blog image

تاریخ انتشار: چهارشنبه بیست و یک تیر ۱۴۰۲

|    نویسنده : میراث

مروارید واقعا یکی از کلاسیک‌ترین و نفیس‌ترین سنگ‌های قیمتی است. اگر قصد سرمایه گذاری روی این جواهرات خیره کننده را دارید، به خاطر داشته باشید که ارزش

چرا مروارید اینقدر گران است؟-روند استخراج آن

مرواریدها برای دهه‌ها جامعه ما را مجذوب خود کرده‌اند. مرواریدها که به عنوان نمادی اسطوره‌ای برای اشک‌های شادی توسط الهه آفرودیت آغاز شد، به نماد ثروت، تجمل و ظرافت تبدیل شدند که توسط خانواده‌های سلطنتی، اشراف و نخبگان پوشیده می‌شد. حتی کلئوپاترا به عنوان نمایشی از قدرت و ثروت خود به امپراتوری روم، یکی از گوشواره‌های مروارید خود را (به ارزش امروزی حدود 10 میلیون دلار) در یک فنجان سرکه حل کرد و نوشید.

مروارید به همراه کهربا و مرجان، جواهراتی ارگانیک هستند، به این معنی که توسط نرم تنان ایجاد می‌شوند.

به دلیل تقاضا، مرواریدهای طبیعی سال‌ها بیش از حد برداشت می‌شوند که اکنون به یکی از ارزنده‌ترین جواهرات در بازار تبدیل شده است. این امر تاجرانی مانند میکیموتو را به تولید تجاری مروارید سوق می‌دهد. امروزه بیشتر مرواریدهایی که در بازار می‌بینید مرواریدهای پرورشی هستند؛ اما هنوز مرواریدهای واقعی و زیبا قیمت بالایی دارند.

مروارید

قبل از خرید، ضروری است که بدانید این جواهرات چیست. مروارید تنها سنگ‌های قیمتی در جهان هستند که از یک موجود زنده به دست می‌آیند. نرم تنان مانند صدف این جواهرات گرانبها را تولید می‌کنند که مردم از زمان‌های قدیم آن را می‌پرستند. علیرغم ظاهر شدن در انواع مختلف اندازه‌ها و اشکال، نگین‌های سفید و تقریباً کاملاً گرد همچنان محبوب‌ترین هستند. مرواریدها به خاطر زیبایی بدیعی که دارند معروف هستند که از درخشش متمایز آنها ناشی می‌شود که اغلب به عنوان درخشش جواهر از آن یاد می‌شود. در حالی که در واقع چیزهای زیادی برای یادگیری وجود دارد، برای کمک به شما در پاسخ به سوال مروارید چیست و چرا گران است، ما تمام جنبه‌هایی را که باید بدانید را مورد بحث قرار می‌دهیم.

پس چه چیزی مروارید را گران می‌کند؟

چگونه مروارید ایجاد می‌شود؟

مروارید توسط نرم تنان، معمولا صدف ایجاد می‌شود. با این حال، همه نرم تنان این جسم براق را تولید نمی‌کنند و همین موضوع است که مرواریدها را بسیار ارزشمند می‌کند.

این فرآیند زمانی شروع می‌شود که یک ماده تحریک کننده، معمولاً یک موجود زنده، وارد آن نرم تن شود و در آنجا گیر افتاده باشد، یا سلول‌های روی گوشته پوسته را مختل کند. برای محافظت از خود، یک کیسه مروارید ایجاد می‌کند و در نهایت آن را با پوشش محافظی به نام nacre می‌پوشاند. ناکر یا مادر مروارید چیزی است که پوسته داخلی را می‌پوشاند.

با گذشت زمان، در اطراف آن ماده تحریک کننده ایجاد می‌شود که در نهایت به مرواریدی تبدیل می‌شود که اکنون آن می‌شناسیم.

مروارید

چه مدت طول می‌کشد تا یک مروارید تشکیل شود؟

مدت زمانی که طول می‌کشد تا یک مروارید رشد کند به عوامل مختلفی بستگی دارد. به طور کلی، انواع آب شیرین بسیار سریعتر از انواع آب شور تشکیل می‌شوند. مرواریدهای کوچک آب شور ممکن است تا شش ماه طول بکشد تا رشد کنند، در حالی که مرواریدهای بزرگتر ممکن است تا چهار سال نیاز داشته باشند.

