blog image

تاریخ انتشار: دوشنبه پانزده اسفند ۱۴۰۱

|    نویسنده : میراث

در این مقاله به راهنمای کامل نحوه سرمایه گذاری در شمش و به معرفی گواهی سپرده شمش طلا در سایت ایران طلا پرداخته شده است. جدیدترین ابزاری که ...

گواهی سپرده شمش طلا

جدیدترین ابزاری که به تازگی وارد بازار خرید و فروش شمش شده است؛ گوای سپرده شمش طلا می‌باشد. این گواهی در بازار بورس مورد معامله قرار می‌گیرد.
چرا شرکت‌های شمش در بازار بورس شرکت می‌کنند؟
حضور در بورس برای شرکت‌های شمش مزایای فراوانی دارد که اصلی ترین آن تامین منابع مالی شرکت می‌باشد. دو راه برای تامین سرمایه وجود دارد که یا باید قرض کنید و یا یک شریک بگیرید. با وجود این دو روش شرکت امکان ارتقا و پیشرفت را در بین رقبا خود دارد به طور کلی شرکت برای پیشرفت خود مجبور است یکی از این  دو روش را به کار بگیرد. زمانی که شرکت‌ها در بورس حضور پیدا می‌کنند راه حل دوم یعنی پیدا کردنم شریک را در پی گرفته اند؛ اما با این تفاوت که شرکایی حاضر در بورس یک نفر نیست و جمعی از شرکا که جزویی از مردم اند را در بر می‌گیرد. شرکت هایی که در بورس هشتند 10 درصد معافیت از مالیت را می‌گیرند همچنین امکان افزایش سرمایه در بورس نسبت یه سرمایه گذاری در بیرون آن سود و پیشرفت بالاتری را برای صحبان و مدیران شر کت دارد. دیگر مزیت سرمایه گذاری در بورس برای شرکت ها این است که یک اعتبار اجتماعی  و یک سری منافع نادیده برای آنها ایجاد می‌کند؛ چراکه یک سری فیلتر و مراحل در بورس وجود دارد و شرکت باید این مراحل را رد کند تا بتوانند وارد بورس بشوند رد شدن از این مراحل و فیلترهای بورس یک اعتبار بالایی برای شرکت‌ها در بین مردم ایجاد می‌کند و مردم رقبت و تمایل بیشتری برای خرید کردن از آن شرکت پیدا می‌کنند. این امر یک سری منفاع نادیده هم برای شرک به وجود می‌آورد.

شمش

شمش یک قطعه تقریبا خالص و قالب فلزاتی با طول کمتر از 2 متر است.
یک محصول نیمه ساخته ای است؛ که تحت فرایند‌هایی به یک محصول نهایی تبدیل می‌شود. همچنین به فراورده‌هایی با سطح مقطع بزرگ‌تر از ۲۲۵ سانتیمتر مربع، شمش و با سطح مقطع کوچک‌تر از آن در نورد فولاد، شمشال گفته می‌شود.
به اصطلاح به شمش، INGOT می‎گویند. 
بنابراین شمش قطعه ای از مواد فلزی است؛ که با ذوب انواع فلزات مانند: طلا, فولاد, قلع, آلومینیوم, تلوریم, برنج, مس و استیل و …تولید می‌شود.
روند تولید شمش هزاران سال قدمت دارد, زیرا قالب سازی فلزات یا همان ریخته گری به شکل منظم شمش حمل و نقل و ذخیره سازی آن را آسان می‌کند. که از همین رو فولاد به عنوان ریخته گری نیمه تمام محسوب می‌شود.
شمش طلا
شمش طلا، طلای خامی است که حداقل عیار آن 995 و حداکثر آن 999.99 می‌باشد. هر چه عیار شمش بیشتر باشد، ارزش آن هم بیشتر می‌شود. امروزه برای سرمایه گذاری در بخش‌های مختلف از شمش استفاده می‌شود. همچنین شمش طلا بهترین گزینه برای هدیه دادن است؛چرا که سلایق زیادی را در بر می‌گیرد و ارزش زیادی دارد. شمش طلا در کارخانه‌های معتبر دنیا ساخته می‌شوند؛ و همه کارخانه‌ها سعی در ارزش گذاری شمش طلا دارند. در ایران هم کارخانه‌های شمش زیر نظر بانک مرکزی و اتحادیه طلا هستند؛ که شمش‌هایی با عیار 995 را تولید می‌کنند، به فروش می‌رسانند و برای آن‌ها تایین ارزش می‌کنند. همانطور که گفته شد هر چقدر عیار شمش طلا بیشتر باشد؛ ارزش و در نتیجه قیمت آن هم بالاتر می‌رود. یکی از عواملی که مقدار عیار شمش طلا به آن بستگی دارد، تکنولوژی و وسایلی است که کارخانه تولید شمش از آن استفاده می‌کند. به همین دلیل کارخانه‌های معتبر سر تا سر دنیا سعی در انحصار این تکنولوژی و وسایل دارند؛ تا ارزش گذاری شمش را انحصارا به دست خود بگیرند.

