blog image

تاریخ انتشار: پنجشنبه بیست و پنج اسفند ۱۴۰۱

|    نویسنده : میراث

در این مقاله قصد بر این است که به توضیح در مورد تاثیر محصولات طلا برروی پوست انسان و همچنین به فواید و مضرات طلا برای پوست در وبسایت ایران طلا

اثرات طلا به روی پوست

طلا چیست؟

طلا یک عنصر شیمیایی و فلز گران‌بها است که می‌تواند به دو صورت اصلی در محصولات مراقبت از پوست وجود داشته باشد: طلای کلوئیدی و پودر طلای خالص 24 عیار.

طلای کلوئیدی که به نام‌های نانوطلا یا نانوذرات طلا نیز شناخته می‌شود، «بسیار پایدار» در نظر گرفته می‌شود و «به دلیل اندازه کوچک و سطح بزرگ، شکل و بلورینگی‌اش می‌تواند به راحتی به سلول هدف سفر کند.» نانوذرات طلا می‌توانند اثربخشی مزایای طلا را افزایش دهند، زیرا می‌توانند به عمق پوست نفوذ کنند. توجه به این نکته مهم است که هنوز اطلاعات کافی وجود ندارد تا مطمئن شویم که آیا نانوذرات طلا کاملاً مؤثر هستند یا خیر، اما برخی از متخصصان پوست در مورد مزایای بالقوه آنها خوش بین هستند.

از گذشته تا به امروز برای درمان بیماری‌های مختلف پوستی و جوان سازی پوست از طلا استفاده می‌شده است. طلا در طی گذشت این زمان طولانی همچنان مقاوت داشته و در آزمون زمان موفق بوده. امروزه طلا به شکل سرم، روغن، ماسک چشم و موارد دیگر در عرصه مراقبت از پوست وجود دارد و طرفداران بسیار زیادی را به خود جذب کرده است. 

فلز طلا برای اکثر افراد کاملاً ایمن است و استفاده از آن خطری برای پوست و بدن فرد ندارد.

به نظر می رسد، طلا می‌تواند یک ماده موثر باشد که برای بیشتر افراد بی خطر و بدون ضرر در رابطه با پوست است. طلا برای دهه‌ها به‌عنوان یک ماده ضدالتهاب، آنتی‌اکسیدان و ضد پیری مورد استفاده قرار گرفته است. طلا در مراقبت از پوست به عنوان یک عنصر مفید شناخته شده  که باعث می‌شود چهره شما درخشان، جوان، بدون عیب و نقص به نظر برسد.

مزایای اصلی طلا برای پوست به صورت تیتروار : کاهش التهاب، به حداقل رساندن خطوط، چین و چروک و محافظت از پوست در برابر آسیب رادیکال‌های آزاد

چه کسی باید از محصولات دارای طلا استفاده کند؟

 طلا در مراقبت از پوست به طور کلی بی خطر است و همه افراد می‌توانند از آن استفاده کنند؛ اما کسانی که پوست حساس دارند یا به فلزاتی مانند طلا حساسیت دارند، ممکن است نیاز به احتیاط بیشتری در حین استفاده از این محصولات داشته باشند؛ این افراد که به فلز طلا حساسیت دارند، می‌توانند بثورات، التهاب و خارش پوست را تجربه کنند. توصیه می‌شود قبل مصرف محصولات پوستی دارای طلا را تست کنید تا ببینید آیا پوست شما می‌تواند آن را تحمل کند یا در مواجه با استفاده  آن از خود علائمی را نشان می‌دهد که منجر به حساسیت فرد می‌شود. در واقع قبل از شروع به استفاده مقدار کمی از آن را به روی پوست خود بریزید و با گذشت زمان تغییرات پوستی خود را مشاهده کنید.

چند وقت یکبار می‌توانید از محصولات پوستی طلا استفاده کنید؟

 طلا را می‌توان در انواع محصولات مراقبت از پوست یافت که هر کدام مجموعه دستورالعمل‌های متفاوتی و طریقه مصرف متفاوتی را دارند. به همین دلیل، شما باید دستورالعمل‌های برند مورد نظر را بررسی کنید و همان را دنبال کنید.

