blog image

تاریخ انتشار: جمعه یازده فروردین ۱۴۰۲

|    نویسنده : میراث

چرا طلا در ساخت جواهرات استفاده می‌شود؟ همیشه و در همه جای تاریخ طلا وجود داشته و در این بین طرفداران زیادی را به خود جذب کرده است.جواهرات طلا برای

چرا طلا در ساخت جواهرات استفاده می‌شود؟

همیشه و در همه جای تاریخ طلا وجود داشته و در این بین طرفداران زیادی را به خود جذب کرده است. جواهرات طلا برای هزاران سال نماد ثروت و موقعیت بالای اجتماعی بوده‌اند و در بسیاری از فرهنگ‌های مختلف که سراسر زمین را در بر می‌گیرند، کاربرد داشته است. آیا تا به حال فکر کرده‌اید که چرا از طلا د ساخت جواهرات استفاده می‌شود؟ چه چیزی در مورد طلا انقدر ارزشمند است؟ طلا استفاده شده در جواهرات زیبا به چه معناست؟

 

 

از میان تمام مواد معدنی استخراج شده از زمین، هیچ کدام مفیدتر و ارزشمندتر از طلا نیستند. طلا معیاری برای جواهرات اصیل و لوکس است. در واقع، بعضی از افراد آن را استاندارد طلایی می‌نامند.

صدها سال پیش، هنگامی که کاشفان اسپانیایی برای اولین بار وارد "دنیای جدید" شدند، با مردم بومی آمریکای جنوبی آشنا شدند. این دو فرهنگ بسیار متفاوت توسط یک اقیانوس عظیم از هم جدا شده بودند. آنها هرگز یکدیگر را ندیده بودند، به زبان‌های مختلف صحبت می‌کردند و زندگی کاملا متفاوتی داشتند. شما فکر می‌کنید که آنها هیچ نقطه مشترکی نخواهند داشت؛ اما داشتند. هم مردم بومی آمریکای جنوبی و هم اروپایی‌ها در یک چیز مشترک بودند. هر دوی آنها در فرهنگ خود ارزش زیادی برای طلا قائل بودند. این دو تنها نیستند. در طول تاریخ سیاره ما، تقریباً هر فرهنگ تثبیت شده از طلا برای نمادی از همه چیز از قدرت، زیبایی، پاکی و حتی دستاوردهای خاص استفاده کرده است. اما چرا؟

در واقع، دلایل زیادی وجود دارد. از طلا عمدتاً به دلیل جذابیت درخشندگی و همچنین کمیاب بودن آن برای ساخت جواهرات استفاده می‌شود. براق و زیبا به نظر می‌رسد و آنقدر نادر است که همه نمی‌توانند آن را بپوشند. این به خودی خود آن را بسیار ارزشمند می‌کند. با توجه به اینکه طلا از ارزش بالایی برخوردار است و عرضه بسیار محدودی دارد، از دیرباز به عنوان پول مورد استفاده قرار می‌گرفته است. مدت‌ها قبل از اینکه مردم خواص شیمیایی طلا را درک کنند، از آن در سکه‌ها برای تجارت کالا و خدمات استفاده می‌کردند. طلا همچنین رسانای الکتریسیته است. همچنین کدر نمی‌شود و مانند فلزی مانند آهن با هوا واکنش نشان نمی‌دهد.

همه اینها توضیح می‌دهد که چرا طلا ارزشمند است؛ اما این به تنهایی آن را برای ساخت جواهرات عالی نمی‌کند. این تمایز ناشی از درک طلا به عنوان ماده است.

طلا فلز نرمی است و طلا چکش خوار است، به این معنی که می‌توان آن را به ورقه‌های بسیار نازک تبدیل کرد. همچنین انعطاف پذیر است، به این معنی که می‌توان آن را به شکل سیم نازک مانند آویزهای گوشواره تبدیل کرد. افراد تمامی این ویژگی‌ها را در یک سنگ معدن دیگر نمی‌توانند، پیدا کنند به همین دلیل طلا در بین مردم بسیار ارزشمند شناخته می‌شود و برای آن ارزش بالایی قائل هستند، ممکن است یک سنگ گران‌بها برخی از این ویژگی‌ها را داشته باشد؛ اما تمامی آنها را با هم دارا نیست.

