blog image

تاریخ انتشار: شنبه سی اردیبهشت ۱۴۰۲

|    نویسنده : میراث

در گوشی هوشمند و اکثر لوازم الکترونیکی بزرگ مانند لپ تاپ و کامپیوترهای رومیزی و تلویزیون شما طلا وجود دارد.طلا یک رسانای بسیار کارآمد الکتریسیته است. این فلز

کاربردهای طلا دروسایل الکترونیکی

بر اساس خلاصه‌های کالای معدنی USGS برای سال 2019، حدود 37 درصد از طلای مورد استفاده در آمریکا در سال 2019 برای الکترونیک بوده است. جدا از شمش و جواهرات (50 درصد)، طلا بیش از هر روش دیگری در الکترونیک استفاده می‌شود.

همه می‌دانند که استفاده طلا در جواهرات چقدر رایج است. همچنین ممکن است بدانید که روکش‌ها و پرکننده‌های دندان معمولاً طلا دارند. همانطوری که در مقاله کاربرد طلا در پزشکی گفتیم. اما آیا می‌دانید مهم‌ترین کاربرد صنعتی طلا در الکترونیک است؟

در گوشی هوشمند و اکثر لوازم الکترونیکی بزرگ مانند لپ تاپ و کامپیوترهای رومیزی و تلویزیون شما طلا وجود دارد.

 

 

چرا از طلا در الکترونیک استفاده می‌شود؟

طلا یک رسانای بسیار کارآمد الکتریسیته است. این فلز گرانبها می‌تواند به طور مؤثر ولتاژهای کوچک را حمل کند و بدون خوردگی باقی بماند. در نتیجه، قطعات الکترونیکی و دستگاه‌هایی که از طلا استفاده می‌کنند بسیار قابل اعتماد هستند.

به این دلایل، ما از طلا در کانکتورها، سیم‌های اتصال و نوارهای اتصال در وسایل الکترونیکی و موارد دیگر استفاده می‌کنیم. همه وسایل الکترونیکی دارای آثار کوچک طلا هستند، حتی مایکروویوهایی که در آشپزخانه شما وجود دارد.

طلا در الکترونیک

چرا در الکترونیک به جای مس از طلا استفاده می‌کنیم؟

اما چرا وقتی می‌توانیم از مس در الکترونیک استفاده کنیم، از طلا استفاده کنیم؟ مس یک گزینه بسیار ارزان‌تر و رسانای بهتر الکتریسیته است.

در سیم کشی معمولا از مس نسبت به سایر فلزات استفاده بیشتری می‌کنند؛ اما طلا به دلیل چند مزیت متمایز به جای مس در الکترونیک انتخاب می‌شود:

طلا انعطاف پذیرتر و چکش خوارتر است و کار با آن را آسان‌تر می‌کند.

طلا نسبت به سایر مواد غیر از مس یا نقره واکنش پذیری کمتری دارد. به همین دلیل است که طلا گاهی اوقات به عنوان یک عنصر غیر فعال شیمیایی شناخته می‌شود.

طلا به سرعت مس و نقره خورده یا کدر نمی‌شود.

طلا در آیفون چقدر است؟

آیفون معمولی همچنین دارای فلزات کم ارزش مانند آلومینیوم (25 گرم) و مس (حدود 15 گرم) است. با این حال، قبل از اینکه آیفون خود را برای یافتن فلزات گرانبها بگردید، به یاد داشته باشید که این مقدار زیاد نیست.

طلا در آیفون

گوشی‌های هوشمند مانند آیفون حاوی ردپایی از فلزات گرانبها هستند. طبق اخبار BBC و 911 Metallurgist، یک آیفون معمولی دارای موارد زیر است:

0.034 گرم (گرم) طلا

0.34 گرم نقره

015 گرم پالادیوم

مقادیر ناچیز فلزات گرانبها که در گوشی‌های هوشمند استفاده می‌شود و این در واقع یک چالش است. چرا؟ بی‌بی‌سی می‌گوید: از آنجا که حدود دو میلیارد کاربر تلفن هوشمند در سراسر جهان معمولاً هر 11 ماه یک بار به یک تلفن جدید ارتقا می‌دهند.

