blog image

تاریخ انتشار: دوشنبه بیست و دو اسفند ۱۴۰۱

|    نویسنده : میراث

در این مقاله به معرفی مقایسه بین خرید بیت کوین و شمش طلا (طلا) و به شرح این سوال که آیا بیت کوین بخریم یا طلا، در سایت ایران طلا پرداخته شده ..

مقایسه سرمایه گذاری در طلا و بیت کوین

بیت کوین چیست؟

بیت کوین (BTC) یک ارز رمزنگاری شده است، یک ارز مجازی که برای عمل به عنوان پول و نوعی پرداخت خارج از کنترل هر شخص، گروه یا نهاد طراحی شده است؛ بنابراین نیاز به دخالت شخص ثالث در تراکنش‌های مالی را از بین می‌برد. 
بیت کوین در سال 2009 توسط یک توسعه دهنده ناشناس یا گروهی از توسعه دهندگان با نام ساتوشی ناکاموتو به عموم معرفی شد.
 
از آن زمان این ارز به شناخته شده ترین ارز رمزنگاری شده در جهان تبدیل شده است. محبوبیت آن الهام بخش توسعه بسیاری از ارزهای دیجیتال دیگر شده است. این رقبا یا سعی می‌کنند آن را به عنوان یک سیستم پرداخت جایگزین کنند یا به عنوان ابزار یا توکن های امنیتی در فناوری‌های نوظهور مالی استفاده می‌شوند.
بیت کوین که در سال 2009 راه اندازی شد، بزرگترین ارز دیجیتال جهان از نظر ارزش بازار شناخته شده است.
برخلاف ارز فیات، بیت کوین با استفاده از یک سیستم دفتر کل غیرمتمرکز معروف به بلاک چین ایجاد، توزیع، معامله و ذخیره م‌ شود.
بیت‌کوین و دفتر کل آن با اجماع اثبات کار (PoW) ایمن می‌شوند، که همچنین فرآیند «ماینینگ» است که بیت‌کوین‌های جدید را وارد سیستم می‌کند.
بیت کوین را می‌توان از طریق صرافی های مختلف ارز دیجیتال خریداری کرد.
تاریخ بیت کوین در طول عمر نسبتا کوتاه خود چندین دوره رونق و رکود را پشت سر گذاشته است.
درک بیت کوین
در آگوست 2008، نام دامنه Bitcoin.org ثبت شد. حداقل امروزه این دامنه WhoisGuard Protected است، یعنی هویت شخصی که آن را ثبت کرده اطلاعات عمومی نیست.
در 3 ژانویه 2009، اولین بلاک بیت کوین استخراج شد. این بلوک همچنین به عنوان "بلوک پیدایش" شناخته می‌شود.
 
به عنوان مثال، اگر شما یک بیت کوین دارید، می توانید از کیف پول ارز دیجیتال خود برای ارسال بخش‌های کوچکتری از بیت کوین به عنوان پرداخت برای کالاها یا خدمات استفاده کنید. 
در 8 ژانویه 2009، اولین نسخه نرم  افزار بیت کوین به لیست پستی رمزنگاری اعلام شد و در 9 ژانویه 2009، بلوک 1 استخراج شد و استخراج بیت کوین به طور جدی آغاز شد.
به زبان ساده بیت کوین یه ارز دیجیتال است که مانند ارزهای دیگر مثل دلار یا ریال با استفاده از آن می‌توان تبادلات مالی را در بستری انجام داد که هیچ کسی ناظر شما نیست و هویت فرد در اینجا ناشناس باقی می‌ماند؛ بنابراین کسی از معاملات مالی شما آگاه نمی‌شود. در سیستم بیت کوین شخص ثالث که بانک و نهادهای مالی هستند، بین دو طرف معامله وجود ندارد و فرد به راحتی می‌تواند تبادلات مالی خود را انجام دهد.
 
ثبت و نگهداری تراکنش‌ها به وسیله یک دستگاه محاسباتی که بر پایه ریاضی کار می‌کند صورت می‌گیرد.
با اینکه هویت افراد ناشناس باقی می‌ماند و حریم شخصی آنها حفظ می‌شود؛ اما یک شفاف سازی هم در این سیستم وجود دارد؛ به این صورت که همه کاربران به اطلاعات دقیق تراکنش‌ها دسترسی دارند ولی در جریان نیستند که چه کسی این تراکنش‌ها را انجام داده است.

