blog image

تاریخ انتشار: شنبه سه تیر ۱۴۰۲

|    نویسنده : میراث

قیمت سکه شمش طلا به راحتی محاسبه می‌شود. با این حال، قیمت ثابت نیست و مانند هر سرمایه گذاری دیگری نوسان خواهد داشت.

سکه‌های طلا چه ارزشی دارند؟ و چگونه تولید میشوند

افزودن شمش طلا به سبد سرمایه گذاری شما، راه نهایی برای محافظت از ثروت شما است، زیرا طلا در مواقع آشفتگی و عدم اطمینان اقتصادی عملکرد خوبی دارد. در نتیجه، عنصری از بیمه مالی را به سبد سرمایه گذاری شما اضافه می‌کند. این در معیارهای سال گذشته مشهود است. در طول همه‌گیری جهانی، قیمت طلا به بالاترین حد خود رسید، زیرا سرمایه‌گذاران نسبت به عدم اطمینان ناشی از کووید و تحولات اقتصادی متعاقب آن واکنش نشان دادند. افزایش مشابهی در ارزش سکه‌های طلا را می‌توان در طول تاریخ و در زمان‌های آشفتگی مشاهده کرد؛ اما ارزش یک سکه طلا امروز چقدر است؟

سکه طلا

یک سکه طلا امروز چقدر می‌ارزد؟

قیمت سکه شمش طلا به راحتی محاسبه می‌شود. با این حال، قیمت ثابت نیست و مانند هر سرمایه گذاری دیگری نوسان خواهد داشت. این به این معنی است که برای درک ارزش فعلی طلا باید مراقب قیمت فعلی بازار طلا باشید. موارد زیر عوامل اصلی هستند که بر ارزش سکه‌های طلا تأثیر می‌گذارند.

 

 

وزن: وزن یک سکه طلا همیشه بر ارزش آن تأثیر می‌گذارد. سکه‌های بزرگتر هزینه بیشتری دارند و سکه‌های کوچکتر هزینه کمتری دارند.

محتوای طلا: هر چه مقدار طلا بیشتر باشد، ارزش سکه نیز بالاتر است. به عنوان مثال، سکه‌های برگ افرا کانادا در میان خالص‌ترین سکه‌های طلا هستند و از با ارزش‌ترین‌ها محسوب می‌شوند.

قیمت لحظه‌ای طلا: این به قیمت عمده فروشی شمش طلای بزرگ 400 اونسی بین بانک‌ها در بازارهای بین المللی اشاره دارد. به طور کلی، باید انتظار داشته باشید که حدود 4-6٪ بیش از قیمت نقدی بپردازید، زیرا حق بیمه وجود خواهد داشت. این یک حاشیه کوچک است که هزینه تبدیل طلای عمده فروشی به سکه‌های سرمایه گذاری خرده فروشی با اندازه کوچکتر را پوشش می‌دهد. همچنین شامل هزینه اندکی برای فروشنده طلا می‌شود.

تقاضای سرمایه‌گذاران: همانطور که گفته شد، سکه‌های برگ افرا کانادا از خالص‌ترین سکه‌ها هستند و به همین دلیل بسیار مورد توجه هستند. همین امر را می‌توان در مورد سکه‌های طلای عقاب آمریکایی نیز گفت. بنابراین، ممکن است حق بیمه کمی بالاتر را تضمین کنند. عدم تعادل بین عرضه و تقاضا برای سکه‌های طلای خاص می‌تواند بر حق بیمه‌ای که این سکه‌ها با آن معامله می‌کنند تأثیر بگذارد. این عامل مهمی است که باید هنگام سرمایه گذاری در سکه‌های طلا در نظر گرفت.

به طور کلی، شما می‌توانید ارزش واقعی یک سکه شمش طلا را با ضرب محتوای طلای خالص در قیمت لحظه‌ای طلا محاسبه کنید.

سکه طلا

چگونه می‌توانم از قیمت طلا در ایران به روز باشم؟

همانطور که در بالا ذکر شد، قیمت لحظه‌ای طلا یکی از عوامل محرک اصلی در ارزش سکه‌های شمش طلا است. با این حال، ما همچنین می‌دانیم که این قیمت در نوسان است. در حالی که ارزش سکه‌های طلا بسیار بالا باقی می‌ماند، هر روز اندکی تغییر می‌کند؛ اما ارزش یک سکه طلا امروز چقدر است؟

ما درک می‌کنیم که چقدر برای سرمایه گذاران ما مهم است که اطلاعات به روز در مورد سرمایه گذاری‌های خود در شمش طلا داشته باشند. به این ترتیب، اگر تا به حال به این فکر کرده‌اید که «امروز سکه‌های طلا چه ارزشی دارند؟»، می‌توانید برای به‌روزرسانی دقیق در هر زمان به صفحه‌هایی مراجعه کنید که قیمت را به صورت لحظه‌ای اعلام می‌‌کنند.