نقش طلا در الکترونیک

قبل از اینکه دلیل استفاده از طلا در الکترونیک را مرور کنیم، اجازه دهید در مورد نحوه استفاده از آن صحبت کنیم. وسایل الکترونیکی به طور کامل از طلا ساخته نشده‌اند. در عوض، فلز گرانبها و گران قیمت برای اجزای خاص مانند اتصالات، کنتاکت سوئیچ، کنتاکت رله و سیم استفاده می‌شود.

رسانایی الکتریکی بالا

یکی از دلایل استفاده در الکترونیک به دلیل خاصیت هدایت الکتریکی آن است. طلا رسانایی بالایی دارد، به این معنی که الکتریسیته می‌تواند به راحتی با حداقل مقاومت از آن عبور کند. مس، نقره و آلومینیوم نیز رسانا هستند؛ اما طلا سطح بالایی از رسانایی الکتریکی را ارائه می‌دهد. هنگامی که طلا در الکترونیک استفاده می‌شود، به الکتریسیته اجازه می‌دهد تا با کمترین مقاومت به دستگاه مربوطه وارد و از آن خارج شود.

طلا در الکترونیک

آسان برای کار

یکی دیگر از دلایل استفاده از طلا در الکترونیک این است که کار با آن آسان است. برخی افراد تصور می‌کنند که طلا سخت و قوی هست؛ اما این لزوما درست نیست. در واقع فلز طلا نرم و انعطاف پذیر است که کار کردن با آن را آسان می‌کند. ویژگی‌های نرم و انعطاف‌پذیر طلا به شرکت‌های تولیدی اجازه می‌دهد تا آن را به راحتی در لوازم الکترونیکی کوچک بگنجانند. به عنوان مثال، طلا را می‌توان در سیم‌های برق یا اتصال دهنده‌ها استفاده کرد. چیزی که با فلزات سخت‌تر و قوی‌تر امکان پذیر نیست.

مقاوم در برابر تیرگی

مزایای طلا در الکترونیک به همین جا ختم نمی‌شود. این فلز گرانبها علاوه بر هدایت الکتریکی بالا و کار آسان، در برابر کدر شدن نیز مقاوم است. طلا به راحتی با اکسیژن مخلوط نمی‌شود. حتی زمانی که برای مدت طولانی در فضای باز بماند، اکسیژن کمی جذب می‌کند یا اصلا اکسیژن جذب نمی‌کند. این مهم است، زیرا اکسیژن مسئول کدر شدن (و همچنین زنگ زدگی) است. هنگامی که اکسیژن با یک فلز مخلوط شود، باعث اکسید شدن فلز می‌شود و به شکل کدر دیده می‌شود.

طلا به سه دلیل اصلی در الکترونیک استفاده می‌شود: رسانایی الکتریکی بالایی دارد. کار کردن با آن آسان است و در برابر کدر شدن مقاومت بالایی دارد. در حالی که طلا گران است، این ویژگی‌ها آن را به ماده‌ای ارزشمند برای استفاده در تولید لوازم الکترونیکی تبدیل می‌کند.

طلا در الکترونیک

این طلا نیست که لوازم الکترونیکی قدیمی شما را ارزشمند می‌کند. پس آن چیست؟

شما تجهیزات فناوری اطلاعات قدیمی یا خارج از سرویس دارید که آماده دفع هستند و همچنین شنیده‌اید که طلا، نقره و سایر فلزات گرانبها در الکترونیک وجود دارد. پس آیا این بدان معناست که شما مقدار زیادی طلا را در اختیار دارید؟

در حالی که درست است که فلزات گرانبها در الکترونیک وجود دارد؛ اما ارزش اقتصادی آن چیزی نیست که بسیاری ممکن است در زمانی که بازیافت زباله‌های الکترونیکی هنوز نسبتا جدید بود، انتظار داشته باشند.