مروارید طبیعی در مقابل مروارید پرورشی

درست مانند الماس و هر جواهری دیگر، مرواریدها می‌توانند طبیعی یا پرورشی باشند. درست مانند اینکه الماس‌های طبیعی الماس واقعی هستند، مرواریدهای پرورشی نیز مرواریدهای واقعی هستند.

تفاوت در نحوه القای محرک است. برای مرواریدهای طبیعی، محرک به طور طبیعی وارد نرم تنان می‌شود، در حالی که برای مرواریدهای پرورشی، مهندسان مروارید هسته مروارید را برای شروع این فرآیند قرار می‌دهند.

یک مروارید طبیعی کاملا گرد به سختی به دست می‌آید، معمولاً از هر 10000 نرم تن، 1 مروارید قابل فروش تولید می‌کند. همچنین تنها 1 درصد از کل مرواریدهای موجود در بازار را مرواریدهای طبیعی تشکیل می‌دهند و اینها معمولاً در جواهرات مروارید قدیمی دیده می‌شوند.

در همین حال، مرواریدهای پرورشی همان چیزی است که ما به طور معمول در بازار امروز می‌بینیم. مرواریدهای کاملا گردی که امروز می‌بینید مرواریدهای پرورشی هستند.

تنها راه برای تشخیص طبیعی یا پرورش یافته بودن مروارید از طریق اشعه ایکس است. تیم GIA برای دیدن ترکیب مروارید اشعه ایکس دارد. این حلقه‌ها لایه‌هایی از خرچنگ هستند که در طول زمان محرک را احاطه کرده‌اند.

مرواریدهای پرورشی معمولا دارای هسته در مرکز و لایه‌ای از پوشش ناکر هستند.

مروارید

آب شور در مقابل آب شیرین

از نظر منشأ، 2 نوع مروارید وجود دارد: مروارید آب شور و مروارید آب شیرین.

همانطور که از نام آن پیداست، مرواریدهای آب شور مرواریدهایی هستند که توسط نرم تنانی که در دریاها و اقیانوس‌ها زندگی می‌کنند، تولید می‌شوند. آنها می‌توانند هم طبیعی یا هم پرورش یافته باشند و قیمت‌های بالاتری نسبت به همتایان آب شیرین خود دارند.

مرواریدهای آب شیرین مرواریدهایی از نرم تنان هستند که در رودخانه‌ها و دریاچه‌ها پرورش می‌یابند. اکثر مرواریدهای آب شیرین مرواریدهای پرورشی هستند و اندازه آنها کوچکتر است.

مروارید آب شیرین

مرواریدهای آب شیرین از صدف بدست می‌آیند و معمولاً در چین کشت می‌شوند که بزرگترین تولید کننده مروارید آب شیرین است. مرواریدها شبیه آکویا هستند؛ اما مقرون به صرفه‌تر هستند.

برخلاف مرواریدهای آب شور که فقط یک هسته در داخل صدف کاشته می‌شود، صدف‌های آب شیرین می‌توانند بیش از یک مروارید را در خود جای دهند. به جای قرار دادن یک هسته و یک بافت نرم تن در صدف، فقط بافت اهدا کننده در صدف کاشته می‌شود و در نتیجه در هر صدف مرواریدهای متعددی به وجود می‌آید.

آنها همچنین برای مدت زمان کوتاه‌تری نسبت به مرواریدهای آب شور کشت می‌شوند.

مروارید آب شور

مرواریدهای آب شور دارای 3 نژاد اصلی هستند که ممکن است با آنها آشنا باشید: مرواریدهای آکویا، مرواریدهای دریای جنوبی و مرواریدهای تاهیتی. بیشتر مرواریدهای آب شور مرواریدهای پرورشی هستند. آنها به دلیل دو چیز گران‌تر هستند: یکی، مرواریدهای آب شور از نظر اندازه بزرگتر هستند، و دوم، تنها یک مروارید را می‌توان در هر صدف کاشت.

مروارید

مروارید آکویا

مروارید آکویا از صدف آکویا که بیشتر در ژاپن یافت می‌شود، به دست می‌آید، اما اکنون در بخش‌هایی از استرالیا، چین، تایلند و ویتنام یافت می‌شود. این مرواریدهای پرورشی در آب شور اولین مرواریدهایی هستند که برای تولید انبوه کشت می‌شوند و اولین مدل کسب و کار کاسوچی میکیموتو است. به همین دلیل نام او مترادف با این تنوع بوده است.

