blog image

تاریخ انتشار: چهارشنبه سیزده اردیبهشت ۱۴۰۲

|    نویسنده : میراث

شمش و سکه در دسترس‌ترین روش معامله یا سرمایه گذاری در طلا است. قیمت شمش طلا به هر شکلی که باشد از قیمت لحظه‌ای طلا تبعیت می‌کند. بازار شمش طلا بین المللی است

 بررسی طلا به عنوان سرمایه در ایران

جست و جو به دنبال طلا منجر به قتل، جنجال و جنگ در بسیاری از تاریخ شده است. طلا آنقدر مهم است که مترادف کلمه ثروت شده است؛ اما داشتن قطعات طلا، سکه یا شمش به این معنی نیست که ارزش سبد سهام شما در حال افزایش یا ایمن است. بیاید طلا را به عنوان بخشی از سبد سرمایه گذاری بررسی کنیم.

سرمایه گذاری و تجارت طلا می‌تواند سودآور باشد؛ اما سرمایه گذاری با معامله فلز زرد بسیار متفاوت است.

شمش و سکه در دسترس‌ترین روش معامله یا سرمایه گذاری در طلا است و در اکثر پلت فرم‌های معاملات آنلاین، معمولا با نماد XAU در دسترس است.

طلا به عنوان یک کالا همراه با سایر فلزات گرانبها معامله می‌شود که در آن ملاحظات عرضه و تقاضا مطرح می‌شود.

 

 

در همان زمان، به عنوان یک ارز نیز عمل می‌کند و آن را به چندین رابطه تجاری مختلف که در بازارهای فارکس یافت می‌شود، وام می‌دهد.

بیشتر طلای عرضه شده به بازار هر سال به سمت محصولات تولیدی می‌رود و بقیه به سرمایه گذاران خصوصی و ذخایر پولی می‌رسد. طلا سابقه طولانی در استفاده به عنوان ارز یا به عنوان پشتوانه ذخیره برای سایر اشکال پول دارد. با این حال، استاندارد طلا در حال حاضر توسط هیچ دولتی استفاده نمی‌شود، زیرا به طور کامل با ارز فیات جایگزین شده است.

سرمایه گزاری در طلا

تنوع سبد به معنای استفاده از طبقات مختلف دارایی برای ساختن یک سبد است. سهام و اوراق قرضه طبقات دارایی اولیه هستند که کالاها از جمله طلا به عنوان تخصیص دارایی نسبتاً کوچک وارد آن می‌شوند. بهتر این است که کالاها، از جمله طلا، نباید بیش از 5 درصد از سبد سهام شما را تشکیل دهند (اگر شما ریسک پذیر هستید و کالاها در روند صعودی بازار هستند، 10 درصد از سبد سهام را می‌توانید به طلا اختصاص داد).

طلا در مقابل دلار آمریکا

قبل از سرمایه گذاری و برنامه ریزی در طلا یا دلار قصد و اهداف خود را در نظر بگیرید. آیا قصد شما از سرمایه گذاری افزایش ثروت است یا داشتن طلایی که در هر زمان می‌توان آن را با غذا یا مسکن معامله کرد؟ هر دو هدف را می‌توان با آگاهی از بازارها محقق کرد. طلایی که برای مواقع اضطراری نگهداری می‌شود با خرید یک گواهی سپرده شمش یا سهام در یک شرکت معدن طلا متفاوت است. نگه داشتن طلا در برابر شرایط اضطراری لزوماً باعث افزایش ثروت نمی‌شود. طلا می‌تواند بخشی از ثروت فرد باشد؛ اما در عین حال هم می‌تواند از ارزش آن نیز کاسته شود.

 

 

بیایید خرید طلا را با خرید یک دارایی فیزیکی دیگر مانند خانه مقایسه کنیم. چه قیمت خانه بالا برود یا کاهش یابد، شما هنوز خانه‌ای برای زندگی دارید و بخشی از دارایی شما است. چه قیمت طلا بالا یا پایین شود، شما همچنان آنها را ذخیره دارید و آنها بخشی از دارایی شما هستند. اکنون بیایید به خرید سهام یک صندوق قابل معامله در بورس (ETF) مانند SPDR Gold Shares GLD (NYSE: GLD ) نگاه کنیم. اگر قیمت از جایی که آن را خریداری می‌کنید پایین بیاید، پول خود را از دست داده‌اید و حتی ممکن است بی‌ارزش شود. گفته می‌شود، ETF ها توسط ذخایر ملموس طلا پشتیبانی می‌شوند؛ اما ارزش سهام ETF به جابجایی‌های فنی (عرضه در مقابل تقاضا) حساس است.