زباله‌های الکترونیکی

این درست است که اغلب نقره، پلاتین، پالادیوم و طلا در وسایل الکترونیکی آسیب دیده یا قدیمی ما وجود دارد، به غیر از پلاستیک، شیشه و سایر مواد که دارای ارزش ضایعاتی هستند. همانطور که گفته شد دلیل اصلی این است که فلزات گرانبها جریان الکتریکی را بسیار بهتر از آلیاژها هدایت میکنند. آنها همچنین دارای خواصی مانند مقاومت در برابر خوردگی و سختی هستند که در دستگاه‌های الکترونیکی مهم هستند.

مقدار هر فلز معین در یک دستگاه کمیاب است. به حجم زیادی از دستگاه‌ها یا قطعاتی مانند RAM نیاز است تا طلا، نقره، پالادیوم یا سایر فلزات کمیاب به اندازه کافی جمع شوند تا بازدهی مناسبی از آن حاصل شود. افراد و شرکت‌هایی که مقدار زباله الکترونیکی مورد نیاز برای پرداخت آن را جمع‌آوری می‌کنند، گاهی اوقات «معدن‌های شهری» نامیده می‌شوند و آنها این کار را تمام وقت انجام می‌دهند.

ضایعات طلا

هزینه‌های پردازش که اغلب بیشتر از ارزشی است که فلز گرانبها در نهایت به آن می‌رسد.

پس سخت افزار قدیمی فناوری اطلاعات چه ارزشی دارد؟

سه راه وجود دارد که یک دستگاه بازنشسته می‌تواند در زندگی جدید ارزش پیدا کند: فروش مجدد کل دستگاه، فروش مجدد قطعات آن یا فروش مجدد مواد پس از خرد شدن. مسیری که هر دستگاه خاصی طی می‌کند به شرایط آن، مدرن بودن اجزای آن، ظرفیت ذخیره سازی، RAM و عوامل دیگر بستگی دارد.

اگر دستگاهی واقعاً عمرش تمام شده باشد، به صورت عمده با دستگاه‌های مشابه از بین می‌رود و مواد قابل بازیافت جدا شده به عنوان ضایعات برای ساخت فروخته می‌شود. این شامل هر فلز گرانبهایی در دستگاه می‌شود؛ اما آنها تنها کسری کوچک از وزن اصلی را تشکیل می‌دهند.

 

اقلام قراضه بر حسب وزن معامله می‌شوند. اکثر وزن دستگاه از مواد کم ارزش مانند پلاستیک و شیشه ناشی می‌شود.

طلا در الکترونیک

دستگاه‌های نسل جدید معمولاً حاوی طلای کمتری هستند، زیرا پیشرفت در فناوری و تلاش‌ها برای کاهش هزینه‌های تولید، تولیدکنندگان فناوری را به طراحی واحدهای نازک‌تر، سبک‌تر و کم‌مصرف‌تر سوق داده است.

آبکاری طلا در الکترونیک

قطعات الکترونیکی معمولاً به دلیل هزینه مواد کاملاً از طلا ساخته نمی‌شوند. اغلب، سازندگان از آبکاری برای اعمال یک لایه نازک طلا بر روی ماده اصلی تشکیل دهنده جزء استفاده می‌کنند.

لایه نازک طلا که اغلب در ترکیب با آبکاری نیکل استفاده می‌شود، از قطعه در برابر خوردگی، گرما، سایش محافظت می‌کند و به اطمینان از اتصال الکتریکی قابل اعتماد کمک می‌کند. در ادامه این مقاله، با جزئیات بیشتری به فرآیندها، مزایا و کاربردهای آبکاری طلا برای قطعات الکترونیکی و الکتریکی خواهیم پرداخت.

