blog image

تاریخ انتشار: پنجشنبه پنج مرداد ۱۴۰۲

|    نویسنده : میراث

محبوب‌ترین محصولات شمش‌های ریخته گری و ضرب شده و سکه هستند. اما همه به یک اندازه در بین همه خریداران محبوب نیستند.

 

محبوب‌ترین محصولات طلا کدامند؟

محبوب‌ترین محصولات شمش‌های ریخته گری و ضرب شده و سکه هستند. اما همه به یک اندازه در بین همه خریداران محبوب نیستند. در حالی که برخی از کلکسیونرها اغلب ترجیح می‌دهند سکه بخرند، برخی دیگر به دنبال تنوع بخشیدن به سبد سرمایه گذاری خود با تمرکز عمدتا بر روی شمش‌های ریخته گری هستند.  

شمش طلای Pamp Suisse

شمش‌های ریخته‌گری و ضرب‌شده طلای فیزیکی اغلب توسط کسانی انتخاب می‌شوند که به دنبال خرید طلا با بهترین قیمت هستند. در واقع، بر روی شمش، به‌ویژه شمش‌های ریخته‌شده، یعنی شمش‌هایی که صرفاً با «ریخته‌گری» توده‌ای از طلای خالص در قالب ایجاد می‌شوند، حق بیمه (بخشی از قیمتی که فروشنده می‌گیرد) اغلب کمترین مقدار خواهد بود.

نوع دیگری از شمش‌ها که شمش‌های ضرب شده نامیده می‌شوند، نیاز به کاردستی دقیق‌تری دارند که به نوبه خود باعث ارزشمندتر شدن آن‌ها می‌شود. این هزینه‌های تولید بالاتر به طور کلی به حق بیمه کمی بالاتر تبدیل می‌شود. با این وجود، آنها نه تنها به دلیل زیبایی بلکه به دلیل توانایی آنها در افزایش ارزش بالقوه در طول زمان، محصولات بسیار محبوب باقی می‌مانند. این امر به ویژه در مورد شمش‌های ضرب شده معروف PAMP's Lady Fortuna صادق است

pamp

وقتی صحبت از شمش‌های طلا به میان می‌آید، به نظر می‌رسد هر کشوری اندازه‌ها و پرداخت‌های دلخواه خود را دارد.

در نهایت، سکه‌های طلا نیز محصولات بسیار محبوب هستند . آنها به عنوان محصولات کلکسیونی و سرمایه گذاری محبوبیت خاصی دارند. محبوب‌ترین سکه‌ها سکه‌های سرمایه گذاری مانند کروگراند از آفریقای جنوبی یا عقاب آمریکایی از ایالات متحده و همچنین سکه های کلاسیک مانند Vreneli سوئیس یا ناپلئون 20 فرانک فرانسوی هستند.

برخی از این سکه‌ها گاهی اوقات در تیراژ محدود برای جشن گرفتن یک تاریخ، یک رویداد یا یک شخصیت ملی یا بین المللی منتشر می‌شوند. این نسخه‌های محدود اغلب بسیار محبوب هستند، به خصوص در میان مجموعه داران و خبره‌هایی که انتظار دارند در طول زمان به دلیل کمیاب بودن، ارزش بیشتری پیدا کنند. 

سکه طلای یادبود راجر فدرر

پس از آن محبوب‌ترین محصولات بسته به کشور و حتی شهر متفاوت خواهد بود. هر کشوری تمایل دارد سکه‌های ملی خود را ترجیح دهد: Vreneli در سوئیس، عقاب آمریکایی در ایالات متحده، برگ افرا در کانادا، بریتانیا در بریتانیا، ناپلئون در فرانسه، یا فیلارمونیک وین در اتریش. اگرچه اینها نیز سکه‌هایی هستند که به طور گسترده در سراسر جهان معامله می‌شوند.

همه چیز درباره طلای سرمایه گذاری

طلای سرمایه گذاری دقیقا چیست؟ به عبارت ساده، طلایی است که به منظور سرمایه گذاری خریداری شده است.

 

 

این شامل خرید سکههای کلکسیونی یا خرید و ذخیره شمش‌ها، اغلب به قصد تنوع بخشیدن به سبد سرمایه گذاری و کسب سود در کوتاه مدت، میان مدت یا بلند مدت است. اگرچه طلای فیزیکی مستقیماً سود سهام یا بهره پرداخت نمی‌کند، اما اکنون به عنوان یک محصول سرمایه گذاری با مزایای خاص دیده می‌شود که تعداد فزاینده‌ای از سرمایه گذاران را به خود جذب می‌کند.

