blog image

تاریخ انتشار: یکشنبه چهارده اسفند ۱۴۰۱

|    نویسنده : میراث

در این مقاله در ابتدا در مورد اینکه جواهرسازی چیست، پرداخته شده و سپس به معرفی کامل تاریخچه، انواع و طریقه ساخت جواهرات در خانه پرداخته ...

جواهر سازی

جواهرسازی یک هنر چند هزار ساله است، از زمانی که بشر طلا و جواهر بر روی زمین را کشف کرد؛ صنعت جواهرسازی شروع به فعالیت کرد.
این صنعت قدمت هزار ساله دارد و به زمانی بازمی‌گردد که تمدن‌های باستانی مثل مصر اقدام به ساخت وسایل و زیورآلات تزئینی کردند.
بیشترین جایی که جواهرسازان این صنعت را پیش بردند، در قصر پادشاهان و برای مقاصد زینتی بود. شواهد تاریخی و عکس‌های موجود از پادشاهان و افراد سلطنتی، نشان دهنده همین موضوع است.
 
امروزه با کشف مضاعف سنگ‌های قیمتی و بهره‌برداری بیشتر از معادن فلزات گرانبها مثل طلا و نقره موجب شده تا صنعت جواهر سازی دیگر متعلق به یک قشر خاص و مرفه نباشد و هر کسی از هر طبقه اجتماعی که در آن قرار دارد، توانایی دسترسی به جواهرات زیبا و ظریف را داشته باشد.
جواهر سازی یک رشته پر درآمد محسوب می‌شود و با داشتن دانش و ابزار آن حتی در منزل هم می‌توانید کسب درآمد کنید.

تاریخچه ساخت جواهرات

جواهرات برای مدت طولانی توسط افراد مورد استفاده قرار می‌گرفته است به طوری که امروزه برای ما درک دنیای مد واستایل بدون جواهرات و زیورآلات غیر ممکن است. اولین نمونه شناخته شده جواهرات، گردن بند ساخته شده از استخوان، متعلق به حدود 25000 سال پیش بود که در موناکو یافت شد. جواهرات سنگی اولیه بین 3000 سال قبل از میلاد در ایران و مدیترانه پدید آمدند. به روی این گردنبدها طلسم حکاکی های ساده با نمادهایی مانند گل‌ها و ستاره‌ها وجود داشت و به عنوان ادای احترام به خدایان به زوی گردنبدها حکاکی شده بودند. مصریان باستان مقبره‌ها و مومیایی‌های خود را با طلسم‌هایی تزئین می‌کردند که دارای نگین‌های مزین و نمادهای حکاکی‌شده روی سنگ بود. در ۱۲۰۰ سال قبل از میلاد، یونانیان جواهراتی را برای نشان دادن رفاه و ثروت می‌پوشیدند که از طلا و سنگ‌های قیمتی ساخته می‌شد و اغلب به عنوان هدیه به خدایان بود. رومی ها به جادو و اسطوره اعتقاد داشتند و برای سنگ‌های قیمتی احترام زیادی قائل بودند. آنها همچنین با تدبیر، سکه های طلا را ذوب می‌کردند تا در ساخت جواهرات از آنها استفاده کنند.

 