در حالی که محصولات حاوی طلا به عنوان یک آنتی اکسیدان عمل می‌کنند و برای تسکین پوست تحریک شده هستند، مصرف بیش از حد آن می‌تواند اثرات نامطلوبی را داشته باشد. استفاده بیش از حد می‌تواند باعث مشکلات دیگری می‌شود و هیچ تاثیری برای بهبود وضعیت پوستی شما ندارد و حتی منافذ شما را باز می‌کند. بهتر است این محصولات را دو تا سه بار در هفته استفاده کنید؛ اما باز هم برای مدت و میزان استفاده به بروشور محصولی که خریداری کرده‌اید، مراجعه کنید.

نحوه عملکرد این نوع محصولات

تصور می‌شود که نانوذرات طلا به طور بالقوه به سایر مواد کمک می‌کند تا به عمق پوست نفوذ کنند و به طور بالقوه محصول را تقویت کنند. آنتی اکسیدان‌ها و پپتیدها بسیار ایمن و حتی مفید برای استفاده همراه با طلا هستند، زیرا آنها مواد اولیه مناسبی‌اند. استفاده از آنها همراه با محصولات طلایی یک راه اصلی برای مقابله، پیشگیری و حتی گاهی اوقات اصلاح آسیب رادیکال‌های آزاد است. آنها دارای تنوع بسیار زیادی هستند.

چه زمانی از محصولات حاوی طلا استفاده نکنیم؟

در کل، متخصصان پوست توصیه می‌کنند در صورتی که از رتینول استفاده می‌کنید، از مصرف محصولات طلا خودداری کنید.

 از آنجایی که AHA‌ها دارای اثر لایه بردار هستند، ممکن است، نخواهید یک محصول AHA را به همان روال معمول محصول طلای خود ترکیب کنیدAHA‌ها و رتینول به خودی خود به طور بالقوه تحریک کننده هستند. بنابراین زمانی که این مواد را به پوست می‌زنید برای استفاده از طلا با پزشک پوست خود مشورت کنید.

فواید طلا برای پوست

در حالی که مطالعات بالینی طلا در مورد مراقبت از پوست نسبتاً محدود است، هنوز اطلاعات امیدوارکننده‌ای در مورد مزایای طلا برای پوست وجود دارد. در اینجا توضیح می‌دهیم که چگونه طلا می‌تواند روال مراقبت از پوست شما را تقویت کند.

تقویت سایر اجزای مراقبت از پوست: یک مزیت بالقوه طلا این است که در واقع می‌تواند به سایر مواد مراقبت از پوست کمک کند تا در اثربخشی تأثیر بیشتری داشته باشند. قطعاً به نظر می‌رسد که طلا می‌تواند به عنوان یک حامل برای کمک به نفوذ عمل کند. به‌خوبی طلا به نفوذ سایر مواد فعال در محصول کمک کند. 

اثرات ضد پیری و محافظت از پیری: محصولات مراقبت زیبایی که از نانو طلا استفاده می‌کنند، می‌توانند استحکام و قابلیت ارتجاعی پوست را تقویت کنند و همچنین فرایند پیری پوست را عقب بیاندازند. علاوه بر این، خواص طلا می‌تواند به محافظت از پوست شما در برابر آلاینده‌های محیطی و آسیب‌های مزمن آفتاب کمک کند که هر دو عوامل مبر روی پوست آثار مخربی را ایجاد می‌کنند و فرایند پیری را تسریع می‌بخشند.

خواص درمانی: طبق یک مطالعه در سال 2021 توسط Molecules، یک مجله معتبر شیمی، نانوذرات طلا ممکن است از طریق مکانیسم‌های مختلفی مانند فعالیت آنتی اکسیدانی، مکانیسم‌های بهبود زخم را تسریع کنند. مطالعه دیگری به نانوذرات طلا برای افزایش گردش خون و ارائه خواص ضد عفونی کننده اشاره می‌کند.

عوارض جانبی طلا

در حالی که طلا برای برخی از متخصصان پوست یک ماده امیدوارکننده است، برخی دیگر به دلیل داده‌ها و مطالعات محدود در مورد این فلز که در مراقبت از پوست استفاده می‌شود، مردد هستند که ادعا کنند یک عنصر مفید برای پوست است. Jaliman  متخصص پوست می گوید: (( هیچ دستورالعمل FDA در مورد طلا در مراقبت از پوست وجود ندارد و هیچ نشانه تایید شده توسط FDA برای طلا در پوست وجود ندارد و تصور من این است که موارد گفته شده برای خواص طلا فقط تبلیغات است.))