سکه‌های طلا در سبد سرمایه گذاری شما چه ارزشی دارند؟

افزودن سکه طلا به سبد سرمایه گذاری شما راهی عالی برای گسترش ریسک‌های مرتبط با سایر دارایی‌های شما است، به خصوص اگر دارای ریسک بالا باشند. دارایی‌های پرخطر می‌تواند هر چیزی باشد که ارزش آن به طور غیرمستقیم یا مستقیم تحت تأثیر عوامل اقتصادی، مانند افزایش یا کاهش تورم، نرخ بهره، نوسانات بازار سهام، یا نوسانات ارز باشد.

از سوی دیگر، سکه‌های طلا ثابت کرده‌اند که شکل ثابتی از سرمایه‌گذاری است که واقعاً امتحان زمان را پس داده است. همه اینها به ارزش تزلزل ناپذیر طلا بستگی دارد.

آیا می‌خواهید تحقیقات بیشتری در زمینه فرصت‌های سرمایه گذاری فلزات گرانبها انجام دهید؟ مشکلی نیست، می‌توانید همه چیزهایی را که در مورد سکه‌ها یا شمش طلا بدانید در مقالات قبلی بیابید.

سکه‌های طلا از چه ساخته شده‌اند؟

سکه‌های طلا فرصتی هیجان انگیز و بالقوه سودمند برای تنوع بخشیدن به سبد سرمایه گذاری شما ارائه می‌دهند؛ اما آیا تا به حال به این فکر کرده‌اید که سکه‌های طلا از چه چیزی ساخته شده‌اند؟یا آیا سکه‌های طلا طلای جامد هستند؟ در اینجا توضیح می‌دهیم که از چه فلزاتی برای ساخت سکه‌ها استفاده می‌شود و چگونه ساخته می‌شوند.

سکه‌ها از چه چیزی ساخته شده‌اند؟

سکه‌های طلا با استفاده از طلا ساخته می‌شوند. برای در نظر گرفتن طلای دارای درجه‌ای برای سرمایه گذاری، سکه‌ها باید دارای حداقل 99.5 درصد طلای خالص باشند. به طور کلی، سکه‌های طلای 24 عیار هستند. این بدان معنی است که آنها 99.99٪ طلای خالص هستند. برعکس، جواهرات معمولاً حاوی 37.5 درصد (9 قیراط) طلا هستند.

اما، طلا از چه ساخته شده است؟ طلا یک فلز گرانبها است که برای هزاران سال برای جواهرات و سکه استفاده می‌شود. در واقع، تا سال 1930، حتی در هنگام ضرب کردن پول قانونی استفاده می‌شد. طلا در زیر سطح زمین یافت می‌شود، بنابراین قبل از اینکه بتوان آن را تصفیه و استفاده کرد، باید آن را از سنگ استخراج کنند.

سکه طلا

سکه طلای 22 عیار چیست؟

عیار اصطلاحی است که برای توصیف خلوص طلا استفاده می‌شود. همانطور که قبلا ذکر کردیم، طلای 24 عیار دارای 99.99 درصد طلای خالص است. این خلوص بر روی یک مقیاس اندازه گیری می‌شود که 24 عیار در بالای آن قرار دارد و طلای خالص را به تصویر می‌کشد. با حرکت به سمت پایین ترازوی، ناخالصی‌های بیشتری پیدا می‌کنیم و بنابراین، درجه بندی قیراط کاهش می‌یابد.

بنابراین، یک سکه طلای 22 عیار چیست؟ از نظر تاریخی، سکه‌های طلای 22 عیار بسیار محبوب بودند. در واقع، بیشتر سکه‌های طلا که از سال 1800 ضرب شده‌اند، 22 عیار هستند. این سکه‌ها تقریباً 91.67 درصد طلای خالص هستند. جالب اینجاست که طلا یک فلز کاملا نرم است. بنابراین، هر چه خلوص بالاتر باشد، تراکم آن کمتر می‌شود. این بدان معنی است که سکه‌های طلای خالص بیشتر در معرض خراش و آسیب‌های دیگر هستند. از آنجایی که سکه‌ها به عنوان ارز قانونی استفاده می‌شوند، باید بتوانند در برابر تحرک، سایش و پارگی زیادی مقاومت کنند.

آیا سکه‌های طلا طلای جامد هستند؟ بله، اما برای دوام بیشتر سکه‌های طلا، اغلب آنها را با فلزات دیگر آلیاژ می‌کنند. معمولاً 8.33 درصد دیگر سکه‌های طلای 22 عیار از فلزات بادوام‌تری مانند نقره، مس، روی یا نیکل تشکیل می‌شوند.

این روش اغلب برای ضرب سکه‌های شمش طلا نیز استفاده می‌شود. افزودن فلزات دیگر به قوی‌تر شدن سکه کمک می‌کند و از خراشیدگی و آسیب‌های دیگر در حین حرکت سکه‌ها جلوگیری می‌کند. به عنوان مثال، سکه‌های عقاب طلای آمریکایی و سکه‌های کروگراند آفریقای جنوبی حاوی مقادیر کمی مس یا نقره برای تقویت آنها هستند.