هنگامی که امپراتور کنستانتین پایتخت امپراتوری بیزانس را در سال 330 پس از میلاد به قسطنطنیه منتقل کرد، این شهر به مرکزی برای هنر تبدیل شد و هنر میناکاری در قسطنطنیه شکوفا شد. هنگامی که روم در سال 476 پس از میلاد سقوط کرد، بسیاری از وسایل تجملاتی مانند جواهرات از زندگی روزمره رومیان حذف شدند. کلیساها بیشتر ثروت و جواهرات زینتی را در خود جای داده بودند. در قرون وسطی، اشراف و کلیساها افراد معمولی که جواهرات را می‌پوشیدند، تحقیر می‌کردند و این امر را از طریق قوانین )Sumptuary قانون تحدید مخارج قانونی که با منع استفاده از بعضی اموال مصرفی جلو مخارج مصرفی زیاد را می‌گیرد.) اجرا می‌کردند. چراکه کلیسا خواهان این بود تا تمامی جواهرات و سنگ‌های قیمتی را در اخیار داشته باشد؛ این امر سبب می‌شد که قدرت کلیسا روز به روز بیشتر شود.
در طول دوره رنسانس، جواهرات در دسترس عموم مردم  قرار گرفت و هنرمندان در طراحی‌های خلاقانه  پیشرفت‌های زیادی کردند. بیشتر جواهرات مدرن در این د.ران سبک طراحی‌های سنتی را حفظ کردند.
امروزه صنعت جواهر سازی به سرعت در حال پیشرفت است و وسایل پیشرفته‌ای وارد  این عرصه شده که کار جواهرسازان را حرفه ای تر و در عین حال آسان تر کرده است. جواهرسازان با استفاده از این وسایل و فناوری‌های جدید به همراه پیشینه تاریخی و سنتی جواهر سازی می‌توانند، آثار جدیدی را خلق کنند که در آن با حفظ طراحی‌های مدرن در آثار، رگه‌هایی از آثار تاریخی و سنتی هم وجود داشته باشد. که خریدار هنگام دیدن جواهر ساخته شده نهایی علاوه بر دیدن یک آثار تازه و بدیع ریشه‌هایی از سنت و فرهنگ کشور خود هم در آن جواهر ببیند و زمانی که در یک اثر ترکیبی از سنت و مدرنیته وجود داشته باشد  خریدار بیشتری هم دارد چراکه ناخودآگاه افراد نشانه‌های قدیمی و آشنا را شناسایی می‌کند و خودآگاه فرد هم از دیدن اثر لذت می‌برد در نتیجه این دو عامل خریدار تمایل بیشتری به خرید آن جواهر پیدا می‌کند.

انواع مختلف جواهرات

جواهرات مهره دار
بستن مهره‌ها توسط نخ و سوزن و یا سیم نازک است. مهره‌های مورد استفاده در جواهرات قطعات کوچک پلاستیک، شیشه، سنگ‌های قیمتی یا چوب هستند که معمولاً به شکل گرد هستند و در مرکز آن سوراخی برای نخ زدن وجود دارد که آنها را به یکدیگر وصل می‌کند.
 
جواهرات سیمی
سیم پیچی یکی از قدیمی ترین تکنیک های جواهرسازی است که قدمت آن به 4300 سال پیش می‌رسد. این تکنیک اولین بار در عراق متولد شد. و اکنون هم از این روش برای ساخت جواهرات، آثار هنری و مجسمه سازی استفاده می‌شود. این فرآیند شامل پیچاندن اجزای سیم روی یکدیگر برای اتصال آنها بدون لحیم کاری یا حرارت است.
زیورآلات نقره و طلاسازی
نقره و طلاسازی فرآیندهای شکل دادن فلزات گرانبها به جواهرات و اشیاء کوچک با چکش کاری، ریخته گری، لحیم کاری، تعقیب، پرچ کردن، برجسته کردن و غیره است.
زیورآلات ذوب شده از شیشه
شیشه ذوب شده برای ساخت اجزای جواهرات مانند آویزها و پوشیدنی های کوچک استفاده می شود. شما فقط به یک کوره و چند ابزار ساده نیاز دارید تا یک قطعه شیشه ای تمام شده را بسازید. انواع شیشه و رنگ های مختلف شیشه، امکانات جواهرات شیشه ای ذوب شده را نامحدود می کند.
 

جواهرات سفالی فلزی
جواهرات سفالی فلزی از نوع خاصی از خاک رس ساخته می‌شوند که پس از پختن در کوره به شکل جامد در می‌آیند. خشت قبل از پختن در کوره به راحتی با دست یا با استفاده از ابزار شکل می‌گیرد. می‌توانید مهره‌های سفالی فلزی، آویزها، حلقه‌های جامد و غیره بسازید.
ساخت جواهرات در خانه
با چند ابزار و مواد اولیه می‌توانید در خانه جواهرات بسازید. برخی از انواع جواهرات به سرمایه گذاری قابل توجهی در تجهیزات نیاز دارند؛ بنابراین نوع جواهراتی که می‌خواهید بسازید را مشخص کنید.
اولین قدم در ساخت جواهرات در خانه، تصمیم گیری در مورد محصولی است که می‌خواهید، بسازید. در مورد ساخت جواهرات، از ریخته گری فلزات گرانبها گرفته تا ذوب آویزهای شیشه ای، امکانات زیادی وجود دارد. ابتدا یک روش ساخت جواهر را انتخاب کنید، به عنوان مثال می‌توانید از روش سیم پیچی یا ریخته گری جواهرات استفاده کنید و بدانید که بعدها می‌توانید روش‌های دیگر را یاد بگیرید و آن‌ها را امتحان کنید.
جستجو برای الهام گرفتن در ساخت جواهرات 
یک جستجوی آنلاین ساده، گشتن در پینترست، یا خرید در اطراف جواهرات فروشی ها به شما الگوهای جواهر زیادب را نشان می‌دهد و ذهن شما را برای ساخت جواهر منحصر به فرد خودتان آماده می‌کند. سپس می‌توانید پروژه خود را طراحی کنید و انواع مواد، ابزار و تجهیزات مورد نیاز خود را تعیین کنید.
اگر مطمئن نیستید از کجا شروع کنید، طراحی قطعه خود را با یک طرح ساده روی کاغذ شروع کنید. اشکال، رنگ‌ها و مواد مختلفی را در نظر بگیرید که الهام‌بخش شما هستند. می‌توانید خودتان به تنهایی شروع به طراحی کنید و یا از یک جواهر قدیمی کمک بگیرید و از طرح‌هایی که قبلا کشیده الگو بگیرید.

