blog image

تاریخ انتشار: پنجشنبه یازده اسفند ۱۴۰۱

|    نویسنده : میراث

ما در این مقاله به معرفی مینیمالیسم یا ساده گرایی و توضیح در مورد تاثیر آن در طلا و نکاتی برای داشتن یک استایل مینیمال پرداخته‌ایم.

سادگی در عین زیبایی(مینیمالیسم)

 

امروزه جهان به سمت ساده گرایی و راحتی پیش می رود. زمانی که تکنولوژی در فرهنگ کشورها نفوذ بیشتری پیدا کرد و استفاده از رسانه های جمعی در بین مردم رواج یافت؛ روند رسیدگی به کارهای روزانه راحت تر از گذشته شد. به عنوان مثال، برای تحقیقات بر روی یک موضوع دیگر لازم نبود افراد در کتابخانه ها دنبال مقالات و کتاب ها بگردند. امروزه به راحتی می توان به مقالات و کتاب های گوناگونی دست پیدا کرد به دنبال همین جریانات تمایل به ساده گرایی در زندگی بیشتر شد.

 

 

مینیمالیسم یا ساده گرایی:

مینیمال در لغت کم، ساده و حداقل معنی می دهد.

به بیان ساده  مینیمالیسم یعنی حذف چیزهای غیر ضروری از زندگی و نگهداری از چیزهایی که به زندگی بشر معنا و مفهوم می بخشند.

به عقیده مینیمالیسم گرا‌ها انسان در زندگی، انرزی و زمان محدودی دارد؛ پس باید از انها بهینه استفاده بکند. این سبک چون خیلی از این موارد اضافی را از زندگی انسان حذف می‌کند؛ زمان و انرژی بیشتری در اختیار افراد می‌گذارد. و باعث می شود که انسان در لحظه زندگی کند و از وسایلی که در اختیار دارد، لذت ببرد.

مینیمال ریشه در فرهنگ ذن (مراقبه ) ژاپنی دارد. در این فرهنگ فرم اشکال ساده و طبیعی در زندگی طرفدار دارد و به دنبال زیبایی ذاتی اشیاء هستند.(مینیمالیسم)

سبک مدرن به دنبال تجمل و مصرف گرایی (Consumerism) می باشد و انسان را به خرید های تجملاتی ( غیر ضروری) وا می‌دارد و به دنبال زیاده روی در هر چیزی است؛ در نتیجه ارامش انسان سلب می‌شود و در دام مصرف گرایی می‌افتد. شعار مصرف گراها این است که (( من میخرم پس هستم )). در جوامع غربی زمانی که فرهنگ مصرف جای فرهنگ تولید را گرفت؛ این سبک وارد زندگی افراد شد. و در جوامع دیگر با استفاده از تبلیغات، این فرهنگ اشاعه پیدا کرد. هدف از تبلیغات مصرف گرایی هم، خرید بیشتر است.(مینیمالیسم)

در فرهنگ امریکا کار نقش مهمی در زندگی افراد دارد و آنها ساعت زیادی از زندگی خود را صرف کار کردن می‌کنند. می توان گفت که ریشه این فرهنگ هم در همین مصرف گرایی است؛ چرا که کار بیشتر مساوی است با پول بیشتر و پول بیشتر سبب می‌شود که قدرت خرید بالاتر برود و فرهنگ مصرف گرایی هم تشدید پیدا کند. پول عامل محرک در اقتصاد ایالت متحده است.

در فرهنگ ایرانی مصرف گرایی، بعد از جنگ ایران و عراق رواج پیدا کرد. در واقع،  تا قبل از آن مردم به دنبال ساده گرایی بودند. به عنوان مثال: این روند را در ازدواج  هایی که در دوران جنگ انجام شد، می‌توان دید. مردم عروسی های ساده می گرفتند و از ساده ترین وسایل منزل استفاده می کردند؛ اما بعد از آن، فرهنگ تجمل گرایی در فرهنگ ایرانی رواج پیدا کرد و افراد به سمت خرید های تجملاتی رفتند. تبلیغات و شهر نشینی دو عامل مهم در ورود مصرف گرایی به زندگی افراد هستند.

مینیمالیسم در زندگی:

زندگی شهر نشینی سبب هرج و مرج و اضطراب بسیاری، شده است. در زندگی شهری افراد زمان کمی در اختیار دارند و برای بقا باید تلاش زیادی انجام بدهند. اینها سبب می شود تا ذهن انسان از شلوغی ها خسته شود و به دنبال ارامش و سادگی باشد. در نتیجه این سبک می تواند، پاسخ مناسبی یرای فرار از شلوغی زندگی شهری باشد. در این نوع از  زندگی افراد بیشتر وقت خود را صرف کار کردن می‌کنند تا  صورت حساب های خود را بپردازند؛ اما باز هم در بسیاری از مواقع، پول کم می‌آورند. یکی از اهداف مهم مینیمالیسم، کم کردن استرس انسان مدرن است. هرچه وسایل کمتری در اطرافمان باشد، این استرس هم کمتر می‌شود؛ اما وسایل کمتر به این معنی نیست که زندگی را به خود سخت بگیریم؛  بلکه این سبک، فقط از خرید وسایل غیر ضروری دوری می‌کند. مینیمالیسم به ما کمک میکند تا شادی را فارغ از وسایلی که داریم تجربه کنیم.

به طور کلی سبک زندگی مینیمال یعنی یک زندگی هدفمند همراه با آرامش و دوری از هر چیزی که باعث لطمه زدن به این دو مورد می‌شود.

