blog image

تاریخ انتشار: شنبه بیست خرداد ۱۴۰۲

|    نویسنده : میراث

زمرد چیست؟ حقایق و اطلاعات سنگ‌های قیمتی زمرد به سادگی یکی از مطلوب‌ترین، معروف‌ترین و تاریخی‌ترین سنگ‌های قیمتی تمام دوران است. زمرد بخشی از خانواده

زمرد چیست؟ حقایق و اطلاعات سنگ‌های قیمتی

زمرد به سادگی یکی از مطلوب‌ترین، معروف‌ترین و تاریخی‌ترین سنگ‌های قیمتی تمام دوران است. زمرد بخشی از خانواده سنگ‌های قیمتی بریل، که شامل آکوامارین و مورگانیت نیز می‌شود، حدود 4000 سال است که استخراج می‌شود. از مصر باستان تا امروز، همه کسانی که به سبزه‌های روشن و شدید این جواهر خیره شده‌اند، تحت تأثیر طلسم آن قرار گرفته‌اند و می‌توان آن را در طول زمان در برخی از خیره‌کننده‌ترین جواهراتی که تاکنون وجود داشته است، یافت. بیایید عمیق‌تر به تاریخچه جذاب این گنجینه بی‌گمان بپردازیم.

 

دستبند زمرد

تاریخچه زمرد

زمرد به سادگی معروف‌ترین سنگ قیمتی سبز رنگ در جهان است. این دارای جذابیتی است که هزاران سال مردم را مجذوب خود کرده است و نسل به نسل از علاقه مندان به سنگ‌های قیمتی را الهام می‌بخشد. این سنگ احتمالاً غنی‌ترین تاریخ را نیز دارد. پلینی بزرگ (23 - 79 پس از میلاد) توسط این کریستال مسحور شد، همانطور که امپراتوری اینکاها در آمریکای جنوبی (1438 - 1533 پس از میلاد) که 500 سال قبل از تجارت با کاشفان قرن شانزدهم از آن در جواهرات خود استفاده می‌کردند.

به دست آوردن فلزات گرانبها

این سنگ قیمتی از دوران باستان مورد توجه قرار گرفته است. اولین معادن شناخته شده در مصر بود و قدمت آن احتمالاً به 4000 سال قبل از میلاد مسیح باز می‌‎گردد. گفته می‌شود که کلئوپاترا با جذابیت منحصر به فرد این سنگ قیمتی هیپنوتیزم شده است و به همین دلیل خود را با بهترین زمردها آراسته است. یونانیان که در معادن اسکندر مقدونی کار می‌کردند گوهرهای خود را به ملکه مصر نیز دادند. در سال 1817، معادن کلئوپاترا که زمانی تصور می‌شد چیزی جز افسانه نبود، دوباره در سواحل دریای سرخ کشف شد و اعتبار قابل توجهی به افسانه او اضافه کرد. نام آن از کلمه یونانی "smaragdos" گرفته شده است، نامی که زمانی به تعدادی از جواهرات با رنگ سبز مشترک داده می‌شد. جهان در طول زمان به زمرد فعلی تبدیل شد و نام اسمرلدا نیز به زمرد ترجمه می‌شود. گفته می‌شود که زمرد که نماینده رنگ بهار است، نشان دهنده امید، رشد جدید و زندگی ابدی است. رنگ شدید این سنگ قیمتی از دیرباز با سرسبزترین مناظر مرتبط بوده است. به عنوان مثال، ایرلند به عنوان جزیره زمرد و سیاتل به عنوان شهر زمرد شناخته می‌شود. این انجمن حتی به آثار داستانی مانند شهر زمرد در جادوگر شهر اوز نیز تبدیل شده است. پلینی بزرگ، نویسنده «تاریخ طبیعی»، درباره زمرد نوشت: «هیچ رنگی در ظاهر دلپذیرتر نیست. زیرا اگرچه ما از دیدن گیاهان و برگها لذت می‌بریم، اما زمرد را با لذت بیشتری می‌دانیم زیرا در مقایسه با آنها چیزی سبزتر از این وجود ندارد.