آبکاری طلا چیست؟

آبکاری طلا در الکترونیک شامل دو بخش است: 1- رسوب الکتریکی که معمولاً به عنوان آبکاری الکتریکی شناخته می‌شود و از جریان الکتریکی برای اعمال پوشش استفاده می‌کند. 2- آبکاری غوطه ور که از برق استفاده نمی‌کند.

برای پوشش دادن یک آیتم با رسوب الکتریکی، طلا را به آند، الکترود با بار مثبت، یک مدار الکتریکی متصل می‌کنند همچنین زیرلایه، ماده‌ای را که آبکاری می‌کنند، به کاتد، که الکترود دارای بار منفی است، وصل می‌کنند. سپس هر دو قطعه در محلول الکترولیتی غوطه ور می‌شود.

سپس یک جریان DC به آند اعمال می‌کنند. این باعث اکسیده شدن اتم‌های فلز در طلا و حل شدن آنها در محلول می‌شود. یون‌های محلول در کاتد احیا می‌شوند و سپس روی بستر رسوب می‌کنند.

طلا

انواع آبکاری طلا

سه نوع اصلی آبکاری طلا وجود دارد:

قلیایی: حمام قلیایی یک محلول غیر سیانید است که از سولفیت طلای سدیم به عنوان منبع یون‌های طلا استفاده می‌کنند. سطح pH آن از 9.0 تا 13.0 است. محلول‌های قلیایی یک رسوب سخت و درخشان ایجاد می‌کنند و رسوب همزمان فلزات پایه را کاهش می‌دهند. افزودن عوامل کمپلکس کننده می‌تواند رسانایی را بهبود بخشد.

اسید: حمام‌های اسیدی که دارای PH پایین 3.0 تا 6.0 هستند، ذخایر طلای فوق العاده خالص تولید می‌کنند. در واقع، این رسوبات می‌توانند تا 99.999 درصد خالص باشند. حمام‌های طلای اسیدی امکان تشکیل آلیاژ با فلزات پایه را فراهم می‌کند؛ اما امکان دارد که با عوامل کمپلکس کننده نیز از این امر جلوگیری شود.

خنثی: حمام‌های خنثی که دارای pH بین 6.0 تا 8.0 هستند، معمولاً برای لایه‌های پلاستیکی یا سرامیکی استفاده می‌شوند، زیرا حاوی سیانید آزاد نیستند که می‌تواند به این مواد ظریف‌تر آسیب برساند.

آبکاری طلا قرقره به حلقه

به عنوان آبکاری مداوم نیز شناخته می‌شود، این روش برای روکش کردن قرقره‌های مواد خام قبل از اینکه به اجزای الکترونیکی تبدیل شوند استفاده می‌شود. این روش می‌تواند نوارهایی از قطعات تولید شده را بپوشاند.

طلا

آبکاری قفسه طلا

آبکاری رک برای قطعات شکننده یا پروژه‌های بزرگتر و پیچیده‌تر ایده آل است. با این حال، ایجاد یک رسوب یکنواخت ممکن است، دشوار باشد و احتمال دارد تغییر رنگ در جایی که مورد به قفسه متصل می‌شود، ظاهر شود.

این فرآیند شامل آویزان کردن بستر روی قفسه‌ای است که از قلاب‌هایی برای اعمال جریان الکتریکی و نگه داشتن وسایل در جای خود استفاده می‌کند. هنگامی که همه چیز به درستی وصل شد، قفسه در حمام الکترولیتی پایین آورده می‌شود.

آبکاری بشکه‌ای طلا

آبکاری بشکه‌ای برای اعمال سریع و اقتصادی یک پوشش یکنواخت روی یک بستر مفید است. این روش نسبت به روش‌های دیگر دقت کمتری دارد و زمانی بهترین کار را انجام می‌دهد که کل سطح یک مورد نیاز به آبکاری داشته باشد. همچنین برای اجزای بزرگ یا شکننده ایده آل نیست، زیرا ممکن است قطعه برای بشکه خیلی بزرگ باشد یا در طول فرآیند آبکاری آسیب ببیند.

