blog image

تاریخ انتشار: شنبه بیست اسفند ۱۴۰۱

|    نویسنده : میراث

در این مقاله سعی شده است به نکات ضروری سرمایه گذاری در شمش طلا و نقره (مزایا، خطرات و...) پرداخته شود که ابتدا به معرفی بازار شمش و سپس نکات ...

مزایا و خطرات سرمایه گذاری در شمش

بازار شمش چیست؟

بازار شمش بازاری است که از طریق آن خریداران و فروشندگان طلا و نقره و همچنین مشتقات مرتبط را معامله می‌کنند. 
بازار شمش معمولاً به عنوان بازار معاملات طلا و نقره در نظر گرفته می شود. چندین بازار شمش در سراسر جهان وجود دارد و معمولاً به عنوان بازارهای خارج از بورس (OTC) شناخته می‌شوند.
 
استفاده‌های صنعتی از طلا و نقره محرک‌های اصلی بازار برای قیمت گذاری این فلزات گران‌بها هستند. طلا و نقره‌ای که در بازار شمش معامله می‌شود، گاهی اوقات می‌تواند به عنوان یک سرمایه گذاری امن یا پوشش در برابر تورم استفاده شود که ممکن است بر ارزش معاملاتی آنها تأثیر بگذارد.
بازار شمش تنها یکی از چندین راه سرمایه گذاری در طلا و نقره است. گزینه‌های دیگر شامل صندوق‌های طلا در بورس وجود دارد. این گزینه‌های خرید طلا به صورت غیر فیزیکی می‌توانند برای سرمایه گذاران جذاب‌تر باشند؛ زیرا انعطاف پذیری بیشتری را ارائه می‌دهند. با مراجعه به مقاله گواهی سپرده شمش می‌توانید در مورد انواع روش‌های دیگر سرمایه گذاری در طلا آگاه شوید.
شمش فیزیکی نسبت به سایر سرمایه‌گذاری‌های طلا و نقره، انعطاف‌پذیری معاملاتی کمتری را ارائه می‌دهد، زیرا یک شیء ملموس است که در شمش‌ها و سکه‌هایی با اندازه‌های مشخص عرضه می‌شود، که خرید یا فروش آن در مقادیر مشخص می‌تواند دشوار باشد. شمش برای نگهداری و بیمه کردن نیز گران است.

انواع بازار شمش

 بازارهای مختلف شمش در سراسر جهان در مکان هایی مانند لندن، نیویورک، توکیو و زوریخ وجود دارد. بازار شمش لندن، بازار شمش اولیه است. این یک بازار فرابورس است که 24 ساعت شبانه روز باز است و طلا و نقره را با قیمت‌های لحظه‌ای بازار معامله می‌کند و همچنین شامل معاملات آتی و اختیار معامله بر روی فلزات می‌شود.
سرمایه گذاری در شمش طلا
سرمایه گذاری در شمش طلا می‌تواند تجربه لذت بخشی باشد؛ اما دانستن تمام حقایق قبل از شروع سرمایه گذارری مهم است. با بینش‌های ذکر شده، می‌توانید قبل از شروع بسنجید که آیا سرمایه‌گذاری در شمش برای شما مناسب است یا خیر. در زیر مزایا و خطرات سرمایه گذاری در شمش فیزیکی طلا آورده شده است.

مزایای سرمایه گذاری در شمش چیست؟

اگر با سرمایه گذاری آشنا هستید، ممکن است از مزایای داشتن شمش فیزیکی آگاه باشید. اما حتی اگر در دنیای سرمایه گذاری تازه کار هستید و اطلاعات زیادی در مورد فلزات گران‌بها ندارید، در اینجا برخی از مزایایی که باید انتظار داشته باشید آورده شده است:

سرمایه گذاری با هر مقدار پول

شمش‌های موجود تنوع بسیاری دارند و در هر گرم و یا حتی سوت یافت می‌شوند؛ بنابراین افراد با هر میزان سرمایه و پولی که دارند می‌توانند آن را خریداری کنند. وزن شمش‌ها از 0.1 گرم (100 سوت) شروع می‌شود و تا 50 گرم متغیر است.

