blog image

تاریخ انتشار: یکشنبه بیست و یک خرداد ۱۴۰۲

|    نویسنده : میراث

سنگ قیمتی توپاز قابل توجه است. این سنگ هم به عنوان یکی از تمیزترین، شفاف‌ترین و تردترین سنگ‌های بی‌رنگ کشف‌شده مورد توجه است و هم میزبان مجموعه‌ای از

توپاز چیست؟ حقایق و اطلاعات سنگ‌های قیمتی

سنگ قیمتی توپاز قابل توجه است. این سنگ هم به عنوان یکی از تمیزترین، شفاف‌ترین و تردترین سنگ‌های بی‌رنگ کشف‌شده مورد توجه است و هم میزبان مجموعه‌ای از رنگ‌ها است. بسیاری از این رنگ‌ها طبیعی هستند، در حالی که برخی دیگر در طی سالیان متمادی به عنوان درمانی برای سنگ ایجاد شده‌اند.

در اینجا به ما بپیوندید تا درباره تاریخچه این سنگ مرموز، حقایق و افسانه‌هایی که در طول داستان آن بافته شده‌اند، بیشتر بپردازیم.

تاریخچه توپاز

کاملاً مشخص نیست که چگونه این گوهر به توپاز معروف شد، اما آنچه می‌دانیم این است که جزیره کوچکی در دریای سرخ که امروزه به نام زبرگاد (و به انگلیسی جزیره سنت جان) شناخته می‌شود؛ پلینی بزرگ (23 - 79 پس از میلاد)، نویسنده کتاب تاریخ طبیعی (که اغلب به عنوان اولین دایره المعارف شناخته می شود) این گوهر را به جزیره مرتبط می‌کند. او همچنین بیان می کند که نام جزیره از کلمه یونانی "topazes" به معنای جستجو گرفته شده است.

این جزیره در حال حاضر به طور گسترده در محافل سنگ‌های قیمتی به عنوان مکانی که کلئوپاترا پریدوت خود را استخراج کرده شناخته می‌شود، اما هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد توپاز در این زمان در آنجا استخراج شده است. گفته می‌شود، در طول تاریخ، این دو سنگ قیمتی بارها با یکدیگر اشتباه گرفته شده‌اند، زیرا هر دو را می‌توان با رنگ‌های سبز مایل به طلایی پر جنب و جوش پیدا کرد. علاوه بر این، بسیاری از مورخان بر این باورند که کلئوپاترا زمردها را می‌پرستید، احتمالاً سنگ‌های پریدوت این جزیره بودند.

بنابراین، به نظر می‌رسد جزیره توپازیوس ممکن است به طور تصادفی با این سنگ مرتبط باشد، قبل از اینکه تکنیک‌های شناسایی سنگ‌های قیمتی به اندازه امروز قابل اعتماد شوند.

یکی دیگر از ریشه‌های احتمالی این نام به شکل کلمه سانسکریت "tapes" به معنای آتش است. این می‌تواند به یکی از دو چیز اشاره داشته باشد: آتش سنگ‌های قیمتی، تقسیم نور سفید به رنگین کمانی از رنگ‌ها در جواهر و یا این واقعیت که توپاز گاهی اوقات در یک رنگ طلایی عمیق و زیبا یافت می‌شود. در حالی که هیچ راهی برای دانستن دقیق نامگذاری این سنگ متنوع وجود ندارد، ما می‌دانیم که این سنگ برای مدت بسیار طولانی وجود داشته است. این توضیح می‌دهد که چرا شاید بیش از هر جواهر دیگری، فولکلور و افسانه پیرامون توپاز وجود داشته باشد.

توپاز در طول اعصار به عنوان یک سنگ قدرتمند شناخته شده است، سنگی که با جذب عشق و ثروت مرتبط بود. در کتاب مقدس نیز به آن اشاره شده است و یکی از دوازده سنگ قیمتی است که زینت سینه هارون است.