زمرد

اگرچه پلینی به افسانه‌ها اعتقادی نداشت، اما ادامه داد: "و پس از اینکه چشمان خود را با نگاه کردن به جسم دیگری تحت فشار قرار دادیم، می‌توانیم با نگاه کردن به زمرد دید خود را به حالت عادی برگردانیم." او همچنین به درستی زمرد را به عنوان بخشی از خانواده بریل شناسایی کرد. شاه جهان، معمار تاج محل، زمرد را به عنوان طلسم می‌پوشید و روی آن متن مقدسی نوشته می‌شد. زمرد مغول او به عنوان یکی از معروف‌ترین قطعات زمرد در تمام دوران شناخته می‌شود و قدمت آن به سال 1695 بازمی‌گردد. این زمرد کلمبیایی 10 سانتی‌متری بلند و 217 قیراط وزن دارد. در سپتامبر 2001 به مبلغ 2.2 میلیون دلار در حراجی به یک پیشنهاد دهنده ناشناس فروخته شد، اگرچه تا سال 2009 در موزه هنر اسلامی در دوحه قطر بود. یکی دیگر از زمردهای معروف پاتریشیا زمرد 632CT است که در کلمبیا نیز یافت شد و به نام دختر صاحب معدن نامگذاری شده است. این هنوز به شکل کریستالی خشن است و در موزه تاریخ طبیعی آمریکا در نیویورک به نمایش گذاشته شده است. زمرد توسط اینکاها و آزتک ها به عنوان یک سنگ قیمتی مقدس مورد احترام بود و توسط رومیان با زهره، الهه عشق و زیبایی مرتبط بود. زمردها مدت‌هاست که افراد ثروتمند و مشهور را زینت می‌دادند، به طوری که ریچارد برتون در طول فیلمبرداری (به اندازه کافی) کلئوپاترا در سال 1962، مجموعه کاملی از قطعات نفیس زمرد را برای الیزابت تیلور خرید. وقتی این قطعات پس از مرگ او به حراج گذاشته شدند، رکوردهای خانه حراج را شکستند. ملکه الیزابت دوم تعدادی زمرد باورنکردنی در مجموعه سلطنتی دارد، از جمله دوشس بزرگ ولادیمیر تیارا و گردنبند دوربار دهلی. همچنین 11 زمرد در تاج امپراتوری ایالت وجود دارد و بسیاری از جواهرات دیگر تاج نیز دارای این سنگ هستند. ما در جست‌وجوی بهترین زمردها از کلمبیا، برزیل، زامبیا و مناطق دورتر به دنیا سفر می‌کنیم، و هر یک از این جوامع ارزشمند جواهر گردان به گنجینه سبز خود اهمیت و معنی می‌دهند. در سال 2013، زمرد به عنوان رنگ سال پنتون انتخاب شد و محبوبیت بسیار زیادی در سراسر جهان داشت.

 

همچنین بخوانید: الماس چیست؟

 

اطلاعات سنگ‌های قیمتی زمرد زمرد سنگ تولد برای ماه مه و سنگ جواهر سالگرد برای سال های 20، 35 و 55 ازدواج است. این سنگ تولد ایده آل برای ماه مه است، زیرا سبزهای روشن و عمیق آن کاملاً منعکس کننده زندگی جدید و بازسازی طبیعت در طول فصل بهار است. زمردها عضوی از خانواده سنگ‌های قیمتی بریل هستند که آنها را از بستگان نزدیک آکوامارین، مورگانیت، بریل طلایی و هلیدور می‌سازد. زمردها به دلیل ناخالصی‌های موجود در ساختار کریستالی جواهر سبز رنگ می‌شوند. معمولاً مخلوطی از کروم و وانادیم و گاهی اوقات آهن. رنگ آنها از سبز خالص تا سبز مایل به زرد یا آبی متغیر است.

زمردهایی که رنگ مایل به آبی را نشان می‌دهند عموماً از کلمبیا تهیه می‌شوند. اینها بسیار مورد علاقه هستند و توسط خبره‌ها به عنوان برخی از بهترین‌های جهان شناخته می‌شوند. متأسفانه، این زمردها به طور فزاینده‌ای نادرتر می‌شوند زیرا صاحبان معدن مجبور به حفاری عمیق تر و با موفقیت بسیار کمی هستند. سایر منابع محبوب زمرد شامل برزیل، پاکستان، سیبری، زامبیا و زیمباوه است. زمردها نیز می‌توانند به طور قابل توجهی در وزن خود متفاوت باشند. برخی، از مناطقی مانند باهیا در برزیل، در برخی موارد ممکن است به 50 درصد هم برسد، اما برخی از بهترین زمردهایی که تا به حال دیده‌ایم، حدود 70 تا 75 درصد تن دارند.