فناوری بلاک چین بیت کوین

بلاک چین یک فناوری جدید است که امکان ثبت اطلاعات به صورت دائمی و بدون امکان تغییر را فراهم می‌کند.
ارزهای دیجیتال بخشی از یک بلاک چین و شبکه مورد نیاز برای تامین انرژی آن هستند. بلاک چین یک دفتر کل توزیع شده، یک پایگاه داده مشترک است که داده ها را ذخیره می‌کند. داده‌های درون بلاک چین با روش‌های رمزگذاری ایمن می‌شوند.
 
هنگامی که یک تراکنش در بلاک چین انجام می‌شود، اطلاعات بلوک قبلی با داده‌های تازه در یک بلوک جدید کپی می‌شود و آنها رمزگذاری می‌شوند سپس تراکنش توسط اعتبار سنجی‌ها، به نام ماینرها،  در شبکه تایید می‌شود. هنگامی که یک تراکنش تأیید می‌شود، یک بلوک جدید باز می‌شود، و یک بیت‌کوین ایجاد می‌شود و به عنوان پاداش به ماینرهایی که داده‌های داخل بلوک را تأیید می‌کنند، داده می‌شود.
آنها می‌توانند از آن استفاده کنند، آن را نگه دارند یا بفروشند. 
داده‌های مرتبط بین بلوک‌ها همان چیزی است که منجر به نامیده شدن دفتر کل یک زنجیره بلوکی شده است.

نحوه استخراج بیت کوین

یک هش رشته‌ای متنی است که از یک تابع ریاضی خاص تولید شده و کاربرد آن جلوگیری از تقلب در سیستم است. هش یک داده یا ورودی، همیشه ثابت است. استفاده از راهکار هش باعث می‌شود تا از تقلب و تغییر اطلاعات ثبت‌شده روی بلاک چین جلوگیری به عمل آید.
برای استخراج بیت کوین می‌توان از سخت افزارها و نرم افزارهای مختلفی استفاده کرد. هنگامی که بیت کوین برای اولین بار منتشر شد، امکان استخراج آن به صورت رقابتی در رایانه شخصی وجود داشت. با این حال، با محبوبیت بیشتر، ماینرهای بیشتری به شبکه ملحق شدند که شانس حل هش را کاهش داد. اگر رایانه شخصی‌تان سخت‌افزار جدیدتری داشته باشد، همچنان می‌توانید از رایانه شخصی خود به عنوان ماینر استفاده کنید، اما شانس حل یک هش به صورت جداگانه بسیار ناچیز است.
این به این دلیل است که شما با شبکه‌ای از ماینرها رقابت می‌کنید که حدود 220 کوئینتیلیون هش (220 هش) در ثانیه تولید می‌کنند. 
برای تبدیل شدن به یک استخراج کننده بیت کوین با موفقیت، چندین گزینه دارید. شما می توانید از رایانه شخصی موجود خود برای استفاده از نرم افزار استخراج سازگار با بیت کوین و پیوستن  به استخراج استفاده کنید. 
اگر توانایی مالی دارید، می توانید یک ماینر ASIC نیز خریداری کنید. 
 
ماینرها نیز با ارتقای سیستم‌های خود، موارد دست دوم را نیز می‌فروشند. در صورت خرید یک یا چند ASIC هزینه‌های قابل توجهی مانند برق و خنک کننده وجود دارد.
چگونه بیت کوین می‌خریم؟
اگر نمی‌خواهید بیت کوین استخراج کنید، می‌توان آن را با استفاده از صرافی ارز دیجیتال خریداری کرد. اکثر مردم به دلیل قیمت آن نمی‌توانند کل بیت کوین را خریداری کنند؛ اما می‌توانند بخش‌هایی از بیت کوین را خریداری کنید.

بیت کوین چگونه استفاده می شود؟

بیت کوین در ابتدا به عنوان یک روش پرداخت همتا به همتا طراحی و منتشر شد. با این حال، موارد استفاده از آن به دلیل افزایش ارزش و رقابت با سایر بلاک چین ها و ارزهای دیجیتال در حال رشد است.
پرداخت
برای استفاده از بیت کوین خود، باید یک کیف پول رمزنگاری داشته باشید. کیف پول‌ها کلیدهای خصوصی بیت کوینی را که متعلق به شماست نگه می‌دارند، که باید هنگام انجام تراکنش وارد شوند. بیت کوین به عنوان وسیله ای برای پرداخت کالاها و خدمات در بسیاری از تجار، خرده فروشان و فروشگاه ها پذیرفته شده است.