همانطور که قطعه خود را طراحی می‌کنید، هر قسمت از طرح را با موادی که باید تهیه کنید، برچسب بزنید. این طرح به شما کمک می‌کند تا تعیین کنید 

برای تبدیل نقاشی خود به واقعیت به چه نوع مواد و ابزارهایی نیاز دارید.

ابزار و مواد را بدست آورید
هنگامی که طرحی را کامل کشیدید، می‌توانید شروع به جمع آوری ابزار و مواد لازم کنید. در دسترس ترین و ر احت ترین جواهراتی که می‌توانید در خانه بسازید، زیورآلات سیمی هستند. فقط به چند ابزار ساده نیاز دارد و نیازی به کوره ندارد. کار با فلزات گرانبها برای ایجاد جواهرات لحیم کاری به مشعل و تجهیزات لحیم کاری نیاز دارد. اگر به تجهیزات پیشرفته تری دسترسی دارید و به جواهرات شیشه ای ذوب شده یا جواهرات سفالی فلزی علاقه مند هستید، به یک کوره نیاز خواهید داشت. اگر برای اثر شما نیاز به ریخته‌گری فلزات گرانبها باشد، باید به ماشین ریخته‌گری گریز از مرکز دسترسی داشته باشید. روش‌های جواهر سازی که نیاز به کوره و ماشین ریخته گری دارند، هزینه ساخت جواهر شما را چند برابر می‌کند و اگر در ابتدا کارتان باشید این روش‌ها به شما توصیه نمی‌شود.
فضای کاری خود را تنظیم کنید
یک فضای میز تمیز در منطقه ای با نور زیاد تنظیم کنید. ساخت جواهرات در مقیاس بسیار کوچکتر اتفاق می افتد، بنابراین ایده خوبی است که نور زیادی داشته باشید و حتی در صورت لزوم یک ذره بین داشته باشید. میز کار شما باید محکم باشد تا زمانی که جواهرات خود را چکش می کنید، مهر می زنید و کار می کنید، تکان نخورد. یک صندلی راحت به عنوان یک جواهرساز بسیار مهم است زیرا ممکن است ساعت‌ها در پشت آن بنشینید. صندلی ای را در نظر بگیرید که پشت و گردن شما در آن احساس راحتی می‌کند. صندلی خود را طوری تنظیم کنید که میز در سطح چشم شما قرار داشته باشد تا هیچ موقع قوز نکنید و به کمر شما آسیب وارد نشود. اگر قصد دارید سمباده کاری، لحیم کاری را انجام دهید، مطمئن شوید که تهویه کافی و همچنین عینک مخصوص کار، ماسک و تجهیزات ایمنی مناسب در برابر آتش دارید.
 
شروع به ساختن کنید
هنگامی که طراحی خود را انجام دادید، مواد مناسب با طراحی انجام شده را جمع آوری کردید، فضای کاری خود را محیا کردید، شما  آماده شروع ساخت جواهر خودتان هستید. تعداد زیادی آموزش در این زمینه به صورت آنلاین وجود دارد که شما می‌توانید به سایت‌ها مراجعه کنید و با یادگیری این آموزش‌ها شروع به ساخت جواهرات کنید و یا در کلاس‌های حضوری شرکت کنید.

به این محصول امتیاز دهید:
یک نظر برای این مقاله بنویسید

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلدهای اجباری با * نشان گذاری شده‌اند.