 

لایه‌ای از طلا در جواهرات به چه معناست؟

به دلیل محبوبیت و جایگاهی که با جواهرات طلا همراه است، جایگزین‌های ارزان‌تری برای دسترسی بیشتر ایجاد شده است. یکی از این جایگزین‌ها جواهرات لایه از طلا است.

جواهرات لایه‌ای از طلا چیست؟ زیورآلات ورقه‌ای از طلا آن چیزی است که از یک فلز پایه ساخته شده و سپس با 2 تا 3 لایه طلای واقعی پوشانده می‌شود. لایه‌های طلا به‌صورت مکانیکی به فلز پایه که می‌تواند مس، آلومینیوم، روی یا موارد دیگر باشد، متصل می‌شود.

 

طلا در مقابل جواهرات ورقه از طلا

جواهرات طلا به طور کامل از طلای خالص ساخته شده‌اند که باعث گران‌تر، مطلوبیت و کیفیت بهتر آن می‌شود. به نوبه خود، قطعات ورقه یا لایه‌ای از طلا به جواهراتی اطلاق می شود که فقط حاوی یک لایه رویی طلا هستند و در عین حال بیشتر از یک فلز پایه ساخته شده‌اند. جواهرات ورقه طلا جایگزینی ارزان‌تر و با کیفیت پایین‌تر برای طلای واقعی هستند.

تفاوت بین پر طلا و روکش طلا چیست؟

اقلام پر از طلا حاوی لایه‌های مختلفی از محتوای طلا هستند که به یک فلز پایه متصل شده‌اند، که بیشتر قطعه را تشکیل می‌دهد. از طرف دیگر جواهرات با روکش طلا به قطعاتی اطلاق می‌شود که عمدتاً از فلزات پایه تشکیل شده و دارای یک لایه نازک و منفرد از طلا روی آن هستند.

روکش طلا ارزان ترین جایگزین برای قطعات طلا است. جدا از کیفیت بسیار پایین، قطعات روکش طلا نیز باعث ایجاد واکنش‌های آلرژیک، لکه ها و تمایل به شکستن آسان می‌شوند.

اگرچه جایگزین‌های ارزان تری برای طلا وجود دارد، اما هیچ کدام از نظر کیفیت، لوکس و قیمت با جواهرات طلای خالص مقایسه نمی‌شوند. طلا از دیرباز ماده مورد استفاده برای جواهرات زیبا بوده است .

دوستان و خانواده شما نه تنها جواهرات لوکس شما را دوست خواهند داشت، بلکه مجذوب تاریخچه آن نیز می‌شوند.

طلا به دلیل جذابیت درخشندگی و به دلیل کمیاب بودن در ساخت جواهرات استفاده می‌شود. همچنین کدر نمی‌شود و مانند فلز آهن با هوا واکنش نشان نمی‌دهد. همانطور که گفته شد طلا چکش خوار است، به این معنی که می‌توان آن را به ورقه های بسیار نازک تبدیل کرد.

طلای بیست و چهار عیار طلای خالص است و برای تبدیل شدن به جواهرات بسیار نرم در نظر گرفته می‌شود. بنابراین، طلا با فلزات دیگر آلیاژ می‌شود تا محکم‌تر شود. آلیاژهای مورد استفاده برای جواهرات معمولاً طلای 16 یا 18 عیار است.

هنگامی که طلا با فلزاتی مانند نیکل و نقره آلیاژ می‌شود به طلای سفید تبدیل می‌شود که ماده مورد علاقه برای حلقه‌های ازدواج است. طلای سفید اغلب با رودیوم روکش می‌شود تا درخشندگی بیشتری به آن بدهد. زمانی که طلا با مس آلیاژ می‌شود به آن رزگلد می‌گویند.( اگر به دنبال اطلاعات بیشتر درباره رز گلد هستید به مقاله‌ای با همین نام مراجعه کنید.) وقتی با کمی مس کمتر آلیاژ می شود، طلای زرد است. طلا زمانی که با ایندیوم یا آهن آلیاژ شود، طلای آبی، زمانی که با آلومینیوم آلیاژ می شود، طلا بنفش زمانی که با کبالت آلیاژ می شود به رنگ بنفش و هنگامی که تنها با نقره آلیاژ می شود، سبز است.

تکه‌های جواهرات لباس نیز با نازک ترین ورقه‌های طلا روکش شده‌اند تا ظاهر خود را بهتر کنند.

به این محصول امتیاز دهید:
یک نظر برای این مقاله بنویسید

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلدهای اجباری با * نشان گذاری شده‌اند.