زمرد یکی از معدود سنگ‌های قیمتی است که مجموعه‌ای از اجزاء و عیوب آن نه تنها مورد استقبال قرار می‌گیرد بلکه اغلب به عنوان بخشی از زیبایی هر سنگ عمل می‌کند.

داشتن زمرد داشتن یک قطعه تاریخ، یک قطعه طبیعت و یک اثر هنری است. هر کدام واقعا فردی هستند. دوست داشتنی‌ترین ویژگی زمرد این است که هر سنگ شخصیت خاص خود را دارد. هر زمردی که از زمین بیرون کشیده می‌شود غیرقابل انکار است و زمرد یکی از معدود سنگ‌های قیمتی است که مجموعه‌ای از اجزاء و عیوب آن نه تنها مورد استقبال قرار می‌گیرد، بلکه اغلب بخشی از زیبایی هر سنگ است. این اجزای معروف اغلب به عنوان «ژاردین» (کلمه فرانسوی به معنی باغ) نامیده می‌شوند و به هر قطعه یک اثر انگشت متمایز می‌دهند و به زیبایی آن می‌افزایند و هر جواهر را واقعاً منحصر به فرد می‌کنند. ما دوست داریم آنها را اثر انگشت مادر طبیعت بدانیم. رنگ زمردی نیز فاکتور مهمی است، زیرا زمرد باید رنگ سبز کاملاً متعادلی داشته باشد، نه خیلی روشن یا خیلی تیره، در غیر این صورت خطر قرار گرفتن در دسته سبز بریل وجود دارد.

دستبند زمرد

زمرد در طلای سفید با الماس

اگر به دنبال منطق و دلیل هستید، دنیای جواهر مکان عجیبی برای جست و جو است. با وجود بسیاری از جواهرات سبز دیگر که با وضوح تقریباً کامل و در برخی موارد کمیابتر در دسترس هستند، اصلاً منطقی نیست که زمرد هنوز به عنوان پادشاه جواهرات سبز در نظر گرفته شود. قیمت آن اغلب بیشتر از الماس با وزن قیراط مشابه است، گاهی اوقات برای بهترین نمونه‌ها سه برابر می‌شود. بنابراین وقتی صاحب یک زمرد هستید، با آن به عنوان اثر هنری خود رفتار کنید، خطوط، وصله‌های آن، هویت آن را بشناسید و اجازه ندهید کسی به شما بگوید که چیزی غیر از زرق و برق است. بالاخره زیبایی در چشم انسان است. بیننده برخی از زمردها ظاهری تقریباً مخملی دارند که در کنار اجزای منحصر به فرد هر سنگ، بخشی از شخصیت جواهر محسوب می‌شود. به عنوان یک قاعده کلی، یک زمرد زنده پر از اجزاء معمولاً قیمت بالاتری نسبت به یک زمرد بی عیب و نقص که رنگ پریده‌تر دارد، می‌طلبد.

