blog image

تاریخ انتشار: سه شنبه ده مرداد ۱۴۰۲

|    نویسنده : میراث

جواهرات قدیمی به معنای جواهراتی است که قدمت آنها بیش از 20 سال باشد. جواهرات عتیقه به معنای جواهراتی است که قدمت آنها بیش از 100 سال باشد

نکاتی درباره جواهرات عتیقه

جواهرات قدیمی به معنای جواهراتی است که قدمت آنها بیش از 20 سال باشد. جواهرات عتیقه به معنای جواهراتی است که قدمت آنها بیش از 100 سال باشد. جواهرات املاک یعنی جواهرات دست دوم (بدون در نظر گرفتن سن آن).

 

 

برای توضیح بیشتر: یک چیز عتیقه همیشه به چیزی اشاره دارد که آن هم قدیمی است، اما چیز قدیمی لزوماً عتیقه نیست. جواهرات قدیمی به چیزی اشاره دارد که از نسل قبلی است. عتیقه به چیزی اطلاق می‌شود که بیش از 100 سال قدمت دارد.

سرویس طلا عتیقه

تفاوت بین جواهرات قدیمی و جواهرات عتیقه چیست؟

تفاوت بین جواهرات قدیمی و جواهرات عتیقه در سن است. جواهرات قدیمی جواهراتی هستند که از 20 سال تا 100 سال متغیر هستند. جواهرات عتیقه جواهراتی هستند که قدمت آنها بیش از 100 سال باشد.

به غیر از این، هیچ تفاوت دیگری وجود ندارد.

برای کشف تفاوت‌های بین هر چهار دسته به خواندن ادامه دهید: جواهرات قدیمی، جواهرات عتیقه، جواهرات املاک و جواهرات به سبک قدیمی.

جواهرات قدیمی

جواهرات قدیمی، در معنای رسمی، جواهرات دست دوم (و اغلب ساعت‌ها) هستند که قدمت آنها بیش از 20 سال است اما کمتر از 100 سال سن دارند.

این شامل جواهرات دهه 1930 و عصر یکپارچه سازی با سیستم عامل، جواهرات دهه 1940 با الهام از هالیوود، جواهرات دهه 60 با الهام از ژاکلین کندی و حتی جواهرات دراماتیک دهه 70 و 80 است.

از سال 2022، جواهرات قدیمی هر قطعه‌ای است که قبل از سال 2002 ساخته شده باشد.

جواهرات عتیقه، در معنای رسمی، جواهرات دست دوم (و اغلب ساعت‌ها) هستند که بیش از 100 سال قدمت دارند. حلقه‌های نامزدی عتیقه و جواهرات عتیقه مربوط به دوران گرجستان، دوره ویکتوریا، دوره ادواردین یا عصر هنر دکو خواهند بود.

از سال 2022، جواهرات عتیقه هر قطعه ای است که قبل از سال 1922 ساخته شده باشد.

جواهرات ملکی به کالایی اطلاق می‌شود که قبلاً متعلق به آن بوده است. معمولاً این به جواهرات قدیمی اشاره دارد، اما می‌توان از آن برای اشاره به جواهرات غیر قدیمی استفاده کرد.

جواهرات به سبک قدیمی

دسته چهارم جواهرات به سبک قدیمی هستند. جواهرات سبک قدیمی شامل سبک ویکتوریایی، سبک ادواردیایی و آرت-دکو است. جواهرات این دسته یک الماس عتیقه (مانند الماس قدیمی معدن یا الماس اروپایی قدیمی) را به نمایش می‌گذارد و در یک محیط پلاتین یا طلا تنظیم می‌شود که تأثیری در طراحی از یکی از دوره‌های فوق الذکر دارد.

گردنبند عتیقه

جواهرات قدیمی: جواهرات ساخته شده قبل از سال 2002.

جواهرات عتیقه: جواهرات ساخته شده قبل از سال 1922. (اگرچه از نظر فنی کاملاً دقیق نیستند، انگشترهایی که 80 سال قدمت دارند نیز معمولاً به عنوان عتیقه برچسب گذاری می‌شوند.)

جواهرات Estate: جواهراتی که کاملاً جدید نیستند. املاک همچنین می‌تواند قدیمی یا عتیقه باشد.

چرا تعاریف بسیار مهم هستند؟

هنگام خرید یک قطعه جواهر، درک تفاوت می‌تواند به طور بالقوه باعث صرفه جویی در هزینه شما شود. دانستن تفاوت بین این اصطلاحات به شما کمک می‌کند تا بسیاری از اطلاعات موجود در وب را رمزگشایی کنید. سن برای کسانی که عاشق جواهرات قدیمی هستند؛ بسیار مهم است و این اصطلاحات بلوک‌های سازنده آنها هستند.

