blog image

تاریخ انتشار: جمعه نه تیر ۱۴۰۲

|    نویسنده : میراث

شمش طلا، طلای خامی است که حداقل عیار آن 995 و حداکثر آن 999.99 می‌باشد. هر چه عیار شمش بیشتر باشد، ارزش آن هم بیشتر می‌شود. امروزه برای سرمایه گذاری در بخش‌

شمش طلا(عیاروکاربرد و ابعاد آن)

شمش طلا، طلای خامی است که حداقل عیار آن 995 و حداکثر آن 999.99 می‌باشد. هر چه عیار شمش بیشتر باشد، ارزش آن هم بیشتر می‌شود. امروزه برای سرمایه گذاری در بخش‌های مختلف از شمش استفاده می‌شود. همچنین شمش طلا بهترین گزینه برای هدیه دادن است؛چرا که سلایق زیادی را در بر می‌گیرد و ارزش زیادی دارد. شمش طلا در کارخانه‌های معتبر دنیا ساخته می‌شوند؛ و همه کارخانه‌ها سعی در ارزش گذاری شمش طلا دارند. در ایران هم کارخانه‌های شمش زیر نظر بانک مرکزی و اتحادیه طلا هستند؛ که شمش‌هایی با عیار 995 را تولید می‌کنند، به فروش می‌رسانند و برای آن‌ها تایین ارزش می‌کنند. همانطور که گفته شد هر چقدر عیار شمش طلا بیشتر باشد؛ ارزش و در نتیجه قیمت آن هم بالاتر می‌رود. یکی از عواملی که مقدار عیار شمش طلا به آن بستگی دارد، تکنولوژی و وسایلی است که کارخانه تولید شمش از آن استفاده می‌کند. به همین دلیل کارخانه‌های معتبر سر تا سر دنیا سعی در انحصار این تکنولوژی و وسایل دارند؛ تا ارزش گذاری شمش را انحصارا به دست خود بگیرند.

شمش طلا، مقداری از طلای فلزی تصفیه‌شده به هر شکلی است که توسط یک تولیدکننده شمش با شرایط استاندارد ساخت، برچسب‌گذاری و نگهداری سوابق ساخته می‌شود. شمش های بزرگتر طلا که از ریختن فلز مذاب در قالب تولید می شوند را شمش می نامند.

شمش طلا از نظر فنی نوع خاصی از شمش است. این کلمه به فرآیند خاصی اشاره دارد که طی آن این شمش‌ها تولید می‌شوند. آنها با ریختن طلای مذاب در قالب تولید می شوند. کلمه شمش از قالبی می‌آید که شمش‌ها در آن ریخته می شوند. این فرآیندی است که آنها را از سایر میله‌های معمولاً کوچک‌تر که با ضرب یا مهر زنی ورق‌های شمش طلا تولید می‌شوند متمایز می‌کند.

محتویات شمش طلا

مانند سایر انواع شمش شمش، شمش طلا توسط LBMA باید حاوی 99.5٪ طلای خالص، یعنی 995.0 قسمت در هزار طلای خوب باشد. آنها می توانند در اندازه های مختلف باشند، اما میله های تحویل خوب باید 350-430 اونس تروی (11-13 کیلوگرم) وزن داشته باشند. این بدان معناست که شمش های 400 اونس تن حداقل 398 اونس تن طلای مرغوب دارند. یک شمش همچنین ممکن است دارای علائم خاصی باشد: شماره سریال، علامت مشخصه پالایشگر، ظرافت، سال ساخت.

ابعاد پیشنهادی نوار تحویل خوب

طول (بالا)        210-290 میلی متر

عرض (بالا)       55-85 میلی متر

ارتفاع   25-45 میلی متر

وزن     350-430 اونس تروی / 11-13 کیلوگرم

خلوص  99.5٪ (995.0/1000) حداقل

مانند سایر اشکال شمش طلا، شمش تحویل خوب قیمت ثابتی ندارد. ارزش آن به محتوای طلای آن، میزان خلوص و قیمت لحظه ای طلا در حال تغییر بستگی دارد. برای یافتن این مورد، شما به سادگی باید محتوای طلای آن را در قیمت لحظه ای فعلی ضرب کنید، بنابراین یک شمش 400 اونس، در زمانی که قیمت نقدی آن 865 پوند در هر اونس تن است، ارزش شمش حدود 345،000 پوند خواهد داشت.