مرواریدهای آکویا مرواریدهای گرد سفید کلاسیکی هستند که در بازار می‌بینیم. آنها به دلیل درخشندگی عالی و خاصیت بازتابی بالا ارزش دارند. یک رشته با کیفیت خوب از مروارید آکویا بسته به اندازه و کیفیت می‌تواند بین 2000 تا 35000 دلار باشد.

مروارید

مرواریدهای آکویا رشته مروارید پرورشی آکویا ناتمام 7.5-8 میلی‌متری گرد AAA سفید

رشته مروارید پرورشی آکوای سفید ناتمام 7.5-8 میلی متری گرد AAA

در حالی که مرواریدهای آکویا به دلیل درخشش و رنگ سفید خود شناخته می‌شوند، انواع سیاه آن نیز در بازار موجود است. این مرواریدها با خیساندن آنها در محلول‌هایی (معمولاً نیترات نقره) رنگ می‌شوند تا گودی تیره شود و درخشش سیاهی مشابه مروارید سیاه تاهیتی ایجاد شود.

مروارید دریا

مرواریدهای دریای جنوب

نوع دیگری از مروارید آب شور، مروارید دریای جنوبی است که در آب‌های اندونزی، فیلیپین و استرالیا یافت و پرورش داده می‌شود. این مروارید به دلیل اندازه‌اش با ارزش‌ترین مرواریدهای پرورشی است. قطر مرواریدهای دریای جنوبی از 15 تا 16 میلی متر است

الماس نزدیک به رشته مروارید ناتمام دریای جنوبی طلایی AA طلایی

2 رنگ برای مرواریدهای دریای جنوبی وجود دارد: مروارید دریای جنوبی سفید و مروارید طلایی دریای جنوب (هر دو مروارید از صدف Pinctada maxima می‌آیند. این صدف‌ها بزرگترین صدف‌های مروارید در جهان هستند و در نتیجه، پرورش دهندگان مروارید می‌توانند از هسته‌های بزرگتر برای تولید مرواریدهای بزرگتر استفاده کنند.

دو گونه از Pinctada Maxima وجود دارد: صدف لب سفید و طلایی. لب رنگ مرواریدی را تعیین می‌کند.

در حالی که مرواریدهای سفید نیز توسط جواهرات قیمت گذاری می‌شوند، انواع مروارید طلایی مورد علاقه‌ترین رنگ‌ها هستند. رنگ مروارید دریای جنوبی طلایی می‌تواند از سفید خامه‌ای تا طلایی تیره باشد و هر چه رنگ تیره‌تر باشد گران‌تر می‌شود.

مروارید تاهیتی

سومین گونه مروارید آب شور، مروارید تاهیتی است. این گونه از صدف Pinctada margaritifera می‌آید که در غیر این صورت صدف لب سیاه نامیده می‌شود.

مرواریدهای تاهیتی که در آب‌های پلی‌نزی فرانسه، تاهیتی و جزایر کوک یافت و کشت می‌شوند، به‌خاطر رنگ‌های تیره زیبای خود که از استیل تا سیاه تیره با رنگ‌های آبی، سبز و بنفش متغیر است، شناخته می‌شوند.

مروارید تاهیتی تنها مروارید کشت شده موجود در بازار است که به طور طبیعی رنگ سیاه دارد (همانطور که مرواریدهای دیگر برای به دست آوردن همان رنگ تیره رنگ می‌شوند). آنها از همتای خود در دریای جنوبی کوچکتر هستند، اما یافتن مرواریدهای بزرگتر غیرممکن نیست. معمولاً اشکال گرد و باروک نیز موجود است.

مروارید

مروارید چگونه درجه بندی می‌شود؟

درست مانند الماس، مروارید نیز بر اساس 7 ویژگی درجه بندی می‌شود. هر چه درجه بالاتر باشد گرانتر می‌شود. در حالی که همه ویژگی‌ها ارزش یک مروارید را افزایش می‌دهند، برخی از آنها باعث افزایش قیمت می‌شوند. موارد زیر بر اساس اهمیت فهرست شده است.

اندازه

اندازه مروارید یکی از عوامل مهمی است که ارزش مروارید را افزایش می‌دهد.

یک مروارید گرد در میلی متر اندازه گیری می‌شود و به نزدیک ترین 0.5 میلی متر گرد می‌شود. برای باروک، مستطیلی یا هر شکل دیگری، طول، عرض یا عمق اندازه گیری می‌شود.