معامله طلا با CFD

در حالی که روش‌های مختلفی برای خرید یا فروش طلا وجود دارد، مانند ETF طلا، آتی طلا یا طلای فیزیکی، ساده‌ترین و در دسترس‌ترین آنها CFD طلا هستند که به طور معمول در اکثر پلتفرم‌های معاملات الکترونیکی ارائه می‌شوند. یک CFD طلا نشان دهنده توافقی بین شما و کارگزار شما (سکوی معاملاتی) برای معامله قیمت طلای نقطه‌ای است. هنگام خرید طلا از طریق CFD هیچ مبادله فیزیکی انجام نمی‌شود، بلکه پس از باز شدن موقعیت طلای لحظه‌ای از طریق خرید CFD، پس از بسته شدن (فروش) کارگزار شما معامله را بر اساس قیمت به دلار آمریکا تسویه می‌کند. بین قیمت ورودی و قیمت بسته شدن تغییر کنید.

جدای از ریسک بازار، (مثلاً قیمت طلای نقدی بر خلاف موقعیت شما حرکت می‌کند)، ریسک اعتباری CFD هم در این نوع معامله وجود دارد. این خطری است که کارگزار شما قادر به تسویه CFD در هنگام فرا رسیدن زمان نیست، احتمالاً به این معنی است که کارگزار شما ورشکسته شده است؛ اما این گزینه کم پیش می‌آید؛ ولی غیرممکن نیست.

از سوی دیگر، قرارداد آتی طلا یک توافق نامه الزام آور قانونی برای تحویل طلا در آینده با قیمت توافقی است. قراردادها توسط یک بورس آتی از نظر کمیت، کیفیت، زمان و مکان تحویل استاندارد شده است و فقط قیمتش متغیر هست. این قرارداد به کالای «طلا» اشاره دارد. سهام معدنچیان طلا یا شرکت‌های مرتبط، سهام ارائه می‌کنند؛ اما این نشان دهنده شکلی از مالکیت فیزیکی طلا نیست.

شمش طلا هر نوع فرآورده طلایی است که به ازای محتوای طلا فروخته می‌شود. قیمت شمش طلا به هر شکلی که باشد از قیمت لحظه‌ای طلا تبعیت می‌کند. بازار شمش طلا بین المللی است و تقاضا برای شمش هم جهانی است. طلا تقریباً در هر ساعت از روز در جایی از جهان معامله می‌شود.

کالای طلایی

عبارت پرواز به کیفیت اغلب به طلا، در میان دارایی‌های دیگر، مانند خزانه‌های ایالات متحده، که اغلب ارز آخرین راه حل نامیده می‌شود، اشاره دارد. فرض این است که اگر یک فروپاشی اقتصادی رخ دهد و پول کاغذی منسوخ شود، طلا ارزش خود را حفظ خواهد کرد. ارز هر نوع شکلی از پول تمامی کشورها است و پول هر چیزی نامیده می‌شود که بتوان آن را با چیز دیگری مبادله کرد.

 طلا به شکل نهایی پول در دوران رکود اقتصادی تبدیل شد.

طلا

اگر می‌خواهید کالایی را به عنوان وسیله مبادله جایگزین داشته باشید، شمش طلا بخرید. ارزهای خارجی جایگزین طلا نمی‌شوند، زیرا هیچ کشوری در استاندارد طلا قرار ندارد. بسته به تقاضا، خرید ممکن است به طلای بیشتر یا کمتری نیاز داشته باشد؛ اما طلا معمولاً قابل قبول است.

سهام طلا با طلا بازخرید نمی‌شود. قراردادهای آتی طلا به ندرت با طلا بازخرید می‌شوند. خرید در صندوق یا شاخص طلا به این معنی نیست که شما طلای کالا را در اختیار دارید. خرید ارزهای خارجی جایگزین طلای کالا نیست.

