blog image

تاریخ انتشار: جمعه سی تیر ۱۴۰۲

|    نویسنده : میراث

چه چیزی باعث جذابیت ماندگار طلا برای هزاران سال شده است و چرا آن را یک فلز گرانبها می‌دانند؟یک دلیل کلیدی برای ارزش طلا، مقدار محدود عرضه فلز است.

چرا طلا تا این اندازه با ارزش است؟

تاریخچه رابطه انسان با طلا به هزاران سال قبل باز می‌گردد که رنگ طلایی آن بلافاصله توجه را به خود جلب می‌کند. با گذشت زمان از یک دارایی تزئینی مطلوب به ارز مورد استفاده در سراسر جهان تبدیل شد.

 

 

در حالی که طلا دیگر زیربنای ارزهای جهانی نیست، اما جذابیت سرمایه گذاری خود را به عنوان یک طبقه دارایی حفظ می‌کند که سرمایه گذاران تشویق می‌شوند سهامی را در اختیار داشته باشند تا سبد سرمایه گذاری خود را با نظارت دقیق بر قیمت روزانه این فلز متنوع کنند.

اما چه چیزی باعث جذابیت ماندگار طلا برای هزاران سال شده است و چرا آن را یک فلز گرانبها می‌دانند؟

سکه طلا

چرا طلا اینقدر ارزشمند است؟

یک دلیل کلیدی برای ارزش طلا، مقدار محدود عرضه فلز است. بر اساس گزارش شورای جهانی طلا، تخمین زده می‌شود که در طول تاریخ بیش از 200000 تن طلا استخراج شده است که بخش عمده آن در 70 سال گذشته بوده است.

از زمانی که برای اولین بار توجه انسان را به خود جلب کرد، درخشش و رنگ آن جذابیت تزئینی قابل توجهی به طلا بخشیده است و این در این واقعیت منعکس می‌شود که تقریباً نیمی از این طلای استخراج شده تبدیل به جواهرات سشده است.

این عشق به طلا در سراسر جهان با فلزی که حتی با خدایان مرتبط است صادق است. در آمریکای جنوبی، اینکاها و دیگر جوامع آند، طلا را «عرق خورشید» می‌دانستند. در مصر باستان، جایی که تصور می‌شود طلا برای اولین بار کشف شده است، مردم فکر می‌کردند این فلز گوشت خدای خورشید Ra است.

در هند، طلا به ویژه در میان جوامع هندو و جین، با استفاده از فلزی که برای زینت دادن خدایان و جشن تولدها و ازدواج‌ها استفاده می‌شود، بسیار خوش‌گذران در نظر گرفته می‌شود. طلا نماد ثروت و رفاه است و هند یکی از بزرگترین خریداران این فلز امروزی است.

این فلز علاوه بر ویژگی‌های تزئینی و ارتباط با خدایان، دارای ترکیبی منحصر به فرد از ویژگی‌های شیمیایی است که بر ارزش آن می‌افزاید. مهم این است که با عناصر دیگر واکنش نشان نمی‌دهد، بنابراین درخشش و کیفیت خود را در طول قرن‌ها حفظ می‌کند. با گذشت زمان کدر نمی‌شود یا خورده نمی‌شود، سمی نیست در حالی که استحکام آن شکستن آن را سخت می‌کند.

طلا همچنین دارای نقطه ذوب نسبتاً پایینی است که به جوامع اولیه‌ای که برای اولین بار آن را کشف کردند، این امکان را می‌دهد تا فلز را به اقلامی مانند جواهرات تبدیل کنند. برای سایر عناصر، دمای بالای مورد نیاز برای ذوب آنها اخیراً آنها را در دسترس قرار داده است.

در زمان‌های اخیر، این ویژگی‌ها در طیف گسترده‌ای از کاربردهای فنی و علمی، از جمله در آزمایش‌های بیماری‌هایی از جمله ویروس کرونا، در چشم‌انداز فضانوردان و همچنین در برد مدار آیفون‌ها استفاده شده است.