دانستن تعاریف نیز به شما به عنوان یک خریدار مزیت فوق العاده‌ای می‌دهد. اگر عبارات را به اشتباه می‌بینید، هشدار بزرگی است که چیزی اشتباه است. خرید جواهرات قدیمی به شدت به اعتماد و آموزش بستگی دارد. اگر چیزی در تحصیلات یک جواهرساز کم است، ممکن است لازم باشد در مورد اعتماد بودن قطعه جواهر شک کنید.

لطفا توجه داشته باشید: اگر یک فروشنده جواهرات انگشتر 80 ساله را عتیقه می‌نامد، زیاد نگران نباشید. همانطور که قبلا ذکر شد، در تجارت جواهرات، هر چیزی که بیش از 80 سال باشد را می‌توان به عنوان عتیقه برچسب زد. با این حال، اگر فروشنده شما چیزی که کمتر از 80 سال سن دارد را عتیقه می‌نامد، این نشانه نگرانی شدید است.

تعاریف جواهرات نیز مهم هستند، زیرا اعتماد شما را به عنوان یک خریدار افزایش می‌دهد. مسلح کردن خود به دانش بهترین راه برای خرید موثر است. قبل از خرید، تمام اصطلاحات رایج جواهرات را یاد بگیرید و به خاطر بسپارید. شما پول زیادی پس انداز خواهید کرد و همچنین می‌توانید با اطمینان بیشتری خرید خود را انجام دهید.

گردنبند زمرد عتیقه

از یک جواهرساز متخصص بپرسید

آیا سوال خاصی از جواهر فروش دارید یا به دنبال جواهراتی برای خرید هستید؟ می‌توانید به جواهر فروشی‌های اطراف خود سر بزنید و سؤالات خود را با آنها در میان بگذارید.

بایدها و نبایدهای تمیز کردن جواهرات قدیمی

همانطور که گفته شد جواهرات قدیمی به عنوان جواهرات بین 50 تا 100 سال طبقه بندی می‌شوند، اما تمیز کردن خوب می‌تواند قطعات شما را کاملا جدید جلوه دهد.

تمیز کردن جواهرات قدیمی برای حفظ بهترین ظاهر آن بسیار مهم است. خاک، آلودگی، گرد و غبار، لوسیون‌ها، صابون‌ها، مواد ضدعفونی کننده و حتی هوا و رطوبت همگی می‌توانند درخشش جواهرات شما را از بین ببرند. خوشبختانه، جواهرات در هر سنی را می‌توان با روش‌های تمیز کردن منظم و صحیح به شکوه بازگرداند.

نحوه تمیز کردن جواهرات خود به نقره، طلا، سنگ و قدمت آن بستگی دارد، بایدها و نبایدهای مهم ما را در زیر بخوانید:

بدانید که جواهرات شما از چه چیزی ساخته شده است: فقط به این دلیل که بند انگشتر شما نقره‌ای رنگ است؛ به این معنی نیست که از فلز نقره ساخته شده است. فلزات مختلف به محلول‌های تمیزکننده متفاوتی نیاز دارند و قطعات دارای سنگ‌های قیمتی باید با ظرافت بیشتری نسبت به آن‌هایی که فاقد آن هستند، برخورد شود.

از یک محلول تمیز کننده ملایم استفاده کنید: می‌توانید خودتان آن را درست کنید یا از جواهر فروشی محلی خود بخرید.

با یک پارچه بدون پرز یا مسواک نرم مسواک بزنید.

جواهرات خود را بشویید و کاملاً خشک کنید: مایع باقی مانده می‌تواند به قطعه شما آسیب برساند، خشک کردن آن پس از تمیز کردن بسیار مهم است.

جواهرات را در یک جعبه مناسب نگهداری کنید: جعبه‌های جواهرات در محافظت از جواهرات در برابر گرد و غبار و کثیفی عالی هستند، اما مطمئن باشید که آنها را بیش از حد پر نکنید، زیرا ممکن است باعث خراشیدگی شود. 

جواهرات خود را بپوشید: بسیاری از صاحبان  قطعات قدیمی از پوشیدن آنها می‌ترسند، اما جواهرات برای پوشیدن طراحی شده‌اند.

جواهرات قدیمی و عتیقه

جواهرات را برای مدت طولانی در محلول‌های تمیز کننده فرو کنید: برای قطعات ظریف و شکننده بهتر است که آنها را در معرض آب با فشار بالا قرار ندهید و در عوض از یک برس یا پارچه مرطوب استفاده کنید.

