blog image

تاریخ انتشار: پنجشنبه سی و یک فروردین ۱۴۰۲

|    نویسنده : میراث

اهمیت طلا در کشورهای خاورمیانه طلا در کشورهای خاورمیانه طلا برای قرن‌ها بخش مهمی از فرهنگ خاورمیانه بوده است ...

اهمیت طلا در کشورهای خاورمیانه

طلا در کشورهای خاورمیانه

طلا برای قرن‌ها بخش مهمی از فرهنگ خاورمیانه بوده است. نیازی به گفتن نیست؛ حتی امروزه نیز در این ملت‌ها اهمیت اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و زیبایی دارد.

اولین تلاش خاورمیانه در رابطه با استفاده از طلا

در زمان گذشته طلا به عنوان بزرگترین استاندارد پولی شناخته می‌شد. سه وزن متداول در اندازه گیری طلا در خاورمیانه عبارت بودند از: نیم مثقال، مثقال و استعداد.

استعداد طلا بزرگترین استاندارد پولی و رایج ترین واحد جرم بود که وزن آن 35 کیلوگرم بود.

شِکل، آلیاژی از طلا که به عنوان الکتروم یا طلای سبز نیز شناخته می‌شود، معمولاً به عنوان واحد اندازه گیری استفاده می‌شد و وزن آن 11.3 گرم بود. این بدان معنی است که 3000 مثقال یک استعداد را تشکیل می‌دهد.

 

 

نکته جالب در مورد طلا: امروز یک استعداد طلا تقریباً 432132 دلار ارزش دارد!

و این تازه آغاز کار طلا در خاورمیانه بود. طلا به زودی رشد کرد و به یک انتخاب برجسته از فلز برای استفاده در تزئینات نیز تبدیل شد.

دومین استفاده از طلا در منطقه بین قاره‌ای به 2400 سال قبل از میلاد برمی‌گردد، زمانی که چنگ چوبی در گورستان سلطنتی در بین النهرین (عراق کنونی) با طلا منبت کاری شد. از آن زمان طلا برای تزئین معابد، مقبره‌ها، مجسمه‌ها، سلاح‌ها، ظروف شیشه‌ای و زیارتگاه‌ها استفاده شده است. علاوه بر این، اعتقاد بر این است که طلا برای بیش از 6000 سال به عنوان جواهرات در تمدن‌های باستانی خاورمیانه استفاده می‌شده است.

استفاده گسترده از طلا در طول زمان اکتشافات مختلفی از این فلز را به همراه داشت. در اینجا چند یافته جالب از آن دوران آورده شده است.

یکی از قدیمی ترین روش‌های شناخته شده برای آزمایش خلوص طلا، به نام سنجش آتش (جداسازی طلا از ناخالصی‌ها با فرآیند همجوشی) در هزاره سوم قبل از میلاد توسط بابلی‌ها کشف شد.

چند قرن بعد، مصریان آموختند که می‌توانند طلا را برای افزایش استحکام و دوام آن آلیاژ کنند و همچنین رنگدانه‌های رنگی را به آن اضافه کنند.

تقریباً در همان زمان بود که مصریان شروع به آزمایش روش ریخته‌گری به نام ریخته‌گری با موم گمشده (تکثیر یک مجسمه طلا از یک مجسمه مومی) کردند. این فرآیند تا به امروز برای ایجاد مجسمه‌های ظریف و پیچیده استفاده می‌شود.

اینها برخی از راه‌هایی بود که طلا نقش مهمی در خاورمیانه باستان ایفا کرد.

در اینجا نگاهی می‌اندازیم به اینکه چگونه خاورمیانه نقش خود را در جامعه جهانی طلا امروز پیش برده است:

مرکز امروزی بازارهای طلا

خاورمیانه بزرگترین منبع و دومین بازار بزرگ طلا در جهان است. دبی یا شهر طلا نقش برجسته‌ای در تثبیت این منطقه به عنوان یک نیروی مهم در بازار جهانی طلا داشته است.(طلا در خاورمیانه)

چگونه این اتفاق افتاد؟

در دهه 1900، بازرگانان توسط محیط معاف از مالیات و تجارت دوستانه دبی جذب شدند و تصمیم گرفتند مغازه‌هایی را در نزدیکی دریا و بندر راه اندازی کنند. با گذشت زمان، تجار بیشتری مغازه‌های خود را در این منطقه بنا کرده و شروع به فروش طلا کردند. دبی عناصر کلیدی لازم برای موفقیت بازار طلا اعم از: امنیت، سهولت انجام تجارت و نزدیکی به منابع عرضه و تقاضا برای طلا را فراهم کرد. امروزه بیش از 400 فروشگاه خرده فروشی و عمده فروشی طلا در بازار طلای درخشان دبی (یکی از بزرگترین بازارهای خرده فروشی طلا در جهان) فعالیت می‌کنند. دوستداران جواهرات از سراسر جهان به دنبال بهترین معاملات جواهرات طلا از بازار دبی هم دیدن می‌کنند.

