و به بازار بین المللی بستگی دارد. بنابراین، اگر هند بیشتر از واردات صادر کند، ارزش روپیه هند با افزایش قیمت طلا افزایش می‌یابد. با این حال، هند یکی از واردکنندگان عمده طلا است. هنگامی که نرخ طلا در سراسر جهان افزایش می‌یابد، ارزش روپیه هند کاهش می‌یابد.

طلا با ارزهای فیات

ارز فیات به معنای پول ملی یک کشور است. جریان فیات نیز تحت تأثیر ارزش طلا قرار می‌گیرد. اگر هر بار قیمت طلا افزایش یابد به این معنی نیست که ارزش پول فیات آن کشور کاهش یافته است. قیمت طلا تحت تأثیر عوامل زیادی قرار دارد. بنابراین، زمانی که قیمت طلا افزایش می‌یابد، ممکن است مستقیماً بر تقاضای بالاتر صنعت که از طلا به عنوان محصول اصلی استفاده می‌کند، تأثیر بگذارد.

ارز جهانی

به عنوان مثال، در هند، طلا به طور کلی به عنوان جواهرات استفاده می‌شود. از این رو، قیمت طلا در طول مراسم عروسی یا فصول جشن افزایش می‌یابد، زیرا صنعت ساخت جواهرات تقاضا برای این فلز گرانبها را ایجاد می‌کند. بنابراین، اگر نرخ طلا بالا باشد، به این معنی نیست که ارزش روپیه هند کاهش می‌یابد. این به دلیل تقاضای زیاد در آن کشور است. بنابراین، قبل از ایجاد رابطه مستقیم یا معکوس با ارزش پولی کشور، تمام جنبه‌های مربوط به قیمت طلا باید تحلیل شوند.

قیمت طلا و تورم

همانطور که در بالا ذکر شد، طلا تأثیر نامطلوبی بر ارزش ارز فیات دارد؛ اما واردات طلا می‌تواند مستقیما بر تورم کشور تأثیر بگذارد. اگر بانک مرکزی یک کشور طلا وارد کند، بر تقاضا و عرضه ارز در کشور تأثیر می‌گذارد. این به این دلیل است که بانک مرکزی برای خرید طلا از کشورهای دیگر مجبور به چاپ ارز فیات اضافی است. در نتیجه مازاد عرضه ارز باعث ایجاد تورم در کشور می‌شود. به عنوان مثال، اگر بانک مرکزی هند (RBI) طلا وارد کند، منجر به تورم در هند خواهد شد.

قیمت طلا و تورم پوششی

واردات طلا در یک کشور می‌تواند باعث تورم شود. به طور مشابه، زمانی که سرمایه گذاران طلا خریداری می‌کنند، به جلوگیری از تورم در کشور کمک می‌کند. طلا کالایی است که در بازار معامله و سرمایه گذاری می‌شود و می‌تواند به مدیریت تورم در یک کشور کمک کند. بنابراین، طلا نسبت به ارز پایدارتر است و ارزش خود را حفظ می‌کند.

اکثر سرمایه گذاران ترجیح می‌دهند طلا را زمانی که تورم بالا است خریداری کنند، زیرا از نظر ارزش و قیمت سازگارتر است. سرمایه گذارانی که طلای بیشتری دارند، شانس مقابله با تورم و ارز ضعیف کشور را دارند. در طول تورم، تقاضا برای طلا بیشتر می‌شود، حتی اگر عرضه ثابت بماند. در نتیجه، سرمایه گذاری بالاتر طلا می‌تواند منجر به تقاضای بیشتر برای طلا شود که در نهایت باعث افزایش قیمت طلا در کشور می‌شود. بنابراین، این به یکنواخت شدن روند ضعیف ارز فیات کشور در سراسر بازار جهانی کمک می‌کند.

نتیجه

به طور خلاصه، طلا تأثیر قابل توجهی بر ارزش پول یک کشور دارد. واردات و صادرات طلا همراه با تورم بر ارزش پول کشور اثر می‌گذارد. قیمت طلا بر ارزش دلار آمریکا و همچنین بر ارزش سایر ارزها از جمله هند و ایران تأثیر می‌گذارد. بنابراین، طلا برای تجارت کالا و اهداف سرمایه گذاری بلند مدت استفاده می‌شود.

به این محصول امتیاز دهید:
یک نظر برای این مقاله بنویسید

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلدهای اجباری با * نشان گذاری شده‌اند.