blog image

تاریخ انتشار: شنبه دوازده فروردین ۱۴۰۲

|    نویسنده : میراث

چرا چین از قیمت طلا در سال 2023 حمایت خواهد کرد؟ در اینجا در سال جدید 2023، بانک‌های خارجی اکنون می‌گوید که در ماه های نوامبر و دسامبر کمی بیش از 60 تن برای ذخایر طلای خود خریداری کرده است و

چرا چین از قیمت طلا در سال 2023 حمایت خواهد کرد؟

در اینجا در سال جدید 2023، بانک‌های خارجی اکنون می‌گوید که در ماه های نوامبر و دسامبر کمی بیش از 60 تن برای ذخایر طلای خود خریداری کرده است و در حالی که بسیاری از کارشناسان حدس می‌زنند که پکن ذخایر طلای خود را کمتر گزارش می‌کند، هنوز هم ذخایر رسمی طلای پکن ( ششمین ذخیره بزرگ ملی پس از ایالات متحده آمریکا، آلمان، ایتالیا، فرانسه و روسیه) را به بیش از 2000 تن رساند و این اتفاق در شب سال نو میلادی افتاد.

 

 

 

با این حال، خانواده‌های چینی خریداران بسیار بیشتری برای طلا هستند و بر اساس آمار انجمن طلای چین، تنها در دو سال و نیم گذشته بیش از 2000 تن طلا به شکل جواهرات، سکه و شمش‌های کوچک را چینی‌ها خریداری کرده‌اند و در دهه گذشته تقریباً 5 برابر بیشتر از آنچه که بانک در مجموع می‌گوید، خرید کرده‌اند.

از هر 5 اونس طلای فروخته شده به مصرف کنندگان نهایی در سراسر جهان در دهه گذشته، طلای افزوده شده به ذخایر خانوار چین از سال 2013 معادل 0.33 درصد از تولید ناخالص داخلی این کشور بر حسب دلار است که در مقایسه با 0.06 درصد هزینه شده، رقم بسیار خوبی است. مصرف کنندگان آمریکایی یا بریتانیایی بر روی طلا بیش از دو برابر 0.16 درصد تولید اقتصادی سالانه توسط مصرف کنندگان در آلمان سرمایه گذاری کرده‌اند که اکنون آنها مشتاق‌ترین خریداران طلای جهان غرب هستند.

تقاضای خانوارهای چینی به وضوح از سال 2010 تا 2013، زمانی که تشویق حزب کمونیست برای خرید طلا (به عنوان راهی برای گسترش مواجهه کشور با ذخایر هنگفت دلاری بانک مرکزی) منجر به خرید بسیار زیاد طلا به خصوص در شمش شد و به دنبال آن شدیدترین سقوط جهانی قیمت طلا در 3 دهه گذشته بود که باعث خرید رکورددار جدید مصرف کنندگان شد.

طی چند سال بعد، عقب‌نشینی اجتناب‌ناپذیر تقاضای خانوارها در آن زمان در چین باعث شد که قیمت جهانی طلا در پایان سال 2015 نزدیک به 1000 دلار در هر اونس کاهش یابد، زیرا مدیران سرمایه‌گذاری غربی بدون اینکه بازار خریداران در طرف مقابل را پیدا کنند به فروش خود ادامه دادند.

با این حال، در 2023، هزینه‌های خانواده‌های چینی برای طلا به روند صعودی خود ادامه می‌دهد تا رشد اساسی در دومین اقتصاد بزرگ جهان را ترسیم کند. در واقع، چین یک دهه پیش از هند به عنوان اولین مصرف کننده طلای فردی جهان پیشی گرفت، و درست همانطور که تقاضای طلا در هند با جشنواره دیوالی به اوج خود می‌رسد، خرید طلای چین به طور مکرر در طول تعطیلات سال نو قمری، زمانی که خانواده‌ها به یکدیگر هدیه می‌دهند، افزایش می یابد. همچنین چینی‌ها طلا را به عنوان سرمایه گذاری در کنار وجوه نقدی ذخیره می‌کنند و در این بین علاقه بیشتری در سرمایه گذاری به روی شمش از خود نشان داده‌اند.

موج اول همه‌گیری کووید، این الگو را در سال 2020 شکست و تقاضای طلا برای سال جدید، ممکن است محدود شود، زیرا این ویروس جمعی موجب شد که حزب کمونیست در نهایت سیاست خود را برای مقابله با کووید تغییر دهد؛ اما در حالی که تقاضای مصرف‌کننده معمولاً قیمت طلا را در کوتاه‌مدت بالاتر نمی‌برد، بازگشایی دوباره مراکز بعد از قرنطینه در چین به علاوه تقاضای زیاد خریداران برای خرید طلای فیزیکی می‌تواند پشتوانه محکمی برای طلا در سال 2023 ایجاد کند و قیمت طلا را در سطح جهانی تا حدودی افزایش دهد.

آیا چین فقط رشد ضعیف تولید ناخالص داخلی را گزارش نکرده است؟

بله، آژانس رسمی داده‌ها رشد اقتصادی سال 2022 را 3 درصد بر حسب یوان چین اعلام کرد که ضعیف‌ترین رشد از سال 1976 است، اگر از کاهش موج اول کووید به 2.2 درصد در سال 2020 چشم‌پوشی کنید.

در واقع، سال گذشته شاهد بودیم که دومین اقتصاد بزرگ جهان بر اساس دلار سال به سال کاهش یافت؛ اما طبق داده‌های جدیدتر، انجمن طلای چین، مخارج طلا توسط خانوارهای چینی در پایان سال 2022 افزایش یافت و به عنوان نسبتی از تولید ناخالص داخلی بیش از 0.36 درصد رشد کرد.

بنابراین این واقعیت که تولید ناخالص داخلی ضعیف‌تر ممکن است در برابر تقاضای مناسب طلای خانوارها مؤثر باشد، قدرت این تقاضا را بیشتر قابل توجه می‌کند.

قرنطینه‌های چین در حال حاضر سرانجام رها شده‌اند و برخی از پیش‌بینی‌ها حاکی از آن است که افزایش تولید ناخالص داخلی چین در سال 2023 را شاهد هستیم؛ اما در بلندمدت، توجه به این نکته مهم است که 0.33 درصد از تولید ناخالص داخلی که مصرف‌کنندگان چینی در دهه گذشته برای طلا صرف شده است.

با این حال، در سال 2022، قیمت پایه طلا به میزان 500 دلار در هر اونس بر اساس دلار آمریکا و از نظر سایر ارزهای جهان بسیار بالاتر بود.

آیا همه اینها می‌تواند کف قیمت طلا را در سال جاری کاهش دهد؟

خیر، اما در حالت تعادل، طلا در سال 2023 با تقاضای جهانی خانوارها با قیمت‌های بسیار بالاتر به سطح قبل از کووید بازگشته است، در حالی که مصرف کنندگان چینی بالاخره از قرنطینه رها شده‌اند هم از نظر اقتصادی و هم از نظر اجتماعی هیچ نشانه‌ای از قطع رابطه بلندمدت بین هزینه‌های آنها برای طلا و رشد تولید ناخالص داخلی کشور دیده نمی‌شود.

 

به این محصول امتیاز دهید:
یک نظر برای این مقاله بنویسید

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلدهای اجباری با * نشان گذاری شده‌اند.