طلا چه به صورت جواهرات باشد و چه شمش، ملت‌های خاورمیانه به دلیل ثباتی که در برابر ناآرامی‌های سیاسی و اقتصادی ارائه می‌دهد، همواره اهمیت زیادی به طلا داده‌اند. دو سوم جواهرات خریداری شده در خاورمیانه برای پس انداز استفاده می‌شود، به ویژه در مناطق روستایی که هنوز سیستم بانکی در آنها نفوذ کافی را نکرده است. طلا همچنین برای زنان در خاورمیانه احساس امنیت مالی ایجاد می‌کند، زیرا اعتقاد بر این است که از آنها در برابر هر نوع مشکلاتی محافظت می‌کند.

5 دلیل اصلی برای محبوبیت خرید طلا در دبی

خرید طلا همیشه مورد توجه مهاجران و گردشگران دبی بوده است. این کشور خلیج به دلیل علاقه ذاتی به فروش طلا به شهر طلا نیز معروف است. دلایل زیادی وجود دارد که چرا دبی در خرید طلا بسیار محبوب است. این قضیه یک مورد قطعی هست که مهم نیست به دنبال چه نوع طلایی هستید، آن را به وفور در دبی پیدا خواهید کرد.(طلا در خاورمیانه)

1. طلا دبی خالص است

لازم نیست نگران خلوص طلای فروخته شده در دبی باشید. تمام کالاهای فروخته شده در این کشور به شدت توسط دولت نظارت می‌شود که اصالت خالص بودن طلای دبی را تضمین می‌کند. فروشندگان طلا ملزم به ارائه مهر خلوص طلا بر روی تمام محصولات فروخته شده هستند و این گواهی باید در صورت درخواست مشتریان در اختیار آنها قرار گیرد؛ در این گواهی، جزئیات متعددی از جمله عیار، وزن طلا، سنگ‌های موجود در جواهرات و هزینه کار مورد نیاز مشخص شده است. این یک علامت تأیید اعتبار طلای دبی است و به این معنی است که می‌توان آن را در سراسر جهان ارزشمند دانست.

2. شما تنوع گسترده‌ای از انتخاب‌ها دارید

دبی معمولاً به عنوان بهشت ​​خریداران نیز شناخته می‌شود. این به این دلیل است که به راحتی می‌توان گجت های الکترونیکی، لباس، لوازم آرایشی و همچنین طلا را در دبی با بالاترین کیفیت پیدا کرد. فروشگاه‌های بزرگتر، مانند جوی آلوکاس و داماس، طلا می‌فروشند و دقیقاً روبروی مراکز خرید مهم دبی قرار دارند. افراد همچنین می‌توانید تاجر طلای سنتی‌تر، بازار طلای دیره را که قدیمی‌ترین بازار طلا است را انتخاب کنید.

3. طلا در دبی ارزان‌تر است

ابتدا عواملی که بر قیمت طلا تأثیرگذارند را بررسی می‌کنیم:

عوامل موثر بر قیمت طلا

طلا مانند بسیاری از کالاهای دیگر قیمتی دارد که هر روز تغییر می‌کند. مانند قیمت سهام، بسیاری از اقتصاددانان، کارشناسان فلزات گران‌بها و تحلیلگران مالی سعی در پیش بینی قیمت فلز زرد دارند. و در واقع عواملی وجود دارند که می‌توانند بر قیمت‌ها تأثیر بگذارند، همانطور که گذشته قبلاً به ما نشان داده است.

طلا همیشه به عنوان پشتوانه مالی برای محافظت از ثروت در برابر تورم در نظر گرفته شده است. و به دلایل زیادی، طلای فیزیکی ارزش نسبی خود را در برابر ارزی مانند دلار حفظ می‌کند. این امر به ویژه در دراز مدت صادق است. برای مثال عینی، اگر به 6 سال گذشته نگاه کنیم، تورم مانند قیمت طلا در روند افزایشی قرار دارد. اگرچه قیمت طلا همیشه روندی مشابه با تورم نداشته است؛ اما باید گفت که از آن مصون هست. در صورت بروز بحران تورمی، خرید طلا همیشه یک راه حل مناسب شناخته شده است.

طلا ارزش ذاتی دارد. این یک ذخیره واقعی ارزش هست و در شرایطی که قدرت خرید در حال کاهش است، بسیاری از افراد نگاه خود را به فلز زرد به عنوان نوعی حفاظت از میراث معطوف می‌کنند. حتی فراتر از این، تورم بر بازده اوراق قرضه نیز تأثیر می‌گذارد.

قیمت طلا و تورم

ژئوپلیتیک

ژئوپلیتیک نقش مهمی در قیمت طلا دارد. در گذشته اغلب نشان داده است که قیمت فلز زرد به درگیری‌های ژئوپلیتیکی واکنش نشان می‌دهد. به عنوان مثال، حمله شوروی به افغانستان در سال 1980، قیمت هر اونس طلا را به 850 دلار افزایش داده بود. حتی اخیراً هم با بهار عربی در سال 2011 که باعث شد قیمت هر اونس طلا به بیش از 1920 دلار افزایش یابد. به نظر می‌رسد که برخی از فروشندگان طلا بیش از همه روی این عامل شرط بندی می‌کنند و معاملات خود را انجام ‌دهند.

