blog image

تاریخ انتشار: چهارشنبه بیست و چهار اسفند ۱۴۰۱

|    نویسنده : میراث

در این مقاله به معرفی راهکارهای کاربردی نگهداری و ذخیره شمش طلا یا نقره در وبسایت ایران طلا پرداخته شده است. نگهداری و ذخیره شمش طلا یا نقره ..

نگهداری از شمش

اگر صفحه حوادث اخبار را ورق بزنید، ممکن است بارها خبرهایی با عناوین شمش دزدی به صورت مسلحانه و یا غیر مسلحانه را دیده باشید. شمش یک دارایی ارزشمند و گران‌بها برای هر فردی است، چراکه شمش‌ها بالاترین میزان خلوص فلزات گران‌بهایی مثل طلا و یا نقره را شامل می‌شوند.
اول از همه، هرچه افراد کمتری در مورد مالکیت شمش نقره یا طلا شما بدانند، خطر سرقت کمتری را برای شما دارد. این مسئله ممکن است عجیب به نظر برسد؛ اما توجه داشته باشید، طبق تحقیقات و تجارب پلیس آگاهی بیشترین تمایل برای دزدیده شدن شمش توسط یکی از نزدیکترین افراد به شما یعنی کسانی که در خانه شما رفت و آمد دارند و از اموالتان آگاهی دارند، است.
بنابراین هرچه تعداد افراد کمتری در مورد شمش‌های شما اطلاعات داشته باشند، وضعیت امن‌تری را پیش رو دارید.
 
امن‌ترین مخفی‌گاه‌های سرمایه‌گذاری شمش، آنهایی هستند که تا حد امکان  افراد کمتری در مورد آن اطلاعات دارند و برای آشنایان یا غریبه‌ها این مکان‌ها ناشناخته هستند.
اگر شما قصد دارید شمش خود را در خانه ذخیره کنید چاره‌ای به جزء مقداری خلاقیت ندارید. پنهان کردن اشیاء قیمتی در خانه یا آپارتمان چیز جدیدی نیست و پیدا کردن آن برای سارقان دشوار نیست. برای محافظت از فلزات خود در خانه باید بیشتر سناریوهای دزدی را بدانید و مکانی را که انتخاب می‌کنید در مقابل این سناریوهای دزدی، امن باشد. 
ابتدا شما برای پنهان کردن شمش در خانه به یک گاو صندوق مقاوم و دارای کدهای امنیتی احتیاج دارید تا در برابر ضربات مداوم سارقان آسیب نبیند و شمش‌ها دزدیده نشوند. گاوصندوق را به خوبی پنهان کنید در جایی که کسی در مورد آن اطلاعی نداشته باشد و در مورد نصب بسیار خصوصی عمل کنید همچنین مکانی را برای پنهان کردن، بیابید که کمتر در معرض دید باشد و جایی نباشد که سارقان در ابتدا به سراغ آن بروند؛ به عنوان مثال کشو میز و یا کمد اولین جایی است که هر سارقی ممکن است، بگردد تا اشیاء قیمتی را پیدا کند.
ممکن است شما با توجه به میزانی که شمش دارید، احتیاج به گاو صندوق بیشتری داشته باشید.

یک روش طعمه برای سارقان

راه اندازی گاوصندوق‌های اضافی و خالی در خانه ممکن است یک حرکت هوشمندانه باشد؛ گاوصندوق‌های ارزان قیمت را خریداری کنید، می‌توانید مقداری پول خرد در گاو صندوق به همراه مقدار کمی طلا و نقره را درون آن قرار دهید و دزدها بعد از پیدا کردن آن گمان می‌کنند که همه دارایی شما همان بوده و از گشتن دیگر مکان‌های خانه اجتناب می‌کنند؛ بنابراین دارایی اصلی شما حفظ می‌شود همچنین می‌توانید یک گاوصندوق با جنس بسیار عالی که به سختی باز شود را تهیه کنید و در مکانی آن را قرار بدهید که با کمی تلاش پیدا شود؛ اما داخل آن را خالی بگذارید، زمانی که سارق به سراغ صندوق رفت و به سختی آن را باز کرد، احتمال دارد زمانش به پایان رسیده باشد و از گشتن دیگر نقاط خانه صرف نظر کند و به این ترتیب از اموال شما محافظت شود.
 