سرمایه گذاری و سفته بازی

با افزایش محبوبیت بیت کوین، سرمایه گذاران و سفته بازان به بیت کوین علاقه مند شدند. بین سال‌های 2009 تا 2017، صرافی‌های ارزهای دیجیتال ظهور کردند که فروش و خرید بیت‌کوین را تسهیل کردند. قیمت ها شروع به افزایش کردند و تقاضا به آرامی رشد کرد تا اینکه در سال 2017 قیمت آن به 1000 دلار رسید. بسیاری از مردم بر این باور بودند که قیمت بیت کوین همچنان در حال افزایش است و شروع به خرید آنها برای حفظ آن کردند. معامله گران شروع به استفاده از صرافی‌های ارز دیجیتال برای انجام معاملات کوتاه مدت کردند و بازار شروع به کار کرد.
در سال 2022، قیمت بیت کوین سقوط کرد. در مارس 2022 به 47454 دلار و تا نوامبر 2022 به 15731 دلار رسید. کاهش بیت کوین تا حدودی به دلیل آشفتگی بازار بزرگتر مربوط به تورم، افزایش نرخ بهره، مشکلات زنجیره تامین ناشی از کووید و جنگ در اوکراین است. 
مقایسه بین خرید بیت کوین و شمش طلا
 
پس از افزایش سریع قیمت بیت کوین در سال‌های اخیر، سرمایه گذاران سوداگرانه به سمت بیت کوین کشیده شده‌اند. با وجود اینکه بیت کوین یک سیستم مالی نوظهور است؛ اما طرفدارن بسیار زیادی را به خود جذب کرده است.
بنابراین، بسیاری از مردم بیت کوین را برای ارزش سرمایه گذاری آن به جای توانایی آن برای عمل به عنوان یک وسیله مبادله خریداری می‌کنند. با این حال، فقدان ارزش تضمین شده و ماهیت دیجیتالی آن به این معنی است که خرید و استفاده از آن دارای چندین خطر ذاتی است. به عنوان مثال، هشدارهای بسیاری از سرمایه گذاران توسط کمیسیون بورس و اوراق بهادار (SEC)، سازمان تنظیم مقررات صنعت مالی (FINRA) و اداره حمایت مالی مصرف کننده (CFPB) در رابطه با سرمایه گذاری بیت کوین صادر شده است.
 
ریسک نظارتی: فقدان مقررات یکسان در مورد بیت کوین (و سایر ارزهای مجازی) ابهاماتی را در مورد طول عمر، نقدینگی و جهانی بودن آنها ایجاد می‌کند. هر شمش تولید شده متعلق به یک کارخانه مشخص و دارای اطلاعات حک شده روی آن وجود دارد که نشان‌دهنده نظارت کارخانه‌ها به روی شمش است.
خطر امنیتی: اکثر افرادی که بیت کوین دارند و از آنها استفاده می‌کنند، بیت کوین‌های خود را از طریق عملیات استخراج به دست نیاورده‌اند. در عوض، آنها بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال را در بازارهای آنلاین معروف یا صرافی‌های ارزهای دیجیتال، خرید و فروش می‌کنند. صرافی‌های بیت کوین دیجیتال هستند و مانند هر سیستم مجازی دیگری در معرض خطر هکرها، بدافزارها و اشکالات عملیاتی هستند. اکثر افراد شمش طلا را به دو روش حضوری و از مراکز امن یا به صورت آنلاین از سایت‌های معتبر و شناخته شده خریداری می‌کنند؛ بنابراین خرید آنها در معرض خطرات سیستم خرید بیت کوین نیست.
خطر کلاهبرداری: حتی با وجود اقدامات امنیتی ذاتی در یک بلاک چین، هنوز فرصت‌هایی برای فعالیت‌های کلاهبرداری وجود دارد. در خرید شمش طلا به دلیل اینکه خلوص طلا بسیار بالا است؛ احتمال کلاهبرداری کم است و شما به روی یک محصول امن و با ارزش سرمایه گذاری کرده‌اید.
ریسک بازار: مانند هر سرمایه گذاری، ارزش بیت کوین نیز می‌تواند نوسان داشته باشد. در واقع، ارزش ارز در طول عمر کوتاه خود شاهد نوسانات شدید قیمت بوده است. با توجه به خرید و فروش با حجم بالا در صرافی‌ها، نسبت به هر رویداد خبری بسیار حساس است. خرید طلا همانطور که در مقالات پیشین گفته شد، زمانی که بازار در نوسانات است و در شرایط ناامنی قرار دارد به عنوان یک محافظ امن از سرمایه و دارایی شما محافظت می‌کند.