با مواد شیمیایی خشن، مانند آمونیاک، مواد شوینده خانگی و محصولات پاک کننده حاوی سفید کننده تمیز کنید. جواهرات قدیمی سزاوار مراقبت هستند و باید از رویکرد ملایم تری استفاده کرد.

پارچه‌های مخصوصی را می‌توان برای جلا دادن جواهرات در خانه خریداری کرد، یا جواهرات می‌توانند قطعات را در طول تمیز کردن منظم خود جلا دهند. پولیش فقط باید یک یا دو بار در سال انجام شود، این یک راه عالی برای از بین بردن خراش‌ها و سایر علائم ساییدگی است.

شیمیایی تمیزکننده: مواد شیمیایی که روزانه با آنها در تماس هستیم می‌توانند به جواهرات قدیمی شما آسیب برسانند.

انتظار داشته باشید که کاملاً جدید به نظر برسد: تمیز کردن مقداری درخشش را به شما باز می‌گرداند، اما زیبایی قطعات قدیمی به قدمت آنها است و تمیز کردن آن را از بین نمی‌برد. 

تمیز کردن منظم می‌تواند به افزایش ارزش جواهرات قدیمی شما و بهبود طول عمر قطعات شما کمک کند.

چگونه بفهمیم که جواهرات قدیمی شما ارزشی دارند؟

شاید جعبه جواهرات شما مملو از ارثیه‌هایی است که هرگز نپوشیده‌اید، یا شاید فقط به فکر کوچک کردن مجموعه خود هستید، در هر صورت ممکن است دانستن اینکه از کجا شروع کنید یا اینکه آیا جواهرات شما واقعاً ارزشی دارد یا خیر دشوار باشد.

به دنبال چه چیزی باشید: چند نشانه از جواهرات با ارزش وجود دارد، در هنگام ارزیابی کیفیت قطعات خود به دنبال این موارد باشید و خودتان تعیین کنید که آیا فکر می‌کنید ممکن است ارزشی داشته باشند یا خیر.

تمبرها و نشانه‌ها: در قسمت داخلی اکثر حلقه‌ها یا دستبندها، روی پایه گوشواره و بند گردنبند، معمولاً نشانه‌هایی از ارزش قطعه را می‌بینید. این علامت‌ها معمولاً محتوای فلزی یک قطعه مانند خلوص عیار طلا را نشان می‌دهند. علامت های دیگر می‌تواند امضای طراح، آرم سازنده یا کشور مبدا باشد.

جواهرات قدیمی عتیقه

تمام جواهرات خوب باید دارای مهر یا نشان مشخص باشند، اما اگر آن قطعه کهنه شده باشد ممکن است پس از سال‌ها استفاده از بین رفته باشد. قطعات عتیقه نیز ممکن است هرگز مهر نداشته باشند، بنابراین مطمئنا ارزش ارزیابی دارند. نمونه هایی از تمبرهای رایج عبارتند از:

طلا: 22K، 18K، 14K، 10K، 916، 750، 585، 375.

پلاتین: 950, 900, PLATINUM, PLAT.

نقره: 925، 800، نقره، عیار.

ماده: بخش بزرگی از ارزش یک جواهر مربوط به موادی است که با آن ساخته شده است و ارزش آن ماده بیشتر از طرح، بر اساس محتوا و وزن تعیین می‌شود. به عنوان مثال، بیشتر قطعات جواهرات از نظر جنس و جنس ارزش چندانی ندارند، اما ممکن است ارزش ذهنی در سن و سازنده خود داشته باشند.

به طور کلی، زنجیر و النگوهای طلا و نقره اگر از مواد اصلی ساخته شده باشند، سنگین‌تر خواهند بود. قطعات تقلیدی معمولاً از فلزات غیر گرانبها مانند برنج و مس ساخته می‌شوند که سپس با طلا یا نقره پوشانده می‌شوند. هر چه جواهرات سنگین‌تر باشد، معمولاً ارزش بیشتری دارند.

جواهرات: بررسی جواهرات موجود در جواهرات شما می‌تواند به تعیین سن و ارزش قطعه کمک کند. برش‌های الماس قدیمی‌تر می‌توانند کمتر متقارن و مشخص باشند. به دنبال سنگ‌هایی با شفافیت خوب و رنگ‌های قوی و روشن باشید.

 

به این محصول امتیاز دهید:
یک نظر برای این مقاله بنویسید

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلدهای اجباری با * نشان گذاری شده‌اند.