مالکیت فیزیکی طلا تنها با خرید مصنوعات طلا انجام می‌شود. مصنوعات طلا هر نوع فرآورده طلایی است که به ازای محتوای طلا فروخته می‌شود. این می‌تواند به هر شکلی مانند: سکه‌های طلا، شمش‌های طلا یا جواهرات طلا باشد.

تجارت طلا و تورم

بسیاری از طرفداران بازار طلا، آن را به عنوان پوششی در برابر تورم می‌دانند، به این معنی که اگر تورم بالا برود و رو به افزایش باشد، قیمت طلا نیز به همین ترتیب از نظر ارزش افزایش می‌یابد. با این حال، این رابطه در بهترین حالت آزمایشی است. به عنوان مثال در خارج از ایران با افزایش سریع شاخص قیمت مصرف کننده در سال‌های 2021-2022، کاهش قیمت طلا را مشاهده کردیم.

طلا و ارز

بازار ارز (فارکس یا FX) به بازار ارزها اشاره دارد. بازار ارز به معنای هیچ نمایندگی از طلا نیست. این به وضوح واحد پول یک کشور در برابر کشور دیگر است. گفته می‌شود، طلا اغلب در کنار بازار گسترده‌تر FX و به ویژه دلار آمریکا معامله می‌شود.

رابطه طلا با دلار آمریکا، که هر دو دارایی‌های امن محسوب می‌شوند، پیچیده است و بسته به شرایط بازار بسیار متفاوت است. به عنوان مثال، فرض کنید بازارها به دلیل یک اخبار غیر منتظره، منفی یا رویداد داده، در آشفتگی هستند. ممکن است سهام در حال سقوط باشد و سرمایه گذاران با خرید دلار آمریکا برای خرید اوراق خزانه امن کوتاه مدت به دنبال پناهگاه‌های امنی مانند طلا یا اوراق خزانه داری آمریکا باشند. در این سناریو و با عملی که سرمایه گذاران انجام می‌دهند، طلا و دلار ممکن است از نابسامانی کوتاه مدت بازار سود ببرند.

از سوی دیگر، اگر بازارها در آشفتگی شدید باشند و سهام و کالاها هر دو در حال فروپاشی باشند، طلا ممکن است در فروپاشی کلی بازار کالا سهیم شود و ارزش آن کم شود. به این ترتیب دیگر موقعیت امنی را ارائه نمی‌دهد. در چنین مواقعی، دلار آمریکا ثابت کرده که مؤثرترین دارایی امن است و به عنوان ارز، آخرین راه حل در نظر گرفته می‌شود و پس از آن فرانک سوئیس (CHF) و ین ژاپن (JPY) در دسته دارایی امن به عنوان ارز قرار دارند.

 

همچنین بخوانید:بیت کوین بخریم یا طلا؟

 

طلا و دلار آمریکا به دلیل افزایش نرخ بهره آمریکا توسط فدرال رزرو و کاهش در بازار سهام ایالات متحده تقویت شده و سرمایه گذاران در داخل و خارج ایران به این دو سرمایه به عنوان دارایی امن پناه می‌برند؛ اما دلار آمریکا اخیراً به دلیل ترس از رکود اقتصادی ایالات متحده در سال 2023 و پایان پیش بینی شده افزایش نرخ‌های تهاجمی توسط فدرال رزرو کاهش یافته است که این امر در خارج ایران اتفاق افتاده. ما در داخل شاهد افزایش قیمت دلار به صورت روزانه هستیم و گاهی در این بین قیمت دلار کاهش پیدا می‌کند که این کاهش قیمت جزئی است و پس از گذشت یک مدت کم دوباره رشد می‌کند و شیب صعودی خود را طی می‌کند. در همین حال، به دلیل ترس از رکود و ضعف عمومی بازار سهام، طلا همچنان بالا مانده است.

آیا طلا محافظ خوبی در برابر تورم است؟

برخلاف تصور رایج، طلا فقط یک همبستگی جزئی با تورم نشان می‌دهد. بسته به نوسانات فعلی بازار، طلا می‌تواند همراه با تورم افزایش یابد؛ اما ممکن است با افزایش نرخ بهره برای مبارزه با تورم نیز کاهش یابد. به طور معمول و بر اساس مستندات تاریخی طلا، در شرایط ناامن و در بازار بسیار خوب عمل کرده و توانسته به عنوان یک پوشش امن از دارایی و سرمایه شما محافظت کند.