مینیمالیسم

مد و مینیمال:

فرهنگ مینیمال در هنر آغاز شد و بعدها در همه جنبه های زندگی بشر راه یافت. توجه آن بیشتر به حذف عناصر اضافی و رهایی از معانی پیچیده فلسفی است. در واقع، در پی مقابله با جنبش اکسپرسیونیسم انتزاعی و مدرن گرایی است. برای اولین بار استفاده از این سبک، توسط هنرمندان آمریکایی در دهه 60  انجام شد.

بعد  از جنگ جهانی دوم و در زمان رکود اقتصادی، این سبک طرفداران خود را پیدا کرد. به دلیل اقتضا زمان همه به دنبال راهی برای مقابله با مصرف گرایی بودند. استفاده طولانی مدت از وسایل و همچنین سادگی آنها باعث شد، سبک مینیمالیسم در دنیای مد وارد شود و مردم هم از آن استقبال کردند.

دنیای مد و فشن سرعت بسیاری دارد؛ یعنی هر هفته استایل های جدیدی وارد می‌شود و دنبال کردن این استایل‌هایی که هر هفته عوض می‌شوند، کار دشواری است و نیاز به پول و زمان زیادی دارد. سادگی در انتخاب لباس و اکسسوری نکته ای است که موجب می‌شود هیچ زمانی از مد نیوفتند و همیشه کارآمد و به روز باشند.

نکاتی برای داشتن استایل مینیمال:

  1. استفاده از رنگ های خنثی، پاستیلی وسرد؛
  2. فرم ساده و به دور از تزیینات اضافی؛
  3. استفده از متریال با کیفیت؛
  4. سادگی و راحتی؛
  5. خطوط لباس منظم و متناسب؛
  6. هماهنگی لباس با فرم بدن؛
  7. عدم استفاده از الگو طرح دار به جز راه راه؛

اما مهم ترین نکته در استایل مینیمال سادگی در عین زیبایی است.

 

طلا های مینیمال:

استفاده از اکسسوری جزو مهمی از استایل مینیمال به حساب می‌آید. این سبک از اکسسوری ها طرفدار بسیار زیادی پیدا کرده است.

همانطور که در بالا اشاره شد، استایل مینیمال به دنبال وسایلی است که کیفیت بالایی داشته باشند؛ تا دوام آنها بیشتر شود و بتوان به صورت مداوم و در سال های زیاد از آن استفاده کرد. در بین اکسسوری با جنس‌های مختلف، تنها طلا این ویژگی را دارد. طلا به دلیل ترکیباتی که دارد در مقابل هوا و آب مقاوم است و موجب زنگ زدگی و یا  تغیر رنگ نمی‌شود؛ در نتیجه طلا انتخاب مناسبی در این استایل هست.

امروزه بر خلاف دوره‌های گذشته، استفاده از طلای سنگین و بسیار کار شده پرطرفدار نیستند؛ برعکس طلاهای ظریف و کمتر تزیین شده در بین مردم طرفدار بیشتری پیدا کرده است؛ البته این موضوع در تمام کشورها صدق نمی‌کند. به عنوان مثال، هندی‌ها بیشتر به دنبال طلاهای سنگین و بسیار کار شده هستند. طلا‌های هندی یک سبک طلا در دنیا محسوب می شود. نوعی از طلا هستند که وزن بالایی دارند و روی آنها بسیار کار شده است.

اما در کشورهای دیگر به خصوص کشورهای اروپایی، زمانی که مینیمالیسم در مد مورد توجه قرار گرفت طلا و اکسسوری های دیگر به سمت سادگی رفتند.

ویژگی طلا مینیمال هم مانند استایل این سبک است؛ یعنی طلاهای سبک، ساده و رنگ های خنثی مورد استفاده هستند.  چون بر روی این نوع از طلا ها کمتر کار می شود؛ اجرت پایین تری دارند و چون سبک تر هستند؛ نسبت به بقیه طلا های موجود در بازار، قیمت مناسب تر دارند.

بررسی طلا های مینیمال مگان مارکل:

یکی از افراد مشهور که استایل ها و جواهراتی که استفاده میکند، زیر ذره بین رسانه ها است؛ مگان مارکر (عروس خانواده سلطنتی بریتانیا) است. وی یکی از چهره های محبوب، در زمینه مد شناخته شده. بیشتر طلاهایی که مگان استفاده می‌کند؛ پیرو سبک مینیمال هستند. به غیر از حلقه ازدواج او که یک استثناء بود؛ چراکه در خاندان سلطنتی همیشه رسم بر این است که حلقه ازدواج باید گران قیمت و خاص باشد. حلقه ازدواج مگان توسط طراح بریتانیایی از برند Cleave and Company طراحی شده است. این یک برند لوکس و گران قیمت محسوب می شود و خرید از آن کار هر کسی نیست. الماس های به کار رفته شده در این حلقه بسیار خاص هستند. یکی از آن الماس ها از از بوتسوانا در جنوب آفریقا آمده است، کشوری که شاهزاده هری علاقه خاصی به آن دارد.

 

مگان از گوشواره های طلایی استفاده می‌کند که بسیار ساده وسبک هستند و بهترین گزینه است؛ چرا که به راحتی با هر استایلی قابل تطبیق است. او کمتر از گوشواره های آویزان استفاده میکند و بیشتر گوشواره‌های میخی می‌اندازد.

در آخر اینکه برای رهایی از سرعت زندگی شهری و استرس‌ها مینیمالیسم یک راهکار مناسب است. همچنین برای اینکه پول بیشتری را ذخیره کنیم، بهترین گزینه خریدهای مینیمال است. و در مورد طلا  یک گزینه به صرفه محسوب می‌شود.

 

 

 

به این محصول امتیاز دهید:
یک نظر برای این مقاله بنویسید

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلدهای اجباری با * نشان گذاری شده‌اند.