چگونه سکه‌های طلا بسازیم

کارشناسان هر سکه را تحت مجوز بانک مرکزی در ضرابخانه می‌سازند. به طور معمول، این ضرابخانه‌ها توسط دولت‌ها یا بانک‌های ملی آنها کنترل می‌شوند. کل فرآیند تولید به عنوان ضرابزنی شناخته می‌شود و شامل سه مرحله اصلی است:

  1. طراحی و ساخت قالب
  2. ضرب
  3. فرآیند پالایش

اولین مرحله در فرآیند ضرب، آماده سازی فلز است. این کار در یک پالایشگاه انجام می‌شود. در مورد تولید سکه طلا، پالایشگاه باید از شمش طلا یا آلیاژ طلا استفاده کند. سپس این شمش‌های طلا بین غلتک‌ها فشرده شده و تحت فشار شدید قرار می‌گیرند. این میله‌های فلزی را به ورق‌های بزرگ تبدیل می‌کند. در مرحله بعد، این ورق‌ها به صورت کلاف در می‌آیند. در تولید سکه، ورق‌ها به صورت «بلانک» بریده می‌شوند تا برای ضرب سکه آماده شوند.

سکه طلا

تشکیل یک طراحی، نمونه سازی و ساخت قالب

همانطور که می‌دانید، سکه‌های  مختلفی وجود دارد که هر کدام طراحی متفاوت و پیچیده خود را دارند. به طور معمول، این طرح‌ها بر اساس تصویرسازی سنتی هستند و یا دارای عناصری هستند که از سکه‌های تاریخی سرچشمه می‌گیرند. توسعه طرح‌های جدید سال‌ها طول می‌کشد و معمولاً فقط برای نشان دادن یک رویداد مهم یا تاریخی انجام می‌شود. به عنوان مثال، سکه‌هایی برای جشن سالگرد الماس ملکه در سال 2021 طراحی و ضرب شدند.

وقتی طرح جدیدی برای یک سکه تایید شد، ابتدا باید یک مدل گلی در مقیاس بزرگ بسازند. سپس با استفاده از این می‌توانند گچ بری درست کنند. سپس از فناوری مکانیکی پیشرفته برای کاهش این قالب به یک قالب در اندازه واقعی استفاده می‌شود و بعد می‌توانند از این برای ساختن یک جسم فولادی استفاده کنند؛ به روی آن با طرح حکاکی می‌کنند.

ضرب سکه طلا

پس از آماده شدن قالب‌ها، ورقه‌های طلای حلقه شده را تا ارتفاع لازم برای هر سکه بیرون می‌آورند. این ارتفاع کمی بیشتر از ارتفاع تمام شده سکه است، زیرا با فشار دادن آن، فشار شدید سکه را کمی صاف می‌کند. ضایعات فلزی باقیمانده به عنوان تار و پود شناخته می‌شود و به پالایشگاه بازگردانده می‌شود تا مجدداً از آن استفاده کنند. در مرحله بعد، آنها از ماشین آلات قدرتمندی برای فشار دادن بین دو قالب استفاده می‌کنند تا طرح مورد نیاز را مهر و موم کنند.

ممکن است متوجه شده باشید که برخی از سکه‌ها دارای یک طرح خرطومی در اطراف لبه‌ها هستند. از این به عنوان ضلع سوم یاد می‌شود. این الگو با استفاده از یک ماشین لبه دار خاص به دست می‌آید.

بعد از ضرب کردن چه اتفاقی می افتد؟

پس از اتمام فرآیند ضرب، هر سکه مورد بررسی دقیق قرار می‌گیرد تا اطمینان حاصل شود که سکه‌های غیر استاندارد برای استفاده مجدد به پالایشگاه بازگردانده می‌شوند. اگر سکه‌ای حتی کوچکترین نقصی داشته باشد به آن وافل می‌گویند و قابل استفاده نیست. در موارد نادری که یک سکه معیوب به گردش در می‌آید، به دلیل نادر بودن، می‌تواند به موضوع مورد علاقه مجموعه‌داران سکه و سکه‌شناسان تبدیل شود.

کل فرآیند ضرب تحت تدابیر امنیتی شدید برای اطمینان از ایمنی سکه‌ها انجام می‌شود. این به ویژه در مورد ضرب سکه‌های شمش صادق است، زیرا آنها بسیار ارزشمند هستند. هنگامی که این سکه‌ها از بررسی کیفیت عبور کردند، در خزانه‌ها ذخیره می‌شوند یا به نمایندگی‌ها منتقل می‌شوند. به همین ترتیب، هر سکه‌ای که معیوب باشد در شرایط با امنیت بالا به پالایشگاه بازگردانده می‌شود.

هر سکه ساخته شده از طلا، به ویژه طلای 24 عیار، دارای ارزش استثنایی است، خواه ایرادات کوچکی داشته باشد یا نداشته باشد. این به این دلیل است که طلا نسبت ارزش به وزن بالایی دارد. سکه‌ها را می‌توان دوباره به واحدهای بزرگتر ذوب کرد.

 

 

 

 

 

به این محصول امتیاز دهید:
یک نظر برای این مقاله بنویسید

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلدهای اجباری با * نشان گذاری شده‌اند.