توپاز که برای اولین بار در بیش از 2500 سال پیش کشف شد، دارای ملیله‌ای غنی از افسانه‌هایی است که در سرتاسر داستان خود جریان دارد. زمانی تصور می‌شد که آنها در برابر دشمنان محافظت می‌کنند و به عنوان نمادی از شکوه و عشق استفاده می‌شدند. حتی یک بار گفته شد که پوشیدن توپاز آبی همراه با سنگ ماه ممکن است به تشویق ذهنیت و اراده مناسب برای کاهش وزن کمک کند. گفته می‌شود که توپاز به عنوان سنگ قیمتی با گسترده‌ترین طیف خواص درمانی مرتبط با آن در طول تاریخ دارای تمایز است. یونانیان باستان زمانی از توپاز به عنوان طلسم استفاده می‌کردند تا به آنها قدرت بدهد و همچنین ظاهراً بی‌خوابی را از بین می برد و سلامت عقل را بازیابی می‌کرد. در طول قرون وسطی در اروپا، زمانی اعتقاد بر این بود که توپاز می‌تواند در برابر طلسم و جادو محافظت کند.

در قرن 1100، یک توپاز طلایی بزرگ توسط لیدی هیلدگارد، همسر تئودوریک، کنت هلند، به صومعه‌ای اهدا شد. این سنگ به قدری نورانی بود که شب‌ها برای روشنایی داخل کلیسا از آن استفاده میکردند و به قدری درخشان بود که جماعت می‌توانستند نماز خود را بدون استفاده از چراغ بخوانند.

در هند، توپاز از دیرباز با زیبایی، هوش و عمر طولانی مرتبط بوده است؛ عمدتاً اگر روی قلب پوشیده شود. رومیان باستان معتقد بودند که این جواهر می‌تواند به محافظت در برابر سم کمک کند و هنگامی که خطر نزدیک باشد رنگ آن تغییر می‌کند تا به پوشنده آن هشدار دهد. با این حال، توپاز مصری‌ها رنگ خود را از درخشش طلایی خدای خورشید، Ra دریافت کردند. این باعث شد که سنگ جواهر به طلسم قدرتی تبدیل شود که صاحبان خود را از آسیب محافظت می‌کند. علاوه بر این، آنها فکر می‌کردند که دارای قدرت‌های ماوراء طبیعی است و حتی می‌تواند صاحب خود را نامرئی کند.

انتخاب جواهرات توپاز

همانطور که قبلاً دیدیم، توپاز در گذشته با سنگ‌های قیمتی دیگر اشتباه گرفته شده است و  با توجه به آرایه رنگ‌هایی که سنگ در آن یافت می‌شود و وضوح باورنکردنی آن قابل درک است.

یکی از حیرت‌انگیزترین سنگ‌های قیمتی توپاز در تمام دوران، در ابتدا تصور می‌شد که الماس باشد. در سال 1740، بزرگترین الماسی که تا به حال پیدا شده در برزیل کشف شد که 1680 قیراط وزن داشت. اندازه و شکوه آن به سرعت در جواهرات تاج پرتغال قرار گرفت (برزیل تا سال 1822 مستعمره پرتغال بود). مدت زیادی بعد، کشف شد که سنگ توپاز بسیار ظریف بی رنگ است. با این حال، توپاز که از نمایش این گنج باورنکردنی فقط به دلیل اینکه الماس نبود، منصرف نشده است، همچنان در تاج پرتغالی که در آن قرار گرفته است، قرار دارد و به عنوان الماس برازانگا شناخته می‌شود.

انواع گرم و طلایی توپاز به عنوان توپاز امپراتوری شناخته می‌شود که نام آن از روسیه قرن نوزدهم نشات گرفته است. در این زمان، کوه‌های اورال در مرکز این کشور پهناور مهم‌ترین منبع توپاز در جهان بود. هنگامی که یک گونه عمیق صورتی مایل به طلایی در بالای کوه ها کشف شد، به افتخار تزار روسیه آن روز نامگذاری شد. این سنگ بسیار کمیاب بود، هر نمونه یافت شده به طور خودکار متعلق به خانواده سلطنتی بود و اغلب به صورت جواهرات برای تزارینا قرار می‌گرفت.

قرن بیست و یکم شاهد یک گام رو به جلو در دنیای توپاز بوده است. علاوه بر بی‌شمار رنگ‌های طبیعی که می‌توان در آن سنگ‌های قیمتی یافت، اکنون چندین درمان پایدار و دائمی برای این جواهر وجود دارد که اجازه می‌دهد دنیای کاملاً جدیدی از رنگ برای همیشه در درون این سنگ‌های باشکوه ثبت شود. برای توپاز، به نظر می‌رسد که آینده‌اش به اندازه تاریخش روشن است.