همانطور که گفته شد به یاد داشته باشید که هرچه مکان مخفیگاه شما خلاقانه‌تر باشد، در برابر سرقت امنیت بیشتری خواهید داشت، زیرا سارقان به جستجو برخی مکان‌ها فکر نمی‌کنند. اگر به‌دنبال ایده‌هایی در مورد مکان‌های پنهان هستید، در زیر به چند نمونه از آنها اشاره می‌کنیم.
مکان‌های زیادی در خانه‌های معمولی وجود دارند که می‌توانند اقلام را دور از دید در آنها ذخیره کرد، بیایید از زیرزمین شروع کنیم و به سمت بالا حرکت کنیم.
اگر زیرزمین شما ناتمام است، احتمالاً لوله‌ها و سیم کشی‌ها را می‌بینید. شما می توانید چند سانت از این نوع لوله‌ها را در هر فروشگاه لوازم خانگی خریداری کنید و از آن برای ایمن سازی اشیاء قیمتی خود استفاده کنید. سعی کنید همان سبک یا نوع لوله را با آنچه در حال حاضر در زیرزمین شما استفاده می‌شود، مطابقت دهید. اشیاء گران‌بها و شمش‌ها را داخل این لوله‌ها قرار دهید و توجه کنید که انتهای هر لوله را با یک شئ کلاه مانند ببندید تا بتوانید به راحتی آن را باز کنید و موارد پنهان را بردارید.
اگر یک زیرزمین تمام شده با سقف ریزشی دارید، می‌توانید شمش‌ها را بالای کاشی‌های سقف پنهان کنید. برای این روش شمش‌ها را در یک محفظه مقاوم قرار دهید تا در زیر کاشی‌ها آسیب نبیند.
تقریباً همه جعبه‌هایی از لباس‌های کهنه، ظروف قدیمی و سایر آشغال‌های موجود در زیرزمین دارند. در نظر بگیرید که چند جعبه دیگر برای ایمن کردن اشیاء با ارزش خود اضافه کنید. فقط کافی است روی جعبه‌ها برچسب «لباس‌های قدیمی» یا چیز دیگری در همین راستا بزنید. حتی می‌توانید تا آنجا پیش بروید که قبل از بستن جعبه، چند پیراهن قدیمی یا چیزی را روی چمدان‌هایتان پرتاب کنید. اگر تعداد شمش‌ها زیاد  و سنگین است، مطمئن شوید که جعبه فرضی که درست می‌کنید به همان اندازه سنگین به نظر برسد (توجه داشته باشید: اعضای خانواده را در جریان بزارید که این جعبه‌ها هرگز نباید دور ریخته شود، زیرا آنها نیز ممکن است، فکر کنند که این جعبه‌ها فقط برای وسایل قدیمی و کهنه هستند.)
برخی از بهترین مکان‌ها برای مخفی کردن پول و ایمن کردن اشیاء قیمتی در خانه‌تان را می‌توانید در طبقه اصلی یا در فضای زندگی اصلی خانه پیدا کنید. با حرکت به سمت قسمت‌های اصلی نشیمن خانه، اقلام مسطح مانند ارز را می توان در قاب عکس، بین عکس و مقوای پشتی پنهان کرد. تا زمانی که خود قاب‌ها پلاستیکی ارزان قیمت به نظر می‌رسند، دزدها احتمالا آنها را رها می‌کنند.
اگر ابزار دستی دارید، می‌توانید یک دریچه حرارتی اضافی برای محافظت از اشیای قیمتی خود اضافه کنید. قستمی از دیوار را که برای پنهان کردن شمش پیدا کرده‌اید را ببرید، شمش خود را در داخل دیوار پنهان کنید و سپس با ملات دیوار روی آن را بپوشانید. 
یک راه حل دیگر در این روش: دیوار را برش دهید، پس از ذخیره اقلام خود، فقط سوراخ را با یک قفسه کتاب بپوشانید. البته، جابجایی یک قفسه کتاب بزرگ و پر از کتاب برای دسترسی به اقلامتان کار آسانی نیست؛ اما در مواقع اضطراری می‌توانید آن را جا به جا کنید و شمش را از داخل دیوار بردارید.
در داخل اکثر کمدها، درست بالای در، فضایی وجود دارد که می‌توانید یک قفسه کوچک نصب کنید. در حالی که شاید به اندازه برخی از این پیشنهادات دیگر امن نباشد، افراد کمی مستقیماً به بالای در داخل کمد نگاه می‌کنند.