شمش طلا

طلای سرمایه گذاری چیست؟

به محض ظهور اولین ارزها، طلای فیزیکی به سرعت به ارز مرجع در سراسر جهان تبدیل شد. یک حکومت پولی چند هزار ساله که در سال 1971 با پایان قرارداد برتون وودز و تبدیل دلار به طلا به پایان رسید.

طلا سپس به تدریج از عملکرد اصلی خود به عنوان یک ارز دور شد، اما فلز زرد به سرعت فراموش نشد. طلا با موقعیت معتبر و تقاضای صنعتی رو به رشد خود همچنان نقش اصلی را در مبادلات جهانی ایفا کرد و به تدریج از یک محصول جدید به عنوان یک محصول سرمایه گذاری رونمایی کرد.

تاریخچه مختصری از طلای سرمایه گذاری

همانطور که قبلاً اشاره کردیم، دهه 1970 یک لحظه مهم در تاریخ طلا بود. اول، با پایان قرارداد برتون وودز در سال 1971، که به گردش طلا به عنوان مبنایی برای اکثر ارزها پایان داد. سپس در سال 1975، با لغو قانون ذخیره طلا در سال 1934، که در اختیار داشتن و تجارت طلای فیزیکی در ایالات متحده ممنوع بود. با پایان یافتن قانون ذخیره طلا، خرید طلا توسط افراد مجدداً در ایالات متحده قانونی شد و نقش محوری طلا را به عنوان یک سرمایه گذاری بازگرداند.

علیرغم وزن ایالات متحده در اقتصاد جهانی، بدیهی است که تاریخ طلا محدود به قاره آمریکا نیست و کشورهای دیگر سهم زیادی در توسعه طلای سرمایه گذاری داشته اند. به عنوان مثال، ایجاد سکه نمادین آفریقای جنوبی، کروگراند، در سال 1967، یک نقطه عطف بزرگ در تاریخ سرمایه گذاری طلا بود.

سکه طلای 1 اونس کروگراند

آفریقای جنوبی که در آن زمان بزرگترین تولیدکننده طلا در جهان بود، به دنبال سرمایه گذاری بر ثروت طبیعی خود بود و کروگراند را اولین سکهای می‌دانست که به طور خاص برای اهداف سرمایه گذاری طراحی شده است. سکه‌های زیادی در سرتاسر جهان دنبال شد، مانند بریتانیا در بریتانیا در سال 1987، عقاب آمریکایی در ایالات متحده در سال 1986، و برگ افرا در کانادا در سال 1979.

شورای جهانی طلا که در سال 1987 تأسیس شد، همچنین به تغییر نگاه ما به طلا به عنوان یک کالا و نوعی سرمایه گذاری کمک کرده است. آنها با کمک به ایجاد درک بهتر از تقاضای طلا در سراسر جهان، به ایجاد ابزارهای جدید برای تنوع بخشیدن به فرصت‌های سرمایه گذاری طلا، مانند ایجاد اولین ETF در سال 2004، دامن زده‌اند.

بسیاری از قوانین و استانداردهای جدید به تدریج در سراسر جهان وضع شدند و برداشتن مالیات بر ارزش افزوده طلا در بسیاری از کشورها، مانند آلمان در سال 1993، منجر به احیای تقاضای خصوصی برای سرمایه گذاری فیزیکی طلا شد. بسیاری از کشورها از این روند پیروی کردند و بازارهای طلای خود را آزاد کردند، مانند هند و ترکیه در سال 1993 و روسیه که بازار طلای خود را به طور رسمی در سال 1994 تأسیس کرد.

 

 

از نظر تاریخی، همانطور که دیدیم، طلای سرمایه گذاری برای اولین بار به عنوان یک سرمایه گذاری مطمئن برای دولت‌ها و افراد در دوره‌های عدم اطمینان اقتصادی و تورم در نظر گرفته شد. به همین دلیل است که معمولاً از آن به عنوان پناهگاه امن یاد می‌شود، دارایی که به عنوان وسیله‌ای برای حفظ ثروت فرد در برابر رکودهای اقتصادی، اجتماعی یا سیاسی استفاده می‌شود.

