blog image

تاریخ انتشار: دوشنبه چهار اردیبهشت ۱۴۰۲

|    نویسنده : میراث

بهترین راه برای خرید فلزات گران‌بها چیست؟ از دیرباز، طلا و نقره به عنوان بهترین روش سرمایه گذاری در فلزات گران‌بها مورد توجه بوده ...

بهترین راه برای خرید فلزات گران‌بها چیست؟

از دیرباز، طلا و نقره به عنوان بهترین روش سرمایه گذاری در فلزات گران‌بها مورد توجه بوده بوده است. امروزه سرمایه گذاری فلزات گران‌بها همچنان در سبد سرمایه گذاران جایگاهی بالا دارد؛ اما کدام فلز گران‌بها بهترین سرمایه گذاری است؟

راه‌های متعددی برای خرید فلزات گران‌بها مانند طلا، نقره و پلاتین وجود دارد.

 

 

قبل از اینکه به چگونگی سرمایه گذاری در فلزات گران‌بها بپردازیم، اجازه دهید مروری سریع بر انواع فلزات گران‌بها داشته باشیم. در زیر برخی از فلزات گران‌بها را برای سرمایه گذاری در نظر می‌گیریم:

سرمایه گذاری طلا

محبوب‌ترین و پرطرفدارترین روش سرمایه گذاری در فلزات گران‌بها طلا است. انعطاف پذیری آن (زنگ زده نمی‌شود)، ظرفیت شکل گیری و ظرفیت انتقال گرما و الکتریسیته آن را منحصر به فرد کرده است. اگرچه کاربردهای صنعتی جزئی در الکترونیک و دندانپزشکی دارد؛ اما کاربرد اصلی آن در ساخت جواهرات و به عنوان وسیله‌ای برای مبادله است. در نتیجه، سرمایه گذاران به دنبال خرید طلا به عنوان پوششی در برابر افزایش تورم در دوره های آشفتگی اقتصادی یا سیاسی هستند.

عوامل زیادی باعث افزایش تمایل به ذخیره طلا می‌شوند:

نگرانی‌های مالی سیستمیک: زمانی که تصور می‌شود بانک‌ها در شرایط ناپایداری قرار دارند و ثبات سیاسی در تردید است طلا در طول تاریخ به‌عنوان ذخیره‌ای مطمئن از ارزش در این زمان‌ها مورد توجه بوده است.

تورم: زمانی که نرخ بازده واقعی در بازارهای سهام، اوراق قرضه یا املاک منفی است، مردم اغلب به طلا به عنوان دارایی امن متوسل می‌شوند.

ناآرامی سیاسی: همواره منجر به احتکار طلا از سوی مردم شده است. می‌توانید پس‌اندازهای یک عمر را قابل حمل کنید و آن‌ها را تا زمانی که نیاز به تعویض آن‌ها با غذا، سرپناه یا سفری امن به مکانی کمتر خطرناک داشته باشید، ذخیره کنید.

سرمایه گذاری نقره

دومین روش رایج و پرطرفدار برای سرمایه گذاری در فلزات گران‌بها نقره است. صنایع برق، الکترونیک و عکاسی از این فلز صنعتی قابل توجه استفاده می‌کنند. به عنوان مثال، نقره به دلیل ویژگی‌های الکتریکی آن، یک جزء حیاتی در پنل‌های خورشیدی است. جواهرات، ظروف نقره، سکه‌ها و میله‌ها همگی از نقره ساخته شده‌اند که به عنوان ذخیره‌ای از ارزش نیز عمل می‌کند.

قیمت نقره به دلیل استفاده دوگانه به عنوان یک فلز صنعتی و ذخیره ارزش، نسبت به طلا متمایل است. قیمت سهام برای نقره می‌تواند به طور قابل توجهی تحت تأثیر نوسانات باشد. در طول تقاضای قابل توجه صنعتی و سرمایه گذاری، قیمت نقره گاهی اوقات می‌تواند بهتر از طلا باشد.

این نوسانات همیشه با نوآوری‌های جدیدی همراه است، مانند:

قیمت نقره نسبت به طلا نامنظم‌تر است، زیرا هم به عنوان یک فلز صنعتی و هم به عنوان ذخیره ارزش عمل می‌کند.

نوسانات ممکن است تأثیر قابل توجهی بر قیمت گذاری سهام نقره داشته باشد.