انتخاب جواهرات زمرد

به دلیل ساختار کریستالی شکننده و انبوه اجزای آن، برش نگین یک چالش واقعی است. تعداد بسیار کمی از جواهر تراش‌ها حتی تلاش می‌کنند تا زمردهای بزرگتر را برش دهند، و مانند تل آویو در اسرائیل و جیپور در هند (جایی که اکثر سنگ های گمپوریا تراش می‌شوند) بسیاری از لاپیداریست‌ها را تولید کرده‌اند که در تراش زمرد تخصص دارند. بیشتر زمردهای موجود در بازار در زمان برش با موم، روغن یا رزین درمان می‌شوند. بر خلاف تقریباً تمام سنگ‌های قیمتی دیگر، بیشتر درمان‌هایی که برای زمرد استفاده می‌شود، دائمی نیستند و برای حفظ زیبایی بی‌نظیر گوهر، باید هر پنج تا 10 سال یک‌بار دوباره استفاده شود. برای زمردهای برزیل و کلمبیا، اگر اندازه آنها بیش از یک قیراط باشد، می‌توان تصور کرد که گوهر تحت درمان قرار گرفته است. از لحاظ تاریخی، موم‌ها و روغن‌ها برای افزایش درخشندگی زمرد با پر کردن شکاف‌های آن اضافه می‌شدند. امروزه این درمان‌های غیردائمی به طور عمده با پلیمرهای مدرن جایگزین شده‌اند که دارای ضریب شکست بسیار مشابهی با زمرد هستند. این درمان‌ها به قدری خوب هستند که اکثر آزمایشگاه‌های جواهر قادر به شناسایی آن‌ها نیستند، بنابراین یک بار دیگر، مگر اینکه گوهر شما دارای گواهینامه باشد، بهتر است فرض کنید که درمان‌ها اعمال شده‌اند. برای اطلاعات بیشتر در مورد نحوه مراقبت از زمرد، به زیر مراجعه کنید.

انگشتر زمرد

بیشتر مردم ترجیح می‌دهند رنگ زمردی‌شان سبز خالص باشد، اما بیشتر آن‌ها رنگ ثانویه آبی یا زرد دارند و گاهی اوقات می‌توان هر دو را به طور همزمان مشاهده کرد. بسیاری از متخصصان جواهر به شما خواهند گفت که ارزشمندترین زمردها نباید دارای هیچ رنگ ثانویه آبی یا زرد باشند، با این حال هر دو رنگ مایل به زرد یا آبی مزایای خود را دارند. اولاً، اگر زمرد در نور طبیعی روز کمی مایل به زرد است، باید در زیر نور شمع یا داخل خانه متعادل به نظر برسد. از طرف دیگر، اگر زمرد حدود 10 تا 15 درصد رنگ بدن خود را به رنگ آبی داشته باشد، اغلب زمرد را گرمتر و زنده تر نشان می‌دهد. برای پاسخ به این سوال که زمرد چقدر ارزش دارد؟ به هیچ وجه ساده نیست.

سنگ‌های قیمتی شفابخش کریستال زمرد به قدمت زمان هستند و در سال‌های پس از اولین کشف آنها چیزهای بیشتری نسبت به کلکسیونرها و کانی‌شناسان مجذوب پیدا کرده‌اند. بسیاری از افسانه‌ها و خواص درمانی خود داستان‌هایی به دست آورده‌اند و در حالی که هیچ مدرکی دال بر واقعی بودن هر یک از این خواص وجود ندارد، هنوز هم جالب است که جنبه باطنی معجزات مادر طبیعت را کشف کنیم. ارزش این را دارد که از خود بپرسیم: "اگر واقعاً به چیزی اعتقاد دارید، آیا به این معنی است که آن چیز درست است"؟ از نظر علمی، پاسخ منفی است، اما در سطح شخصی‌تر و معنوی‌تر چطور؟ اگر واقعاً باور دارید که یک مورد در خانه شما روی شما تأثیر می‌گذارد، آیا احتمال بیشتری دارد که این تأثیر را احساس کنید؟ این واقعاً برای ما نیست که بگوییم، اما این یک مفهوم بسیار جالب است که سزاوار تحقیق بیشتر است. با این حال، یک بار دیگر باید اشاره کنیم که هیچ مطالعه‌ای هیچ اثر درمانی یا خاصیت درمانی در سنگ‌های قیمتی پیدا نکرده است و موارد زیر فقط برای اطلاع شماست. زمرد از دیرباز به عنوان سنگ شفقت، اتحاد و عشق بی قید و شرط در نظر گرفته شده است. از آن به عنوان یک سنگ شفابخش برای ایجاد طراوت و نشاط مجدد به روح استفاده شده است. همچنین گفته شده است که صاحب خود را با ویژگی‌های مثبت وفاداری، صبر و دوستی آغشته می‌کند و با احیای اشتیاق مرتبط است، چه برای یک شغل، یک سرگرمی یا یک شخص. کشورهایی که این جواهر از آنها تهیه شده است نیز تفسیرهای محلی خود را از این سنگ دارند. یک مرد زامبیایی یک بار گفت که اعتقاد بر این بود که پوشیدن زمرد حقیقت یا نادرستی سوگند عاشقان را آشکار می‌کند و همچنین باعث می‌شود که یک سخنران فصیح شود. در کلمبیا می‌گویند که زمرد به پوشنده این امکان را می‌دهد که آینده را پیش بینی کند و همچنین حقیقت را آشکار کند و از شر محافظت کند. زمرد همچنین سنگ قیمتی زودیاک است که با علامت سرطان مرتبط است. خواص زمین شناسی رنگ زمرد سبز سبز (سبز مایل به زرد تا سبز مایل به آبی) خانواده مقیاس بریل موس سختی 7.5 - 8 وزن مخصوص 2.67 - 2.78 ضریب شکست 1.560 - 1.605 درخشش

