blog image

تاریخ انتشار: چهارشنبه نه فروردین ۱۴۰۲

|    نویسنده : میراث

چه کشورهایی بیشترین ذخایر طلا را دارند؟ ایالات متحده بزرگترین ذخایر طلای جهان را با اختلاف قابل توجهی در اختیار دارد. در واقع، دولت ایالات متحده تقریبا

چه کشورهایی بیشترین ذخایر طلا را دارند؟

 

ایالات متحده بزرگترین ذخایر طلای جهان را با اختلاف قابل توجهی در اختیار دارد. در واقع، دولت ایالات متحده تقریباً به اندازه سه کشور بعدی که طلا دارند (آلمان، ایتالیا و فرانسه) دارای ذخایر است. روسیه پنج نفر اول را تکمیل می‌کند.

صندوق بین‌المللی پول (IMF) ذخایر طلای بیشتری نسبت به ایتالیا و کمتر از آلمان دارد.

 

همچنین بخوانید:ایران و طلا

 

امروزه دولت‌ها دیگر نیازی ندارند که تمام پول خود را با پشتوانه طلا داشته باشد. با این حال، آنها همچنان مقادیر زیادی شمش را برای محافظت در برابر تورم شدید یا فاجعه اقتصادی دیگر ذخیره می‌کنند.

ایالات متحده بزرگترین ذخایر طلای جهان را با اختلاف قابل توجهی با بیش از 8100 تن در اختیار دارد.

روسیه در سال 2018 از چین به عنوان پنجمین دارنده بزرگ طلا پیشی گرفت.

در سال 1971، رئیس جمهور ریچارد نیکسون، ایالات متحده را از استاندارد طلا خارج کرد.

ذخایر طلا در جهان

نحوه عملکرد ذخایر طلا

طلا برای هزاران سال به درجات مختلف به عنوان وسیلهای برای مبادله عمل کرده است. در اکثر قرون هفدهم تا بیستم، پول کاغذی صادر شده توسط دولت‌های ملی بر حسب طلا تعریف می‌شد و به عنوان یک ادعای قانونی برای طلای فیزیکی عمل می‌کرد و تجارت بین المللی با استفاده از طلا انجام می‌شد. به همین دلیل، کشورها به دلایل اقتصادی و سیاسی نیاز به حفظ انبار طلا داشتند.

هیچ دولت معاصری اکنون نمی‌خواهد تمام پول خود را با پشتوانه طلا داشته باشد. با این وجود و همانطور که گفته شد، دولت‌ها هنوز انبوهی از شمش‌ها را به عنوان محافظی در برابر تورم شدید یا فاجعه اقتصادی دیگر نگهداری می‌کنند. در واقع، دولت‌ها هر سال ذخایر طلای خود را (طلا بر حسب تن اندازه گیری می‌شود.) به صدها تن افزایش می‌دهند.

برای مشاغل، طلا نشان دهنده دارایی کالایی است که در پزشکی، جواهرات و الکترونیک استفاده می‌شود. برای آشنایی با دیگر ویژگی‌های طلا می‌توانید به مقاله طلا مراجعه کنید.

 برای بسیاری از سرمایه‌گذاران چه نهادی و چه خرده‌فروشی، طلا محافظی در برابر تورم یا رکود است.

 

کشورهای دارای بزرگترین ذخایر طلا در جهان

از مارس 2022، این پنج کشور دارای بیشترین ذخایر طلا هستند:

  1. ایالات متحده: 8133.5 تن. در دوران اوج سیستم مبادلات بین المللی برتون وودز، زمانی که ایالات متحده پیشنهاد نگهداری و محافظت از طلای سایر کشورها را در ازای دلار داد، گزارش شد که بین 90 تا 95 درصد از کل ذخایر طلای جهان در خزانه‌های آمریکا قرار دارد.

پس از گذشت چندین دهه، ایالات متحده همچنان بیشترین امتیاز را در اختیار دارد. طلا بیش از 75 درصد از ذخایر خارجی آن را تشکیل می‌دهد.

دخایر طلا در ایالات متحده

2. آلمان: 3359.1 تن. آلمان ذخایر طلای خود را در Deutsche Bundesbank در فرانکفورت آم ماین، شعبه بانک فدرال رزرو ایالات متحده در نیویورک و بانک انگلستان در لندن نگهداری می‌کند.

3. ایتالیا: 2451.8 تن. بحران این منطقه باعث شد که برخی از دولت ایتالیا بخواهند بخشی از ذخایر طلای خود را برای جمع آوری سرمایه بفروشد؛ اما چنین طرحی هرگز محقق نشد.

4. فرانسه: 2436.5 تن. رئیس جمهور سابق فرانسه، شارل دوگل، تا حدی مسئول فروپاشی سیستم برتون وودز بود، زمانی که او با ایالات متحده به مشکل خورد در واقع شروع به معامله دلار برای طلا از ذخایر فورت ناکس کرد. ریچارد نیکسون، رئیس جمهور وقت، که می‌دانست نرخ ثابت 35 دلار در هر اونس طلا بسیار پایین است، در نهایت مجبور شد ایالات متحده را از استاندارد طلا خارج کند و به تبدیل خودکار دلار به طلا پایان دهد.