ابعاد شمش طلا

طول (21 – 29 سانتی متر)

  عرض (5.5 – 8.5 سانتی متر)

 ارتفاع (2.5 – 4.5 سانتی متر)

موارد زیر رایج‌ترین ویژگی ابعاد یک شمش است؛ اما در لندن ویژگی‌های دیگری دارد.

( 25 . 8.8 سانتی متر) برای سطح بالایی

(26 .5.5 سانتی متر) برای سطح زیرین

(3.8 سانتی متر) ضخامت

کاربرد شمش طلا

شمش طلا فلز خامی است که ارزش زیادی دارد؛ بنابراین افراد حاصل ماه‌ها کارکردن خود را به عنوان سرمایه گذاری، تبدیل به شمش می‌کنند. و بعد آن را می‌فروشند و از این طریق سود دریافت می‌کنند؛ چراکه امروزه در ایران قیمت طلا روز به روز بیشتر می‌شود و خرید آن می‌تواند برای سرمایه گذاری پیشنهاد  خوبی باشد. کاربرد بعدی شمش طلا این است که فلز خالص را تبدیل به محصولات دیگر می‌کنند. که در زیر به چند نمونه از این کاربرد‌ها و محصولات می‌پردازیم.

  1. هدیه دادن: برای هدیه معمولا از شمش های 1 گرمی استفاده می‌شود.

2- سرمایه گذاری: شمش های یک کیلویی برای سرمایه گذاری مناسب تر هستند.

3- صادرات: شمش 12 کیلویی در زمینه صادرات بیشتر مورد معامله قرار می‌گیرد. زمانی که، شمش‌ها وارد کشور ما می‌شوند؛ مقداری از آن داخل بانک مرکزی برای ضرب سکه، مصنوعات طلا و ساخت زیور الات می‌رود.

4- شمش طلا در جواهرات: در کارخانه‌ها و توسط فناوری‌هایی شمش طلا آب می‌شود. در جواهر سازی از این طلا آب شده استفاده می‌کنند و به آن شکل می‌دهند. نکته اینجاست که از طلا خالصی که شمش به ما می‌دهد به تنهایی نمی‌توانیم در ساخت جواهرات و زیورآلات استفاده کنیم؛ چراکه طلا خالص بسیار نرم است و به راحتی شکل نمی‌گیرد. بنابراین در ساخت آن‌ها باید به این طلا خالص حتما مقداری از فلزات دیگر مثل نقره را اضافه کنند تا مقاومت و استحکام زیورآلات بیشتر شود. در نتیجه مقدار خلوص زیورآلات پایین‌تر می‌آید؛ اما مقاومت آن بیشتر می‌شود.

5- شمش طلا در مدال المپیک: طلا از گذشته‌های دور به عنوان نماد قدرت و ثروت کشور‌های مختلف شناخته می‌شد و در تاریخ می‌خوانیم زمانی که یک شخص مهم مثل فرمانروا یا پادشاه یک ناحیه و کشور دیگر به دیدن پادشاه در قصرش می‌رفت؛ به عنوان پیکش به او طلا می‌داد و هر چقدر مقدار این طلا بیشتر بود، نشان دهنده جایگاه و مقام بالاتر فرد بود. قطعا مقدار طلا یک خانواده اشرافی برای پادشاه کشور با پادشاه یک کشور دیگر تفاوت داشت. امروزه هم در ساخت مدال المپیک برای نفر اول مدال طلا را در نظر می‌گیرند؛ البته این مدال ها کاملا از جنس طلا خالص نیستند و بیشتر جنس مدال چیزی حدود %92.5 از نقره است. تعیین ارزش و ساخت مدال المپیک تحت نظر کمیته سازمان دهنده دهکده المپیک است. و آن‌ها مواردی را در ساخت مدال المپیک بررسی می‌کنند.

مدال‌های طلا باید حداقل 6 گرم طلا داشته باشند.

تمام مدال‌های المپیک باید حداقل 3 میلی‌متر ضخامت و حداقل 60 میلی‌متر قطر داشته باشند.

مدال‌های برنز از جنس برنز (یک آلیاژ از جنس مس و معمولاً قلع) هستند.