استخراج یک بیت کوین چقدر طول می‌کشد؟

به طور متوسط 10 دقیقه طول می‌کشد تا شبکه ماینینگ یک بلوک را تأیید کند و پاداش ایجاد کند. پاداش بیت کوین 6.25 بیت کوین در هر بلوک است. این حدود 100 ثانیه برای استخراج 1 بیت کوین است؛ اما استخراج طلا از منابع کار بسیار دشواری است و زمان زیادی می‌برد علاوه بر استخراج مراحل بعد که در پالایشگاه‌ها صورت می‌گیرد هم احتیاج به زمان زیادی دارد.
آیا بیت کوین سرمایه گذاری خوبی است؟
بیت کوین سابقه سرمایه گذاری کوتاهی دارد که پر از قیمت‌های بسیار متغیر است. اینکه آیا این یک سرمایه گذاری خوب است بستگی به مشخصات مالی، سبد سرمایه گذاری، تحمل ریسک و اهداف سرمایه گذاری شما دارد. همیشه باید قبل از سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال برای مشاوره با یک متخصص مالی مشورت کنید تا مطمئن شوید که برای شرایط شما مناسب است. همانطور که می‌دانیم سابقه طلا به عنوان یک فلز گرانبها که در برخی اوقات در سرمایه گذاری از آن استفاده می‌شود طولانی است.
نقدینگی
یکی از نگرانی‌های اصلی برای سرمایه گذارانی که به دنبال بیت کوین هستند، نقدینگی آن است. ارزهای دیجیتال معمولا دارایی های نقدی هستند. با این حال، ممکن است همیشه اینطور نباشد. زمان‌هایی وجود دارد که ممکن است نقدشوندگی بیشتری نسبت به سایر دارایی‌ها داشته باشد و مواقعی وجود دارد که اینطور نیست.
 
اگر به دنبال دارایی هستید که بتوانید به سرعت بدون از دست دادن ارزش در مدت زمان کوتاهی وارد و خارج شوید (مانند بیت کوین)، طلا ممکن است گزینه بهتری باشد. دارایی بسیار نقد شونده‌تری است و می‌تواند به شما این امکان را بدهد که در زمان نوسانات بازار، طلا را راحت‌تر نقد کنید.
به عنوان مثال، اگر چند صد بیت کوین داشتیدو بخواهید با عجله از رمز ارز خارج شوید، ممکن است به سختی آنها را نقد کنید.
اگر تعداد زیادی بیت کوین ندارید، ممکن است دارایی بسیار قابل نقدتری برای شما باشد. علاوه بر این، اگر بازار به شدت دچار نوسان شود و بسیاری از سرمایه‌گذاران شروع به فروش بیت کوین خود کنند، قیمت آن کاهش چشمگیری خواهد داشت.
نوسان
بیت کوین در طول تاریخ ثابت کرده است که تحت تأثیر رسانه‌ها، احساسات سرمایه گذاران، اقدامات نظارتی و هیاهو قرار دارد. اخبار مربوط به حوزه ارزهای دیجیتال می‌تواند سرمایه گذاران را به وحشت انداخته و تصمیمات سریعی اتخاذ کند و به سرعت قیمت بیت کوین را به سمت بالا یا پایین بیاورد. این نوسانات به دلایلی که در بالا ذکر شد در ذات طلا نیست و شاید آن را به دارایی ایمن‌تری تبدیل کند.