یک مورد مناسب برای سرمایه گذاری بلند مدت

پبعضی از افراد یک مقدار پول برای سرمایه گذاری دارند؛ اما این مقدار زیاد نیست که بتوانند خونه و یا ماشین تهیه کنند؛ بنابراین برای این افراد بهترین گزینه سرمایه گذاری در شمش است. با این نوع از سرمایه گذاری در بلند مدت می‌توانند صاحب ماشین و یا خانه بشوند؛ چراکه در بلند مدت این نوع از سرمایه گذاری سود بسیاری در بردارد.

بالا رفتن ارزش در برابر  نوسانات اقتصادی

امروزه در ایران نوسانات اقتصادی در ایران بسیار زیاد است و قیمت طلا در این بین با بالا رفتن قیمت‌ها و تغییرات این نوسانات، بالا می‌رود.

خرید اقساطی شمش طلا

بسیاری از سایت‌های ایرانی و خارجی این امکان را برای افراد فراهم کرده‌اند که در بلند مدت برای خرید شمش طلا اقساط پرداخت کنند.

اُجرت پایین شمش

برای خرید طلا به شکل زیورآلات علاوه بر پول طلا شما یک مقدار پول هم به عنوان دستمزد یا اجرت به فروشنده پرداخت می‌کنید؛ درحالی که شمش طلا در میان دیگر مصنوعات طلا پایین‌ترین اجرت را شامل می‌شود و خریدار بیش‌ترین میزان پولی که پرداخت می‌کند مربوط به عیار و خلوص بالا شمش است.

بهترین مورد برای هدیه دادن

ممکن است شما شناخت کافی از یک فرد نداشته باشید به عنوان مثال فرد جدیدی وارد خانواده شما به عنوان عروس و یا داماد می‌شود و شما تا قبل از این هیچ آشنایی از سلایق آن ندارید، در این زمان بهترین هدیه که می‌توانید به فرد بدهید شمش طلا و یا نقره است؛ چرا که علاوه بر ارزش زیادی که دارد و برای فرد سرمایه گذاری خوبی محسوب می‌شود، بسیاری از سلایق را هم در بر می‌گیرد.

پوشش بزرگ در برابر تورم

سرمایه گذاری در شمش یک پوشش عالی در برابر ریسک‌های تورمی است. وقتی هزینه‌های زندگی در حال افزایش است، حفظ سبک زندگی و صرفه جویی در پول برای آینده در این زمان می‌تواند دشوار باشد.
ارزش پول نقد شما ممکن است ناگهان کاهش یابد، بنابراین مجبور می‌شوید برای حفظ آنچه می‌خواهید بیشتر هزینه کنید؛ اما از آنجایی که طلا به هیچ دولت یا بانکی وابسته نیست، ارزش آن نه تنها در برابر تورم محفوظ خواهد ماند، بلکه افزایش هم می‌یابد.
با در نظر گرفتن این موضوع، سرمایه گذاری در شمش طلا یک محافظ عالی در برابر ریسک‌های تورمی است که یکی از بزرگترین تهدیدها برای ارزش پول شما هستند. برخلاف سهام و اوراق قرضه که می‌توانند بسیار نوسان داشته باشند، فلزات گران‌بها ثبات بیشتری دارند و احتمال ضرر کمتری را هم به دنبال دارند.
سبد سرمایه گذاری خود را متنوع کنید
 
تمام تخم مرغ‌های خود را در یک سبد قرار ندهید. در دنیای سرمایه گذاری، این توصیه خوبی است. به همین دلیل هوشمندانه است که سرمایه‌گذاری‌های مختلف برای گسترش ریسک خود داشته باشید، و شمش طلای فیزیکی یک افزودنی عالی برای هر سبد سهام است. به این ترتیب می‌توانید از رسیدن به اهداف بلند مدت مالی خود مطمئن باشید.
شمش‌های امروزی در انواع مختلف فلزات مانند: طلا، نقره، پلاتین و پالادیوم موجود است و گزینه‌های زیادی برای تنوع بخشیدن به سبد خود در اختیار شما قرار می‌دهد.