در این روش، قطعه مورد آبکاری را در بشکه‌ای قرار داده می‌شود که حاوی حمام آبکاری است و همچنین میله‌هایی که تماس الکتریکی را تأمین می‌کنند. ماشین آلات بستر را در بشکه می‌چرخاند در حالی که جریان الکتریکی اعمال می‌شود و در نتیجه رسوب کامل و یکنواختی ایجاد می‌شود.

خواص آبکاری طلا

در حالی که جذابیت زیبایی شناسی طلا به ارزش آن کمک می‌کند، در صنعت الکترونیک، عملکرد آن چیزی است که طلا را به یک ماده ارزشمند تبدیل می‌کند. طلا دارای چندین ویژگی فیزیکی است که به خوبی در قطعات الکترونیکی استفاده می‌شود. سازندگان معمولاً روی نقاط اتصال دستگاه‌های الکترونیکی از روکش طلا استفاده می‌کنند، زیرا رسانایی را بهبود می‌بخشد و از قطعه محافظت می‌کند، که به دوام بیشتر اتصال قابل اعتماد کمک می‌کند.

این خواص عبارتند از:

مقاومت در برابر خوردگی: یکی از با ارزش‌ترین ویژگی‌های آبکاری طلا، توانایی آن که مقاومت، در برابر خوردگی است که بر بسیاری از فلزات دیگر تأثیر می‌گذارد. طلا یکی از کم واکنش‌ترین فلزات است و مانند سایر فلزات با اکسیژن و زنگ واکنش نشان نمی‌دهد. طلا ممکن است کمی کدر شود؛ اما آسیب جدی نیست و می‌توان آن را با پولیش پاک کرد. مقاومت در برابر خوردگی برای قطعات الکتریکی حیاتی است، زیرا اکسیداسیون ممکن است باعث اتصال الکتریکی کمتر قابل اعتماد شود. قابلیت‌های غیر خورنده، آن را قادر می‌سازد تا سطح صاف مورد نیاز برای اتصال قوی را حفظ کند.

منطقه اتصال گسترش یافته: طلا همچنین بسیار انعطاف پذیر و چکش خوار است. این بدان معنی است که می‌تواند به صورت سیم نازک کشیده شود و هنگامی که تحت فشار قرار می‌گیرد، تغییر شکل می‌دهد و به آن اجازه می‌دهد تا پهن شود و سطح بیشتری را بپوشاند. این یک منطقه اتصال بزرگتر ایجاد می‌کند که منجر به اتصال قابل اعتمادتر می‌شود. حتی با استفاده مکرر، انعطاف پذیری طلا به دستگاه‌های الکترونیکی کمک می‌کند تا به درستی کار کنند.

محافظت در برابر گرما: آبکاری طلا برای کاربردهایی که شامل دماهای بالا هستند، مناسب است و سایر مواد را از آسیب ناشی گرما محافظت میکند. نقطه ذوب طلا 1943 درجه فارنهایت یا 1062 درجه سانتیگراد است. علاوه بر الکتریسیته، گرما را به خوبی هدایت می‌کند و حتی در دماهای شدید نیز به عملکرد مناسب خود ادامه می‌دهد. این باعث می‌شود برای وسایل الکترونیکی مفید باشد که ممکن است هنگام استفاده داغ شوند. برای کاربردهایی که احتمالاً شامل گرمای مکرر و شدید هستند، ضخیم‌تر کردن لایه آبکاری مقاومت آن را در برابر گرما افزایش می‌دهد.