آیا بیت کوین کمیاب تر از طلا است؟

طلا یکی از فلزات کمیاب است. بیت کوین در مقایسه با سایر ارزهای دیجیتال کمیاب است و طلا در مقایسه با سایر فلزات کمیاب است. آنها هر دو در دسته بندی مربوطه خود نادر هستند؛ بنابراین هر دو آنها ممکن است روزی تمام شوند و به همین ترتیب در بین مردم دو رکن با ارزش و گرانبها شناخته می‌شوند.
آیا بیت کوین مانند طلا است؟
بیت کوین از این جهت شبیه به طلا است که به سرمایه گذاری جایگزین برای برخی سرمایه گذاران تبدیل شده است. این پتانسیل برای استفاده‌های زیادی کاربرد دارد و اگر در استراتژی درست استفاده شود، می‌تواند سرمایه گذاری ارزشمندی باشد.
تفاوت طلا و بیت کوین
بیت کوین همچنان در کانون توجه قرار دارد. قیمت آن در سال گذشته چهار برابر شد و در اوایل سال 2021 قیمت آن برای اولین بار به 40000 دلار رسید. بیت کوین یک سرمایه گذاری جدید است، در حالی که طلا به عنوان یک دارایی امن قدیمی شهرت دارد.
طلا طولانی‌تر از بیت کوین وجود داشته است.
 
بیت کوین همانطور که در بالا گفته شد برای  اولین بار در سال 2009 ظاهر شد. به عبارت دیگر، به عنوان یک دارایی، حتی به بلوغ هم نرسیده است. با این حال، تاریخچه فلز زرد به بیش از 5000 سال قبل باز می‌گردد.
یکی از چیزهایی که طلا به طور غیرقابل انکاری در طول تاریخ با آن همراه بوده است، ارزشمندی آن است. قرن‌ها استفاده از طلا به عنوان پول، در تجارت بین‌الملل و بعداً به عنوان پشتوانه پول به وضوح این ارزشمندی را تأیید می‌کند.
طلا به عنوان پناهگاه امن در نظر گرفته می شود، اما بیت کوین به این عنوان شناخته نمی‌شود.
شورای جهانی طلا خاطرنشان می‌کند که ارزهای دیجیتال بسیار سوداگرانه و بی ثبات مانند بیت کوین دارایی های امنی نیستند. در مقابل، طلا سابقه ای به عنوان یک پناهگاه امن دارد و می‌تواند جذابیت بازار خود را در میان آشفتگی بازار حفظ کند یا افزایش دهد.
 
به گزارش بیزینس اینسایدر، در دسامبر 2020، تحلیلگران گلدمن ساکس گفتند که افزایش محبوبیت بیت کوین را به عنوان یک تهدید برای وضعیت طلا به عنوان ارز نمی‌بینند.
طلا در برابر رکودهای بازار، تورم بالا و عدم اطمینان بهترین عملکرد را دارد. طلا در زمان آشفتگی‌های اقتصادی به عنوان یک پوشش ایده آل عمل می‌کند.
شما می‌توانید طلا را لمس کنید، اما نمی‌توانید بیت کوین را لمس کنید.
بیت کوین یک ارز مجازی است که فقط به صورت دیجیتالی وجود دارد و فقط به صورت آنلاین قابل خرید است. بنابراین، خریدار بیت کوین، برخلاف سکه‌های فلزی، نمی‌تواند آن را لمس کند. با این حال، طلا یک دارایی فیزیکی است که می‌توانید آن را لمس کرده و نگه دارید و حضوری ، تلفنی یا آنلاین خریداری کنید.
بیت کوین هنوز برای بسیاری از ما یک راز است، احتمالاً به این دلیل که نمی‌توانیم آن را ببینیم یا لمس کنیم.
 
طلا یک دارایی ملموس است، در حالی که بیت کوین یک ارز مجازی محدود است.
کاربرد طلا بیشتر از بیت کوین است
جواهرات، تجهیزات پزشکی، آثار هنری مذهبی و بسیاری از اقلام دیگر حاوی طلا هستند. با این حال، بیت‌کوین را نمی‌توان به‌عنوان چیزی غیر از ارز مجازی، که به عنوان ارز دیجیتال نیز شناخته می‌شود، استفاده کرد.
بیت کوین در طول تاریخ از طلا بی ثبات تر بوده است.
مانند بسیاری از دارایی‌ها، قیمت طلا در نوسان است، اما نه به شدتی که بیت کوین نشان داده است.
فراز و نشیب طلا در مقایسه با نوسانات شدیدی که بیت کوین در دهه گذشته به نمایش گذاشته است، کمرنگ‌تر است. به بیان ساده، نوسانات بیت کوین در مرتبه ای بالاتر از طلا قرار دارد.

به این محصول امتیاز دهید:
یک نظر برای این مقاله بنویسید

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلدهای اجباری با * نشان گذاری شده‌اند.