اندازه نرم تن، اندازه بالقوه مروارید را تعیین می‌کند. این به این دلیل است که هر چه هسته کاشته شده در نرم تن بزرگتر باشد، احتمال رد شدن آن بیشتر است. بنابراین، کشاورزان یا مهندسان مروارید نمی‌توانند فقط یک هسته بزرگ را در یک نرم تن وارد کنند.

به همین دلیل است که مرواریدهای دریای جنوبی گران‌ترین نوع مروارید موجود در بازار محسوب می‌شوند. با این حال، اندازه به تنهایی ارزش مروارید را تعیین نمی‌کند. اگر مروارید آکویا به اندازه یک مروارید کوچک دریای جنوب ارزش گذاری شود، به دلیل کمیاب بودن، قیمت بالاتری خواهد داشت.

درخشش

فاکتور مهم دیگری که در ارزش گذاری مروارید باید مورد توجه قرار گیرد، درخشندگی است که همراه با کیفیت صدف، یکی از دشوارترین ویژگی‌های ارزش گذاری است.

درخشش به میزان براق یا بازتابنده مروارید اشاره دارد. باید انعکاس‌های روشن تیز داشته باشد، حتی برخی آن را شبیه آینه توصیف می‌کنند.

GIA درخشش مروارید را بین عالی تا ضعیف درجه بندی می‌کند. برای انجام این کار، آنها یک مروارید را با رشته‌های مختلف مروارید در مجموعه خود مقایسه می‌کنند و انواع مختلف مروارید دارای کیفیت درخشندگی متفاوتی هستند.

گردنبند مروارید

رنگ

یکی دیگر از مواردی که درجه بندی آن مشکل است، رنگ مرواریدی است. جدا از سایه‌های مختلف سفید، مشکی و طلایی، رنگ‌ها و جهت‌هایی نیز وجود دارد که باید در نظر بگیرید. و تنها راه اندازه گیری آنها مقایسه آنها با رشته‌های مختلف مروارید است.

مروارید معمولاً با رنگ غالب و کلی آن توصیف می‌شود که به عنوان رنگ بدن نیز شناخته می‌شود. هنگامی که مروارید دارای یک گودال خوب و ضخیم است، ممکن است دو رنگ اضافی وجود داشته باشد: رنگ شفاف بالای یا همان رنگ بدن که برخی آن را اینگونه توصیف می‌کنند، و رنگ روشن یا درخشش ثانویه نیمه شفاف. توجه داشته باشید که وقتی هر سه وجود دارند، پس آنچه شما دارید یک مروارید گران قیمت است.

مروارید جدا از طیف‌های سفید، مشکی و طلایی می‌تواند در رنگ‌های مختلفی مانند صورتی، سبز، شامپاینی، شکلاتی، آبی و اسطوخودوس نیز موجود باشد.

مرواریدهای صورتی بیشتر از مرواریدهایی با رنگ سبز جذاب هستند و آبی به دلیل کمیاب بودنشان گران هستند. مرواریدهای صورتی و اسطوخودوس با رنگ طبیعی مرواریدهای آب شیرین هستند، در حالی که مرواریدهای آبی رنگ طبیعی مرواریدهای آب شور هستند.

شکلات‌های طبیعی یا مرواریدهای برنزی از صدف‌های لب سیاه به دست می‌آیند که مروارید سیاه تاهیتی نیز از آنجا به دست می‌آید. رنگ‌ها می‌توانند از برنز روشن تا شکلاتی عمیق متغیر باشند و می‌توانند رنگ‌ها و جهت‌گیری فوق‌العاده داشته باشند. مرواریدهای آب شیرین رنگ شده با شکلات نیز در بازار موجود است و در چین تولید می‌شود.

در حال حاضر رنگ‌های زیادی در بازار موجود است. اینها معمولاً مرواریدهای رنگ شده آب شیرین هستند.

شکل

شکل کاملاً گرد حتی برای مرواریدهای پرورشی نادر است. برای دسته بندی یک مروارید به عنوان گرد، اختلاف قطر در همه طرف‌ها نباید از 2٪ تجاوز کند. برای گوهری که در یک گونه زنده رشد می‌کند، به سختی می‌توان به آن دست یافت و پرورش آن دشوار است.

GIA مرواریدها را بر اساس این هفت شکل اصلی طبقه بندی می‌کند: گرد، دور نزدیک، دکمه‌ای، قطره‌ای، بیضی، نیمه باروک و باروک.