گواهی سپرده چیست؟

گواهی سپرده یک محصول پس انداز است که به صورت یکجا برای مدت زمان معینی سود دریافت می‌کند. گواهی‌ها با حساب‌های پس‌انداز متفاوت هستند، زیرا پول باید برای تمام مدت دست نخورده باقی بماند یا هزینه‌های جریمه یا سود از دست رفته را در معرض خطر قرار دهد. گواهی‌ها به عنوان انگیزه ای برای نقدینگی از دست رفته، نرخ بهره بالاتری نسبت به حساب های پس انداز دارند.
یکی از ابزار مالی محسوب می‌شود که منابع کوتاه مدت سرمایه گذاران را جذب می‌کند. در این بین اشخاص حقوقی و شرکت‌های سرمایه گذاری بیشتر مورد توجه هستند.
گواهی سپرده مدت‌دار ویژه سرمایه‌گذاری عام است و به سپرده‌ای گفته می‌شود که در بانک با  یک سررسید مشخص، افتتاح می‌شود و بانک در ازای آن، گواهی به همین نام برای شما صادر می‌کند. گواهی سپرده مدت‌دار ویژه سرمایه‌گذاری خاص: سپرده‌ای است که بانک به منظور تامین منابع مالی، طرح‌های مشخص جدید سودآور تولیدی، ساختمانی، خدماتی و نیز توسعه و تکمیل طرح‌های سودآور موجود، با سررسید مشخصی را  افتتاح کرده است و در ازای افتتاح سپرده، گواهی سپرده مدت‌دار ویژه سرمایه‌گذاری خاص، برای سپرده گذاران صادر می‌کند.
گواهی سپرده یک نوع اوراق بهادار است که به صاحب آن این اجازه را می‌دهد تا سود سپرده خود  را دریافت کند. یک گواهی سپـرده دارای تاریخ سررسید و نرخ سود ثابت است که می‌تواند با هر عنوانی  در بین مردم توزیع شود.
چه کسانی می‌توانند اوراق گواهی سپرده بخرند؟
خرید اوراق گواهی سپرده برای همه مشتریان حقیقی و حقوقی میسر و فرآیند انجام آن مشابه است.
سرمایه گذاری در شمش
مزایا: 1- کلاهبرداری در خرید شمش نسبت به سکه و زیورآلات طلا بسیار پایین تر است چراکه یک سری الگو مشخص برای شمش وجود دارد مثل میزان عیار، شکل ظاهری، علامت و آرم مشخص چاپ شده به روی شمش و... که دیگر مصنوعات ساخته شده از طلا این ویژگی‌ها را ندارند.
2- اجرت شمش نسبت به دیگر مصنوعات ساخته شده از طلا بسیار کم تر است؛ چراکه شمش یک محصوفل نیمه ساخته است که در ساخت دیگر صنایع مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ به طور مثال اجرت برای دستمزد طراحی زیورآلات گرفته می‌شود و اجرت هر زیورآلات با دیگری با توجه به برند سازنده، طرح آن و عیار طلا متفاغوت است.
3- قیمت خرید شمش با فروش آن تفاوت بسیاری ندارد منظور این هست که سرمایه گذاری در شمش نسبت به دیگر محصولات طلا بسیار کم ریسک تر است و امکان سودآوری بالاتری را دارد. به عنوان مثال قیمت سکه در بازار به طور پیوسته در حال تغییر است در صورتی که شمش از تغییرات بسیار در بازار در امان است و یه روی آن تاثییر کمتری می‌گذارد.


اوراق شمش طلا 
چنانچه وزن مجموعه گواهی سپرده‌های دارنده آن به میزان حداقل وزن یک شمش طلا نرسید این امکان برای مالک وجود دارد که یا اوراق خود را در بازار به فروش برساند یا آنکه اگر تمایل به تحویل فیزیکی شمش طلا ندارد، بتواند آن را به شخص یا مکان دیگری منتقل کند. به عبارت دقیق‌تر اگر دارنده اوراق شمش طلا  بخواهد که دیگر در این بازار حضور نداشته باشد، می‌تواند اقدام به فروش اوراق گواهی سپرده شمش طلا در بورس کالا کند.

زیرا دو راه وجود دارد یا لازم است که به اندازه یک شمش اقدام به خرید کند تا بتواند آن‌را از انبار خارج کند یا آنکه گواهی خود را در بازار به فروش برساند و چنانچه تمایل نداشته باشد هیچ یک از این دوکار را انجام دهد محدودیتی در مسیر انتقال نماد به نمادهای بعدی برای دارنده اوراق وجود ندارد. همچنین دارندگان اوراق گواهی سپرده شمش طلا محدودیتی برای تحویل شمش خود از خزانه نخواهند داشت و هر فردی که به میزان حداقل وزن شمش اوراق دارد می‌تواند دارایی خود را تحویل بگیرد.

معاملات گواهی سپرده معاملاتی نقدی است که متقاضی در صورت آنکه اوراق کافی در اختیار داشته باشد، فردای روز خرید می‌تواند درخواست تحویل محصول را ارائه دهد. در بازار گواهی سپرده؛ سررسید صرفا مفهومی است که با انباردار به‌خاطر موضوعات مربوط به حوزه انبارداری تعریف شده است.

این سررسید می‌تواند بسیار بلندمدت تعریف شود یا کوتاه‌مدت باشد. تعریف سررسید برای اوراق گواهی سپرده محصولات کشاورزی در بورس کالا به این دلیل که نگهداری محصولات کشاورزی عمدتا یا فسادپذیر هستند یا با کاهش کیفیت مواجه می‌شوند محدودیت دارد. اما این امر در مورد شمش طلا صدق نمی‌کند. از این رو در اینجا بحث انتقال نماد مطرح می‌شود که مشکلی برای آن وجود ندارد.

به این محصول امتیاز دهید:
یک نظر برای این مقاله بنویسید

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلدهای اجباری با * نشان گذاری شده‌اند.