طلا

انعکاس پذیری: خواص بازتابی طلا، آن را برای استفاده در اجزایی مانند قطعات نیمه هادی، از جمله حلقه‌های بازتابنده و آرایه‌های بازتابنده، ایده آل می‌کند. طلا مقادیر بیشتری از اشعه ماوراء بنفش زیر 0.35 میکرومتر را نسبت به سایر فلزات منعکس می‌کند. همچنین تابش مادون قرمز را با طول موج‌های بالای 0.7 میکرومتر منعکس می‌کند که به خنک نگه داشتن لوازم الکترونیکی کمک می‌کند. این ویژگی‌های انعکاسی، آبکاری طلا را به بخشی جدایی ناپذیر از طراحی فضاپیما و ماهواره تبدیل کرده است.

مقاومت در برابر سایش: استفاده از روکش طلا بر روی یک قطعه تجهیزات می‌تواند به ماندگاری بیشتر آن کمک کند، زیرا روکش از خود جزء در برابر فرسودگی محافظت می‌کند. طلا مستعد تخریب فرسایشی نیست، که به دلیل حرکت نسبی دامنه کم مکرر مواد را از بین می برد. این می‌تواند منجر به خوردگی و سپس مقاومت شود. طلا خورده نمی‌شود، به دلیل خراشیدگی آسیب نمی‌بیند و از لایه زیر آن محافظت می‌کند. طلا در برابر سایش مقاوم است، بنابراین آبکاری شما مدت زمان قابل توجهی دوام خواهد داشت. مانند هر چیز دیگری، در نهایت به طور طبیعی فرسوده می‌شود.

موارد استفاده برای آبکاری طلا در الکترونیک

همانطور که گفته شد شما می‌توانید طلا را در انواع لوازم الکترونیکی از جمله گوشی‌های هوشمند، لپ تاپ‌ها و رایانه‌های رومیزی پیدا کنید. یک تن گوشی هوشمند یا حدود 10000 گوشی حاوی تقریباً 10 تروی طلا است.

توانایی طلا برای بهبود و حفظ اتصال الکتریکی آن را برای همه انواع کاربردها در الکترونیک ایده آل می‌کند. تولیدکنندگان می‌توانند آن را در هر مکانی که باید اتصال الکتریکی را برای بهبود قابلیت اطمینان آن تسهیل کند، اعمال کنند. می‌توانید آبکاری طلا را در قسمت بیرونی دستگاه‌ها، مانند کانکتورهای الکتریکی، پیدا کنید. با این حال، بیشتر طلای موجود در الکترونیک در داخل دستگاه‌ها در بردهای مدار قرار دارد.

شرکت‌های الکترونیک از آبکاری طلا برای افزایش رسانایی برد مدار و محافظت از آن در برابر خوردگی استفاده می‌کنند. حفظ یک اتصال قابل اعتماد در داخل برد مدار برای عملکرد قابل اعتماد هر دستگاه بسیار مهم است.

اجزای نیمه هادی، مانند چاک‌های بالایی، حلقه‌های بازتابنده و آرایه‌های بازتابنده، قسمت دیگری هستند که در آن آبکاری طلا به ویژه مفید است. نیمه هادی‌ها مانند ترانزیستورها، تراشه‌ها و سایر قطعات کنترلی تا حدی رسانا هستند و ممکن است از آبکاری برای کارآمدتر ساختن یک دستگاه از نظر الکتریکی استفاده کنند. همچنین به محافظت از این اجزای حیاتی در برابر عناصر خارجی کمک می‌کند.

از آنجایی که تراشه‌های نیمه هادی بسیار کوچک و شکننده هستند، آبکاری الکتریکی مورد استفاده برای آنها کمی با روش‌های استاندارد متفاوت است. تراشه باید با دقت کار شود تا از شکستن هر یک از سیم‌های ریز داخل آن جلوگیری شود که باعث خرابی قطعه می‌شود. حتی ورود ذرات گرد و غبار به داخل تراشه می‌تواند منجر به اختلال در عملکرد شود.