قیمت نفت

در ارتباط با ژئوپلیتیک، قیمت نفت بر قیمت طلا تأثیر دارد. زیرا، بسیاری از درگیری‌ها در طمع طلای سیاه ( نفت)  به وجود می‌آیند. به نظر می‌رسد از سال 1986 طلا بیش از 60 درصد از روند نفت پیروی کرده است. اگرچه این دو منبع کاملاً متفاوت و مجزا از یکدیگر هستند؛ اما در واقع ارتباطی بین این دو وجود دارد. این پدیده در دوره‌هایی که تورم تایید می‌شود، بیشتر هم اتفاق می‌افتد. اما چرا؟ به گفته جیمز استیل، تحلیلگران HSBC، این دو محصول به دلیل ارتباط مستقیم آنها با سایر کالاها به هم مرتبط هستند. هنگامی که قیمت نفت کاهش می‌یابد، شرکت‌های تولید کننده طلایی را که برای محافظت از خود به عنوان پناهگاهی امن نگهداری می‌کردند، دوباره می‌فروشند. درست مانند افراد عادی در جامعه، آنها با فروش مجدد انبوه اونس طلا از دارایی های خود محافظت می‌کنند.

دلار آمریکا

طلا و دلار همیشه با هم مرتبط بوده‌اند. اگر دلار پایین بیاید، طلا بالا می‌رود و در ایران اگر طلا بالا برود بازهم طلا سیر صعودی خود را طی می‌کند. زیرا، همانطور که کمی پیشتر توضیح دادیم، دلار به طور مستقیم با بازده اوراق قرضه و نرخ های بلند مرتبط است. بنابراین زمانی که نرخ ارز آمریکا کاهش می‌یابد، سرمایه گذاران به راه حل‌های سرمایه گذاری دیگر روی می‌آورند. بنابراین، طلا، با عنوان پناهگاه امن، بلکه بازده و پایداری آن، به جالب‌ترین راه حل تبدیل می‌شود.

تقاضای آسیایی

وقتی به تقاضای آسیایی فکر می‌کنیم، بیشتر چین به ذهنمان می‌آید. این کشور اولین کشور واردکننده طلا در جهان است و مبالغ نجومی را صرف خرید معادن طلا در جهان می‌کند. در سال 2019، چین 420 تن طلا تولید و 1000 تن طلا وارد کرده است که معادل 40 درصد از استخراج طلای جهان در همان سال است. از سال 2000، چین 6500 تن طلا تولید کرده است که این کشور را به بزرگترین تولید کننده و در عین حال بزرگترین کشور واردکننده در جهان تبدیل کرده است. امروزه، دانستن میزان دقیق طلا در چین دشوار است. کشور چین در این زمینه نزدیک یا حتی برتر از ایالات متحده عمل کرده است.

برای پیشرفت بیشتر، چین قیمت‌های خود و همچنین خلوص بالاتر از استانداردهای LBMA را با خلوص در شانگهای 99.99٪ ارائه می‌دهد. به هر حال، مسلم است که تأثیر عملکردهای چین بر فلز زرد بسیار زیاد است.

زمینه سلامت

از طریق زمینه بهداشتی و اقتصادی نگرانی‌های زیادی بر تصمیم گیرندگان در سراسر جهان سنگینی می‌کند. با رابطه علت و معلولی، زمینه بهداشتی مانند کووید-19 می‌تواند بر قیمت طلا تأثیر بگذارد.

این دلایل همان طور که قبلا ذکر کردیم کاهش نرخ های بلند مدت، قیمت دلار، تورم که احتمالا اجتناب ناپذیر است و همچنین نگرانی‌های عمومی افراد را وادار می‌کنند تا از ثروت خود با خرید طلا محافظت کنند؛ اما تورم اجتناب‌ناپذیر خواهد بود. به هر حال این سؤالات در مورد آینده اقتصادی باعث نگرانی خانواده‌ها و سرمایه گذاران شده است. روی آوردن به طلا به عنوان راه حلی برای حفاظت از میراث خود کاملاً شناخته شده و کاربردی است.

یکی از دلایل اصلی سفر بسیاری از مردم به دبی خرید طلا است. چراکه، مالیات به روی طلا و مصنوعات آن وجود ندارد. مصرف کنندگان فقط ارزش واقعی خود طلا را هنگام خرید در دبی پرداخت می‌کنند. در سال 2018، 5 درصد مالیات بر ارزش افزوده اعمال شد؛ اما خرید طلا در دبی همچنان در مقایسه با کشورهای دیگر مانند هند ارزان‌تر و به صرفه‌تر است. بسیاری از مالیات‌های دیگر مانند GST یا مالیات کالا و خدمات و مالیات غیر مستقیم اعمال می‌شود که خرید طلا را در هند گران‌تر می‌کند.