blog image

تاریخ انتشار: پنجشنبه بیست و نه تیر ۱۴۰۲

|    نویسنده : میراث

عقیق‌ها عمدتاً در سنگ‌های آتشفشانی و دگرگونی تشکیل می‌شوند. استفاده زینتی از عقیق در یونان باستان، در جواهرات مختلف و در سنگ‌های مهر جنگجویان یونانی

سنگ عقیق و انواع کشف شده آن در طبیعت

عقیق ( / ˈ æ ɡ . ɪ t / ) یک سازند سنگی رایج است که از کلسدونی و کوارتز به عنوان اجزای اصلی آن تشکیل شده است، با طیف گسترده‌ای از رنگ‌ها. عقیق‌ها عمدتاً در سنگ‌های آتشفشانی و دگرگونی تشکیل می‌شوند. استفاده زینتی از عقیق در یونان باستان، در جواهرات مختلف و در سنگ‌های مهر جنگجویان یونانی رایج بود، در حالی که قدمت گردنبندهای مهره‌ای با عقیق سوراخ‌شده و صیقلی به هزاره سوم پیش از میلاد در تمدن دره سند برمی‌گردد.

عقیق

ریشه شناسی

این سنگ توسط تئوفراستوس، فیلسوف و طبیعت‌شناس یونانی، که سنگ را در امتداد خط ساحلی رود دیریلو یا آخاتس ( یونانی باستان : Ἀχάτης ) در سیسیل کشف کرد، زمانی بین قرن‌های چهارم و سوم پیش از میلاد، نامگذاری شد.

عقیق توخالی

کانی‌های عقیق تمایل به تشکیل روی سنگ‌های از پیش موجود یا درون آن‌ها را دارند که در تعیین دقیق زمان تشکیل آن‌ها مشکل ایجاد می‌کند. سنگ‌های میزبان آنها در اوایل دوران آرکئن شکل گرفته‌اند. عقیق‌ها بیشتر به صورت گره‌هایی در حفره‌های سنگ‌های آتشفشانی یافت می‌شوند. این حفره‌ها از گازهای به دام افتاده در مواد آتشفشانی مایع تشکیل می‌شوند که وزیکول‌هایی را شکل می‌دهد. سپس حفره‌ها با مایعات غنی از سیلیس از مواد آتشفشانی پر می‌شوند، لایه‌هایی روی دیواره‌های حفره رسوب می‌کنند که به آرامی به سمت داخل حرکت می‌کنند. اولین لایه‌ای که روی دیواره‌های حفره رسوب می‌کند معمولاً به عنوان لایه پرایم شناخته می‌شود. تغییرات در ویژگی محلول یا در شرایط رسوب ممکن است باعث تغییر متناظر در لایه‌های متوالی شود. این تغییرات در لایه‌ها منجر به نوارهای کلسدونی می‌شود که اغلب با لایه‌هایی از کوارتز کریستالی متناوب می‌شوند و عقیق نواری را تشکیل می‌دهند. عقیق‌های توخالی نیز می‌توانند به دلیل رسوب سیلیس غنی از مایع به اعماق نفوذ نکردن برای پر کردن کامل حفره تشکیل شوند. عقیق کریستال‌هایی را در داخل حفره کاهش یافته تشکیل می‌دهد و راس هر کریستال ممکن است به سمت مرکز حفره باشد.

 

 

لایه پرایمینگ اغلب سبز تیره است، اما می‌توان آن را با اکسید آهن اصلاح کرد و در نتیجه ظاهری شبیه زنگ زدگی ایجاد کرد. عقیق بسیار بادوام است و اغلب جدا از ماتریکس میزبان خود که فرسایش یافته است یافت می‌شود. پس از برداشتن، سطح بیرونی معمولاً حفره دار و ناهموار از پر کردن حفره ماتریس قبلی خود است. عقیق همچنین در سنگ‌های رسوبی، به طور معمول در سنگ آهک یا دولومیت یافت شده است. این سنگ‌های رسوبی حفره‌هایی را اغلب از شاخه‌های تجزیه شده یا سایر مواد آلی مدفون به دست می‌آورند. اگر مایعات غنی از سیلیس قادر به نفوذ به این حفره‌ها باشند عقیق‌ها تشکیل می‌شوند.