البته در این بین مدل هایی هم هستند که جنسشان کاملا از طلا ساخته شده مثل مدال طلای کنگره و مدال جایزه نوبل. قبل از سال 1980 مدال جایزه نوبل از 23 قیراط طلا ساخته شده بود. جدیداً مدال‌های جایزه نوبل از 18 قیراط طلای سبز پوشیده شده با 24 قیراط طلا تشکیل شده‌اند.

گاز زدن مدال المپیک: در گذشته یکی از راه‌های تشخیص طلا گاز زدن آن بود. به این ترتیب که اگر طلا را گاز می‌زدند و جای دندان روی طلا می‌ماند، یعنی اصل بود؛ چون طلا خالص نسبت به دیگر فلزات بسیار نرم تر است. اما این روش در مدال طلا المپیک کارساز نیست؛ چون همانطور که گفته شد در مدال فقط مقداری طلا وجود دارد و بیشتر آن از نقره است. این حرکت در بین ورزشکاران بیشتر به عنوان یک نماد شناخته شده و عکاسان هنگام عکس گرفتن، از ورزشکاران درخواست می‌کنند تا این ژست را بگیرند.

وزن شمش طلا

شمش طلا در وزن‌های‌گوناگونی تولید می‌شود و در این زمینه تنوع بالایی دارند. هر کدام از این وزن‌ها در یک حوزه بیشتر کاربرد دارند. به عنوان مثال در صادرات (که در بالا هم به آن اشاره شد.) از شمش 12 کیلویی استفاده بیشتری می‌شود. شرکت‌ها و کارخانه‌های مختلف تولیدی طلا با توجه به بازار مخاطب و اهداف آن‌ها، بررسی‌هایی انجام می‌دهند و شروع به تولید شمش با وزن‌های گوناگون می‌کنند. نکته دیگری که در وزن شمش‌ها اهمیت دارد؛ توجه به ذخایر طلا یک کشور است و باید متناسب با همین ذخایر کارخانه‌ها شروع به تولید کنند. به عنوان مثال اگر کشوری ذخایر طلا کمی دارد؛ بهتر است طلا‌های یک گرمی که برای هدیه دادن مناسب هستند را انتخاب کند؛ و برای شمش‌هایی با وزن بالاتر اقدام به واردات کند؛ از کشور‌هایی که دارای ذخایر طلای بیشتری هستند.

عیار شمش:

عیار در لغت به معنا سنجش و معیار است.

عیار شمش 24 می‌باشد؛ اما به این صورت در بازار رایج نیست. یعنی زمانی که شما قصد خرید شمش دارید؛ روی بسته آن عدد 1000 را مشاهده نمی‌کنید؛ چرا که خلوص 1000 و طلا بدون ناخالصی وجود ندارد. مگر برای هدیه دادن که آن هم در بازار به صورت پلمپ و وکیوم دار عرضه می‌شود. برای همین است که در بسته بندی و روی شمش‌ها عدد 999 را می‌بینیم. هر کشور برای طلا عیار مخصوص خود را دارد و با دیگر کشور‌ها متفاوت است. به عنوان مثال عیار طلا در آمریکا و اروپا 14 در هند 22 و در کشور های عرب نشین حاشیه خلیج فارس 21 است. در ایران هم عیار طلا 18 می‌باشد.

تفاوت شمش اصل و تقلبی:

  1. عیار شمش: معمولا 999 است.
  2. وزن شمش: باید روی شمش حک شده باشد و با وزنی که روی ترازو نشان می‌دهد، یکی باشد.
  3. کد شناسایی شمش: هر شمش طلا باید یک کد شناسایی داشته باشد. این کد را ازمایشگاه عیار سنجی ری گیری برای شمش ها و مصنوعات طلا مشخص می‌کند.

واژه Assay office bar معنی شمش انگ شده و واژه Assay master معنی عیارشناس را می‌دهد.

  1. ارم و نام کارخانه سازنده شمش طلا: روی هر شمشی که تولید می‌شود، باید ارم و نام کارخانه آن زده شود. این لوگو در داخل و یا خارج شمش حک شده است.
  2. رنگ: اگر به مرور زمان رنگ شمش تغییر پیدا کرد، نشان دهنده تقلبی بودن آن است. چون طلا تحت هیچ شرایطی تغییر رنگ نمی‌دهد.
  3. خاصیت اهنربایی: به طلا اهنربا نمی‌چسبد.

 

به این محصول امتیاز دهید:
یک نظر برای این مقاله بنویسید

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلدهای اجباری با * نشان گذاری شده‌اند.