به همین دلیل، اتاقی که در آن آبکاری نیمه هادی انجام می‌شود باید 0.01٪ از مقدار گرد و غبار معمولی در هوای بیرون را داشته باشد. حمام الکترولیتی نیز باید کاملاً فیلتر شود تا هرگونه گرد و غبار یا سایر ذرات ریز حذف شود.

در واقع، در تمام مراحل آبکاری الکترونیکی، لازم است سطح بستر به اندازه کافی آماده شود تا از رسوب پسماندهای یونی و غیریونی جلوگیری شود. این باقیمانده‌ها می‌توانند رسانایی را کاهش دهند و حتی از چسبیدن پوشش فلزی به درستی جلوگیری کنند. اگرچه در گذشته فرآیند حذف این باقیمانده‌ها به استفاده از حلال‌های آلی خطرناک نیاز داشت، امروزه ما از سیستم‌های آب با فشار بالا و سازگار با محیط زیست برای آماده‌سازی سطوح الکترونیک برای آبکاری استفاده می‌کنیم.

مزایای لایه‌های زیرین برای آبکاری طلا

به همان اندازه که طلا مفید است، زمانی که با فلزات دیگر ترکیب شود مفیدتر است. لایه ای از نیکل اغلب روی یک بستر مستقیماً زیر لایه آبکاری طلا قرار می‌گیرد. این لایه زیرین چندین مزیت دارد:

این به عنوان یک لایه محافظ اضافی در برابر خوردگی عمل می‌کند که ممکن است از طریق منافذ واقع در مناطق نازک روکش طلا وارد شود. همچنین به جلوگیری از گسترش خوردگی موجود کمک می‌کند.

از پخش شدن فلزات دیگر مانند روی و مس در طلا که ممکن است اکسید شوند، جلوگیری می‌کند.

به ضخامت آبکاری می‌افزاید. از آنجایی که طلا نسبتاً گران است، افزودن لایه زیرین ضخیم‌تر می‌تواند هزینه‌ها را کاهش دهد و در عین حال امکان دسترسی به مزایای طلا را نیز فراهم کند. این ضخامت اضافی همچنین دوام کلی آبکاری را افزایش می‌دهد.

یکی دیگر از راه‌های رایج برای افزایش دوام این است که مقدار کمی کبالت یا نیکل را مستقیماً به طلا اضافه کنید. (این ماده به عنوان طلای سخت شناخته می‌شود.) نسبتاً رایج و بسیار بادوام است. طلای خالص را اغلب طلای نرم می‌نامند.(طلا در الکترونیک)

آبکاری طلا برای مؤثر بودن نیازی به ضخیم بودن ندارد. در بیشتر موارد، طلا باید تا حد امکان نازک باشد بدون اینکه خاصیت مفیدی داشته باشد. برای اکثر مصارف ساخت کانکتور، یک لایه 0.8 میکرون طلا روی یک لایه 1.3 میکرون نیکل باید دوام کافی را ایجاد کند. با این حال، بر اساس کاربرد، ممکن است لازم باشد ضخامت آبکاری را تغییر دهید.

برای کاربردهایی که دوام مهم ترین جنبه است، طلای سخت بهترین گزینه است. اگر می‌خواهید روکش چکش خوار داشته باشید، یا اگر دوام در اولویت نیست، طلای نرم می‌تواند انتخاب مناسبی باشد.

انتخاب طلا برای آبکاری قطعات الکتریکی

وقتی صحبت از آبکاری فلز برای وسایل الکترونیکی می‌شود، طلا یک انتخاب ایده آل است. مقاومت در برابر خوردگی، سایش، گرما و همچنین رسانایی افزایش یافته برای عملکرد صحیح تجهیزات الکترونیکی حیاتی است.

 

به این محصول امتیاز دهید:
یک نظر برای این مقاله بنویسید

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلدهای اجباری با * نشان گذاری شده‌اند.