انواع

عقیق توری گونه‌ای است که الگوی توری مانند با اشکالی مانند چشم، چرخش، نوار یا زیگزاگ را نشان می‌دهد. عقیق توری آبی در آفریقا یافت می‌شود و به خصوص سخت است. عقیق توری دیوانه، که معمولاً در مکزیک یافت می‌شود، اغلب رنگ‌های روشن با الگوی پیچیده‌ای دارد که توزیع تصادفی خطوط کانتور و قطرات دایره‌ای را نشان می‌دهد که در سراسر سنگ پراکنده شده‌اند. این سنگ معمولاً به رنگ قرمز و سفید است؛ اما ترکیبات زرد و خاکستری را نیز نشان می‌دهد.

عقیق

عقیق خزه، همانطور که از نام آن پیداست، طرحی خزه مانند دارد و به رنگ سبز است. این رنگ توسط هیچ گونه رشد رویشی ایجاد نمی‌شود، بلکه از طریق مخلوط کلسدونی و هورنبلند آهن اکسید شده ایجاد می‌شود. عقیق دندریتیک همچنین ویژگی‌های رویشی را نشان می‌دهد، از جمله الگوهای سرخس مانند که به دلیل وجود اکسیدهای منگنز و آهن تشکیل شده‌اند.

عقیق توریتلا ( Elimia tenera ) از پوسته‌های فسیل شده گاستروپودهای آب شیرین Turritella با پوسته‌های مارپیچی دراز تشکیل می‌شود. به طور مشابه، مرجان‌ها، چوب‌های سنگ شده، سنگ‌های متخلخل و سایر بقایای آلی نیز می‌توانند عقیق را تشکیل دهند.

عقیق‌های آب سرد، مانند عقیق ابری دریاچه میشیگان، تحت فرآیندهای آتشفشانی شکل نگرفتند، بلکه در لایه‌های سنگ آهک و دولومیت با منشأ دریایی شکل گرفتند. مانند عقیق‌های آتشفشانی، عقیق‌های آب سرد از ژل‌های سیلیکا تشکیل می‌شوند که جیب‌ها و درزهای درون سنگ بستر را می‌پوشانند. این عقیق‌ها معمولاً رنگ‌های کمتری دارند و دارای خطوط نواری از کلسدونی خاکستری و سفید هستند.

عقیق یونانی نامی است که به عقیق سفید کم رنگ تا خرمایی که در سال 400 قبل از میلاد در مستعمره یونانی سابق سیسیل یافت می‌شود، داده می‌شود. یونانیان از آن برای ساخت جواهرات و مهره استفاده می‌کردند.

عقیق برزیلی به عنوان ژئودهای قابل توجهی از گره‌های لایه‌ای یافت می‌شود. اینها به رنگهای قهوه‌ای در بین لایه‌های سفید و خاکستری ظاهر می‌شوند. اغلب برای اهداف زینتی به رنگ‌های مختلف رنگ می‌شود.

 

 

عقیق چند وجهی به شکل یک طرفه مسطح شبیه یک چند وجهی است. هنگامی که برش داده می‌شود، اغلب لایه بندی مشخصی از چند ضلعی‌های متحدالمرکز را نشان می‌دهد. پیشنهاد شده است که رشد از نظر کریستالوگرافی کنترل نمی‌شود، بلکه به دلیل پر شدن فضاهای بین کریستال‌های از قبل موجود است که از آن زمان حل شده‌اند.

عقیق زنبق عقیقی با نوارهای ریز و معمولاً بی رنگ است که وقتی به صورت نازک بریده می‌شود، تجزیه طیفی نور سفید را به رنگ‌های تشکیل دهنده خود نشان می‌دهد که به 400 تا 30000 نوار در هر اینچ نیاز دارد.

انگشتر عقیق

سایر اشکال عقیق عبارتند از عقیق آبی هالی، عقیق نواری آبی تیره کمیاب که فقط در نزدیکی هالی، اورگان یافت می‌شود. عقیق دریاچه سوپریور، عقیق کارنلی (دارای رنگهای مایل به قرمز)، عقیق بوتسوانا، عقیق پر، عقیق کندور، عقیق لوله‌ای حاوی کانال‌های جریان قابل مشاهده یا لوله های به اندازه سوراخ سوزنی. عقیق استحکامی با نوارهای متحدالمرکز متضاد که یادآور خندق‌ها و دیوارهای دفاعی در اطراف قلعه های باستانی است. بینگهامیت، گونه‌ای که فقط در محدوده آهن کویونا (نزدیک کرازبی) در شهرستان کرو وینگ، مینه‌سوتا یافت می‌شود. عقیق آتشنشان دادن یک فلاش رنگین کمانی، درونی یا آتش، نتیجه لایه‌ای از عقیق شفاف بر روی لایه ای از هماتیت ته نشین شده به روش هیدروترمال. سنگ رودخانه پاتوکسنت ، شکل قرمز و زرد عقیق که فقط در مریلند یافت می‌شود و عقیق انهیدرو، که حاوی اجزای کوچکی از آب است و گاهی اوقات با حباب‌های هوا همراه است.