 
در مورد کمدها، اگر کمدهایی دارید که عمیق است، می‌توانید یک دیوار جعلی در پشت آن بسازید و فلزات گران‌بها خود را در جعبه‌های مخصوص قرار دهید، سپس جعبه را داخل دیوار جعلی بگذارید و آن را ببندید. دیوار را طوری رنگ کنید که با بقیه قسمت‌های داخلی کمد مطابقت داشته باشد. این یک راه حل عالی و مناسب برای این نیست که بخواهید به زودی به فلزات دسترسی داشته باشید. با این حال، زمانی که به آن نیاز داشته باشید، به سادگی می‌توانید از یک چکش برای شکستن دیوار و برداشتن وسایل خود استفاده کنید.
تمامی روش‌هایی که در بالا گفته شد، ایمنی شمش و فلزات گران‌بها شما را تضمین نمی‌کنند و سارقان همیشه روش‌هایی برای پیدا کردن اموال با ارزش شما پیدا می‌کنند.
ذخیره سازی خزانه جدا شده توسط شخص ثالث
اگر نتوانید به دلایل متعددی شمش‌های خود را در خانه پنهان کنید، باید به کسی اعتماد کنید.
انبارهای ذخیره شمش توسط شرکت‌های معتبر خصوصی و دولتی در ایران امکان پذیر است.

امن‌ترین روش برای نگهداری شمش

صندق امانات بانک، مکانی است که می‌توانید شمش و دیگر اشیاء گران‌بها خود را در آن ذخیره کنید و شب با خیال آسوده بخوابید.
اجاره بهای صندوق امانات
 
اجاره بها صندوق امانات براساس سانتی متر مکعب محاسبه می‌شود و برای هربار استفاده از این صندوق‌ها باید یک مبلغی را به عنوان کارمزد پرداخت کنید، بنابراین اجاره هر صندوق بسته به اندازه آن، قیمت متفاوتی دارد که می‌توانید قبل از انتخاب صندوق، در مورد آن تحقیق کنید و بهترین بانک را پیدا کنید.
شرایط استفاده از صندوق‌ها
 
اولین نکته برای اینکه بتوانید از صندوق امانات یک بانک استفاده کنید، این است که در شعبه بانک یکی از انواع مختلف حساب‌ها را داشته باشید.
برای استفاده از بانک احتیاج به یک سری از مدارک دارید که در هر بانکی این مدارک متفاوت است و قبل از مراجعه باید از آن شعبه بپرسید و اطلاعات کسب کنید؛ اما یک سری از مدارک را مانند: شناسنامه، کارت ملی، کپی آنها و چند قطعه عکس تمامی بانک‌ها از شما می‌خواهند.
کسی به غیر از شما اجازه دسترسی به صندوق‌ها را ندارد، مگر اینکه خودتان از بانک بخواهید و بانک از طرف مقابل مدارکی را تقاضا می‌کند.
با این حال بهتر است قبل از پیدا کردن بانک مناسب و دانستن شرایط آن‌ها در مورد بانک در اینترنت تحقیقاتی را انجام دهید.

مزایا و معایب صندوق‌ها

مهم‌ترین مزیت این صدوق‌ها این است که هیچ کسی حتی مدیر بانک هم حق دسترسی به صندوق شما را ندارد و نمی‌تواند محتویات داخل آن را ببیند.
معایب هم این است که تنها در ساعات بانک می‌توانید مراجعه کنید و به صندوقتان دسترسی داشته باشید همچنین تا زمانی که به بانک بدهی داشته باشید، نمی‌توانید به صندوقتان مراجعه کنید و ابتدا باید بدهی خود را تسویه کنید.

به این محصول امتیاز دهید:
یک نظر برای این مقاله بنویسید

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلدهای اجباری با * نشان گذاری شده‌اند.