طلا هزاران سال است که وجود داشته است و امروزه یکی از پرطرفدارترین سرمایه گذاری‌ها شناخته می‌شود. شما می‌توانید با خرید طلا به جای دارایی‌های کاغذی مانند اوراق قرضه یا سهام از خود در برابر کاهش ارزش پول محافظت کنید. این یک ذخیره عالی ارزش است که تضمین می‌کند پول شما ارزش خود را در طول زمان حفظ می‌کند. سرمایه گذاری در شمش طلای فیزیکی یکی از راه‌های اطمینان از اینکه پس انداز شما می‌تواند به عنوان یک منبع در مواقع ضروری استفاده شود، است.

خرید آسان

یکی از بهترین جنبه‌های سرمایه گذاری در شمش طلا این است که خرید آن در بازار آسان است. این را نمی‌توان برای دیگر دارایی‌ها گفت. خرید شمش به سادگی مراجعه به طلافروشی یا فروشنده فلزات گران‌بها یا حتی تحقیق آنلاین و انتخاب یک فروشنده معتبر برای استفاده از تخفیف قیمت آنلاین آنها است.

خطرات سرمایه گذاری در شمش چیست؟

فلزات فیزیکی توسط بسیاری به عنوان یک سرمایه گذاری محکم و قابل اعتماد در نظر گرفته می‌شوند؛ اما مانند بسیاری از چیزها، هنگام سرمایه گذاری نیز خطراتی وجود دارد. در اینجا به برخی از خطرات سرمایه گذاری در شمش‌های فلزی گران‌بها، سکه‌ها و سایر اشکال شمش پرداخته شده است:

ذخیره سازی شمش فیزیکی یک چالش بزرگ است

یکی از بزرگ‌ترین مشکل در رابطه با سرمایه گذاری شمش فیزیکی، ذخیره سازی آنها است. شما نمی‌توانید فقط شمش طلای خود را در یک جعبه کفش زیر تخت یا در کشو میز خود قرار دهید. متأسفانه، برای محافظت از سرمایه‌گذاری‌های خود باید مکانی بسیار امن‌تر پیدا کنید، و اینجاست که همه چیز ممکن است دشوار شود؛ چراکه شمش یک فلز با عیار و خلوص بالایی است که بسیاری از افراد خواهان آن هستند.
نقدینگی
با وجود اینکه سرمایه گذاری بلندمدت عالی است، سرمایه گذاری در شمش دارای مشکلات نقدینگی است؛ برای کوتاه مدت، شمش ایده آل نیست زیرا از شما انتظار می رود هنگام خرید کمی بیشتر از قیمت واقعی طلا بپردازید. زمانی که به دنبال فروش هستید، باید کمی کمتر از ارزش واقعی بازار فلز گران‌بها بفروشید. این به این دلیل است که کارگزاران این موارد را برای خرید از شما کمیسیون خود را در نظر می‌گیرند.

هزینه نهداری شمش

همچنین باید به خاطر داشته باشید که نگهداری شمش شما هزینه‌هایی دارد. این به این دلیل است که شما به مکانی امن برای نگهداری آن نیاز دارید زیرا نگهداری از آن داخل خانه راه حل امنی محسوب نمی‌شود. از این گذشته، ذخیره قطعات بزرگ فلز (شمش) در یک خانه یا آپارتمان به طور بالقوه می‌تواند منجر به آسیب ناشی از مواردی مانند شکستن لوله ها و واژگون شدن وسایل به روی شمش‌ها شود یعنی نگهداری شمش‌ها در خانه علاوه بر خطر سرقت خطر آسیب دیدگی آن را هم در بر دارد.
سرمایه گذاری در طلا برای بسیاری از افراد یک حرکت هوشمندانه است. این نوع از سرمایه گذاری بیش از هر زمان دیگری طرفدار پیدا کرده است و در طول زمان سرمایه گذاری محکمی به شمار می‌رود؛ اما قبل از اینکه پولی را که به سختی به دست آورده‌اید، سرمایه گذاری کنید، بهتر است که تحقیق کنید و بدانید که آیا این یک سرمایه گذاری عالی است یا خیر.
 در این بین به شرایط شخصی و مالی خود توجه کنید و سپس با مرور نکات گقته شده، شما می‌توانید بهترین تصمیم را برای سرمایه گذاری به روی پول‌های خود اخذ کنید.
 

به این محصول امتیاز دهید:
یک نظر برای این مقاله بنویسید

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلدهای اجباری با * نشان گذاری شده‌اند.