شکل‌های گرد و نزدیک به گرد در مرواریدهای آب شور بیشتر از مرواریدهای آب شیرین دیده می‌شود، زیرا به لطف هسته‌ای که در صدف‌ها کاشته می‌شود. بنابراین، بین یک مروارید آکویا و یک مروارید آب شیرین، که همه کیفیت ها یکسان هستند، آب شیرین ممکن است قیمت بالاتری نسبت به همتای آب شور خود داشته باشد.

کیفیت سطح

به عنوان یک جواهر طبیعی با مقیاس سختی Mohs 3.5-4.5، معمولاً مرواریدها دارای برجستگی، خراش، لکه و سطوح ناهموار هستند. از آنجایی که کیفیت سطح روی دوام و درخشندگی مروارید تأثیر می‌گذارد، هر چه عیوب شدیدتر باشد، ارزش مروارید بی ارزش‌تر می‌شود.

کیفیت سطح مروارید اغلب به‌عنوان تمیز، کم لکه‌دار، متوسط ​​خال‌دار یا شدیداً خالدار درجه‌بندی می‌شوند.

گردنبند مروارید

مرواریدهای تمیز، صاف یا تقریباً صاف به سختی پیدا می‌شوند. به همین دلیل است که مرواریدهای آب شور به ویژه مرواریدهای دریای جنوب و تاهیتی گران هستند. آنها به مرواریدهای صاف تمیز در چنین اندازه‌های بزرگ می‌بالند.

ضخامت ناکر

وقتی صحبت از ضخامت مروارید می‌شود، هر چه ضخیم‌تر باشد، مروارید گران‌تر است.

ضخامت ناکر روی دوام و درخشندگی مروارید تأثیر می‌گذارد و نشان می‌دهد که چه مدت مروارید کشت شده است. هر چه صدف ضخیم‌تر باشد، مروارید بادوام تر و براق تر است. ضخامت ناکر را به عنوان لایه‌هایی که یک مروارید را تشکیل می‌دهند، در نظر بگیرید. هر چه مروارید بیشتر دست نخورده باقی بماند، ضخیم‌تر می‌شود.

مرواریدهای آب شیرین و مرواریدهای طبیعی خالص هستند، در حالی که مرواریدهای آب شور از مروارید دانه‌ای یا هسته‌ای استفاده می‌کنند که صدف می‌پوشاند. به همین دلیل است که بر خلاف مرواریدهای آب شیرین و طبیعی، وقتی مرواریدهای آب شور پرورشی کدر و گچی هستند، به این معنی است که دانه مروارید نازک است و مروارید از دوام کمتری برخوردار است.

تطابق

مشابه اثر انگشت یک شخص، هیچ دو مرواریدی شبیه هم نیستند، به همین دلیل است که گرفتن مرواریدهای همسان و بسیار مشابه سخت است.

برای زیورآلات مرواریدی، به خصوص آنهایی که دارای مرواریدهای متعدد هستند (مانند گردنبند یا دستبند مروارید و گوشواره مروارید)، اندازه، درخشندگی، رنگ و شکل باید مطابقت داشته باشد، در غیر این صورت، بسیار به چشم می‌آید. تطبیق مروارید فرآیندی زمان بر و کار فشرده است که به سال‌ها جمع آوری و مقایسه مروارید نیاز دارد. به همین دلیل است که هر چه مرواریدها در یک جواهر یکنواخت‌تر باشند، قیمت آن بیشتر است.

هنگام خرید، به خصوص سرمایه گذاری روی مروارید، همیشه مروارید واقعی را انتخاب کنید، چه طبیعی و چه پرورش یافته. همیشه بهترین نمره را در همه معیارهای بالا انتخاب کنید. مرواریدهای آب شور همیشه سرمایه گذاری خوبی هستند؛ اما می‌توانند قیمت بالایی داشته باشند. اگر با بودجه مشخصی کار می‌کنید، همیشه اندازه و درخشندگی را انتخاب کنید، به خصوص برای جواهرات مروارید رشته بلند این امر مهم‌تر هم می‌شود.