هنگامی که تقاضای زیادی از سوی سرمایه گذاران و صنعت وجود دارد، قیمت نقره ممکن است گه گاه از طلا بهتر باشد.

سرمایه گذاری پلاتین

پلاتین به طور مداوم در کالاهای بین المللی معامله می‌شود، درست مانند طلا و نقره. از آنجا که به طور قابل توجهی کمیاب‌تر از طلا است، اغلب در زمان‌های منظم بازار و ثبات سیاسی، قیمت بهتری دارد. مانند نقره، کاربرد اصلی پلاتین صنعتی است. این برای صنعت خودرو بسیار مهم است، زیرا برای ایجاد مبدل های کاتالیزوری استفاده می‌شود که به کاهش سطح انتشار اگزوز کمک می‌کند. پلاتین همچنین در صنایع نفت و پالایش و همچنین در تجارت کامپیوتر و همچنین برای ساخت جواهرات از پلاتین استفاده می‌شود. به دلیل کمیاب بودن، این فلز دارای پتانسیل سرمایه گذاری است، البته نه به اندازه نقره یا طلا.

عوامل تعیین کننده قیمت پلاتین عبارتند از:

پلاتین همچنین به دلیل تقاضای فوق العاده‌ای که از کاتالیزورهای خودرو دارد، یک فلز صنعتی در نظر گرفته می‌شود که برای کاهش مضرات گازهای گلخانه‌ای مورد استفاده است. پس از این، جواهرات بیشترین تقاضا را به خود اختصاص می‌دهند و پس از آن کاتالیزورهای پالایش نفت و شیمیایی قرار دارند و صنعت کامپیوتر بقیه را مصرف می‌کند.

با توجه به وابستگی قابل توجه صنعت خودرو به فلز، ارقام فروش و تولید خودرو نقش بسزایی در تعیین قیمت پلاتین دارند.

آفریقای جنوبی و روسیه تنها کشورهایی هستند که مقدار قابل توجهی از استخراج پلاتین را دارا هستند.

سرمایه گذاری پالادیوم

فلز دیگری که کاربرد صنعتی مهمی دارد، پالادیوم است. از آن در جواهرات، دندانپزشکی، مصارف پزشکی، اقلام صنعتی، الکترونیک و تصفیه آب های زیرزمینی استفاده می‌شود. سرمایه گذاران به اندازه سایر فلزات گران‌بها به پالادیوم اهمیت نمی‌دهند.

ویژگی پالادیوم:

پالادیوم نادر است.

پالادیوم فلزی سخت است.

پالادیوم به دلیل تقاضای کمتر، هزینه کمتری دارد.

پالادیوم در مصارف صنعتی محبوب است.

کاربردهای پالادیوم در شمش، صنایع و جواهرات است.

شهرت، آبرو

اولین چیزی که باید هنگام خرید فلزات گران‌بها به دنبال آن باشید، یک فروشنده معتبر است که می‌توانید به آن اعتماد کنید. در مورد شهرت شرکتی که می‌خواهید از آن خرید کنید تحقیق کنید. چه مدت است که آن ها در تجارت هستند؟ مردم در مورد آنها چه می گویند؟ آنها کجا هستند  یا می توانید شخصاً از آنها بازدید کنید؟

حضور فیزیکی

فروشنده‌ای با حضور در دفتر پیدا کنید. از فرصت سرمایه گذاری فلزات گران‌بها به صورت حضوری صحبت کنید. نشستن رو در رو با فروشنده خود، دیدن محصولات و پرسیدن تمام سوالاتی که در یک گفتگوی واقعی دارید، بهترین تجربه خرید را برای شما تضمین می‌کند.

نتیجه گیری برای سرمایه گذاری فلزات گران‌بها

سرمایه گذاری در فلزات گرانبها مزایای زیادی دارد، زیرا آنها یک طبقه دارایی متمایز از سهام و اوراق قرضه را تشکیل می‌دهند که فقط تا حدی به هم مرتبط هستند به همین دلیل، آنها به ویژه برای استفاده در رویکرد تنوع سبد سهام مناسب هستند. استراتژی ایده آل به اهداف شما در میان چندین روش سرمایه گذاری در طلا و نقره بستگی دارد.

 

به این محصول امتیاز دهید:
یک نظر برای این مقاله بنویسید

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلدهای اجباری با * نشان گذاری شده‌اند.