اطلاعات سنگ‌های قیمتی توپاز

توپاز همراه با سیترین، سنگ تولد ماه نوامبر است. همچنین یک هدیه عروسی برای 4 و 23 سالگی است. به طور خاص، توپاز آبی به عنوان هدیه چهارمین سالگرد و توپاز سلطنتی برای بیست و سومین سالگرد یاد شده است. همانطور که گفته شد، درخشندگی فوق‌العاده و شفافیت کریستالی توپاز، آن را به یک هدیه فوق‌العاده برای همه موقعیت‌ها تبدیل کرده است.

انکار اینکه وضوح خالص توپاز یکی از ویژگی‌های تعیین کننده آن است، دشوار است. همچنین دارای 8 (از 10) در مقیاس Mohs از سختی معدنی است، بنابراین برای استفاده روزمره کاملاً مناسب است. این عوامل، همراه با تعداد بسیار زیاد انواع موجود، ترکیب شده و توپاز را به یک سنگ ضروری تبدیل می‌کند.

توپاز گونه سنگ‌های قیمتی خود است و در رنگ‌های متنوعی موجود است. می‌توان آن را در رنگ های زرد، زرد مایل به قهوه ای، قهوه ای، سبز، آبی، آبی روشن، قرمز، صورتی و بی رنگ یافت. پرتغالی‌ها نوع بی رنگ را "pintos d 'ague" می‌نامند که به معنای قطره‌های آب است و تصور اینکه می‌توانید یک قطره آب را در یک قطعه جواهر ثبت کنید به سادگی فوق العاده به نظر می‌رسد.

بیشتر رنگ‌های توپاز موجود در بازار امروز، به‌جز رنگ‌های بی‌رنگ، آبی روشن و زرد، رنگ خود را از تابش یا عملیات حرارتی گرفته‌اند. به عنوان مثال، اگر توپاز زرد را از منطقه اورو پرتو برزیل گرم کنید، ممکن است آن را صورتی کنید. فرآیند تابش مورد استفاده برای تبدیل توپاز به رنگ آبی بی رنگ، فرآیند تابش طبیعی موجود در ایالت میناس گرایس در برزیل را تکرار می‌کند، جایی که مادر طبیعت به طور طبیعی از تابش برای تبدیل توپاز به آبی استفاده کرد و در واقع، توپاز آبی طبیعی در روسیه یافت شده است.

بنابراین، این فرآیند از طبیعت الهام گرفته شده و توسط دانشمندان برای ارائه بسیاری از رنگ‌هایی که اکنون در توپاز می‌بینیم، مهار شده است.

اگر اصطلاح کمتر استفاده شده توپاز گرانبها را دیدید، به احتمال زیاد به سنگ‌هایی با رنگ زرد طلایی تا نارنجی هلویی اشاره دارد. قبل از دهه 1950، این رنگ‌ها تقریباً تمام سنگ‌های توپاز را تشکیل می‌دادند که تا کنون کشف شده بودند. در طول تاریخ، این جواهر در چندین رنگ نارنجی، زرد و قهوه‌ای طلایی موجود بود، از این رو قبل از قرن گذشته اغلب با سنگ‌های خاصی از رنگ‌های مشابه، مانند سیترین و کوارتز دودی اشتباه گرفته می‌شد. این سردرگمی با کلمه برزیلی "Topazes" که به معنای گوهر زرد است، بیشتر شد. به نظر می‌رسد توپاز در طول سال‌ها دردسرهای زیادی ایجاد کرده است.

توپاز در چندین مکان معدن در سرتاسر جهان یافت می‌شود که مهمترین آنها عبارتند از Minas Geris، برزیل، کوه‌های اورال روسیه، ماداگاسکار و نیجریه. نمونه‌هایی از این گوهر همچنین در مکان‌های مختلف در بریتانیا، از جمله کوه سنت مایکل در کورنوال، جزیره لوندی در نزدیکی دوون، در ایرلند شمالی، و در کوه‌های کایرنگورم اسکاتلند، کشف شده‌اند. متأسفانه، دستیابی به توپاز استخراج شده توسط بریتانیا تقریبا غیرممکن است زیرا سایت‌ها به صورت تجاری استخراج نمی‌شوند. اما جالب است که فکر کنیم ترکیب مناسبی از عناصر و شرایط زمانی در بریتانیا وجود داشت تا این سنگ شفاف و زیبا را تشکیل دهد.

 

به این محصول امتیاز دهید:
یک نظر برای این مقاله بنویسید

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلدهای اجباری با * نشان گذاری شده‌اند.