چرا طلا اینقدر گران است؟

ارزش طلا فقط از چیزی که ما به عنوان انسان برای آن قائل هستیم به دست می‌آید. با این حال این جذابیت طولانی مدت برای این فلز طلایی و براق به دلیل پذیرش گسترده آن به عنوان ارز و اخیراً به عنوان یک جزء کلیدی در صنایع خاص، منجر به افزایش قیمت هر اونس طلا در برخی مواقع از 2000 دلار در هر اونس شده است.

کمیاب بودن نسبی طلا یک عامل کلیدی در قیمت بالای آن است. با این حال، قیمت طلا بیشتر از اقتصاد عرضه و تقاضای اساسی است.

نقره که بسیاری از کیفیت‌های طلا را به اشتراک می‌گذارد، تولید سالانه حدود 1 میلیارد اونس در مقایسه با حدود 150 میلیون اونس طلا دارد. با این حال، به جای معامله با مضربی از حدود 8 برابر بیشتر از نقره، که این تفاوت عرضه نشان می‌دهد، طلا بین 75 برابر تا 90 برابر قیمت نقره معامله می‌شود.

این به دلیل بازار سرمایه گذاری عظیمی است که طلا را با مقدار طلای معامله شده روزانه بسیار بیشتر از کل عرضه فیزیکی فلز احاطه کرده است.

شمش طلا و سکه و دلار

طلا به عنوان یک سرمایه گذاری

مورد سرمایه گذاری طلا بر اساس عدم همبستگی آن با سایر طبقات دارایی و توانایی اثبات شده آن در حفظ ارزش خود در طول قرن‌ها بنا شده است. مقدار محدود عرضه، برخلاف ارزهای فیات که توسط بانک‌های مرکزی کنترل می‌شوند و می‌توانند در صورت نیاز پول بیشتری چاپ کنند، باعث شده است که طلا به عنوان محافظ خوبی در برابر تورم در نظر گرفته شود.

برای چندین دهه، بسیاری از ارزهای جهان در برابر طلا حمایت می‌شدند و بانک‌های مرکزی موظف بودند به ازای هر دلار یا ارز دیگر در گردش، معادل طلا داشته باشند. این استاندارد به عنوان استاندارد طلا شناخته می‌شد و در حالی که دولت‌ها در دهه 1970 از این استاندارد فاصله گرفتند، بانک‌های مرکزی به احتکار مقادیر زیادی طلا ادامه می‌دهند که بالغ بر 35000 تن یا حدود یک پنجم مقدار طلای استخراج شده تا کنون است.

در مواقع بحران، چه جنگ یا رکود اقتصادی، سرمایه‌گذاران اغلب به دارایی‌های «پناهگاه امن» مانند طلا با یک اونس طلای فیزیکی جذاب‌تر می‌روند، در حالی که هر سهم یا در واقع شاخص گسترده‌تر در حال سقوط است.

در حالی که سهام جهانی، و شرکت‌های منفرد که از آنها تشکیل شده‌اند، معمولاً بر اساس محرک‌های مشابهی مانند داده‌های اقتصادی حرکت می‌کنند، استفاده صنعتی نسبتاً کوچک طلا به این معنی است که بیشتر از احساسات ناشی می‌شود تا اعداد سخت. این عدم همبستگی با سایر طبقات دارایی دلیلی کلیدی است که چرا سرمایه گذاران معمولاً بین 5 تا 10 درصد از سبد سرمایه گذاری خود را در طلا نگه می‌دارند. هنگامی که سایر دارایی‌ها در حال سقوط هستند، می‌توان به طلا برای ادامه روند ثابت در پس زمینه و حفظ بخشی از ثروت سرمایه گذار اعتماد کرد.