عقیق یک سنگ قیمتی همه کاره است که اغلب در ساخت جواهرات استفاده می‌شود. عقیق به دلیل دوام آن، با درجه سختی مقیاس Mohs 6.5-7 مورد علاقه است. این به دلیل الگوهای رنگارنگ، نواری و طیف گسترده‌ای از رنگ‌هایش شناخته شده است. عقیق در طیف گسترده‌ای از رنگ‌ها از جمله سایه‌های قرمز، نارنجی، زرد، سبز، آبی، بنفش و صورتی و همچنین سیاه و سفید یافت می‌شود. عقیق به طور کلی مقرون به صرفه‌تر از سایر سنگ‌های قیمتی است.

 

 

عقیق یکی از رایج‌ترین مواد مورد استفاده در هنر کنده کاری سنگ سخت است و در تعدادی از مکان‌های باستانی به دست آمده است که نشان دهنده استفاده گسترده آن در دنیای باستان است. به عنوان مثال، بازیابی باستان شناسی در سایت Knossos در کرت نقش آن را در فرهنگ مینوی عصر برنز نشان می‌دهد  همچنین برای قرن‌ها برای ابزارهای روکش چرم استفاده می‌شده است.

هنرهای تزیینی از آن برای ساختن زیورآلاتی مانند سنجاق یا انواع دیگر جواهرات، چاقوهای کاغذی، جوهردان، مرمر و مهر استفاده می‌کنند. عقیق همچنان امروزه برای نمایش‌های تزئینی، کابوشون، مهره‌ها، کنده‌کاری و هنر Intarsia و همچنین نمونه‌های جلا داده شده با صورت و جلا داده شده با اندازه‌ها و منشأهای مختلف استفاده می‌شود. ایدار-ابرشتاینیکی از مراکزی بود که از عقیق در مقیاس صنعتی استفاده می‌کرد. جایی که در ابتدا از عقیق‌های محلی برای ساخت انواع اشیاء برای بازار اروپا استفاده می‌شد، این امر در اواخر قرن بیستم به یک تجارت جهانی تبدیل شد: Idar-Oberstein مقادیر زیادی عقیق را از برزیل به عنوان بالاست کشتی وارد کرد. آنها با استفاده از انواع فرآیندهای شیمیایی اختصاصی، دانه‌های رنگی تولید کردند که در سراسر جهان فروخته می‌شد. عقیق از دیرباز در هنرها و صنایع دستی استفاده می‌شده است. پناهگاه یک کلیسای پروتستان در یاچاتز، اورگان، دارای شش پنجره با شیشه‌های ساخته شده از عقیق است که از سواحل محلی جمع آوری شده است.

سنگ عقیق

کاربردهای صنعتی عقیق از سختی، توانایی حفظ سطح بسیار صیقلی و مقاومت در برابر حملات شیمیایی بهره می‌برد. به طور سنتی برای ساخت بلبرینگ‌های لبه چاقو برای تعادل های آزمایشگاهی و آونگ‌های دقیق و گاهی اوقات برای ساختن هاون‌ها برای خرد کردن و مخلوط کردن مواد شیمیایی استفاده می‌شده است.

عقیق برای چه چیزی بهتر است؟

عقیق سنگی عالی برای ایجاد تعادل و هماهنگی بدن، ذهن و روح است. هاله را پاکسازی و تثبیت می‌کند و منفی گرایی را از بین می‌برد و دگرگون می‌کند. عقیق باعث تقویت عملکرد ذهنی، بهبود تمرکز، ادراک و توانایی‌های تحلیلی می‌شود.

 

به این محصول امتیاز دهید:
یک نظر برای این مقاله بنویسید

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلدهای اجباری با * نشان گذاری شده‌اند.