مروارید پرورشی

چرا باید جواهرات مروارید را انتخاب کنید؟

از نظر جواهرات، ممکن است یک گردنبند مروارید کلاسیک یا یک جفت گوشواره بی‌نظیرتر بخواهید. بازار برای هر سبکی، از سنتی گرفته تا مدرن چیزی را برای مخاطب خود ارائه می‌دهد. پوشیدن یک دستبند مروارید رنگارنگ شما را از بقیه متمایز می‌کند و حس زیبایی به شما می‌دهد. آنها برای هر موقعیتی مناسب هستند. تنها کاری که باید انجام دهید این است که از تخیل خود استفاده کنید. هنگام خرید جواهرات، هم بودجه و هم سبک شخصی خود را در نظر داشته باشید تا چیزی را پیدا کنید که دقیقاً برای شما مناسب است.

اندازه مرواریدها می‌تواند تأثیر زیادی بر ظاهر و ظاهر کلی یک قطعه جواهر داشته باشد. مهره‌های بزرگتر، مانند انواع تاهیتی و دریای جنوبی، برای گل میخ‌ها بسیار خوب عمل می‌کنند. در حالی که گوشواره‌های مروارید عموما ساده و کم رنگ هستند، جواهرات بزرگتر بیش از اندازه کافی ظاهر شما را به سطح دیگری می‌رساند. به عنوان یک جواهرات بدون شک کلاسیک و جاودانه، هر زنی کاملاً به یک جفت گل میخ سفید مروارید دریای جنوبی در کشوی جواهرات خود نیاز دارد همچنین اگر عاشق جواهرات بزرگی مانند کلئوپاترا هستید، مطمئن شوید که مجموعه خیره کننده مرواریدهای سفید دریای جنوبی را که برخی از بهترین جواهرات دریا را در خود دارد، بررسی کنید. درخشندگی و زیبایی بسیار زیادی را به همراه دارد و می‌تواند افراد را با هر سلیقه‌ای که دارند و در هر رده سنی پوشش دهد.

یکی از خاص‌ترین جنبه های جواهرات دریا نحوه انعکاس نور است. این ویژگی به شدت تحت تأثیر درخشش آنها است. قاعده کلی این است که هرچه مهره درخشندگی بیشتری داشته باشد، ارزش آن بیشتر می‌شود. در مقایسه با سایر سنگ‌های قیمتی، همه مرواریدها درخشش واضح‌تری دارند. با این حال، این انواع Akoya هستند که به ویژه برای این ویژگی شناخته شده‌اند. همانطور که گفته شد درخشش مروارید آکویا دلیل اصلی ارزشمند بودن آنهاست. در حالی که این جواهرات تیز هستند و بسیار انعکاس دارند، جواهرات دریای جنوبی دارای ظاهری نرم‌تر و ساتن مانند هستند.

درباره مروارید بیشتر بدانید

مروارید واقعا یکی از کلاسیک‌ترین و نفیس‌ترین سنگ‌های قیمتی است. آنها به همان اندازه در دفتر کار، در طول یک شب در رستوران یا در سفر خوب به نظر می‌رسند. اگر قصد سرمایه گذاری روی این جواهرات خیره کننده را دارید، به خاطر داشته باشید که ارزش خود را به طرز باورنکردنی حفظ می‌کنند. علاوه بر این، گنجینه‌های دریا احتمالاً اثری میراثی خواهند بود که می‌توانید به نسل‌های بعد منتقل کنید.

یادگیری در مورد این جواهرات خیره کننده می تواند بسیار دشوار به نظر برسد زیرا عوامل زیادی وجود دارد که باید در نظر گرفته شوند.

در روم باستان، مرواریدها یکی از محبوب‌ترین نمادهای ثروت بودند که نشان‌دهنده طبقه اجتماعی نخبگان بودند به همین دلیل است که در سال 1 قبل از میلاد، ژولیوس سزار قانونی را وضع کرد که افراد زیر طبقه حاکم را از پوشیدن جواهرات منع می‌کرد.

نتیجه

خرید مروارید که یکی از بهترین نوع سنگ‌های قیمتی در دنیا شناخته می‌شود علاوه بر زیبایی و درخشندگی که به همراه دارد می‌تواند طاهر شما را تغییر دهد و به عنوان یک اکسسوری ارزشمند در جعبه جواهرات شما عمل کند همچنین مروارید علاوه بر جنبه زیبایی جنبه سرمایه گذاری هم دارد، چراکه همانطور تاریخ ثابت کرده ارزش خود را از دست نمی‌دهد و هر روز به ارزش آن افزوده می‌شود، بنابراین خرید مروارید یکی از تصمیمات بهینه زندگی شما تلقی می‌شود.

به این محصول امتیاز دهید:
یک نظر برای این مقاله بنویسید

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلدهای اجباری با * نشان گذاری شده‌اند.