طلا

به طور خلاصه، ارزش و گرانبهای طلا تقریباً به طور کامل به مطلوبیتی بستگی دارد که انسان برای آن قائل شده است. اما با انتقال این جاذبه از مصریان باستان به هند امروزی، احتمال کاهش آن جذابیت به زودی دور به نظر می‌رسد.

سرمایه گذاری در طلا با استفاده از تحلیل تکنیکال

تحلیل تکنیکال چیست؟

در محیط مالی، تحلیل تکنیکال روشی است که به مطالعه سهام، کالاها، اوراق قرضه و سایر دارایی‌های فهرست شده می‌پردازد و سعی می‌کند حرکت آتی آنها را پیش بینی کند.

اساس تحلیل تکنیکال شامل مطالعه نمودارها، قیمتها و حجم‌ها با استفاده از روش‌های گرافیکی و آماری است.

تحلیلگران فنی سعی می‌کنند روندها و الگوهای نمودار را با استفاده از اندیکاتورها و نوسانگرهای زیادی که می‌توانند سیگنال‌های خرید یا فروش تولید کنند، تعیین کنند. آنها همچنین به دنبال تعیین مناطق حمایت و مقاومت هستند، که مناطق قیمتی هستند که در آن حجم قابل توجهی وجود دارد.

به طور کلی، هدف درک روند یک دارایی است. از آنجایی که تاریخ تمایل به تکرار دارد، از نظر آماری، قیمت‌ها نیز مانند گذشته در موقعیت‌های مشابه در گذشته، تمایل به حرکت خواهند داشت. همانطور که در این مقاله خواهیم دید، تحلیل تکنیکال اغلب برای بررسی قیمت طلا و روند آن استفاده می‌شود.

تحلیل فنی و بنیادی

تحلیل تکنیکال یکی از رایج‌ترین روش‌های بررسی قیمت دارایی‌های مالی در کنار تحلیل فاندامنتال است. با این حال تفاوت آشکاری بین این دو روش وجود دارد.

در واقع، برخلاف تحلیل تکنیکال، روش‌های بنیادی مبتنی بر مطالعه ارقام مالی است. تحلیلگران بنیادی عمدتاً از ترازنامه، صورت سود و درآمد مورد انتظار یک شرکت استفاده می‌کنند (اما این البته برای طلا قابل اعمال نیست). برای شمش، می‌تواند پیش‌بینی‌های تقاضای صنعت و جواهرات را بپذیرد، اما نمی‌تواند احساسات بازار را که اغلب بر حرکات قیمت طلا حاکم است، درک کند.

به طور خلاصه، تحلیل بنیادی به جای الگوهای تاریخی و روندهای بازار که از نکات کلیدی تحلیل تکنیکال هستند، بر داده‌های مالی تمرکز می‌کند.

آیا تحلیل تکنیکال برای طلا مناسب است؟

آیا تحلیل تکنیکال روی طلا کار می کند؟ پاسخ این است: البته بله. بسیاری از معامله گران از تحلیل تکنیکال به صورت روزانه در مورد طلا، نقره و سایر کالاها استفاده می کنند. تجزیه و تحلیل فنی را می توان برای هر دارایی فهرست شده، از جمله طلا اعمال کرد. این می‌تواند به معامله گران کمک کند تا روندها و جهت قیمت فلز زرد را درک کنند.

طلا نه دارایی مولد نقدینگی است و نه کالایی است. به این معنی که طلا را نمی‌توان مانند دارایی‌هایی که جریان‌های نقدی ایجاد می‌کند، ارزش گذاری کرد. سرمایه گذاری طلا بیشتر یک بازی قیمت گذاری است تا یک بازی ارزشی. بنابراین تحلیل تکنیکال برای طلا ایده آل است، زیرا قیمت آن تحت تاثیر احساسات بازار قرار می‌گیرد. علاوه بر این، می‌توان آن را روی طلا با بازه‌های زمانی مختلف استفاده کرد: از تجزیه و تحلیل کوتاه مدت تا معاملات چند روزه.