زمرد

ترکیب بریلیم آلومینیوم سیلیکات زمرد از کجا استخراج می‌شود؟ زمردها از کجا می‌آیند؟

انواع زمرد زمردهای زامبیا با آتش سبز عمیق خیره کننده، درخشندگی قابل توجه (که به ویژه در زمرد رایج نیست) و درخشش شگفت انگیزشان بلافاصله از سایر منابع زمرد قابل تشخیص هستند. زمرد از سال 1976 تنها در هر مقیاسی در زامبیا استخراج شده است و این جواهر خیلی سریع خود را به عنوان یکی از بهترین منابع جهانی معرفی کرد. زمرد مدت‌هاست که به دلیل ویژگی‌های «jar din» خود که بخشی از مالکیت این جواهر است که گاهی به عنوان اثر انگشت مادر طبیعت شناخته می‌شود، شناخته شده است. مرغوب‌ترین نگین‌های زامبیایی نیز شفافیت قابل توجه و رنگ استثنایی را با ظاهری ظریف اما بسیار کمی آبی‌تر از برخی از همتایان خود نشان می‌دهند. بیشتر زمردهای زامبیا از منطقه ای به نام کمربند زمرد Fwaya استخراج می‌شوند. این به «نگاه کن، نگاه کن» ترجمه می‌شود، احتمالاً پس از پاسخ مبهوت اولین کسی که یکی از این زیبایی‌های بی‌گمان را کشف کرد! حتی اگر سال‌هاست که زمرد جمع‌آوری می‌کنید، اگر هنوز زمرد زامبیا را ندارید، باید آن را ببینید تا باور شود.

از آب و هوای نزدیک به استوایی زامبیا به یکی از سردترین مکان های این سیاره می رویم. زمرد سیبری وضوح خیره کننده را با تن و اشباع کامل رنگ ترکیب می‌کند. طلایی‌های ضروری زمرد، با همه چیز درست است. این سنگ‌ها از همان منطقه‌ای که ذخایر غیرممکن (و اکنون تهی‌شده) الکساندریت روسی است، جزو برخی از بهترین زمردهای کشف‌شده هستند.

زمرد بیش از 1000 سال است که در این قسمت از جهان یافت می‌شود، اگرچه فاتحان اسپانیایی در دهه 1530 بودند که واقعاً شروع به استفاده از ذخایر کلمبیا کردند. علیرغم اکتشافات کوچک متعدد، در واقع در سال 1963 بود که استخراج معادن در مقیاس بزرگ در کشور برزیل آغاز شد و منبع این کانسار کارنایبا است. این زمردها با رنگ روشن‌تر از رنگ‌های کلمبیایی مشخص می‌شوند، اما می‌توان آن‌ها را در وزن‌های قیراطی بسیار بزرگ با آتش سبز غنی و تقریباً آسان یافت که مورد توجه بسیاری از کلکسیونرها است. این معدن در نزدیکی ایالت پارایبا در برزیل است که انواع معروف تورمالین از آن منشأ گرفته است و تنها 50 مایل از سانتا ترزینیا، یکی دیگر از منابع معروف زمرد برزیلی، فاصله دارد.