تاریخ ما با امپراتوری‌های سقوط کرده، کودتاها، تورم شدید، و بحران‌های اقتصادی ملی و بین المللی نقطه گذاری شده است. در این دوره‌های سخت‌تر، طلا اغلب به‌عنوان وسیله‌ای برای انتظار روزهای بهتر مورد استفاده قرار گرفته است. اما تغییرات در تقاضا، ابزارهای تکنولوژیک در دسترس سرمایه گذاران و رقابت پذیری طلا در برابر سایر اشکال سرمایه گذاری همچنان باعث افزایش علاقه سرمایه گذاران به این فلز شده است.

شمش طلا

چرا در طلا سرمایه گذاری کنیم؟

برای درک کامل مزایای طلا در یک سبد سرمایه گذاری، ابتدا باید به عواملی که باعث علاقه سرمایه گذاران می شود نگاه کرد.

تقاضا برای سرمایه گذاری طلا از سال 2001 به طور متوسط 15 درصد در سال افزایش یافته است.

این را می‌توان به عوامل متعددی نسبت داد، از جمله:

دوره‌های مختلف رشد اقتصادی و بحران‌های جاری.

ورود کشورهای جدید و در نتیجه تقاضای تازه به بازار آزاد.

در دسترس بودن گسترده محصولات سرمایه گذاری مانند ETF ها، که به تغییر نظر حتی بدبین ترین سرمایه گذاران در مورد طلا کمک کرده است.

بهبود مدیریت ریسک برای سرمایه گذاران طلا

افزایش آموزش سرمایه گذاران در مورد اهمیت تنوع بهتر سبد سرمایه گذاری آنها.

با توجه به اینکه دومی محرک اصلی تقاضا برای طلای سرمایه گذاری است، مفهوم تنوع سبد سرمایه گذاری سزاوار توجه است.

 

 

نوسانات قیمت طلا

آیا قیمت طلا نوسان دارد؟ در حالی که به نظر می‌رسد همه گیر COVID-19 تا حدودی این استدلال را مطرح کرده است، از نظر تاریخی چنین نبوده است، زیرا قیمت طلا مانند بازار سهام عمل نمی‌کند. در واقع، خرید طلای فیزیکی معمولا به عنوان یک سرمایه گذاری بلندمدت تلقی می‌شود. در حالی که برخی از خریداران به دنبال بازی با نوسانات قیمت آن در کوتاه مدت برای کسب سود هستند، اکثر آنها به دنبال پناهگاهی امن هستند که برای آنها به عنوان راهی برای حفظ ارزش سرمایه آنها در بلندمدت کار کند.

قیمت طلای فیزیکی، مانند هر سرمایه گذاری دیگری، سطحی از نوسانات را تجربه می‌کند، اما مزیت خرید طلا نسبت به سهام یا اوراق قرضه، توانایی تاریخی آن برای حفظ ارزش سرمایه گذاری شما در بلندمدت است.

بازیگران صنعت طلا چه کسانی هستند؟

برای درک بهتر عناصر تشکیل دهنده قیمت طلا، باید با نگاهی به فعالان صنعت آن شروع کنیم.

بیشتر طلای جهان توسط تعداد کمی از کشورها تولید می‌شود: چین، آفریقای جنوبی، ایالات متحده، استرالیا، روسیه، کانادا، برزیل یا اندونزی. پس از استخراج، سپس به سفر خود از طریق آنچه به عنوان زنجیره تامین طلا شناخته می‌شود، ادامه می‌دهد.

شمش طلا

این زنجیره تامین از هر مرحله بین استخراج و محصول نهایی مصرف کننده (تلفن هوشمند، پنل خورشیدی و غیره) یا محصول سرمایه گذاری (میله، سکه و غیره) تشکیل شده است. بازیافت طلا نیز بخشی جدایی ناپذیر از زنجیره تامین این فلز است، جواهرات، سکه‌ها و محصولات صنعتی حاوی طلا (کامپیوتر، گوشی‌های هوشمند و غیره) بازیابی شده و به پالایشگاه‌ها فرستاده می‌شوند، جایی که پس از بازیافت، طلای موجود در آنها دوباره ادغام می‌شود.

زنجیره تامین فیزیکی طلا که با استخراج شروع می‌شود و با بازیافت خاتمه می‌یابد.

 

به این محصول امتیاز دهید:
یک نظر برای این مقاله بنویسید

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلدهای اجباری با * نشان گذاری شده‌اند.