5. روسیه: 2301.6 تن.  روسیه در سال 2018 از چین به عنوان پنجمین دارنده فلز زرد پیشی گرفت. افزایش ذخایر طلای روسیه تلاشی برای تنوع بخشیدن به سرمایه گذاری‌های آمریکایی تلقی می‌شد. روسیه عمدتاً اوراق قرضه خزانه داری آمریکا را برای خرید شمش فروخت.

ایالات متحده همچنان از طلای متعلق به سایر کشورها محافظت می‌کند. بانک فدرال رزرو نیویورک متولی طلای متعلق به دولت‌های خارجی، بانک‌های مرکزی خارجی و سازمان‌های رسمی بین المللی است.

دخایر طلا در جهان

بزرگترین ذخایر شناخته شده طلا در جهان کجاست؟

بزرگترین ذخایر طلا در ایالات متحده و یک انبار در بانک فدرال رزرو نیویورک است و اینجا حاوی بیشترین مقدار طلا در جهان است.

 

ذخایر طلا در آمریکا چقدر است؟

ذخایر طلای ایالات متحده 8133.5 تن است. این مقدار در بین کشورهایی که بیشترین ذخایر طلا را دارند رتبه اول را به خود اختصاص داده است.

 

خلاصه‌ای از اینکه کدام کشورها بزرگترین ذخایر طلای جهان را دارند؟

دارندگان بزرگترین ذخایر طلا در جهان عبارتند از: آمریکا (با 8133.5 تن)، آلمان (با 3359.1 تن)، ایتالیا (با 2451.8 تن)، فرانسه (با 2436.5 تن) و روسیه (با 2301.6 تن).

 

بزرگترین صاحبان شخصی طلا در جهان چه کسانی هستند؟

بزرگترین صاحبان شخصی طلا در جهان، جایگاه کوچکی در بازار سرمایه گذاری که دولت‌های بزرگ هستند، دارند.

ذخایر طلا در جهان

صاحبان شخصی طلا شامل چه کسانی می‌شود؟

خانواده‌هایی که در همه جای دنیا مقادیر زیادی طلا را به ارث برده‌اند، سپس کلکسیونرها و سرمایه گذاران خصوصی هستند که مجموعاً دارای حجم عظیمی از فلزات گران‌بها هستند.

در اینجا خلاصه ای از برخی از بزرگترین صاحبان فردی طلا در جهان است. توجه داشته باشید که این لیست شامل شمش طلای خریداری شده توسط بانک های مرکزی یا دولت ها در سراسر جهان نمی‌شود.

 

خانواده‌های هندی

در مجموع، خانواده‌های هندی دارای بیشترین مقدار طلا در جهان هستند و تقریباً این مقدار معادل  24000 تن است و بیشتر آن به صورت جواهرات هست که برای جشن دیوالی و عروسی استفاده می‌شود.

 

سلطنت عربستان سعودی

این خانواده‌های نفت‌خیز خزانه‌هایی از طلا داشتند که اکنون به صدها تن می‌رسد. بنابراین، آنها از دهه 1920 مقدار زیادی طلا به دست آورده‌اند.

 

جان پالسون

پالسون، سرمایه گذار مشهور آمریکایی، در طول سال‌ها میلیاردها دلار برای خود و مشتریانش درآمد داشته است. زمانی که طلا از سال 2011 تا 2013 روند قوی و صعودی خود را طی کرد، پولسون 5 میلیارد دلار به دست آورد. چرا؟ زیرا او مقدار بسیار زیادی طلا را زمانی که ارزان بود خرید.

 

اریک اسپرت

اسپرت یک تاجر و میلیاردر معتبر کانادایی است که مبالغ هنگفتی از ثروت خود را به طلا تبدیل کرده است. اساسا، او نسخه کانادایی جان پالسون است.

 

آینده برای بزرگترین صاحبان خصوصی طلا در جهان چگونه است؟

مانند خانواده‌های هندی که در بالا ذکر شد، افراد زیادی دوست دارند برای سرمایه گذاری این فلز و همچنین ارزش زیبایی شناختی و احساسی، روی طلا سرمایه گذاری کنند. بعید است که آن خانواده‌ها دارایی‌های خود روی طلا را کاهش دهند.

اخیراً، سرمایه‌گذاران و مصرف‌کنندگان آلمانی پول بیشتری را به طلا اختصاص داده‌اند. بسیاری موافقند که این کار هم یک کار گاو نر عالی در برابر عدم قطعیت اقتصادی است.

به این محصول امتیاز دهید:
یک نظر برای این مقاله بنویسید

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلدهای اجباری با * نشان گذاری شده‌اند.