گردنبند زمرد

چگونه زمرد را تمیز کنیم؟

 زمرد را می‌توان برای بهبود ظاهر آن روغن کاری کرد، درمانی که قدمت آن به صدها سال قبل می رسد. روغن کاری به طور گسترده‌ای برای زمردها در سراسر صنعت استفاده می‌شود، اما این امر تمیز کردن زمرد را عملیاتی ظریف‌تر می‌کند. هرگز زمرد را در معرض تمیز کردن اولتراسونیک یا بخار قرار ندهید. آنها را می‌توان با آب گرم صابون و یک برس نرم تمیز کرد، اگرچه سعی کنید زمرد خود را برای مدت طولانی زیر آب نگذارید. اگر احساس می‌کنید که سنگ شما در طول سال‌ها درخشش و ویژگی خود را از دست داده است، ممکن است نیاز به روغن کاری مجدد داشته باشد. این یک فرآیند بسیار تخصصی است و باید توسط یک جواهرات حرفه‌ای انجام شود. در مقابل وسوسه استفاده از راهنماهای «خودت انجام بده» مقاومت کنید زیرا هر گونه اشتباهی برگشت ناپذیر خواهد بود. روش‌های تمیز کردن جواهرات نحوه مراقبت از زمرد 7.5 تا 8 در مقیاس Mohs است، بنابراین پوشیدن آن نسبتاً سخت است. با این حال، جواهرات سخت‌تری مانند یاقوت، یاقوت کبود و الماس در صورت تماس زمرد را خراش می‌دهند، بنابراین همیشه بهترین کار این است که هر قطعه جواهرات جداگانه را در جعبه یا کیسه نرم خود نگه دارید. اجازه ندهید زمرد خیلی داغ شود یا آن را در آب خیس کند، و اگر آن را نمی‌پوشید بهتر است آن را از نور خورشید نیز دور نگه دارید، هرچند این یک احتیاط بیشتر است، بنابراین نگران پوشیدن آن نباشید، زیرا زمرد مانند خورشید می‌درخشد. آن را به بیرون ببرید و از آن درخشش سبز رشک برانگیز لذت ببرید.

 داستان آن واقعاً از زمانی شروع می‌شود که برای اولین بار قطعه خود را می‌بینید و زمانی که جواهرات را می‌پوشید و برای اولین بار از آن لذت می‌برید. هر لحن، هر منبع و هر اندازه‌ای که برای شما جذاب باشد، یک چیز قطعی است و شما نمی‌توانید چشمان خود را از درخشش سبز عرفانی این گنجینه اعصار بگیرید.

سمبولیسم زمرد نه تنها سلطنتی را در بر می‌گیرد، بلکه شوخ طبعی، فصاحت و آینده نگری را نیز در بر می‌گیرد. زمرد همچنین به عنوان سنگ تولد ماه مرداد عمل می‌کند. این گوهر هر چه که باشد، به عنوان یک جواهر برتر در نظر گرفته شده است. رنگ سبز خیره کننده زمردی نادر و زیبا، آن را در میان فرهنگ‌های سراسر جهان جایگاهی ارجمند به ارمغان آورده است.

زمرد

 سنگ‌های قیمتی کلئوپاترا فهرستی از خانواده‌های سلطنتی مشهور که به‌طور آشکار این گوهر سبز را به نمایش گذاشته‌اند، رقمی کمتر از کلئوپاترا دارد. در واقع، او ممکن است کارهای زیادی برای محبوبیت این ارتباط انجام داده باشد. قدیمی‌ها این سنگ‌های قیمتی را نمادهای مقدس باروری و جاودانگی می‌دانستند. بنا به گزارش‌ها، کلئوپاترا خود و قصرش را با زمرد آراسته و به مقامات خارجی نیز هدیه داده است. به احتمال زیاد، او این را به عنوان نمایش ثروت و قدرت در نظر گرفته است.

سمبولیسم زمرد و طلسم‌های عرفانی مردم بر این باور بودند که زمرد اگر به عنوان طلسم پوشیده شود می‌تواند ثروت، قدرت و فصاحت را به ارمغان بیاورد. ظاهراً این جواهرات حافظه را تقویت کرده و هوش را بیشتر می‌کند. با ارزش‌ترین قدرت آن شاید اعطای توانایی پیش بینی رویدادهای آینده بود.

به این محصول امتیاز دهید:
یک نظر برای این مقاله بنویسید

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلدهای اجباری با * نشان گذاری شده‌اند.