دانستن زمان فروش طلا آب شده

یکی از سوالاتی که خریداران همیشه می‌پرسند در مورد مدیریت موقعیت است، به ویژه اینکه چه زمانی بهترین موقع برای فروش طلا آب شده است. این یک سوال عالی است که پاسخ درستی برای آن وجود ندارد، زیرا طلا همیشه در نوسان است در برخی از کشورها این نوسان بسیار بالا است؛ اما در ایران اغلب نوسان به سمت بالا حرکت می‌کند، بنابراین پیدا کردن بهترین زمان کمی می‌تواند دشوار باشد.

بسیاری از افراد برای اینکه طلا خود را در زمان مناسب یعنی وقتی قیمت‌ها افزایش یافت، بفروشند متحمل ضرر شده‌اند.

طلا در برابر دلار

اهمیت توقف ضرر

بخش فلزات گرانبها در یک چرخه صعودی قرار دارد. به منظور قفل کردن سود و از دست ندادن خواب به دلیل فرصت‌های صعودی از دست رفته، بهترین استراتژی استفاده از توقف ضرر است. شما مسافت پیموده شده خود را با این کار انجام می‌دهید.

فراتر از آن، اگر بتوانید 60 تا 70 درصد از یک حرکت چرخه ای گاو نر (در هر سهمی در هر بخش، برای آن موضوع) بهتر است راضی باشید. باور این که می‌توانید در هر بخش سهامی بتوانید حرکت صعودی را زمان‌بندی کنید، می‌تواند خطرناک باشد. اما وقتی بخش فلزات گرانبها وارد چرخه نزولی می‌شود، به سرعت اتفاق می‌افتد، به همین دلیل است که توقف ضرر می تواند به مدیریت ریسک نزولی کمک کند.

در کتاب فرمول موفقیت یک معامله گر حرفه‌ای بسیار معتبر آمده است که در واقع او تاکید کرد که سرمایه‌گذارانی که به بهترین بازده‌های بلندمدت دست می‌یابند، کسانی هستند که روی دو سوم «وسط» حرکت گاوی تمرکز کرده و از آن راضی هستند. زمان بندی پایین و بالا غیرممکن است و کسانی که ادعا می‌کنند این توانایی را دارند راستگو نیستند.

سیاست ‌های محوری در جهان

که روزانه یک سال از GDX EFT است، حرکت فعلی در بخش فلزات گرانبها از نظر فنی در ابتدای سه ماهه چهارم سال 2022 آغاز شد. کل بازار احساس کرد که فدرال رزرو باید از آن یا در حالی که بازار سهام از شروع سه ماهه چهارم سال 2022 در حالت رالی قرار داشته است، بخش فلزات گرانبها  طلا، نقره و GDX به طور قاطعی از داو، اس اند پی 500 و نزدک پیشی گرفته است و این دوره زمانی تا زمان حال ادامه داشته است.

تحلیل فنی

بخش فلزات گرانبها می‌تواند با روند صعودی مشابه چرخه صعودی که از سه ماهه چهارم 2008 تا اواسط سال 2011 ادامه داشت، باشد. در حال حاضر شاخص‌های حرکت کوتاه‌مدت که معمولاً به آن‌ها اشاره می‌شود، مانند RSI و MACD، وضعیت فنی فوق‌العاده بیش از حد خرید در بخش فلزات گرانبها را نشان می‌دهند.

عقب‌نشینی معمولاً زمانی اتفاق می‌افتد که بخش بالاتر از میانگین‌های متحرک مانند اوایل آوریل «کشش» داشته باشد. وقتی حجم همراه با یک سهم یا بخش کاهش می‌یابد، اغلب به جای شروع یک روند نزولی، عقب نشینی رخ می‌دهد.

 

 

به این محصول امتیاز دهید:
یک نظر برای این مقاله بنویسید

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلدهای اجباری با * نشان گذاری شده‌اند.