چگونه می‌توانم طلا معامله کنم؟

بیشتر معاملات طلا در بازار خارج از بورس (OTC) انجام می‌شود که در اکثرا پلتفرم‌های معاملاتی به صورت CFD در دسترس است. طلا همچنین می‌تواند با استفاده از ETF طلا، مانند GLD یا با معاملات آتی طلا معامله شود. تا به حال، استفاده از CFDهای طلا راحت‌ترین و روان‌ترین بازار برای طلا در دیگر کشورها به خصوص آمریکا است.

آیا طلا دارایی امنی است؟

بله، همانطور که گفته شد و در مقالات دیگر هم به آن اشاره کردیم، در دوره‌های نوسانات نسبتاً جزئی، سرمایه‌گذاران طلا را با خرید آن به عنوان یک پناهگاه امن، پیشنهاد می‌کنند. با این حال، در طول دوره‌های نوسان شدید، طلا ممکن است در کنار کاهش در طبقه کلی دارایی‌های کالایی که دارایی‌های «خطرناک» محسوب می‌شوند، ضربه بخورد که این اتفاق کمتر رخ می‌دهد و ما بیشتر شاهد افزایش قیمت و ارزش طلا در طول دوره‌های پر نوسان هستیم به خصوص این امر در ایران بسیار اتفاق می‌افتد.

آیا باید طلا را در سبد خود قرار دهم؟

بله، اما فقط به عنوان وسیله‌ای برای تنوع جزئی در سبد سرمایه گذاری شما بهتر است این کار صورت بگیرد. به طور کلی، هر گونه تخصیص به طلا نباید بیش از 5٪ از کل سبد سرمایه گذاری شما باشد. اگر در طیف وسیعی از کالاها از جمله طلا سرمایه گذاری می‌کنید، مثلاً یک ETF کالا و همچنین تحمل ریسک بالاتری دارید، تخصیص کلی می‌تواند بین 5 تا 10 درصد از کل سبد سرمایه گذاری شما باشد. به یاد داشته باشید که این توصیه سرمایه گذران برجسته خارجی است و در ایران شرایط کمی متفاوت‌تر است به طوری که شما در این سبد سرمایه گذاری می‌توانید، سهم بیشتری را اختصاص دهید.

طلا، با تمام ویژگی‌های خود، فقط یک کالا یا شکل دیگری از ارز است. هیچ چیز جادویی در مورد آن وجود ندارد به عنوان یک دارایی امن، داشتن طلا در زمان نوسانات منفی بازار نسبتاً خوب عمل می‌کند؛ اما در دوره‌های آشفتگی شدید، جایی که سرمایه‌گذاران همه چیز را از سهام گرفته تا کالا می‌فروشند، طلا می‌تواند گرفتار نوسانات شود و در کنار سایر کالاها فروخته شود و وضعیت دارایی ​​امن آن را نفی کند.

سرمایه گزاری در شمش طلا

طلا به آسانی در اکثر پلتفرم‌های الکترونیکی مورد معامله قرار می‌گیرد؛ اما می‌توان با استفاده از معاملات آتی طلا و ETF طلا نیز معامله کرد. از نظر تخصیص سبد سرمایه شما، طلا باید وسیله‌ای جزئی برای تنوع باشد. همین تنوع در سبد شما و در آینده سود بسیاری را برایتان به ارمغان می‌آورد، زیرا قیمت طلا در بلند مدت افزایش می‌یابد و تاریخ گواه این نظریه هست؛ از طرفی داشتن طلا خالص مثل شمش در سبد سرمایه گذاری شما می‌تواند این سود را چند برابر کند. شما به راحتی می‌توانید شمش‌هایی با خلوص بسیار بالا را از سایت میراث تهیه کنید و در سبد سرمایه گذاری خود جای دهید تا در آینده‌ای نه چندان دور به سود زیادی برسید.

به این محصول امتیاز دهید:
یک نظر برای این مقاله بنویسید

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلدهای اجباری با * نشان گذاری شده‌اند.