مانند بسیاری از مواد دیگر مراقبت از پوست، طلا این پتانسیل را دارد که برای برخی افراد تحریک کننده باشد. اگر آلرژی شناخته شده‌ای به طلا دارید یا مشکوک به آلرژی هستید، یعنی هر زمان که طلای مورد علاقه خود را می‌پوشید، جوش روی پوست خود را تجربه می‌کنید؛ ممکن است بخواهید از این روند صرف نظر کنید. مطمئن شوید که هر محصول جدیدی را روی ناحیه کوچکی از پوست تست کنید و آن را برای چند روز تحت نظر داشته باشید و پوست را از نظر هرگونه نشانه‌ای از تحریک، مشاهده کنید. صبور بودن پس از آزمایش طلا به روی پوست بسیار مهم است، زیرا تحریکاتی مانند درماتیت تماسی ممکن است تا ۷۲ ساعت طول بکشد تا خود را نشان دهد.

نحوه استفاده از این محصولات

طلا همچنان در بین فلزات بسیار گران‌بها است و در دنیای زیورآلات طرفدار بسیاری دارد علاوه بر این در دنیای محصولات پوستی و زیبایی هم می‌درخشد و افراد بسیاری مشتاق استفاده از آن هستند در حال حاضر می‌توانید طلا را در ماسک‌های صورت، ماسک‌های چشم، سرم‌ها، روغن‌ها و چندین نوع محصول دیگر مراقبت از پوست پیدا کنید. به همین دلیل، دفعات و زمان استفاده از طلا در هر مورد هر محصولی متفاوت است.

مزایا استفاده از محصولات حاوی طلا

1. چین و چروک، خطوط ریز، لکه‌ها را می‌توان کاهش داد

داشتن پوستی شفاف، عاری از چین و چروک و لک، آرزوی نهایی هر خانمی است. نانوذرات طلا، دارای خواص آنتی اکسیدانی هستند که چین و چروک، خطوط ریز، لکه‌ها و علائم روی پوست را کاهش می‌دهد و شما را جوان‌تر نشان می‌دهد.

2. سلول‌های پوست را تحریک می‌کند

یون‌های موجود در طلا به تحریک سلول‌ها، اعصاب و رگ‌های بدن کمک می‌کنند. این منجر به بهبود گردش خون می‌شود. این کار باعث افزایش متابولیسم سلول‌های پوست و ترشح مواد زائد می‌شود. طلا می‌تواند به تحریک سلول‌ها کمک کند و پوستی سالم به شما بدهد.

3. از پیری زودرس پوست جلوگیری می‌کند

خشکی پوست می‌تواند منجر به پیری زودرس شود. استفاده از طلا می‌تواند خشکی پوست را کاهش دهد و به افزایش سرعت متابولیسم کمک کند. این کار از پیری زودرس پوست جلوگیری می‌کند.

4. طلا می‌تواند رنگ پوست را روشن کند

یکی از کارهای که کلئوپاترا برای زیبایی خود انجام می‌داد، استفاده از طلا بود. کلئوپاترا هر شب از ماسک طلا استفاده می‌کرد تا چهره خود را زیباتر کند و پوست خود را جوان، درخشان و زیبا نگه دارد.

5. آسیب خورشید را کاهش می‌دهد

ملانین یا رنگدانه سیاه در پوست باعث برنزه شدن پوست در مواجهه با نور خورشید می‌شود. تولید ملانین در بدن را می‌توان با استفاده از طلا کاهش داد.

6. آلرژی قابل درمان است

مصریان بر این باور بودند که طلا دارای خواص دارویی است که می‌تواند به شفای بیمار کمک کند. خواص آنتی اکسیدانی موجود در طلا به افزایش گردش خون کمک می‌کند که منجر به کاهش آکنه و سایر حساسیت‌های پوستی می‌شود.

به این محصول امتیاز دهید:
یک نظر برای این مقاله بنویسید

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلدهای اجباری با * نشان گذاری شده‌اند.